archiv - zvyk na březen - rutiny

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

archiv - zvyk na březen - rutiny

Příspěvekod Lída » 0, 1. březen, 2011, 8:21 am

:) tip na březen:

stanovíme si ty stále zmiňované rutiny. Možná už máme všechny zažité :s494: Možná se ptáme, co to je? Možná je máme, ale neříkáme jim tak.

Třeba bychom se bez nich ráno ani nevypravily z domu. Jestli jsme ale v domácnosti nebo na MD, možná jsme ještě v poledne v pyžamu a učesat jsme se nějak nestihly.
Zkusíme si vymyslet tři věci na ráno, tři věci na večer. Jestli chodíme do práce, můžeme si vymyslet rutiny pro příchod do práce, nebo pro odchod. Jestli nám to bude vyhovovat, můžeme si vymyslet rutiny na příchod domů z práce. Nebo jestli jsme doma, na chvíli, kdy děti odejdou do školy. Uděláme si to prostě tak, aby to vyhovovalo NÁM. Nepřeženeme to, začneme tím, že si napíšeme, co už děláme. Můžeme do toho dát čištění zubů, uklízení oblečení, když přijdeme z práce atd.

Jednu věc tedy vezmeme takovou, jakou už stejně děláme. Pak k ní přidáme něco, co by se dělat mělo a nějakým způsobem to navazuje. Jako po čištění zubů umyju umyvadlo. Až večer vypnu počítač, uklidím kolem něj. Až přijdu z práce, oblečení si rovnou pověsím. Nakonec k tomu přidáme ještě něco navíc, abychom ty věci měly tři. Podstatou rutin je, že se dělají za sebou. Ne, že teď tohle a za hodinu, nebo až se mi bude chtít, tu druhou věc. Děláme si z toho písničku ;)

Budu moc ráda, když napíšete tipy, jaké rutiny u vás fungují :smiley-chores006:
Lída
Site Admin

Re: AKTUÁLNĚ - zvyk na březen - rutiny

Příspěvekod Malvína » 0, 1. březen, 2011, 8:38 am

Zajímavý tip. Díky Lído. Budu přemýšlet, co bych si na sebe vymyslela. S Flylady se snažím naskakovat už pět let, ale rutiny stále vymyšlené nemám. :blush2:
Všechno je tak, jak má být.
Malvína

Příspěvekod Milik » 0, 1. březen, 2011, 8:58 am

Tak já ráno hned jak vstanu, tak zastelu nebo dám peřiny na balkon vyvětrat. Přesunu se do koupelny, kde je běžná hygiena, poklidím rozházené věci a pokud je vypraná pračka jdu pověsit prádlo. Dá se říct, že celý den pak nahoru do patra ani nechodíme, takže je tam od rána uklizeno. Jen bych asi mohla zařadit to umytí umyvadla..
Pak pokud není od večera uklizená kuchyň ( to se stává dost často), tak poklidím,vyndám z myčky atd. a pak si teprve jdu udělat snídani a čajíček. Tak asi takhle by se dala popsat moje denní rutina, ale samozřejmě vždy nestihnu všechno, ale když ano, tak je to podle mých představ... :cool:
Milik

Příspěvekod verusa » 0, 1. březen, 2011, 9:18 am

Já ráno vstanu, ustrojím se, učešu, vzbudím dítko do školky (přitom se vzbudí i druhé), obě ustrojím, udělám jim čaj, vyčistíme společně zuby. Vyprovodíme stršího před barák (vozí ho ráno do školky kamarádka, já jezdím odpoledne). Vyvětrám, ustelu, udělám snídani. Dřív jsem stlala hned jak vstaly děti, jenomže nedávno jsem četla, že je lepší nechat chvíli neustláno, aby se odpařila voda, která se nahromadila v "ležení" přes noc. Bylo to ve stejném článku, kde psali, že je dobré dát peřiny na mráz, že roztoči zahynou při nízkých teplotách naopak v teple (i na sluníčku) se jim daří dobře. Ještě k tomu musím přidat jako rutinu to umyvadlo a zrcadlo. Děkám to během dne, když si na to vzpomenu. Taky k tom potřebuju dát utření vany, manža má ve zvyku se ráno sprchovat, tak mě to večerní utírání kazí. Večer - večeře, večerníček, úklid hraček, nahnat děti na záchod a na nočník, koupání nebo sprchování, mezitím nebo potom přichystání oblečení pro staršího na druhý den do školky, pyžamo, čtení pohádky nebo povídání nebo prohlížení knížky a do hajan. Úklid kuchyně probíhá průběžně od večeře po koupání někdy nestíhám tak dodělávám, když děti spí, většinou když je manža na služebce.
Naposledy upravil verusa dne 0, 1. březen, 2011, 1:54 pm, celkově upraveno 3
verusa

Příspěvekod RomanaK » 0, 1. březen, 2011, 9:54 am

Ahojky tak já to mám tak, že:
ráno šokem vstanu :-) nakojím, starší se zatím obslouží sám, pak následuje koupelna .Pokud to dítko umožní tak sprcha,pokud ne tak jen rychlé omytí, zuby, učesání, čištění pleti-krém!!!, a pak nalíčení. Pokud je dítko ještě hodné pak omyji umyvadlo a vyvětrám. Sem si přidám stlaní postele ;) Další rutina je v kuchyni, kdy po uvaření a spapání se vše snažím nacpat do myčky a nebo umýt a tím pádem potom utřu pracovní desku, dřez a stůl. Ale také se mi to vždycky nepovede dodržet.
No a večer? To se snažím poklidit všechny rozházené věci, určitě je rutina uklizení děcáku, koupání a večerníček u staršího :-)
Pak mám ještě finanční rutinu a to takovou, nákup, účtenka, po příchodu domů zapsání do účetnictví a vyhození účtenky :-)

A co bych si tak ještě přidala?Po sebrání usušených spodních částí oděvu z topení je ihned odnést na své místo ve skříni a ne je jen položit složené na parapet :blush2:
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod virginia » 0, 1. březen, 2011, 10:37 am

Tak u nás je rutinou celý tenhle systém, bez něj by naše rodina hnila ve špíně a hlady. :D
Ráno, po vypravení dětí a před odjezdem do práce mám cca 50 minut. Otření umyvadla, záchodu, sklizení kuchyně po snídani, ustlání, vysátí či vytření části domu, dle potřeby + denní tipy. Dobrovolně neopustím ráno neuklizený dům, už si nevzpomínám, kdy jsem odešla z neuklizeného.
Navečer po příjezdu: hned zkraje srovnám boty, vzorně si pověsím oblečení ( na rotoped :roll: :mrgreen: ), káva s mužem, úkoly s dětmi, cvičení na klavír s dcerou, příprava večeře, hraní s dětmi, pračka. Večer úklid kuchyně, obýváku, domácí účto - jak psala Romča. Jeden - dva dny, obvykle út + st večer žehlení.

Nějaké slabší jedince by patrně omylo z té jednotvárnosti. Mně se v tomhle pohodlně a v pořádku žije. Mám čas na děti, neodkládá se pořád všechno..teď nemám čas, musím... . Zpravidla je pořád uklizeno, žádné stresy, kdo bude stát za dveřmi a jestli bude nutné ho vpustit dovnitř. Za to vše ti Liduš velkéééééééééééééééé díky.

Dnes ráno teda bez vysátí, po velmi důležitém telefonátu jsem musela vézt do školy vatu, hrách a misku. :mrgreen:
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod Hanele » 0, 1. březen, 2011, 11:14 am

