Co jsem dnes vařila.

Mít jídelníček je důležité. Když ho budeme mít, bude se nám snadněji nakupovat, pravděpodobně utratíme méně peněz a v půl sedmé večer nebudeme v panice koukat do prázdné lednice, a pak hledat číslo do pizzerie. Možná, že zase budeme stolovat všichni společně. Neuslyšíte "já ještě nemám hlad, to mi nechutná, já si pak něco vezmu."

PRO KAŽDÝ RECEPT PROSÍM ZAKLÁDEJTE NOVÉ TÉMA.

Re: Co jsem dnes vařila.

Příspěvekod Aliba » 0, 6. únor, 2013, 2:53 pm

Květákové placičky

Suroviny:
květák
2 vajíčka - žloutky zvlášť, budem potřebovat bílky na sníh
6 lžic studenýho mlíka
6 lžic polohrubý mouky
pepř
sůl
muškátový oříšek
olej

Syrový květák nastrouhat - já ho strčím do robota a rozsekám. Pak si rozdělím vajíčka na žloutky a bílky, žloutky dám k nasekanýmu květáku. Pak přidám pepř, sůl, muškátový oříšek, 6 lžic polohrubé mouky, 6 lžic studenýho mlíka. Z bílků vyšlehám sníh a ten dám k nasekanýmu květáku úplně jako poslední. Pekně opatrně ho vmíchám. Na pánvičce rozpálím trochu oleje a šup lžící dělám placičky - opéct z obou stran. No a máme hotovo.
Příloha byly brambory - vařím je v kastrolu na pařáčku. Ještě jsem nám do misek nakrájela čersvtou zeleninu.
Aliba

Příspěvekod mint » 0, 6. únor, 2013, 4:39 pm

Alibo teda my je děláme jinak - to jsem se zas něco dozvěděla :)

My květák uvaříme a rozsračkujeme, smícháme s rozkrdlaným vajíčkem, přidáme mouku, pepř, sůl, případně třeba pažitku nebo něco jinýho zelenýho... Asi je to rychlejší než tvoje verze, ale nedokážu odhadnout co bude lepší :good:
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod Aliba » 0, 6. únor, 2013, 5:14 pm

mint píše:Alibo teda my je děláme jinak - to jsem se zas něco dozvěděla :)

My květák uvaříme a rozsračkujeme, smícháme s rozkrdlaným vajíčkem, přidáme mouku, pepř, sůl, případně třeba pažitku nebo něco jinýho zelenýho... Asi je to rychlejší než tvoje verze, ale nedokážu odhadnout co bude lepší :good:

Já dřív i na obalovanej květák - květák vařila, teď už ne, taky ho udělám syrovej, ale je fakt, že chutná trochu jinak.
Placičky jsem se naučila jen takhle, tak mě ani květák vařit nenapadlo.
Aliba

Příspěvekod Aliba » 0, 6. únor, 2013, 7:56 pm

Selský salát podle Pohlreicha

Suroviny:
Ledový, nebo hlávkový salát
2 vajíčka
krajíc chleba
kousek uzeného masa
dresink z hořčice - olej, hořčice, ocet, sůl, pepř

Salát si natrháme - nakrajíme na nemší kusy, uzené maso a chleba nakrájíme na kostičky a opečem na pánvi. Salát si dáme do mísy, nebo na hluboký talíř na to dáme hotové maso a chleba z pánve a pocákáme hořčičným dresinkem - promícháme. Vajíčka uděláme ztracené - takže veme velký hrnec, dáme do něj vodu a přivedem k varu. Do vařící vody opatrně vyklopíme vajíčko, co jsme si předtím vykleply do mističky. Vajíčko vaříme maximálně 3 minuty. Hotové vajíčko dáme na salát.
Dnes jsem to měla prvně v životě a je to teda žárádlo - jsem to včera viděla v Ano, šefe!
Aliba

Příspěvekod katerffina » 0, 7. únor, 2013, 4:03 pm

Musím dodatečně složit hold Kuřecím řízkům na brusinkách a smetaně od Aliby. Dělala jsem to včera jako rychlovku z králičích zádíček, tím pádem jsem to trochu víc podusila pod pokličkou, ale bylo to něco excelentního. I s těmi americkými brambory. Klaním se. A taky mne dost zaujaly ty věci ze syrového květáku, na obě jídla taky květák předvařuji, ale zkusím to i takhle :s9914:
katerffina

