Zvyk na červen - naše děti a úklid/hotspoty

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Zvyk na červen - naše děti a úklid/hotspoty

Příspěvekod Janička » 0, 31. květen, 2018, 4:53 pm

Kdo má úklid v malíčku a od malička vedl děti k pořádku, má vyhráno :P .
Ovšem my, které jsme to (trošku) podcenily nebo jsme úplně nevěděly, jak na to, si teď marně lámeme hlavy, jak zapojit ratolesti do úklidu domácnosti, respektive jak alespoň ty malé či větší bordeláře přimět k tomu, aby si uklízeli svoje věci. Můžeme uklízet od rána do večera, ale nikdy nebudeme hotové, pokud po bytě chodí malí škůdci a trousí svoje oblečení, hračky, sešity, domácí mazlíčky a špinavé nádobí.
Myslím, že řešením je zaměřit se na jednu oblast - třeba oblečení - a jasně stanovit pravidla, že si každý své oblečení hned po svlečení uklízí - ať už do špinavého prádla nebo na ramínko do skříně, věšák v chodbě atd. A důsledně na to dbát a upozorňovat. Až se podaří (vytvoří si rutinu, což může trvat opravdu dlouho!), můžeme přidat další.

Ale věřím, že máte jiné vychytávky, další dobré nápady a podělíte se! Případně můžete poradit, jak laskavě a mile přimět DH, aby dával špinavé ponožky do prádla? :mrgreen:

A pokud nemáte děti (nebo už nebydlí doma) ani nepořádného DH, můžete se zaměřit na likvidaci jednoho hotspotu v domácnosti. Které místo je u vás odkladištěm všeho možného?
Janička

Re: Zvyk na červen - naše děti a úklid/hotspoty

Příspěvekod Janička » 0, 5. červen, 2018, 9:02 am

Všechny máte šikovné děti, které samy uklízí a udržují pořádek? :P
Gratuluji! A jak jste toho dosáhly?
Janička

Příspěvekod misaK » 0, 5. červen, 2018, 11:02 am

Já nemá. :cray:
Můj 14 letý syn nedělá doma nic. Včera mi bylo řečeno, že svoje školní povinnosti už má hotové a doma nic dělat nebude, protože bych to pak přece nemusela dělat já....
Poraďte mi, jak na puberťáka?
misaK

Příspěvekod Kriska » 0, 7. červen, 2018, 6:26 am

Hm, nemas to jednoduchy... a co ho v tomto veku uz zacit motivovat kapesnym? myslim, ze tak tech 14/15 uz deti casto oceni mit nejaky penize na blbosti, hamburgery, colu... na nas to se segrou fungovalo, ja dycky doma pomahala, segra to flakala tak maminka vymyslela pak prave ze uz bychom mohli dostavat kapesny a segra pak kdyz potrebovala penize, predpisove vydrbala celej dum :D

ale je blby, kdyz deti maji pocit, ze maminka je sluzka, bohuzel u pubertaku asi nic nenormalniho... tak snad se podari syna trochu zapojit. v pokoji ve svem at si dela co chce, nebo v jeho casti, ne? tam bych to neresila, pradlo co zustane lezet na zemi se nikdy nevypere a taky treba by chtel do skoly chodit vonavej...

Moje tchyne vzdy vlezla DH do pokoje, posbirala co nel roznoseny,vyprala, vyzehlila a vratila do skrine. Delala to cely jeho zivot. Dneska mam problem mu vysvetlit, ze kdyz ma na zidli hromadu 20 veci z nich casto nositelnej je pouze kus nahore, ze nejsu jeho sluzka a nebudu mu to prehrabavat. Co chce vyprat, at si dava do kose k pracce.Pak jezdi o vikendech makat,potrebuje cistou kosili a ejhle, ona neni ve skrini? ani na susaku?

ano, tchyne to myslela dobre, starat se o svoje deti, ji to bavilo... ale je fakt k vzteku ze si po sobe neumi umyt talir, neumi utrit kdyz neco vyleje na podlahu a jeste to rozslape... protoze 25 let jeho zivota priskocila tchyne "to nechej, ja to uklidim". Desny, fakt ze jo... a tchyne jeste ma pocit, ze ho chudaka nenecham po praci dachnout, protoze mi MUSI doma pomahat, proc si to jako nedelam sama? :D
Kriska

