Rady, jak co vyčistit, z pořadu Máte doma uklizeno?

Rady, jak co vyčistit, z pořadu Máte doma uklizeno?

Příspěvekod Aliba » 0, 1. červen, 2009, 3:35 pm

Ahoj, snažím se uklízet, jen někdy člověk neví co na tu a tu špínu použít.Dřív jsem si koupila nějaký prostředek a když nezabral, tak jiný, no a pak se mně doma kupily a já je ani nepoužívala.Tak jsem je rozdala.
No a v pořadu Máte doma uklizeno, dávaj rady, jak se spíny zbavit a většinou použijí věci co jsou doma, jako ocet, jedlá soda...
Já některé věci už ozkoušela a postupně budu zkoušet další.
Takže jsem písnu nějaké ty rady, co jsem si zapsala.Postupně budu určitě přidávat další.

Mikrovlnka
Miska horké vody s plátky citrónu, 1-5 minut na plný výkon.Toto mám ozkoušené.
Hadr namočený v teplé vodě a zas plný výkon 1-5 minut(pozor hadr musí být opravdu hodně mokrý, aby v mikrovlnce nechytl)
1 díl vody + 1díl jedlé sody, smíchat v misce a namočit v tom hadřík a mikrovlnku u mýt, nebo taky jen tu misku dát do mikrovlnky na plný výkon 1-5 minut.

Vana
Jedlá soda + citrónová šťáva, postříkat vanu citrónovou šťávou a posypat jedlou sodou a hadříkem vzít celou vanu.Pak opláchnout.Toto mám taky ozkoušeno.

Kohoutky
Ocet, toaletní papír(vata, papírové utěrky, hadřik), igelit(potravinová fólie), gumička(provázek).Toaletní papír namočime do octa a obalíme tím kohoutky, pak zakryjeme igelitem a zajistíme gumičkou, necháme asi 2 hodinky působit.Potom sundáme a otřem.Vodní kámen je fuč.To jsem taky zkusila, jen jsem to udělala večer a sundala až ráno, vodní šutr tu byl, v pěkné vrstvě.

WC
1L Coca-Coly, přírodní pemza.Coca-colu nalít do mísy, jako kdyby to byl čistič wc.Tak hodinku nechat působit, potom spláchnout a požít i štětku.Pokuď je tam nános vodního kamene a to i pod vodou, tak přírodní pemzu a odrbat(nebojte, opravdu to tu mísu nepoškrábe)Poté oplácnout, spláchnout..Pemza mě konečně zbavila vodního šutru na lemu mísy, konečně, žádné krápníky.(jestli je toho šutru hodně, tak si koupit víc pemzy, hodně rychle ubejvá).

Hračky
Prostříkaj ústní vodou, odrbaj kartáčkem a pak utřít.Zabije to bakterie a dětičky opět mohou hračku strkat bezpečně do pusy.

Zrcadlo
Hodně špinavé zrcadlo umejt odlakovačem.

Odpad
Na páchnoucí odpad-výlevku 1díl soli+1díl jedlé sody+1díl octa, potom propláchnout horkou vodou.
Naposledy upravil Aliba dne 0, 14. listopad, 2012, 11:32 am, celkově upraveno 1
Aliba

Re: Rady, jak co vyčistit, z pořadu Máte doma uklizeno

Příspěvekod Aliba » 0, 14. listopad, 2012, 11:29 am

Ahoj na nápad Ginger ožívíme tuhle diskusi.
Snad Vám bude ku prospěchu ;) .
Vím, že je tu na stránkách jsou ještě tipy roztrkané jinde, tak se je sem pokusím pak dodat, ať je to na jednom místě.
Aliba

Re: Rady, jak co vyčistit, z pořadu Máte doma uklizeno?

Příspěvekod Aliba » 0, 14. listopad, 2012, 7:16 pm

Máte doma uklizeno? I (7)

Myčka - na vyčištění 1měsíčně, šálek bílého octa nalít do myčky a pustit normální program.

Drhnoucí prášek - použily na špinavý vypínač a vanu. 4 díly jedlé sody s 1 dílem krystalické sody.
Na špinavé kachličky a wc použily ocet naředěný vodou.
Naposledy upravil Aliba dne 0, 14. listopad, 2012, 11:11 pm, celkově upraveno 1
Aliba

Příspěvekod e-vina » 0, 14. listopad, 2012, 10:56 pm

Já nám ještě z dílu 7 poznamený: Rohožka zadrží až80 % špíny, kterou bysme si jinak nanesli na botách dovnitř
Astmatici - měnit povlečení každý týden
e-vina