Tak u nás funguje klasická večerní rutina - chystání oblečení na druhý den - zvlášť teď v zimě, když jsou potřeba čepice, rukavice a spousta dalších blbin. Navíc je oblečení prostě nachystané a ráno odpadá dohadování, že chcel jiné tričko atd atd...
Na chvilku jsme polevili a tak se teď znovu s klukama vracíme k večernímu úklidu pokojíčku, když je dobře, tak zvládají skoro sami, ale samozřejmě to jde líp, když máma nebo táta pomáhají ;) Ještě bych mohla přidat kuchyň - většinou nádobí po večeři umyjeme, ale uklízím až ráno, tak bych to mohla zvládnout už večer i se zametením...
Ráno je klasika hygiena a stlaní - k tomu beru i nachystání pyžamek na večer (a popř. výměna, když jsou špinavé) a zkusím si fakt každý den přidat otření umyvadla a wc a třetí ještě vymyslím - ehm asi by to chtělo hned ráno vymyslet, co budeme jíst v poledne :oops: :oops: :oops: a ne pak narychlo rozmražovat maso :s0491:
Hanele

Příspěvekod Malvína » 0, 2. březen, 2011, 9:42 am

Fíha holky, to jste šikulky! Jde vidět, že to asi fakt funguje. Zase jste mě trochu nakoply. Dík.
Všechno je tak, jak má být.
Malvína

Příspěvekod Dagmarka01 » 0, 2. březen, 2011, 9:46 am

Holky to klobouk dolů,já jsem na MD s 15 měsíčním a pak mám prvňáčka a do toho chodím1-2xtýdně do práce-dojíždím vlakem nebo autem(odjezd nejpozději v 7h-návrat mezi 18-19h).Musím říct ,že s jedním broučou nebyl problém,ale teď a do toho práce a ještě papíry a internetový obchod docela záhul.Ráno zvládám rozhodit peřiny-manža se šíleně potí,takže neexistuje je ustlat.Ranní hygiena-starší vše zvládá.Obléct mladšího a sebe-mně se někdy nedaří :-)Pak snídaně a svačina,když jdu do práce připravuji den předem,jinak nestíháme.
pakse snažím buď žehlit,nebo udělat denní tip,taky dost času strávím u PC.Milionkrát za den uklízím hračky v obýváku,kde má koutek,pak taky většinou vykramaří v kuchyni buď plastové krabičky,nebo hrnce a pánve :evil: nemůžu ho to odnaučit už dostane i na zadek.
Pak kuchtím oběd a jdu pro staršího do školy, děláme úkoly,kytara-cvičení,logopedie cvičení.3x týdně má kroužky.Noa večer si hrajedělámespolečně véču,příjde manža a hážu je do vany,pohádky a spát.Většinou jsem KO i já,přiznám se,raději zalehnu sknížkou nebo k TV než uklízet.Mám většinou uklizenou kuchyň.Jinak podke rozvrhu se snažím denně něco a1xtýdně VPjinak víkend nic nedělám! ikdyž také využívám ř DH,že je s dětmi a já mám vše mnohem rychleji v pohodě :-)
Dagmarka01

Příspěvekod JanaD » 0, 2. březen, 2011, 11:13 am

Tak já ráno vstanu, jdu si umýt a vysušit vlasy, s klukama si čistíme zoubky, utřu umyvadlo, dáme si vitamínky a snídani, převlékneme se z pyžama, starší si sám složí a uklidí, já obstarám mladšího, luxování a pak buďto pohádka a já vařím, nebo mám už oběd nachystaný a tak jdeme ven - podle počasí samozřejmě. :d_sunny:

Večer se najíme, pouklidíme hračky(které jinak uklízíme i několikrát během dne :good: ), koupání, pak zoubky, starší si vezme léky, převléct do pyžama a starší jde chrupkat :lazy2: mladší je ještě s náma v obýváku, kde ho uspím a pak přenesu do ložnice, mezitím s pomocí DH uklidím nádobí do myčky, vyleštím dřez a vyleštím konferenční stůl, který je pernamentně opatlaný od mladšího :evil: a ještě napíšu seznam úkolů na další den, uchystám věci na ráno a pak jdeme většinou také spát, já osobně chodím nejdéle v 22:00 :lazy2:
Naposledy upravil JanaD dne 0, 2. březen, 2011, 1:44 pm, celkově upraveno 1
JanaD

Další

Zpět na Denní tipy