Rodinný rozpočet

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Rodinný rozpočet

Příspěvekod Petra » 0, 28. říjen, 2011, 8:07 am

Jak jsem slíbila, tak zakládám nové téma.
Vzhledem k změně situace se naše finanční situace poněkud změnila. Ne, že bychom řešili úplnou krizi, ale musím přehodnotit náš dosavadní model vedení rodinného rozpočtu. Spíš nenedení. U nás je něco jako chaos. V době, kdy jsem byla na RD, tak vše platil manžel + já věci na holky a sebe. Po nástupu do práce začal náš nesystém - složenky podle dohody, nákupy jak to vyšlo, věci na holky já, plus pes já (je můj), můj telefon, spoření mé já. Většinou mi něco zbylo a s tím jsem si dělala co chci.
Jenže teď se manželovi nějak nedaří a tak hledám rozumný model vedení rozpočtu, který by byl snesitelný pro obě strany. Jde o to, jestli je lepší vše platit napůl, nebo dávat peníze na hromádku všechny, nebo prostě určitou částku. Manžel podniká, tak jsou jeho příjmy nepravidelné. Vést přehled výdajů nechce, že je to zbytečné. Já sice tuším, kolik potřebujeme, i jak relativně ušetřit, ale bez dobrého základu to nejde. Proto jsem otevřela toto téma.
Poradí někdo,prosím? Jak to máte u vás?
Petra

Re: Rodinný rozpočet

Příspěvekod virginia » 0, 28. říjen, 2011, 8:56 am

U nás - všechny peníze chodí na společný účet, odtud odchází všechny platby + něco málo spoření. Co zbyde, můžeme ten měsíc utratit. Sami pro sebe žádné kapesné nemáme, když něco chceme, potřebujeme, koupíme si, pokud vyjdou peníze. Jsme na jedné lodi, plujeme stejným směrem a za stejným cílem. Je pro mě nepředstavitelné, že bychom dělili kdo co zaplatí atp. Jedno tělo, jedna duše. ;) Vedu domácí účetnictví, mám přehled, kolik se vydá. Jsem ti asi moc nepomohla.
Nějak nerozumím tomu...pes je můj, mobil můj, spoření moje.....já mám pořád pocit, že by to mělo být tak nějak společné. Jako máme každý vlastní spoření, ale je přece "naše". Pes ani nevím, čí je. Prostě ho máme. :)
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod garfield » 0, 28. říjen, 2011, 9:10 am

U nás je to obdobné jako píše virginie, máme jeden společný účet, z toho odchází veškeré platby-inkaso, telefony, veškěré poplatky... Jinak vždy je nějaká hotovost doma, každý si tam vezme, když potřebuje. Nejsme s manželem ani jeden nijak rozhazovační, většinou když si chce některý z nás koupit něco "pro sebe" tak si o tom nejdřív řekneme. Nakupování dětem řeším více méně já, ale o vyšších položkách se s manželem taky radím.

Taky si nedovedu nějak představit peníze mít rozdělené, prostě žijeme spolu, tak spolu i "hospodaříme". Nedovedu si představit dělit vše na moje a tvoje.
garfield

Příspěvekod Sel » 0, 28. říjen, 2011, 10:19 am

u nás je to totéž, jeden společný účet, není moje a tvoje. Kdysi dávno jsem vedla domácí účetnictví a to mně naučilo hospodařit, dnes už nic takového nepotřebuji, ne že by bylo peněz nazbyt, ale už vím jak na to.
Sel

Příspěvekod Petra » 0, 28. říjen, 2011, 10:28 am

Holky, tak jak to popisujete, tak jsem si to také představovala. Byla jsem tak zvyklá o našich. Ale manželova rodina to měla úplně zvráceně. To co "praktikujeme" je kompromis.... No a pes - manžel ho toleruje, jinak bych ho neměla, je to můj koníček - proto píšu můj pes.
Ideální to u nás není, já vím, proto hledám cestu. Díky za reakce.
Petra

Příspěvekod Aliba » 0, 28. říjen, 2011, 11:00 am

Hm, je to těžké.
Jedni si oddělé účty chválí a je jim jedno kolik komu zůstene, jiný maj raději společný účet.
U nás máme peníze společné od doby co jseme spolu začli chodit. Jelikož jsme spolu začli brzo bydlet a manža ještě studoval, nepracoval, tak to bylo na mně, pak byl na civilce. Teď jsem já doma z dvě dětma. Mezitím, bylo, že i jsme byli jeden bez práce. Prostě jsme to táhli společně, protože jeden by ani třeba na vše neměl. Máme to tak pořád, i když teď s financema bojujem - ale rozdělení by nic nevyřešilo, jako, že manža by zapaltil - jen svoje a hypo, elketriku a tak napůl, tak by můj rodičák fakt nestačil - mám 4letou variantu.
No ani když budu zas v prosecu, nebudu mít tolik peněz co vydělá manžel, takže zas pojedem společně.
Říkáme si - domlouváme o tom co koupíme - hlavně o tom co je nad rámec nutného.
Nevím, nedokážu si představit, že manžovi zbyde třeba půl výplaty a já zaplatím nutné a budu na nule a pak budu za ním chodit ho prosit, jestli by nám něco dal. Možná by to bylo jiné, kdyby jsme si vydělávali stejně a tím pádem nikdo nebyl v nevýhodě. Na jednu stranu to zas vidí, někdo tak, že si ty peníze vydělala on a proč by to měl dávat tomu druhému - tady si já z toho mám pocit, že spolu žijou spolubydlící a né manželé. No prostě vidím ten byt, kde ten co má víc, tak má pěkný křeslo, já sedím a rozvrzaný židly, já jím suchej chleba a on se cpe řízky - nebo furt dlužím peníze, aby jeho - její - náš byt nevypadal hrozně.
Jako znám lidi, kde žena před tím než se rozhodla mít dítě spořila, aby pak měla - vlastně furt stejně a nebyl znát výpadek. Ovšem po tu dobu co spořila si fakt vyskakovat nemohla.
Takže záleží, jak se ty dva dohodnou a co jim vyhovuje.
Aliba

