Hoří mi koudel u.....

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Hoří mi koudel u.....

Příspěvekod mamamia » 0, 14. říjen, 2009, 1:57 pm

Ahojky,snad mi poradíte.
Ale aby jste byli v obraze,musím začít ze široka :D .
Tak jo..Bydlíme v domku vzdáleném 5km od města.Autobus sice jezdí,ale nic moc.
Já jsem na MD s dcerou Lucií,starší dcera Barča chodí do 3třídy a dojíždí do vesnice busem,vzdálené 3km,manžel dojíždí do města,do práce autem.
Náš příjem tento měsíc činí 25 628Kč.Po odečtení všech nutných poplatků mi zůstane má mateřská,7600Kč.Ale máme mimořádné výdaje-doplatek za energii+zAplatit školné na půlrok v ZUŠ a tak mi na měsíc zůstanou 4120Kč.Což není moc.Peníze na benzín si muž vybral,takže netušim jestli je ta částka 4120Kč správná :oops: .
Vzhledem k tomu,že bydlíme nějaký ten km od města jsme zvyklí dělat velké nákupy,tak aby se musely dokupovat pouze základní potraviny.

Chci vás poprosit o RADU JAK S TĚMAHLE PENĚZI VYJÍT :oops: .Z minulého měsíce některé potraviny mám(maso,těstoviny,rýži),ale "zádrhel" je v tom,že když vařím,a vařím deně,nebo obden,podle toho jestli zbude,musím toho udělat kotel.
Příklad:Mím rodičům stačí 1pytel těstovin k obědu,já vařím 2 a zmizí.Omáčka v 7l hrnci není vyjímka.
Obávám se,že s těma penězma nevyjdu a nebudem mít co jíst.
Skoušela jsem si napsat i jídelníček,ale na to,co všechno bych na to potřebovala,mám dojem,bych utratila vše co mám.
U nás se jí sice všechno,ale jen osvědčená jídla.Takže přejít na pokrmy ze zeleniny by byl asi boj.
Obrázek
Obrázek
mamamia

Re: Hoří mi koudel u.....

Příspěvekod Marmulka » 0, 14. říjen, 2009, 2:10 pm

Ahoj, já asi neporadím, ale moc držím palce :D Momentálně jsme ve stejné finanční situaci, ale - máme jen jedno roční dítko, auto používáme málo a manželovi stačí k večeři chleba s máslem a rajčetem (oběd má v práci). Taky jsem ráda za bedýnku zeleniny, pro kterou si jezdíme 1x14 dní a minimálně týden z toho vařím hlavní jídla....
Co na to říká manžel? Asi nezbyde nic jiného než dělat k večeři topinky, bramboráky, omáčky apod.

Určitě tu někdo poradí....
Martina + Ela 9/08 + Linda 1/12
Projekt 365
Marmulka

Příspěvekod mamamia » 0, 14. říjen, 2009, 2:16 pm

Díky za reagci.
Muž dělá na dvě směny.Takže,když je doma,a má odpolední, vařím aby bylo k obědu,no a když zbude tak máme s holkama k večeři.A když přichází domů po ranní,tak si dá prakticky hned po příchodu a večeři většinou už nechce a nebo v 8večer mlsá křupky :lol: :lol: .
Obrázek
Obrázek
mamamia

Příspěvekod Sam » 0, 14. říjen, 2009, 2:18 pm

já bych hned vynechala to mlsání křupek - když nejsou peníze, není na sladké ani na slané - nekupuju sušenky, peču buchty - mmch. Tebou zpomenuté těstoviny se dají udělat na sladko i slano bez masa ...
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Sam

Příspěvekod mamamia » 0, 14. říjen, 2009, 2:30 pm

Muž si je dá,jen když jsou.A teď víc jak měsíc nebyli a ještě nějaký ten čas nebudou.
Jde o to,že muž dělá na směny a bere si sebou do práce jen svačiny-chleba namazaný něčím....Takže teplí jídlo aspoň jednou deně uvítá.To jen k Mamulce :-) .
Obrázek
Obrázek
mamamia