Příspěvekod Janička » 0, 9. červen, 2018, 10:40 am

Nikdo nemá nápad, jak na puberťáky? Jak je přimět uklízet? Pomáhat? Aspoň maličko?
Janička

Příspěvekod treperenda » 0, 10. červen, 2018, 3:51 pm

Janičko, zdá se, že jsme všichni stejně bezradní :)

Já jsem doma začala asi po sté vyhazovat, minimalizovat. Včera jsem četla pěkný článek o organizaci domácnosti - aby věci byly uložené na místě, kde se skutečně používají a snadno se pak uklízely. V tom máme doma dost velký rezervy. Např. já po příchodu z práce odkládám batohy, tašky, kabelky atd. na zem. Nosím toho denně poměrně dost, tak když nám na zemi leží tři moje tašky, děcka každý jednu aktovku - pohozenou, tak se staně chodba zcela neprůchodná. Tak na to se chystám - podívat se na domácnost novýma očima. Protože už toho bince mám fakt dost . Dnes jsem vyhodila celou tlustou složku s recepty, které jednou vyzkouším. Nevyzkouším, stejně je pak vždycky hledám na netu.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod jane » 0, 10. červen, 2018, 9:14 pm

Trep tištěné recepty jsem vyhodila už dávno a ......a žiju v pohodě i bez nich, nikdy jsem podle nich nevařila. Všechno si hledám na netu, kde jsou i komentáře ke každému receptu.
Co nemáš, nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Kriska » 0, 12. červen, 2018, 9:04 am

Treperenda - s batohama snad mluvis o me :D

ja teda tisteny recepty/knizni pouzivam, protoze behat porad z kuchyne do loznice k PC, protoze si nepamatuju jak na to... kdyz mam chut, casteji pouzivany recepty si pak upravim ve wordu a skovim do mesta na kopirku vytisknout a do krouzkovyho bloku do folie
Kriska

Příspěvekod Jirina » 0, 13. červen, 2018, 2:52 pm

Mně se podařilo puberťáky (14 a 15 let) zapojit celkem úspěšně.

Deset let k nám chodila dvakrát měsíčně paní na úklid. Teď však odchází do důchodu a vzhledem k tomu, že na vesnici je fakt problém najít náhradu, rozhodli jsme se, že už další hledat nebudeme, rozdělíme si práce, které paní dělala, a rozdělíme si i peníze.

Do toho prvního se mládež moc nehrnula, ale po příslibu peněz to nakonec funguje.

Uklízečka dělala čistě úklid špíny, čili vyluxovat celý dům (dvě podlaží po cca 100 m2), dvě WC, dvě koupelny, podlahy, povrchy.

Syn převzal luxování, dcera umyvadla, povrchy a zrcadla, manžel WC a na mě zbyly podlahy. Díky vašim stránkách jsem také zjistila, že není nutno mít vycíděno vše zároveň, ale když se to opravdu dělá pravidelně (každý si časově vybral, jak mu to vyhovuje) a dodržuje se to, funguje to a tak nějak může kdykoliv přijít nečekaná návštěva a dům je relativně uklizen.

S uklízením nepořádku byli všichni vycepovaní už dávno, co si dělají ve svém pokoji je na nich, ale nic nenechávají ve společných prostorách, v kuchyni ví, kde je myčka, kde je koš na prádlo. Manžel si dokonce i sám pere (věci zasmrděné od kouře si hromadí ve sklepě, protože je odmítám vpustit do bytu).

Samozřejmě i nadále je toho spousta (většina) na mně, ale dělám to průběžně každý den něco, aby se to nenahromadilo a nehroutila jsem se z toho a pak se nesedřela. A funguje to.
Jirina

Příspěvekod velva » 0, 13. červen, 2018, 10:30 pm

Jirina- máš to skvěle vymyšlené! :good:
velva

Další

Zpět na Denní tipy