Kontokorent u Poštovní spořitelny

Napište nám, jak hospodaříte s penězi. Jak se vám daří šetřit, jestli vedete účetnictví a jiné tipy.

Kontokorent u Poštovní spořitelny

Příspěvekod treperenda » 0, 16. únor, 2011, 3:34 pm

Milé dámy, nevíte náhodou jakým způsobem funguje povolené přečerpání účtu u Poštovní spořitelny? My máme u nás na poště tak skvělou paní, která netuší, jestli se tam platí úroky, jak vysoké, do kdy se to přečerpání musí srovnat atd. Dala mi čtyři stránky potištěné milimetrovým písmem, ale potřebovala bych to vysvětlit nějakou lidštější řečí. Asi je to naivní, ale dřív jsem to nějak chápala, že pokud se dluh splatí do stanovené doby, neplatí se žádné úroky ani poplatky. Ale je to Poštovní nikoli Dobrodějova spořitelna, takže tohle je asi blbost :D Zkrátka, jestli mi budete moci nějak poradit, budu vděčná.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Re: Kontokorent u Poštosní spořitelny

Příspěvekod virginia » 0, 17. únor, 2011, 2:05 pm

http://www.postovnisporitelna.cz/fyzick ... orent.aspx

Máme ho, za vedení kontokorentního účtu 19 Kč + úroky z čerpané částky, které jsou 16,9 % p.a. V reálu, pokud máme pár dní něco málo v mínusu, tak jsou to tak 4-5 kč za měsíc. Využíváme to jen sporadicky, tj. odejde hypo předtím, než zaměstnavatel pošle výplatu.
Bezúročné období není žádné, to bývá obvykle u kreditních karet. Splatit, tj. zůstatek na běžném účtu musí přelézt 0,- Kč alespoň jedenkrát za půl roku.
Pokud kontokorent využiješ, tak posílají samostatný výpis, kde je podrobně vše rozepsáno. Pokud ne, myslím, že ani nic nepošlou. Na stránkách píší, že na blížící se splatnost upozorní, nevím, jak to v praxi funguje, nikdy se nám to nestalo.
V době, kdy byla splatnost jednou do roka, k určitému datu, na to rozhodně neupozorňovali, kamarádka byla v mínusu, oni jí to okamžitě zesplatnili, tj. byla v nepovoleném přečerpání běžného účtu a stálo jí to dost peněz.
Ještě v praxi. Pokud mám na účtu např. 12 000, tak se mi objeví, i na výpisu z bankomatu disponibilní zůstatek 32 000 (mám kontokorent 20 000) V elektronickém bankovnictví na netu jsou pak vidět dva - tvé reálné prostředky + ty disponibilní (včetně kontokorentu).
To je vše, co mě napadá, kdyby něco , napiš.
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod treperenda » 0, 17. únor, 2011, 2:58 pm

Virginia děkuju moc. Můžeš mi ještě aspoň zhruba vysvětlit, jakým způsobem se vypočítává ten úrok? Asi působím jako člověk z pralesa, ale přestože tučně platíme pátý rok hypotéku, princip úročení mi zůstává stále utajen. Jak praví Poirot, mé šedé buňky pracují nedostatečně :lol: Těch 19% se míní jako ročně, nebo měsíčně nebo jak? Protože z 10 000 je 19% 1900,-, tak nechápu jak se dochází k veselým pěti korunám , které uvádíš ty? Pomož tupci! :oops:
treperenda

Příspěvekod virginia » 0, 17. únor, 2011, 3:22 pm

Úrok mají 16,9% p.a. = ročně (per annus- z latiny - ročně, pokud by to bylo měsíčně, bývá tam p.m. - per mensis). Tzn. z deseti tisíc je to 1690,- ročně.
1690/365 = 4,60,- denně . Což odpovídá, máme přečerpáno kolem 5000 obvykle ty dva dny :-).
Doufám, že to tak je, klidně mě někdo opravte. Myslím, že běžně vypočítávají ten úrok denně, takže když tam něco přijde, či navíc odejde, je to zase jinak.
Mně to vyhovuje, další prostředky máme na lépe úročeném účtě, červené konto bývalo kolem 3%, teď jsem to někde viděla, že je snad 1,5, tak nevím, jestli se nepoohlédnu někde jinde, stejně tam máme minimum; na běžném se držíme kolem tý nuly :-), takže nemusím hlídat, jestli už tam jsou výplaty přesně na den.
Možná by někdo spíše využil kreditní kartu, kde je bezúročné období...ale nevím, do karet se mi moc nechce.
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod treperenda » 0, 17. únor, 2011, 6:20 pm

Děkuju strašně moc za vyčerpávající odpověď. O kreditní kartě jsem taky uvažovala, ale já vůbec nemám důvěru k těmhle druhům půjček. Vždycky mi přišlo zbytečné pljčovat si na něco jiného než auto, dům, příp. snad ještě pračku, ledničku, když stará vypoví a člověk prost ě ty peníze hned nemá. Ale teď jsme v prekérní situaci, tak jsem si říkala, že snad ten kontokorent je ještě nejmenší zlo. Ale za chvíli mi zase bude chodit rodičák - luxusních skoro osm tisíc, tak ještě zauvažuju. Třeba se nám věřitelé kvůli náledí ještě chvíli nedostanou a pak to už zase nějak půjde. Ještě jednou děkuju :)
treperenda

Příspěvekod Sel » 0, 18. únor, 2011, 8:37 am

Já byla taky proti kartám, až jsme jednou nutně potřebovali koupit ledničku a nebylo, tak jsem po důkladném rozvažování jednu pořídila. Moje příjmy jsou nárazové a věděla jsem, že v bezúročném období (50 dnů) peníze dostanu, takže jsme v pohodě zaplatili. Pak karta, ležela asi 4 roky nepoužitá, až letos jsme ji opět použili a opět zaplatili v 50ti denním bezúročném období. U mně tedy spokojenost. Kontokorent k účtu nechci, připadá mi, že jsou to zbytečné komplikace s hlídáním a vlastně ho ani nepotřebuji. Snažím se vyjít s tím co mám anebo našetřit na co potřebuji. Ono taky 2% úroků měsíčně není málo.
Sel

Re: Kontokorent u Poštovní spořitelny

Příspěvekod terezka9595 » 0, 20. srpen, 2011, 9:39 pm

Já jsem spokojená s servis 24 přihlášení ;)
Doporučuju navštěvovat pravidělně živnostenské úřady a zjišťovat jsi jaká je nabídka úřadu práce .
terezka9595

Zpět na Finanční tipy