Příspěvekod medvedice » 0, 14. říjen, 2009, 2:55 pm

U nás máme rádi tyhle dva recepty - jsou rychlé a laciné:
těstoviny se slaninou a nivou
dám vařit těstoviny, mezitím nakrájím slaninu a dám jí vyškvařit, nastouhám nivu a když jsou těstoviny vařené, sliju je, dám do velké mísy, přídám vyškvařenou slaninu a nivu a promíchám dvěma vidličkama. Jíst nejlépe horké, ale dá se to ohřát i v mikrovlnce

těstoviny Aglio olio (česnek a olej)
dám vařit těstoviny, mezitím oloupu pár stroužků česneku a nakrájím je na tenké plátky, dám na pánev s olejem a když začne pěnit, pomalu stahuju z ohně, pozor, jak je ten olej horký, ješte to trochu dojde a jak česnek začne moc chytat barvu, je hořký. Když jsou těstoviny vařené, sliju je, dám do velké mísy, přídám česnek a promíchám. Je to extrémně jednoduché, ale fakt dobré jídlo chudých Italů :-)
medvedice

Příspěvekod zuzajdik » 0, 14. říjen, 2009, 2:55 pm

Rada je určitě omezit maso, i když chlapům někdy těžko vysvětlitelná. Ale co mě tak napadá - třeba dnes jsem dělala sekanou, maso ale nastavuju tak ze třetiny sojovým granulátem uvařeným v masoxu. Já to teda dělám proto, že sekaná jen z masa mi přijde hodně hutná, ale dá se tím i šetřit. Dávat maso na nudličky do omáček - opticky to vypadá, že tam maso je, a klidně dám jen jeden větší řízek pro všechny. Když se to pak nalije na těstoviny, skoro to není poznat a zase se ušetří. To stejné např. rizoto, masa tam nemusí být moc a není to bezmasé jídlo. Hodně jídel z brambor - jsou levnější, než těstoviny. A taky dělat pomazánky - zase, je to (samozřejmě podle ingrediencí) levnější, než obkládat chleba sýrem a salámem.
zuzajdik

Příspěvekod mamamia » 0, 14. říjen, 2009, 3:48 pm

Díky za rady z jídlem.
Sýr jíme jen my s mužem,máme rádi smažený.Lucka si dá plátek a i s chlebem,Barča sýr nemusí.Maso si kupuju "doforoty" a to kuřecí čtvrtky vždy v akci nebo za stravenky,a pak vepřové-kotlety na řízky i omajdu,krkovičku a kostky na omáčky,kosti na polivku.Vždy se maso kupuje ve velkém,porcuje,kostky zmenšují a frkáme to do mrazáku.Muž je těstovinovej.Já si dám rači brambory,nebo rýži :-).
Chtěla bych zavést rybu,mě stačí file,ale nikdo se na to netváří...
Píšu to všechno protože jsem s toho nervní,trochu :roll: .Třiapůl roku se staral o fi muž,ale rozhodl,že je teď řada na mě a tak hledám radu tam kde vím,že se mi,snad,dostane.
Obrázek
Obrázek
mamamia

Příspěvekod ireenee » 0, 14. říjen, 2009, 3:51 pm

Taky jsem tohle občas zažila, když jsem byla na mateřské. Mně pomohlo, pořádně si rozmyslet co kdy bude k jídlu, udělat si seznam a koupit přesně jen to, co na něm je - s tím, že neutratím víc nez např. tisíc Kč týdně a musím se do toho vejít. Místo smetánků tvaroh a umíchat s cukrem a kakaem, nastavovat omáčky a polévky moukou - nic moc ale chvíli se to přežít dá. Tak držím palce. ;)
ireenee

Příspěvekod Sam » 0, 14. říjen, 2009, 4:01 pm

Udělěj revizi mrazáku a zásob .... vymysli jídelníček a dokup jen co je fakt nutné ..... musíš jet opravdu jen podle seznamu .... mě se vždycky osvědčilo projít letáky .... tak mám zásobu těstovin za sedm korun kousek z Kauflandu, dneska jsem v Albertu ulovila zlevněné prací prášky ..... vím, že Ti zřejmě momentální slevy moc nepomohou, ale pokud budeš nucená hospodařit dál, tak se na nich dá vydělat .... jen musíš v rozpočtu mít vyčleněnou položku na mimořádné nákupy .... já si nechávám bokem zhruba 1000 Kč - často děti potřebují zaplatit něco do školy nebo je sice sleva na prášky, ale oni jsou "drahé" i tak :-(
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek
Sam

Další

Zpět na Finanční tipy