Kolik utratíte za jídlo?

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Kolik utratíte za jídlo?

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 28. srpen, 2013, 8:44 am

Ahoj, mám na Vás prosbu a dotaz.
Víte přibližně kolik peněz utratíte měsíčně jen za jídlo? Případně nějakou tu základní drogerii, která se společně s jídlem kupuje (na nádobí, houbičky, pastu na zuby - ale třeba už bez prášku na prádlo a dalších větších výdajů)?

My máme teď nějakou krizi. Připadá mi, že všechno utratíme za jídlo a přitom nenakupuji žádné drahé věci. Ale za nic jiného to neutrácím (oblečení nakupuji zřídka a po sekáčích za 20,- :-D tedy jednou za čas vyrazíme na nákupy, ale teď jsme nikde nebyli, kosmetiku taky moc nekupuji, nechodím na kosmetiku, kadeřnictví, ani jinam do zájmových aktivit, občas (1 týdně) si jdeme sednout někam s kamarádkou a dětmi (kavárna, zmrzlina, výlet parníkem), nejezdíme na výlety, kde bychom mohly vysypat peněženku...) nějak nevím kde se to ztrácí :-(

Od pondělí si jdu zase psát rozpočet (už jsem si psala, asi 3 měsíce!) ale pak mě to přestalo bavit, protože to stejně nic neřešilo :-D Nějak jsem beztak neobjevila rezervy - ale byla to dobrá zavřihubka pro muže, když se neustále ptal za co jsem ZASE utrácela ;-)

Jinak si představuji, že bychom mohli vyjít s 200,- na den? Je to reálné? Já (snažím se zhubnout, takže se snažím jíst hodně zeleniny a takových těch zdravých věcí), muž (jí jedno jídlo v práci, ale ještě jedno někdy dvě mu vařím doma. Je vybíravý, ale jídla, která jí, nejsou extra drahá - fazolový guláš, hranolky a smažák, zafolová polévka, chleba ve vajíčku. Zeleninu téměř nejí.) a 2,5letý syn.
A přemýšlím jestli fakt zkusit "obálkovat" a každý den udělat nákup za ty 200,- (jeden den můžu utratit víc, ale druhý den zase musím míň). Nikdy jsem A nebo jednou za týden udělat nákup za 1000,- a pak utratit jen ty 400,- za čerstvé věci. Jenže pak se někde objeví něco v akci a hůř se to hlídá aby se neutratilo příští týden... Nebo spíš je to těžké, když už jsem naučená nějaký systém nákupu.

Jak to máte vy? Jak nakupujete, rozvrhujete si peníze a tak?
Díky :give_rose:
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Re: Kolik utratíte za jídlo?

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 28. srpen, 2013, 9:00 am

A v příloze posílám můj systém zapisování výdajů :-)
Přílohy
Rozpočet.ods
Tady je roční přehled kolik jsme který měsíc utratili. První sloupec cen je plán, do dalších vypisuji reálné částky, který se ten měsíc utratili.
(13.85 KiB) 406 krát
Rozpočet měsíční - poslat.ods
Měsíční tabulka - zkopíruji si vždy do dalšího listu a zapisuji do ní výdaje.
Na druhém listu stejná tabulka pro vytištění (zapisuji hned po nákupu ručně - pak do počítače - sečte to sám :-D ).
(10.86 KiB) 309 krát
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 28. srpen, 2013, 12:03 pm

Anička: Jsem nedůsledná ve vedení účtů :mrgreen: Ale snažím se nenakupovat drahé věci. A dojídat to, co máme doma. Zbytky dávám slepicím, ale snažím se, aby toho nebylo moc.
Podle mých rodičů nakupujeme draho. No, radši koupím kvalitní šunku jednou týdně než každý den levný salám. A celozrnnou mouku přidávám do obyčejných buchet. Občas peču kváskový chleba (taky drahá celozrnná žitná).
Zdá se mi, že teď jsem dost ušetřila, že jsem přestala kupovat ochucené jogurty dětem. Kupuju bílé jogurty a děti si dávají buď marmeládu nebo kakao. A já spotřebuju marmelády, které mi zbývají v garáži :)
Mám hrubý odhad na jídlo (a obyčejnou drogerii - toaleťák, pasta, šampon, mýdlo) tak 2000Kč na týden. Máme tři děti. Ale ještě se podívám, jak to je teď.
Čekám teď velké výdaje za školní věci a kroužky. Oblečení a boty taky potřebujeme. ;)
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Aliba » 0, 28. srpen, 2013, 1:32 pm

