v čem prát svetry a outdoor

Místo pro klasický problém, jak se co vypere, ale i pro nápady na relaxaci, doporučení kosmetiky a podobně :)

v čem prát svetry a outdoor

Příspěvekod sovička » 0, 5. březen, 2010, 10:55 am

Máte někdo tip na nějaký univerzální prášek na praní na 30? Jde mi o to... Na normální košile, rifle a ručníky používám normální prášek na praní. Ale na svetry a outdoorové věci potřebuju něco jemnějšího. Optimální by asi bylo, pořídit si speciální prášek na vlnu a pak speciální na outdoor, ale ani jedním pračku samostatně nezaplním a ručně se mi to prát nechce, tak to chci házet do pračky pospolu. Co se týče outdoorových věcí, jsou to většinou moirové trika, občas nějaká merinovlna, fleesové mikiny, případně kalhoty z různých umělých materiálů, do praní se nesmí dávat aviváž a nežehlí se to. Prostě sháním šetrnější prášek na praní. Prášky na svetry většinou obsahují navíc změkčovače, kterým bych se raději vyhla na outdoor. A ty outdoorové mají látky obnovující membránu, jsou v malinkých lahvičkách a nekřesťansky drahé. Přemýšlela jsem i nad nějakýma miminkovskýma práškama, nebo nastrouhat mýdlo s jelenem... Máte nějaký nápad?
sovička

Re: v čem prát svetry a outdoor

Příspěvekod Ovečka » 0, 5. březen, 2010, 7:35 pm

Nevím jestlipřesně odpovím na tvůj dotaz, ale něco málo mám teď díky prckvi nastudováno a můj DH hodně nosí moiru a takové ty outdoor věci. Hlavní je, že na tyhle věci nesmí přijít aviváž, někde jsem o tom četla, je tam nějaké jíné vlákno a aviváž ho zalepí a ztrácí to ty skvělé tepelné vlastnosti a vůbec. Co se týče praní, hodně jsem to řešila s miminkem vzhledem k tomu že jsme používali a ještě na noc a sem tam přes den používáme látkové pleny (malej už bude mít rok, tak naštěstí už s plenama končíme) tak se pralo často. Jelikož jsem docela ekolog, tak jsem koupila tekuté mýdlové ořechy, praly dobře, ale byly dost drahé tak jsem se pídila dál až jsem dostala recept na SLIZ :lol: . Zní to hrozně, ale je to vlastně vyrobený prací tekutý prostředek z jádrového mýdla a sody a ač jsem se do první výroby pouštěla s nedůvěrou, výsledek mě překvapil nad očekávání. Nejenom že je to mega levné, jedno praní tě stojí 1kč, ale výborně to pere. Nedřív jsem v tom prala jen prckovi, pak došel náš prášek tak jsem to zkusila i na běžné prádlo a super fakt to pere dobře, jen se donutit do té výroby. Nedá to moc práce, ale nebaví mě to. Dělá se toho 10litrů a dávkování je 400-500ml na jednu pračku, takže je to 20dávek. Níže kopíruji návod. Taky hodně vychytávek přímo speciálů na outdoor má dedra, www.dedra.cz

Tekutý prací prostředek z jádrového mýdla, tzv. „sliz“

kyblík min.10l
1 jádrové mýdlo (nebo mýdlo Jelen)
250g krystalické sody na praní
(oboje běžně k sehnání v drogerii i v supermarketu)

JÁDROVÉ MÝDLO (nebo Jelen) nastrouhat do kýblu - přidat 1l vlažné-teplé (ne horké) vody – zamíchat – nechat cca 1 hod rozpustit (možno použít ponorný mixér)
dolít horké vody do 10l – během míchání přidat odměrku (200-250g) SODY NA PRANÍ – nechat cca 12-24 hodin odstát
možno poté přelít do uzavíratelných nádob, před použitím protřepat, dávkujeme 1-2 odměrky dle hustoty a potřeby
místo aviváže cca 1dcl (60-100ml) OCTA (není vůbec cítit-nebát se!, naopak bych řekla že i voní „svěže“, prádlo bude po něm měkké stejně jako po aviváži, vycucne zbývající prášek/mýdlo a tím velmi vhodný pro alergiky)
Tipy:
Místo jádrového mýdla můžeme použít marseillské mýdlo nebo mýdlo Lanza, které má ale v některých baleních větší gramáž a tomu je třeba přizpůsobit poměr dalších surovin.
Pokud prádlo šedne, na vině je buď malé množství prostředku (takže zvyšte dávku) nebo příliš velké množství sody. Zní to paradoxně, ale je to tak.
Ovečka

Příspěvekod Petra » 0, 9. březen, 2010, 10:32 am

Já peru moiru v normálním prášku, ale bez aviváže a naruby, na 30. To mi poradili kdysi při nákupu. Bundy s membránou ale v těch speciálních drahých prášcích - zas tak často je neperu.
Petra

Příspěvekod dadaz » 0, 10. březen, 2010, 12:45 pm

pridavam se k Ovecce, taky pouzivam sliz a zatim oblecení funguje:-)
Obrázek
Obrázek
Když je prázdná a čistá kuchyňská linka, je uklizený celý byt, nebo určitě je uklizená kuchynská linka:-)
dadaz

Příspěvekod sovička » 0, 13. březen, 2010, 10:27 am

Dík za tip se slizem. Jádrové mýdlo znám a většinou strouhám do předpírky. Na ocet už jsem také navykla, takže zkusím přidat sodu a vyrobit sliz.
sovička

Příspěvekod Martina1 » 0, 14. březen, 2010, 4:00 pm

Sliz je super, prakticky nepereme v ničem jiném. DF nadělá vždy 4 kyblíky, pár dní nechám odstát, pak mixerem rozmixuju a naliju do flašek od 2litrové aviváže. Před praním flašku protřepu, naliju odměrku do dávkovače pračky, druhou do bubnu a peru. Ušetří se tím nějaká koruna. Na svetry teda používám gely na vlnu, občas k bílému přidám trochu prášku.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
Martina1

Zpět na Tipy pro koupelnu a prádelnu