Kolik utratíte za jídlo?

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Re: Kolik utratíte za jídlo?

Příspěvekod Janička » 0, 10. září, 2014, 8:11 am

Jane - systém nákupu potravin je u nás následující - trvanlivé věci si objednávám cca jednou za měsíc (bio čočku, hrách, kuskus, bulgur, mouky atd). Pečivo a zeleninu (kterou nemáme na zahrádce nebo třeba v zimě) denně nebo obden cesto do/ze školy, jak to vyjde. A zbytek (sýry, máslo, toaleták) jednou týdně podle potřeby - takže takový systém nesystém :laughingneqw: . U nás jinak jednoznačně platí, že vařené jídlo je vždy levnější než chleba s něčím. Ale je to tím, že např. do rizota dám koupenou jen rýži, zelenina je ze zahrádky, kuře taky vlastní. Kdybych měla všechny suroviny na rizoto koupit, pak by mě asi vyšlo levněji namazat chleba s máslem a se šunkou??
Janička

Příspěvekod jupijaaa » 0, 10. září, 2014, 11:25 am

no výdaje za to jídlo jsou fakt mazec..já kupuju i máslo i margarín /rama nebo flora/,mlíka kupuju od madety nebo tatru..ty hypermarketové značky nejsou vůbec dobré,jogurty taky jogobely,občas florian..levné taky ne ..tak kolem 10,- kč..občas víc občas míň,máme rádi i mléčnou rýži nebo krupici,často zakysané nápoje..
salámy takové ty masité,třeba Gothaj moje děti asi ještě neměli..nesnáším ten salám,pamatuju si ho z dětství a občas jim vyhrožuju,že když budou plýtvat vodou a zbytečně všude svítit..bude Gothaj :lol: :lol:
....a je pravda,že pomazánky jsou dost drahé...jen kostka másla stojí kolem 40,-kČ...do toho nějaký salám nebo něco...
Děcka mají hrozně rádi bagetovou pomazánku ...stojí kelímek 26 ,-Kč !!!!!!!!!!!!!tak ji dělám doma -je to vaječina na cibulce,pak to mííírně rozmixuju a dám najemno nakrájených pár plátků šunky a kousínek měkého másla...cena ,´minimální..stejné množství jako za těch 26 kč udělám za 2 vetších vajec.....stojí mě to ty vejce a malou cibuli,šunku tam dávám navíc,ta v pomazánce není,máslo tam taky necítím v té koupené.
Obě dvě nemůžeme vypadat dobře,....buď já nebo domácnost !!! :D
jupijaaa

Příspěvekod misaK » 0, 10. září, 2014, 12:07 pm

snažím se kupovat kvalitní věci, shodli jsme se s manželem, že opravdu toho člověk nemusí mít tolik a nají se dobře a kvalitně, takže měsíčně pro 4 lidi utratíme tak 6-8 tisíc jídlo, drogerie, sem tam nějaké papírnictví, maso a tak. Podotýkám, ž evejce, zeleninu a hodně ovoce máme svoje, taky vepřové maso a králíky máme domácí. Chleba, pokud mám čas, peču doma z kvásku svůj, ale přidávám kvalitní špaldovou mouku a nebo celozrnnou a semínka, ale asi to cenově vyjde nastejno jako kupovaný obyčejný. Hodně věcí si dělám doma, protže cena za pomazánky je opravdu zlomková podle obchodů, a navíc vím, co tam dávám. Marmelády a kečup, zavařeniny máme taky domácí.
Trošku problém jsou sladkosti pro děti, protože je leší upéct něco doma, ale jim to moc nechutná, radší by kupované čokoládky...směruju je teď na hořkou čokoládu :D . Co jsem se včera dočetla o složení brumíků a jiných nesmyslů, zařekla jsem se, že to fkt už nekoupím jinak jsem to občas volila jako alternativu k malé svačince...
misaK

Příspěvekod jane » 0, 10. září, 2014, 3:51 pm

Holky, díky za rady, od kazdě z vas si neco veznu k srdci.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Zdrala » 0, 14. září, 2014, 3:45 pm

MisoK: Co je v brumíkách? já právě studovala složení, protože babičky chtěly holkám kupovat nějaký sladkosti, tak jsem povolila brumíka. Je to asi tři - čtyři měsíce zpět. Složení jsem projela na internetu někde jsem našla soupis éček a jejich původ.
Třeba jsem zírala E120 - karmín - je přírodního původu, cosi vycucnutýho z americkýho brouka :-( blééé. Je to nechuťárna - DH o tom přišel e-mail, tak od tý doby to studuju etikety docela poctivě, ale je to v kde čem.

