archiv zvyk na únor - jídelníček

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: aktuálně - jídelníček

Příspěvekod Diny » 0, 4. únor, 2014, 12:53 pm

Rozmarýnko, jsou to hrnečkové, ale někde se jim říká karlovarské :)

Ingredience:

Na 3 hrnečky ( po 250 ml) houskových knedlíků - tak pro 3-4 osoby
(doporučuju dělat dvojnásobné množství než uvádím tady, jsou vynikající a dají se jíst i jen tak ;) )

1 hrnek hrubé mouky
1 hrnek mléka
2 vejce
lžička soli
máslo na vymazání hrnečků
2- 3 rohlíky (2 hrnky nakrájených)

Postup:

Nakrájíme si rohlíky na drobné kostičky (můžeme den předem a nechat proschnout v misce), připravíme si ostatní přísady. Do mísy nasypeme mouku, přidáme sůl, mléko, žloutky, zamícháme a přidáme rohlíky, nakonec ušlehaný sníh z bílků. Vymažeme tři hrnky máslem (krásně pak jdou knedlíky vyklopit a voníííí :) ) a naplní do takových 3/4 směsí.
Mezitím dáme vařit vodu, připravíme větší hrnec a až začne voda vařit, vložíme hrnky s knedlíky do vody nejvýš do jedné poloviny výšky hrnku.
Nastavíme si minutku na 27 minut a knedlíky ve vodě uvaříme - hrnec přikryjeme poklicí a voda musí vřít, ale stačí mírně. Po 27 minutách odstavíme hrnec z plotny a necháme knedlíky dojít ještě dvě minuty.
Nožem objedeme hrnečky po obvodu, tím pomůžeme knedlíkům se odlepit, jdou krásně vyklopit. Nakrájíme tak jak jsme zvyklý - a pozor, teploučké jsou "k sežrání" i bez ničeho ;)

Na jaře do nich sekám mladé kopřivy :s0491: :s0527:
Diny

Příspěvekod Čola » 0, 4. únor, 2014, 3:12 pm

Diny - díky za recepty, musím někam poznačit. :give_rose:
Čola

Příspěvekod virginia » 0, 4. únor, 2014, 4:04 pm

Diny, naše starý dobrý hrnkáče. :lol: :lol: :lol: Ode dneška jim říkám karlovarské teda. :mrgreen:
Jsou moc dobré, mám je raději než kynuté.
My mažeme sádlem, vydala bych ještě upozornění, že není radno vymazávat olejem, přilepují se pak jako sv.... :mrgreen:
Doma jsme mívali různé otlučené hrnky s uraženými uchy třeba, určené přímo na tyto knedle. :)
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod treperenda » 0, 4. únor, 2014, 5:05 pm

Fakt jsou teda dobrý, jo? Já jsem tuhle hledala nějaký recept na knedle bez kynutí a ty co jsem uvařila tedy moc dobrý nebyly. TAk ty teda vyzkouším. jen u nás je problém s těma rohlíkama. Nám skoro nezbývají a těch pár co zbyde, sežere kočka.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Zizi » 0, 4. únor, 2014, 5:28 pm

Tak jo, Diny, přemluvilas mě, máš za 1. Protože ty hrnkový knedle mám taky ráda. :D Proč jsem je už tak 30 let nejedla???
To jediné, co máme, je TEĎ

Život je kratší, než si myslíme

Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká. Seneca
Zizi

Příspěvekod virginia » 0, 4. únor, 2014, 6:45 pm

treperenda píše:Fakt jsou teda dobrý, jo? Já jsem tuhle hledala nějaký recept na knedle bez kynutí a ty co jsem uvařila tedy moc dobrý nebyly. TAk ty teda vyzkouším. jen u nás je problém s těma rohlíkama. Nám skoro nezbývají a těch pár co zbyde, sežere kočka.

(Poznámka pod čarou pro chudé a vícedětné rodiny s rozežranými členy - já tam běžně dávám i chleba místo rohlíků, možná v menším množství, než bych dala rohlíků, nadrobno nakrájený. Újma na chuti veskrze žádná.)
Kdybych měla čekat na rohlíky, tak si na knedlích nepochutnám jak je rok dlouhej.
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod virginia » 0, 4. únor, 2014, 6:47 pm

ZZZ333 píše:Tak jo, Diny, přemluvilas mě, máš za 1. Protože ty hrnkový knedle mám taky ráda. :D Proč jsem je už tak 30 let nejedla???

Asi že přestala vařit maminka? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Jinak tyto jdou udělat i v bezlepkové variantě, jednou jsem je udělala, když jsme měli jako hosty bezlepkovou rodinu a od té doby si je vaří doma taky. :)
virginia

Příspěvekod Jindris » 0, 6. únor, 2014, 12:47 am

Díky za recept na hrníčkové houskové knedlíky. Knedlíky moc běžně nevařím, hlavně proto, že jsem přesvědčená o jejich zhoubném účinku na mou plnoštíhlou linii. Taky ale proto, že kynuté zaberou při vaření moc času a ty druhé nekynuté, mi většinou připadaly moc tuhé, spíš jako tenisáky.
Tímto zdravím a děkuju :thank_you: Diny, zdravím Zizzi, Virgi i Čolu a Treperendu!
U nás, při nedostatku starších rohlíků, rohlíky nahrazuju levným, trvanlivým, :mrgreen: toustovým chlebem.
A kuře na paprice z kuřecích prsních plátků bude určitě stejně sqělé jako z kuřecích čtvrtek. Dřív za komančů jsem "kuře" na paprice vařila v papiňáku za slepice a to byl vejvar :lol: :lol: :lol: . (základ na omáčku byl asi stejný, jak uvádí Diny)
Aha, teď jsem si všimla, že u receptu od Diny jde o rychlost :oops: . Z těch kuřecích čtvrtek to jde krapet pomaleji, ale taky se u toho nijak dlouho nestojí, dusí se to "sámo" :lol:
Jindris

Příspěvekod Zizi » 0, 7. únor, 2014, 12:41 am

Jindris,proč ty víc nepřispíváš? Tvoje varianta mého nicku je úplně úžasná, světová...asi budu vyžadovat, aby se psala s třema Z. :lol:
Mně chutnají i knedlíky z rohlíků, jak se udělá těstíčko a do toho rohlíky a petrželka a pak se to mokrýma rukama uhňácá do koule...já jsem nikdy nevařila normální knedlík, budu se to muset naučit.
To jediné, co máme, je TEĎ

Život je kratší, než si myslíme

Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká. Seneca
Zizi

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 7. únor, 2014, 8:32 am

No, Zizzzzi, jestli umíš zdravější variantu knedlíků, tak se normální neuč. Teda pokud nekupuješ v obchodě, ty bejvají hnusný.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy