AKTUÁLNĚ - co když jeden z partnerů prostě uklízet nechce?

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: AKTUÁLNĚ - co když jeden z partnerů prostě uklízet nechc

Příspěvekod Iffka » 0, 15. září, 2010, 12:39 pm

Tak jsem s chutí přečetla co jste napsaly. S mnohým musím souhlasit.

Jasný, někomu se žije líp v chaosu, ale máme společnou domácnost, tak se musíme oba přizpůsobit. Máme děti, je potřeba, aby to tu vypadalo aspoň přibližně jako u lidí ;) A to stěhování věcí na hromadu rozhodně neberu jako útok na něčí soukromí :blink:

V podstatě to funguje tak, že uklízím i po DH - žehlím mu prádlo, peru mu prádlo, vytírám společné podlahy, luxuji společné koberce, pečuju o naše děti, utírám prach z našich skříní, leštím zdrcadla do kterých se oba koukáme, meju vanu a záchod ktrerý všichni používáme atd., s něčím pomůže když chce, třeba sem tam umeje nádobí, pomůže mi převlíct postele, i okna se mnou někdy meje. To je super, ale odnést po sobě dojedený talíř, hodit špinavý prádlo do koše, odnést kelímek od jogurtu do odpadu ... to snad není úklid, ale naprosto samozřejmá věc! Nejsem služka, abych tohle po někom dělala! Chci to po dětěch, chci to i po DH (ale ten to teda většinou dělá, až na to prádlo).

Je skvělé mít "systém", že to udělám pak, ale ten systém prostě funguje tak, že to mezitím NĚKDO udělá. Nenechám špinavý ponožky u postele, protože je tak ocumlá máš desetiměsíční syn. Nenechám nůž se šlupkama od jablek válet na lince, protože tam za chvilku vyleze náš dvouleťák, a uřízne si prst. Takže takhle podle mě funguje systém chaosu.
V pubertě, když jsem si neuklidila, tak jsem v tom byla, proto si myslím právě skvěle funguje, mít svůj prostor, kde ten chaos - podle mě bordel - skladovat. Nikdo nemá za cíl tím nikoho ponížit, ale jasně stanovit pravidla - tady si to měj a hrabej se v tom, když o to stojíš. To je tvoje věc. Papíry co posbírám házím na jedno místo a pak si to přeber .... co je na tom ponižujícího?

Holky, naprosto otřesný je to v tomhle s mým tátou, toho bych zabila žít s ním, protože on si ani nezastrčí židli když vstane od stolu :beg: .... chce to nastavit pravidla, vždyť ti chlapi jsou tak spokojení, když je to doma hezké a naklizené, no ne? Vždyť my taky :D
Hezký den! Ivana a kluci
Iffka

Příspěvekod Sel » 0, 15. září, 2010, 2:03 pm

Souhlasím s Lídou, moc by se mi nelíbilo, kdyby mi někdo moje věci házel na hromadu a já nemohla nic najít. Já si až tak stěžovat nemůžu, řekněme, že je vše v jakž takž přijatelné formě ....až na jednu výjímku, o které jsem tady už psala a to je přezouvání se doma. S tím prostě nehnu. Naštěstí máme dlažbu a lino, co by se dělo, kdybychom měli koberce, to netuším. Nejdřív nebyl botník, pak zase židle, na kterou se dá při obouvání sednout (nejsme už nejmladší). DH nosí pevné, šněrovací boty a přece se nebude pracně vyzouvat a obouvat, když stejně zase půjde ven, tohle přece musím chápat že?
Sel

Příspěvekod Malvína » 0, 16. září, 2010, 7:52 am

Sel, to přezouvání je fakt blbý, to zažívám taky. Napřed můj drahý chodil v botech k telefonu, - pevné lince, tak to jsem chápala, že zvoní telefon, nestihne se vyzout. Pak začal chodit na záchod v botech, protože jasně že spěchá, že... A teď si začal i do kuchyně pro kafe chodit v botech, protože... že... no to je jasné, je to pohodlnější. Tak pořád zvažuju, jak na něj, protože jsem četla, že je potřeba nenechávat si zažít ten zvyk bez přezutí zvenku, protože pak hrozně naroste prachu a marastu doma. A tak zatím nevím, jak to řešit.
Všechno je tak, jak má být.
Malvína

Příspěvekod Iffka » 0, 16. září, 2010, 9:22 am

Malvína píše:Sel, to přezouvání je fakt blbý, to zažívám taky. Napřed můj drahý chodil v botech k telefonu, - pevné lince, tak to jsem chápala, že zvoní telefon, nestihne se vyzout. Pak začal chodit na záchod v botech, protože jasně že spěchá, že... A teď si začal i do kuchyně pro kafe chodit v botech, protože... že... no to je jasné, je to pohodlnější. Tak pořád zvažuju, jak na něj, protože jsem četla, že je potřeba nenechávat si zažít ten zvyk bez přezutí zvenku, protože pak hrozně naroste prachu a marastu doma. A tak zatím nevím, jak to řešit.