Aničko
Tak tím, že to momentálně táhne DH sám - musela jsem ohledně nemocnosti dračic zůstat doma.
Tak mám na vlastně vše 1200Kč na týden a někdy 65Kč stravenky.
No a jsme 4 a momentálně se stravujem všichni doma. Teď už bude mít Marky oběd ve školce a jestli budu stíhat časově vyzvedávat, tak by měla Ali oběd ve škole, DH podle toho, jak bude dělat - teď dělá jen odpolední, takže snídaně, oběd, svačina sebou a většinou po návratu polívka. No a já taky samo jím doma.
Díky Drahušce jsem se naučila porcovat kuře a tím ušetřit něco na mase, DH se naučil, že prostě není velká flákota masa, většinou vše krájím na kostky - nestěžuje si. DH je masožravec, ale zvládne i květákové placičky, nebo něco, kde je jen nakrájený salám, nebo knedlík ve vajíčku.
Takže střídám, co se dá a hlavně u nás nikomu neva, když je dva dny to samé.
Co pomáhá jsou jídelníčky na týden, v tom tedy ještě plavu, ale snažím se.
Jo a dračicím nekupuji drahý jogurty, většinou míchám doma, nebo koupím kvalitní bílej jogurt a doma namnožím a pak si můžou dát s čím chtěj, občas koupím Termix, nebo Tvaroháček a když je v akci nějaký dobrý, ale jinak drahý jogurt.
Je to opravdu hodně o přemýšlení a plánování.
Pro rady v tom to směru píšu Drahušce ta to má zmáknuté a opravdu ví a je hlavně ochotná se podělit.
Aliba

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 28. srpen, 2013, 2:42 pm

Díky :-)
Doufám, že Drahuška taky poradí a mrknu po nějakých jejích už uveřejněných radách :-)
No u nás je problém ten, že můj muž nejí maso vůbec ;-) ani vývar, ani omáčku ve které se vařilo maso...
Takže musím vařit různé jídlo pro něj a různé pro sebe a syna. My ještě dvakrát po sobě jídlo sníme, ale muž musí mít denně něco jiného.
Tak nejí jídla, která se dají zamrazit (takže si nemůžu navařit do zásoby).
Ale máš pravdu, že bych měla začít plánovat dopředu alespoň jídelníček pro mě a syna. Jene ono se pak nechce, nebo je chuť na něco jiného, nebo to nejí a já to musím jíst týden...
No známe to asi všechny :D
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Příspěvekod treperenda » 0, 28. srpen, 2013, 3:53 pm

Já ti asi moc neporadím, taky bruslíme, jak se dá. Rovněž jsem nikdy nepochopila důvod, proč si zaposovat všechno , cojsem koupila. Nekujupu nic, co není nutné. Že dětem kouím sem tam tatranku, či jednou za měsíc nutelu v Lidlu, nepovažuju za tak závažný hřích, abych to škrtala. vím, že zbytečný výdaj je mužovo pivo a tabák, ovšem to není v mé moci tento výdaj seškrtat. :lol: na druhou starnu on je ke mě velice velkorysý, nikdy neřekne ani popel na cokoli, co si koupím. A taky ví, že neutrácím zbytečně. źe si koupím řasenku, protože mi ta původní došla atd. Kolik celkem měsíčně utratíme za bílé jogurty vědět nemusím. Dětem je rvát od pusy nebudu.
No takže jediný způsob, jak ty výdaje kontrolovat je pro nás udělat po výplatě obálky - inkaso, telefony, benzín, školy, stravné, oblečení, pro strýčka Příhodu a zbytek se rozděli na čtyři týdny na jídlo. Stejně tak jako stravenky. ne že by nám tak pak něco zůstalo. Naopak, stejně se nejpozději ve čtvrtém týdnu vysypává obálka oblečení a platí se s tím něco jiníého, ale přece jen jsem ve větším klidu, protože víme, ž máme peníze na ty nutné poplatky a jídlo na každý týden.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 28. srpen, 2013, 4:17 pm

Tak my spíš chceme něco našetřit. Takže prostě nechceme utratit zbytek peněz, které zbydou po zaplacení důležitých věcí (ty platíme hned jak přijdou peníze. Všechny složenky chodí před výplatou).
Dneska jsme byli s kámoškou v sekáčích a koupila si tričko, kabát a malému svetr - celkem za 50,- :-D :-D

Jojo mužovy cigarety... :-/ Taky s tím bojuju :-D
Myslím, že psát si výdaje je fakt dobré pro ty, kteří s penězi bojují a nedokážou zjistit, kam to všechno padá... A pro ty, kterým za to doma nadávají :-D
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Příspěvekod Aliba » 0, 28. srpen, 2013, 4:40 pm

Aničko
Krom kde nedostanu účtenku, tak zapíšu, jinak ukládám účtenky - pokuď je tam v potravinách drogerie, tak si taky písnu poznámku, takže jinak velké zapisování.
Dřív jsem zkoušela to mít rozepsané, ale u toho jsem nevydržela.
Téda takové sekáče závidím, pokuď nechytnu akci v jednom sekáči, kdy dělaj výprodeje před navezením dalšího zboží, tak za Kč, bych možná koupila na jedno dítko tričko - fakt tu máme sekáče dost drahý a nebo jsem neobjevila ten správnej.

Trep
Jó rozdělení do obálek je fajn, ale já momentálně nemám co dělit, nebo teda neumím těch 4800Kč na měsíc rozdělit, aby byla obálka jídlo, drogerie, oblečení.
Jsem většinou ráda, když to výjde s drogerií a sem tam se povede něco ušetřit, ale to není pokaždý - ušetřený fakt držím. To už DH když zjistil, že jsem ušetřila, že mně dá míň, nebo, ať si na to vemu z toho - to jsem teda důrazně řekla, že ať na to zapomene, že když to není nutné, tak na to nechci zatím sahat.
Jo a DH sice nekouří, ale alkohol si koupí - to teda né z toho co mně dá, ale i tak mně to štve, že já mám šetřit a on klidně utratí a né málo, ale je fakt, že si i to umí odepřít, když vidí, že není.
No válčím, jak se dá a celkem se to dá.
Aliba

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 28. srpen, 2013, 4:45 pm

Já o nich taky nevěděla ;-)
Nedávno jsme je objevily (jsou kamenné 2).
A taky chodíme na hrabací akce - pronajmou si sál, tam se dají stoly a na ně vysypou hromady a hromady hader. A v tom se přehrabuješ :-D
První den za 30,-, druhý za 20,- a třetí myslím 10,- - první den tam naběhnou majitelky sekáčů :-D Druhý den už normálka, ale trochu řpebrané a třetí den už jen prohrabuješ zbytky.
Ale zas je fakt, že v těch levných musíš trávit víc času než se dohledáš něčeho nositelného...
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Příspěvekod treperenda » 0, 28. srpen, 2013, 5:01 pm

No Alibo, ale podstatné v tom dělení je to, že mám peníze bokem na benzín, inkasa, zaplacení školky a kroužku. Drogerii mám v jídle. pasta na zuby za 30 kaček a toaleťák nás nezruinuje. my skoro žádnou drogerii nekupujeme. Asi se málo myjeme :scratch_ones_head: vlastně jen jar, v Lidlu žlutý sprej na koupelny, něco na WC, prášek a praní, mýdlo, sprcháč,šampony, tužidlo , lak na vlasy pro mě, nějaký šminky - ale to jsou všechno věci, který se kupujou tak jednou za půl roku, tak mi přijde zbytečný na to mýt zvlášť kolonku.
Takže pokud tobě muž dává 4800 - což mi teda přijde šibeniční suma mimochodem, tak bych ji prostě rozdělila na čtyři obálky a je to .
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Další

Zpět na Finanční tipy