Příspěvekod e-vina » 0, 14. listopad, 2012, 11:07 pm

Díl 3
Rozmražení mrazáku - Misky s horkou vodou na chráněné (utěrkou) přihrádky. Jídlo mezitím vydrží zabalené do sáčků v peřinách.
Popelníky - mýt i sušit papírovými utěrkami, spolu s nima se vyhodí i smrad. Pak přestříkat jakýmkoliv osvěžovačemvzduchu. Ten zaschne, udělá film. Po típnutí cigarety se nenapeče a navíc popelník voní.
Mastnota na lince vedle sporáku, na stranách sporáku - nahřát horkou vodou, seškrábat špachtlí. Pak použít "písek! ze 4 dílů jedlé sody a 1 dílu prací sody.
Kytky - mýt slupkou od banánu
Prach - pokud nemáme prachovku (zmiňují péřovou) navléct na ramínko ponožku a stírat prach
Odstranění nátěru - barvy- ze skla - nastříkat na barvu olej (myslím, že používali WD40?), nechat chvíli vstřebat a pak seškrábat plastovou škrabkou (na zamrzlá okna aut)
Hadřík na nádobí - po umytí nádobí natožit do dřeru trošku vody a kápnout bělidlo a saponít. Do toho vložit hadr - hubí bakterie
Nábytek - prach stírat vlhkým hadříkem a suchou prachovkou, leštit jen 1 x měsíčně
e-vina

Příspěvekod Aliba » 0, 14. listopad, 2012, 11:17 pm

Máte doma uklizeno? I (4)

Kohoutky, špunt - mejou octem a pak se musí opláchnout. Rozpouští to vápenaté usazeniny.

Mouční moli - zamořené místo se musí důkladně vysát. Vytření bohužel nestačí.

Karafa,váza, lahev - když nejde vyčistit dno, kam se jen tak nedostanem. Tak do toho nasypem rýži a zalejem trochou octa. Poté s tím třesem, špína se uvolní, následně to omejeme v saponátu a důkladně opláchnem.

Voskovka na topení - obyčejné mléko z ledničky, navhlčit papírový ubrousek a pěkně to utřít.
Aliba

Příspěvekod e-vina » 0, 15. listopad, 2012, 11:11 pm

Ta pastelky /barvy odstraňovali několika způsoby - vlhčenými ubrousky, pastou na zuby, metylalkoholem. sprejem na vlasy nebo tím mlékem. (asi podle povrchů??? to tam nezmiňovali)
e-vina

Příspěvekod e-vina » 0, 15. listopad, 2012, 11:16 pm

Díl 5
Houbička na nádobí - dávat s nádobím do myčky - nebude smrdět a zůstane čistá
Měděné pánve - citronem, pak spláchnout, pak solí a octem a nakonec dobře opláchnout, jinak by po tom octu měď zkorodovala
Nemastný prach - mýdlová voda
WC - nepoužívat štětku na WC - drží se v ní moc bakterií, mít rukama v rukavicích a hadrem. Umýt vodou se saponátem a pak nastříkat spreyem (asi na koupelny???)
Tmavý dřevěný stůl - umýt, pak natřít tmavým včelým voskem. Pokud chceme dosáhnout tmavé barvy, tak natírat 1 x týdně po dobu 3 měsíců
e-vina

Příspěvekod e-vina » 0, 15. listopad, 2012, 11:24 pm

Díl 6
Usazeniny ve WC - bělidlo, pokud nepomůže, tak profesionální odstra%novat vodního kamene a nechat působit přes noc
Fleky na koberci - loužičky od psa - nepřed umýt octem - pes tamuž nebude chodit, ocet mu vadí. Staré skvrny - vydrbat ručníkem a roztokem saponátu, teplé vody a víčko chlorového nebo čpavkového prostředku. Pak dát suchy ručník a vyšlapat vodu
Zrezlá Wok pánev - vytřít rozpůlenou brambodou a saponátem. Po umytí natříř vrstvou rostlinného olje - udělá se tenká vrstva, která pánev chrání. Nepoužívat drátěnku, poškodí ten mastný film.
Klávesnice, PC myš, telefon - teplá voda + 1 víčko chlorového nebo čpavkového roztoku,mýdlová voda - vysát prach, vytřít vlhkým jemným hadříkem, nakonec vzít kartáček na zuby, nemočit, hodně vysušit a vydrbat hůř přístupná místa.
e-vina

Příspěvekod rakave » 0, 16. listopad, 2012, 10:55 am

Holky super téma takhle si psát nápady na číštění :-) ! Taky koukám na pořad,ale nemám možnost koukat na všechny díly.Nevíte náhodou nebyla v pořadu rada jak čistit nerezové nádobí? Mám na mysli,když vařím na plynovém sporáku,tak dna jsou od plynu zašlá.Na hrncích to vyčistím drátenkou,ale dna pánviček odolávají prozatím všemu co jsem použila.
rakave

Další

Zpět na Tipy pro domácnost