Příspěvekod Aliba » 0, 7. únor, 2013, 4:09 pm

Katerffina
Děkuji u nás se všichni mohou utlouct a opravdu té omáčky musím dělat víc, než v původním receptu.
A kdybys viděla jak se předháněj u svíčkové - no jó takové ty poctivé omáčky to u nás jede - já teda na to tolik nejsem, ale vím, že ostatní, pokuď Marky zrovna nestávku je milují.
Aliba

Příspěvekod Aliba » 0, 7. únor, 2013, 5:41 pm

Květáková polívka

Suroviny:
3 středně velké mrkve
menší květák
2 brambory
čerstvá nebo sušená petrželka
máslo
cibule
sůl
zelený pepř - já použila čtyřbarevný

Květák si rozdělíme na menší růžičky, cibuli oloupem a necháme celou, oloupem brambory a nakrájíme na kostky, oškrábem mrkev a nahrubo jí nastrouháme.
Do hrance si dáme kousek másla a na něm orestujem mrkev, pak přidáme květák a ještě restujem. Potom jsem přidala petrželku - měla jsem zmraženou, brambory, cibuli - dává se celá, zalila vodou, osolila, opepřila a nechala vařit.
Hotovo je, až je květák a bambory měkké.
Aliba

Příspěvekod adriana119 » 0, 7. únor, 2013, 11:26 pm

Mrkvová polievka

mrkva
menšia cibuľa
ryža
trocha oleja
drvená rasca (kmín)
soľ
petržlenová vňať (čerstvá alebo sušená)

Očistíme si mrkvu, na hrubo postrúhame (alebo pokrájame na malé kúsky). Cibuľu pokrájame na drobno, orestujeme na oleji, pridáme k nej mrkvu, ešte chvíľku za stáleho miešania restujeme, tým potom polievka získa krajšiu farbu. Osolíme, pridáme kmín a zalejeme vriacou vodou. Keď je mrkva takmer uvarená, pridáme prepláchnutú ryžu a uvaríme domäkka. Na záver dochutíme posekanou petržlenovou vňaťou. Je to diétna polievka, ale veľmi chutná, obe DD ju milujú. Varievam ju, aj keď potrebujeme uľahčiť žalúdku. A hlavne je to RÝCHLOVKA!

Ja to robím od oka, my máme radšej hustejšie polievky, ale tej mrkvy je tam určite viac, než ryže. Na zmenu chuti sa môže pridať aj hrášok, ja dávam mrazený. Ale keď sa dá hrášok, potom už nie je diétna.
adriana119

Příspěvekod Aliba » 0, 9. únor, 2013, 4:34 pm

Kuřecí rolky

Suroviny:
kuřecí řízky - podle strávníků, já měla nakonec 8 plátků
sůl
česnek - asi tak co plátek to stroužek, já měla 3 hodně veliký stroužky a dva malý
máslo
strouhanka
Příloha: bramborová kaše, kyselá okurka, čerstvá zelenina

Maso si naklepeme, česnek oloupeme a rozmačkáme, v hrnečku si rozpustíme máslo a česnek do něj zamícháme. Každý plátek si z obou stran posolíme a poté natřem jednu stranu tím rozpuštěným máslem s česnekem a tu potřenou stanu obalíme ve strouhance, to samé zopakujem z druhé strany a plátek stočíme do ruličky. Tak to uděláme s každým plátkem. Na maso si připravíme pekaček, či malej plech a na ten dáme pečící papír, ruličky masa poskládáme vedle sebe - nedává se nic, žádný olej, nebo voda, či něco jiného. Pakáč pak zakryjem alobalem a dáme péct na 200 stupňů asi na 40 minut. Potom alobal sundáme a necháme dopéct do zlatova.
Ruličku masa můžem podávat celou, nebo jí nandat na talíř nakrájenou. Příloha bramorová kaše.
Bramborovou kaši dělám tak, že si na pařáčku uvařím brambory, aby byly co nejvíc měkké, pak sleju vodu pod pařáčkem a brambory nechám v kastrole, přidám, mlíko, máslo, sůl a rozmixuju tyčovým mixérem.
Aliba

Příspěvekod janys2 » 0, 10. únor, 2013, 3:31 pm

U nas dnes kureci s brusinkama a americke brambory podle Aliby, vsem moc chutnalo, zarazuju do svych receptu.Diky za inspiraci, urcite zopakuju. ;)
janys2

PředchozíDalší

Zpět na Jídelníček