Hospodaření s penězi

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Hospodaření s penězi

Příspěvekod makunst » 0, 7. leden, 2009, 7:54 pm

Ahoj. Nemáte některá nějaké zajímavé tipy, jak si vést "účetnictví" v domácnosti? Nějak se mi poslední dobou nedaří s penězi na měsíc vycházet :roll: Uvítám nějaké zajímavé tipy, nebo i program ;)
makunst

Re: Hospodaření s penězi

Příspěvekod medakulicka » 0, 7. leden, 2009, 8:58 pm

Příjmy a výdaje (to hlavně :shock: )jsem si psala do excelu,udělala jsem si na to tabulku. Položky na nákup se mi rovnou odečítaly z hotovosti nebo účtu, tak jsem věděla, co ji ještě můžu dovolit. Pak s dětma jsem to nějak nestíhala vést, ale letos se k tomu chci vrátit. Doufám, že to najdu. Byl to docela dobrý systém a nemusela jsem nic proppčítávat. Jen jsem zadala utracené peníze a spočítalo se to samo.
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod Irka » 0, 8. leden, 2009, 10:43 am

já mám doma program rqMoney. je dobrý. Ale nevím kde ho manžel vzal to nevím. :(
Irka

Příspěvekod Dajana » 0, 8. leden, 2009, 2:50 pm

ahoj makunst,

především musíš spočítat, kolik pravidelných výdajů máte každý měsíc a to odečíst od vašich rodinných příjmů každý měsíc. Pak ti vyjdou peníze na nákup, kosmetiku, doktory, lékárnu, oblečení, dárky, opravy či úpravy bydlení (nábytek, renovace)...prostě zbytek zač utrácíte. nezapomeň taky na různé daně - z nemovisti, zdanění platů za fiskální rok, nebo třeba povinné ručení, havarijko, pojištění co se platí jednou za půl roku, stavebka...

- ano i my si vedeme tabulku v excelu kde máme společné finance - příjmy, výdaje, víme co se ještě strhne, kdy, víme kdy jsme vybírali z bankomatu...někomu na to stačí sešítek s kostkama ;-)
- možná pokud chodíte často na oběd do restaurací, tak vař doma a manžel si bude brát do práce domácí jídlo - to je o hodně levnější.
- zboží v akci není vždy tak výhodné jak vypadá a když místo jednoho balení koupí člověk tři tak je v mínusu ;-) ale třeba akční ariel o 150 korun levnější byl můj momentální super kauf ;-)
- snaž se i každý měsíc psát na papírek nákupy za jídlo, byť jen třeba chleba a rohlíky, ono se to načte a uvidíš, kolik vůbec projíte měsíčně peněz. A pak se toho zhruba dá držet každý měsíc, rozplánovat co kdy koupit (mít FL jídelníček třeba)
- a třeba taky omezit svátky mezi širší rodinou, k narozkám jen flašku nebo kytku, bombošku, prostě to jsou taky veliké výdaje a když je vás pak 20 lidí, tak se to načte

hodně zdaru, napiš pak pro co ses rozhodla a tvé zkušenosti ;-)
Dajana

Příspěvekod HanaK » 0, 8. leden, 2009, 3:32 pm

Doporučuju to, co říká Dajána. A přidávám... Na jídle se dá ušetřit pečením koláčů místo kupovaných sušenek. K nejdražším položkám patří něco na chleba - sýr, salám... Místo toho vařit třeba bezmasá jídla nebo dělat pomazánky.
Hana
HanaK

Příspěvekod medakulicka » 0, 8. leden, 2009, 9:58 pm

Tak já ještě doporučuju spotřebiče pouštět na noční proud pokud to jde. U nás ho pouští po O zhruba na hoďku a večer kolem 8. Tak stihnu vyprat, pouštím myčku, nabíjím telefon, zkrátka co jde.
Jo, prográmek jsem našla. Sice asi není tak vymakanej, ale pro přehled stačí. Výdaje mám rozdělený na jídlo, ostatní spotřební věci, energie (plyn, elektrika, benzín a tak), placení pojištění, spoření, splátky, kapesný apod, a ostatní, dál jiné změny na účtu. K částce vždy připíšu za co výdaj byl a mám docela přehled i o tom, co mám mít zrovna v peněžence. Jako základ to stačí. Píšu jen částky a celkový sumy, změny na účtu a v hotovosti se počítají sami. Tak pro představu přikládám 1 měsíc s malým příkladem. Kdyby byl zájem, mohu vložit kompletně celý rok.
Přílohy
finance leden.xls
(18.5 KiB) 1123 krát
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod senses » 0, 9. leden, 2009, 4:37 pm

To musíš vložit celý rok. Já už jsem si to stáhla a doplnila svoje číslíčka. A teď ten zbytek. Pěkně prosím. :mrgreen:
Nejdůležitější pro úsporu peněz, je mít přehled. Potom napřed promyšlený jídelníček. A potom nekupovat fakt blbosti. A jak už tady někdo psal, né všechny slevy jsou levné. :mrgreen:
senses

Příspěvekod Aliba » 0, 9. leden, 2009, 8:36 pm

Ahoj, tak já se poprvý dokopala udělat jídelníček na celý týden a koukala jsem, jak blázen, že většinu mám doma.Začla jsem dělat domácí actimel, brumíky, kinder řezy, pribiňáčka a podobné dobroty.Manželovi do práce vařim pořád, jen opravdu ve vyjímečných cituacích jde do restaurace.Nekupuju vlhčený ubrousky na zadaček domů, je balení na cesty.Kupujem tolik, aby se nic nevyhodilo.Ještě to nemám vypilované, ale snad se k tomu dopracuji.
Aliba

Příspěvekod HanaK » 0, 9. leden, 2009, 8:57 pm

Pribiňáčky taky dělám - našlehám šlehačku s cukrem, do ušlehané dám tvaroh a ještě trochu prošlehám a je to. Posypu to na misce kakaem nebo skořicí. Dětem by to jelo i vanilkovým cukrem, ale ten vanilin je prý taky parádní sajrajt. :(
Je to mnohem chutnější než jenom zamíchat tvaroh se šlehačkou, doporučuju vyzkoušet.
HanaK

Příspěvekod Aliba » 0, 10. leden, 2009, 12:25 am

Irka píše:já mám doma program rqMoney. je dobrý. Ale nevím kde ho manžel vzal to nevím. :(

Tak nevím jakou máš verzi, ale já si objevila RQ Money 1.2 tady ke stažení
http://www.zive.cz/Clanky/RQ-MONEY-Elek ... fault.aspx
Aliba

Další

Zpět na Finanční tipy