Jinak Rozmarýnko, taky kupuju Floru a Ramu. A DH mlsný jazýček zvyklý na kostkové máslo mi to odkýval. Ale naši právě kupují v Lidlu kilo margarínu za 19,90... Tak snad v tom rozdíl je :-)
Zdrala

Příspěvekod Stefinka » 0, 15. září, 2014, 8:23 pm

Tak já asi kupuju, když je potřeba, ale to je skoro pořád, také nemám žádný systém a je to znát. Na větší nákup do hypermarketu vlezu tak 1-2x do měsíce, nesnáším to, když do krámu už vyloženě nemusím (nemám hotovost, takže z důvodu platby kartou, případně už je toho tolik, že bych u vietnamce fakt vše nepořídila), tak tam nejdu. Ale buď jdu takhle jednou dvakrát, jak píšu a nakoupím si, co potřebuje, případně když jde dh do krámu o víkendech, tak mu strčím seznam a nakoupí to on. Ale on je doma pouze o víkendech, takže nakoupí většinou třeba v pátek když přijede nebo v sobotu, to nakoupí zásoby na ten víkend, pokud doma chybí něco podstatného, jako třeba víno, pivo, chipsy a tak podobně :-D a v neděli si jezdí nakoupit jídlo s sebou do práce, takže jenom on sám na sebe si utratí za jídlo dost s sebou do kamionu, aby měl přes týden co jíst, plus teda víkendové nákupy domů, případně něco na seznamu z toho, co potřebuju já, pokud si do krámu nezajedu sama, pak moje menší nákupy přes týden někde v krámě či u vietnamce, ale vesměs to jsou nákupy typu pečivo, nějaký sýr nebo šunka, víno, vajíčka nebo prostě nějaká surovina, která mi chybí do vaření, protlak, těstoviny apod., co třeba zrovna došlo nebo jsem na to zapomněla ve velkým krámu, případně jezdím ráno do pekárny pro čerstvé pečivo. Nějaký systém by se asi hodil, protože nemám absolutně představu, co padne měsíčně na jídlo, prostě když mi doma něco dochází, napíšu to na seznam, při dalším nákupu to všechno dokoupím, pak co dochází průběžně nebo je potřeba koupit čerstvé, obstarám vždy v pekárně nebo u vietnamců cestou, ale kolik to dělá dohromady a jak často nakupuji, by se z toho vydedukovat nedalo. Docela se mi líbí ten nápad psát si nákupy na tři dny, to je tak relativně slušný interval, kdy by člověk mohl být schopný vymyslet, co bude vařit, nakoupit potřebné věci a ty tři dny opravdu vydržet (krom pečiva), no možná to tak zkusím, spočítám si přibližné měsíční příjmy a dám si nějaký limit, ale nevím, jestli mi to vyjde, jsme zvyklá koupit si co potřebuju kdykoliv, když to potřebuju nebo to prostě dojde, nesnáším, když mi doma dochází běžné věci. Jak mám něčeho půlku nebo tak, už si píšu seznam že to musím dokoupit, mám ráda běžné věci mít prostě ve špajzu a mít kam sáhnout, prostě vědět, že to tu je, než abych pekla nebo něco vařila a zjistila, že tu nemám základní potraviny. Tím nemyslím, že nakupuju brutální zásoby, to ne, ale prostě mít jeden kus od běžné věci v zásobě, jako mouku, cukr, sůl, olej apod., to mi přijde fajn.....
Stefinka

Příspěvekod misaK » 0, 16. září, 2014, 10:03 am

Já se snažím vždycky si dopsat na lístek, který mi visí na ledničce, co mi došlo nebo už brzo bude docházet a musím to tedy dokoupit. Pak jedeme na nákup a lístek si strkám do peněženky.

BRUMÍCI - cos leduju poslední dobou, nesměli bysme koupit už vůbec nic, samé šmejdy... pokusím se vložit odkaz na ty brumíky, jak jsem o nich psala výš, pokud se mi to podaří... [url]http://www.vyvazenezdravi.cz/pitevni-protokol-bebe-brumik-30g-kraft-foods-cr-sro
[/url]
misaK

Příspěvekod misaK » 0, 16. září, 2014, 10:05 am

Tak vidím, že se nějaká chybička vloudila...každopádně když tu adresu zkopírujete do vyhledávače, tak vás to hodí na ten odkaz.

KArmín z brouků - já třeba nechápu, proč ho dávají do sýrů...já si radši sním bílý sýr než oranžový, kde vím, že pomleli krovky z brouků... :dash1:
misaK

Příspěvekod jane » 0, 4. listopad, 2014, 8:29 pm

Holky, od příštího měsíce (výplaty :D ) skusím nakoupit v lidlu pořádny mega nákup na celý měsíc. :s2982: Myslím, že tímto ušetřím čas i peníze.
Už mě štve, že jsem v obchodě i 25krát do měsíce :beg: :beg: :beg: .V lidlu se mi nakupuje výborně, kvalitní výrobky, levné ceny a obchod není zas tak velký jako třeba kaufland nebo tesco, kde strávím půl dne než dojdu od vchodu k pokladně :lol: . A máme ho blízko.
A jako novinku v šetření jsem si zavedla pokladničku s názvem BILE ZLATO, kde si hážu koruny a dvoukoruny a pětikačky, takové jakoby malé nepotřebné peníze,ale když se jich sejde víc, tak tam bude pěkná sumička.
Samozřejmě mám i 50 tikorunovou pokladničku, o které jsem psala dříve.
Napište i vy, jaké máte fígle v šetření penéz.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Stefinka » 0, 4. listopad, 2014, 8:37 pm

Taky manžel takhle sbíral, desetikoruny, dvacky a pajdy a měl asi 40 000, ale v bance za to chtějí poplatek, i když si to vložíš na účet, tak se na to vykašlal a už to nesbírá, jen občas nějakou pajdu. Ale v podstatě to měl na auto :-) A úplně drobné máme taky plné prasátko, používáme to na karty, kostky a tak, když hrajeme o peníze, jakože fakt o drobný :-)
Stefinka

PředchozíDalší

Zpět na Finanční tipy