Příspěvekod Lucci » 0, 28. říjen, 2011, 3:31 pm

Ahoj.
Tak my mame take spolecne penize. Co se vydela, jde na jednu hromadu a z te se plati vse potrebne.
Mame tedy kazdy svuj ucet, ale proto, ze manzel podnika a chce mi v podnikovych penezich prehled. Tedy v prichozich platbach, aby co tam prijde, mohl vse dat do dani a nelustit z toho, co je vydelek muj.
V praxi to je tak, ze z meho uctu se plati splatka a SIPO. Z jeho uctu se vybiraji penize po vetsich castech (10tis) a z toho si pak doma bereme a zijeme.
Nad kazdym vetsim vydajem (1000,- a vic) se domlouvame, vzdy se shodneme, jestli to je a nebo neni potreba.

Jak psala Virgin... neumim si predstavit, delit penize na moje a tvoje. Ja platim splatku a ty nakupy, resit, kolik kdo dal, kolik kdo ma... nevim. Ale kazdemu, jak to vyhovuje.

Mozna bych Petro zacala psat vydaje, ono i kdyz manzel rika, ze to nepotrebuje, tak kdyz uvidi na papire, jak penize mizi (a ze nekdy mizi fakt rychle), treba to bude lepsi. :winkextra:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod diblice » 0, 28. říjen, 2011, 6:13 pm

taky máme peníze společné, vše spravuji já, pracujeme oba doma, tak na nákupy taky jezdíme společně, kasu spravuji já a manžel, když potřebuje, tak si řekněe o příděl, pokud je náhodou potřeba koupit větší věc, tak po dohodě.
diblice

Příspěvekod treperenda » 0, 28. říjen, 2011, 11:12 pm

Já to vidím stejně jako mé druhé já Virginie :lol: Jen se mi teď občas podaří něco přivydělat ( v řádu stokorun) a to si po dohodě nechávám pro sebe na nákup látek a nějakých mých krámů na moje koníčky ( no já bych si to asi koupila tak i tak, ale měla bych strašné výčitky svědomí, že okrádám rodinu :lol: :lol: ) Te´d jen přemýšlím, že bych možná zkusila aspoň měsíc zapisovat výdaje, třeba bych našla něco, co by mě překvapilo. Včera zrovna jsem přemýšlela, kolik peněz mi v nákup padlo na tatranečky a čokoládičky pro kluky. když jsem si to jen tak zhruba spočetla, vyšlo mi nějaké monstrózní číslo. Ono je to desetikačka jedna ke druhé, ale skáče to hrozně.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Sel » 0, 29. říjen, 2011, 8:14 am

Lucci píše:Ahoj.
Tak my mame take spolecne penize. Co se vydela, jde na jednu hromadu a z te se plati vse potrebne.
Mame tedy kazdy svuj ucet, ale proto, ze manzel podnika a chce mi v podnikovych penezich prehled. Tedy v prichozich platbach, aby co tam prijde, mohl vse dat do dani a nelustit z toho, co je vydelek muj.
V praxi to je tak, ze z meho uctu se plati splatka a SIPO. Z jeho uctu se vybiraji penize po vetsich castech (10tis) a z toho si pak doma bereme a zijeme.
Nad kazdym vetsim vydajem (1000,- a vic) se domlouvame, vzdy se shodneme, jestli to je a nebo neni potreba.

Jak psala Virgin... neumim si predstavit, delit penize na moje a tvoje. Ja platim splatku a ty nakupy, resit, kolik kdo dal, kolik kdo ma... nevim. Ale kazdemu, jak to vyhovuje.

Mozna bych Petro zacala psat vydaje, ono i kdyz manzel rika, ze to nepotrebuje, tak kdyz uvidi na papire, jak penize mizi (a ze nekdy mizi fakt rychle), treba to bude lepsi. :winkextra:

S tím mizením, to je fakt. Třeba celý měsíc vycházím úplně v pohodě, raduju se, jak jsem ušetřila a pak během týdne je všechno fuč. Jako ne že bych to rozházela, ale prostě se musí koupit to a to. Třeba si říkám, že benzín koupím až po výplatě a to co mi zbývá, ušetřím a ono to není pravda, musím koupit teď.
Sel

Další

Zpět na Finanční tipy