Jen nápad ...co po takové procházce v botech mu strčit hadr nebo mop nebo tak něco, ať to po sobě setře, protože .... špína z venku, děti v tom, víc prachu na nábytku, na podrážkách všelijaká svinstva z venku - plivance, exkremety a tak ... prostě uvést argumenty, proč je nutno hned uklidit ... když bude vědět, že pokaždý bude muset za sebou utřít, tak si příště boty zuje no a nebo ne, ale aspoň to po sobě utře .... rozmyslí si, co je rychlejší.
A opět to prosím neberte jako útok na manžela, zouvání doma kde se ostatní zouvájí není "žití v chaosu", ale pohodlnost a lenost ;)
Hezký den! Ivana a kluci
Iffka

Příspěvekod Aliba » 0, 16. září, 2010, 1:00 pm

Sel
Tak pak jedině návleky. To se nebude muset pracně vyzouvat a navlíknout a sundat by snad takový problém bejt neměl.
Podlaha bude ušetřena.
Aliba

Příspěvekod Sel » 0, 16. září, 2010, 2:10 pm

ale to je skvělej nápad :s494: . Něco vyrobím. Dík
Sel

Re: AKTUÁLNĚ - obývací pokoj

Příspěvekod HanaK » 0, 17. září, 2010, 7:39 am

Skvělý nápad. ;) Ale musí být nazouvací (jako galoše u doktora nebo filcové papuče na zámku), kdyby se měl ohnout, tak to neklapne :thank_you:
Iffka píše:U nás to funguje tak, že když je pořádek, tak si celkem uklízí, na hromádku klidně přihazuje :beg:

Svatá pravda... :oops:

Dík za názory. Pokouším se přežít vlastně kombinací výše uvedeného - jeho místnosti, police, skříňky ignoruju, něco z jeho rozházených věcí uklidím, něco nechám ležet, knihy, papíry, brožurky na stolku v obýváku složím na úhlednou hromádku k jeho pozdějšímu úklidu....
Takhle jsme mu před mnoha lety před stěhováním složila do krabice jeho věci k PC - časopisy, instalační diskety apod. Přítomnost disket 5 a čtvrt palce tuto akci datuje celkem jasně. :roll: Ano je tam dosud. :twisted: Takže tudy cesta nevede.
Stav dílny je taky tristní - v místnosti cca 22 m2 je aspoň třetina zaskládaná prknama, dalším materiálem a nářadím.... :twisted: A na zemi po kotníky (nepřeháním) pilin a hoblovaček. Že se to roznáší po bytě nemusím psát. :twisted: Naivní názor novomanželky, že bychom tu místnost mohli používat oba (občas si dělám nějaké dekorace) jsem vzdala dávno. ;) Pragmatický názor, že si občas půjčím kladívko, kleště, šroubovák (přece si to nebudeme kupovat dvojmo) se taky neukázal životaschopný - nenajdu to. :roll: Přesvědčování, že když to srovná, udělá police nebo vynosí na půdu, tak bude mít spoustu místa navíc (tvrdí, že prý je dílna příliš malá :o ) jsem taky vzdala.
Po zralé úvaze jsem se omezila na vytrvalé - stav dílny je tvoje věc, ale roznášíš piliny po domě - zameteš ty nebo já? A pořídil si k odsávači pilin hadici a částečně uklízí. Úspěch. ;)
(a příhodě s chaosem v garáži a motorem spadlým na nohu (viz výše) jsem se velmi škodolibě zasmála a ani mne nenapadlo zmíněného DH litovat. :oops: )
HanaK

Příspěvekod Sel » 0, 17. září, 2010, 8:56 am

ještě k těm návlekům, taky mně napadlo, že návleky, takové jak je známe např. z nemocnic, asi nebudou to pravé ořechové. Chce to fakt nějaké nazouváky, aby to bylo rychlé, jednoduché, pohodlné pro muže a účinné a vypratelné či vyčistitelné pro mně. Nic mně nenapadá, tak kdyby některá z Vás měla nějaký tip, budu moc ráda. Kde vzít a co?
Sel

Příspěvekod Aliba » 0, 17. září, 2010, 2:05 pm

Sel
Jásně galoše, maj je v obchodech s pracovníma pomůckama. Takový ty lékařský stojej okolo 500Kč, ale určo tam budou i jiné co by stačili a za menší cenu. A tady máš ty zámecké, buď filcová podrážka, nebo gumová. http://janecka.hyperlink.cz/pap_zam.htm
Tak snad jsem ti trochu pomohla.
Aliba

Příspěvekod Sel » 0, 17. září, 2010, 4:51 pm

Aliba píše:Sel
Jásně galoše, maj je v obchodech s pracovníma pomůckama. Takový ty lékařský stojej okolo 500Kč, ale určo tam budou i jiné co by stačili a za menší cenu. A tady máš ty zámecké, buď filcová podrážka, nebo gumová. http://janecka.hyperlink.cz/pap_zam.htm
Tak snad jsem ti trochu pomohla.

Děkuji, ty zámecké jsou supr a myslím, že budou vyhovovat.
Sel

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy