jedlá soda

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

jedlá soda

Příspěvekod dadaz » 0, 5. duben, 2012, 3:50 pm

zdravím,

potřebuji poradit. Používám místo PDP jedlou sodu, ale nebaví mne to kupovat po 100g pytlíčkách, tak jsem koukla na net a větší (1kg balení) mají všude zařazeno mezi drogerii a hlavně zdůrazňují, jak je dobrá na čištění všeho, ale už ani slovo o vaření např. BIKA - jedlá soda bikarbona - podle složení je to pořád ta samá soda, ale není v tom rozdíl jako třeba jedlá sůl x posypová sůl ..?

dík za radu

abych nemátla, tak PDP je prášek do pečiva a ne zásilková služba :)
dadaz

Re: jedlá soda

Příspěvekod Aliba » 0, 5. duben, 2012, 4:42 pm

dadaz píše:zdravím,

potřebuji poradit. Používám místo PDP jedlou sodu, ale nebaví mne to kupovat po 100g pytlíčkách, tak jsem koukla na net a větší (1kg balení) mají všude zařazeno mezi drogerii a hlavně zdůrazňují, jak je dobrá na čištění všeho, ale už ani slovo o vaření např. BIKA - jedlá soda bikarbona - podle složení je to pořád ta samá soda, ale není v tom rozdíl jako třeba jedlá sůl x posypová sůl ..?

dík za radu

abych nemátla, tak PDP je prášek do pečiva a ne zásilková služba :)

Tak nevím, jestli je tam nějaký rozdíl, ale třeba z těchto stránek:
http://www.fichema.cz/chemikalie-hydrog ... 37_65.html
Je jasné, že je kvalita potravinářská.
Jestli se dělá i jiné kvality netuším.
Ty jako vůbec nepoužíváš PDP? To by mě zajímalo, jelikož já když PDP, tak jen ze zdravé výživy ten bez fosfátový, tak je se dá s jedlou sodou dosáhnout stejného výsledku, tak by to pro mě bylo fajn, jelikož soda se dá sehnat všude - nebo koupit větší množství, ale ten bez fosfátový PDP je sehnat boj.
Aliba

Příspěvekod dadaz » 0, 5. duben, 2012, 4:59 pm

Alibo,
děkuji,
na tyto stranky jsem pri hledani nenarazila a mas pravdu, jak je tam potravinarska kvalita, tak do toho jdu - jen ted budu dumat, kolik mam v umyslu toho napect, kdyz na testo potrebuji 12g, to mi ta třikilovka vydrzi na hodne dlouho

moje babička celý život taky pekla jen ze sody a i ve starý kuchařce, co mam doma, tak všude je pouze soda...on vlastně PDP je z většiny taky jen soda , jen je tam přidaný škrob a ještě něco (jsem lina to ted hledat)... mne na PDP vadilo,že je prodavají jen v těch prťavých sáčkách, který ani nejdou recyklovat...
dadaz

Příspěvekod Aliba » 0, 5. duben, 2012, 5:55 pm

Není zač.
Já jen dumala, kolik asi sody, když jde do těsta, třeba celej PDP. Aby to pak nebylo moc, nebo málo, třeba u mufinu, by málo bylo nežádoucí.
Jinak sodu používám i k čištění, takže u nás by se pak větší balení šiklo.
Aliba

Příspěvekod Martina » 0, 6. duben, 2012, 9:15 am

Mně by taky zajímalo, v jakém poměru se dá nahradit pdp jedlou sodou. Můžeš, prosím, poradit? Těch 12 g sody je jako jeden pdp? Děkuji
Martina

Příspěvekod Sel » 0, 6. duben, 2012, 9:42 am

Alibo, co čistíš sodou? Já znám jenom odpady.
Sel

Příspěvekod Aliba » 0, 6. duben, 2012, 11:51 am

Sel píše:Alibo, co čistíš sodou? Já znám jenom odpady.

Já třeba dělám takovu kašičku na spáry, pak se dá i čistit vana, pracovní deska. Hodně toho bylo v Máte doma uklizeno, tam sodu používaj na kde co.
Takže když chci čistit, mrknu, jestli se to dá na to použít. Je to taky dobrý do ledničky, jako pohlcovač pachů. Taky na zaclony - namočit do vody se sodou a pak vyprat - to teď moc nepraktikuji, máme jen dvě záclony.
Aliba

Příspěvekod Martina » 0, 6. duben, 2012, 1:32 pm

Sel píše:Alibo, co čistíš sodou? Já znám jenom odpady.

Já jsem ještě četla - účinné je prý soda rozpuštěná ve vodě na čištění autoskel od nalepených mušek.
Martina

Příspěvekod Aliba » 0, 6. duben, 2012, 2:14 pm

Tady, jak a kde se dá soda použít na čištění:
http://kuchyne.dumazahrada.cz/clanky/va ... 20758.aspx
Ještě se s ní daj bělit zuby.
Aliba

Příspěvekod HanaK » 0, 8. duben, 2012, 11:14 am

na praní a namáčení se používá ale krystalická soda a NE jedlá soda bicarbona :idea:
HanaK

Další

Zpět na Finanční tipy