Dracéna

Dracéna

Příspěvekod Desire » 0, 4. září, 2012, 2:27 pm

Mám doma rostlinku - na kořenáči napsáno dracaena marginata, vlastně jsou to tři rostlinky - největší, střední a nejmenší, a té největší začaly žloutnout listy, vždy to oberu, ale už se bojím, že za chvíli už tam skoro žádné nebudou, ta prostřední je v pohodě a ta nejmenší má uschlé některé konečky těch listů, ale jsou to jen malinké konečky a bylo to tak už na začátku, tak jsem to moc neřešila.
Chtěla bych se zeptat, nevíte čím by to mohlo být - hlavně to žloutnutí a následné opadání? Má moc vody/světla nebo naopak málo? Nebo se má něčím hnojit? Já ji zatím jen zalévala.
Desire

Re: Dracéna

Příspěvekod mint » 0, 4. září, 2012, 4:30 pm

Desire píše:Mám doma rostlinku - na kořenáči napsáno dracaena marginata, vlastně jsou to tři rostlinky - největší, střední a nejmenší, a té největší začaly žloutnout listy, vždy to oberu, ale už se bojím, že za chvíli už tam skoro žádné nebudou, ta prostřední je v pohodě a ta nejmenší má uschlé některé konečky těch listů, ale jsou to jen malinké konečky a bylo to tak už na začátku, tak jsem to moc neřešila.
Chtěla bych se zeptat, nevíte čím by to mohlo být - hlavně to žloutnutí a následné opadání? Má moc vody/světla nebo naopak málo? Nebo se má něčím hnojit? Já ji zatím jen zalévala.

Mám jí taky a ona postupně odspodu žloutla a opadávala (teda celé listy) až jsem měla ty kmínky nevzhledně dlouhé - tak jsem sebrala odvahu, zařízla a ono tam kde to zařízneš tak vypučí na jednom kmínku třeba tři rozbočky a pak je to zas zelenější... měla jsem tři dlouhé kmínky a teď mám na každém z těch třech minimálně dva nové a zas je kytka krásně vlasatá. Jinak nejvíc mi opadávala když jsem flákala zalívání. Tak jednou do měsíce jí i sprchuju. Většinou to bývá že když schnou konečky, tak je suchý vzduch - můžeš zkusit rosit a do květináče dát keramzit nebo kamínky které při rosení namočíš taky a ona se z nich ta voda pak odpařuje a zvlhčuje vzduch kolem rostlinky. A hnojit tak jednou za měsích hnojivem na zelené pokojovky (teda kromě zimy, takže teď bych pohnojila asi před zimou naposledy). Vody chce tak normálně aby byla hlína vlhká, ale když někdy proschne tak to neva, ona vždycky upozorní svěšenýma lístečkama že má sucho, to poznáš). Ve světle chyba asi nebude, měla jsem jí hned na okně i dál a rostla všude dobře - jen dál od okna se víc vytahuje.
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod Desire » 0, 9. září, 2012, 12:41 am

Děkuju za odpověď,
nějak si neumím moc představit to zaříznutí

mint píše: tak jsem sebrala odvahu, zařízla a ono tam kde to zařízneš tak vypučí na jednom kmínku třeba tři rozbočky a pak je to zas zelenější... měla jsem tři dlouhé kmínky a teď mám na každém z těch třech minimálně dva nové

To jako uděláš řez nožem do stonku? Já se v kytkách moc nevyznám, tak abych to ještě nějak nezhoršila.

A to sprchování je dobrý nápad - hlavně na prach by to mohlo fungovat, mě moc nebaví ho utírat na té spoustě tenkých listů.

Jo a mě teda nežloutne odspoda, spíš teda sem tam vytáhnu nějaký ten list zezhora. Jestli by to bylo jen tou zálivkou, tak jak často bych jí měla správně zalévat? Já se spíš trochu bála, jestli tu na ní není málo světla (okna na severozápad a ani není u okna a nesvítí na ní přímé slunce).
Desire

Příspěvekod mint » 0, 9. září, 2012, 12:46 pm

Desire píše:Děkuju za odpověď,
nějak si neumím moc představit to zaříznutí

mint píše: tak jsem sebrala odvahu, zařízla a ono tam kde to zařízneš tak vypučí na jednom kmínku třeba tři rozbočky a pak je to zas zelenější... měla jsem tři dlouhé kmínky a teď mám na každém z těch třech minimálně dva nové

To jako uděláš řez nožem do stonku? Já se v kytkách moc nevyznám, tak abych to ještě nějak nezhoršila.

A to sprchování je dobrý nápad - hlavně na prach by to mohlo fungovat, mě moc nebaví ho utírat na té spoustě tenkých listů.

Jo a mě teda nežloutne odspoda, spíš teda sem tam vytáhnu nějaký ten list zezhora. Jestli by to bylo jen tou zálivkou, tak jak často bych jí měla správně zalévat? Já se spíš trochu bála, jestli tu na ní není málo světla (okna na severozápad a ani není u okna a nesvítí na ní přímé slunce).

Já ti mám pocit, že jsem jí normálně uštípla kombinačkama :laughingneqw: Ale zkus dávat pozor na to zalívání, když nepomůže to, tak přestěhovat k oknu. A s tím zalíváním, to se nedá říct tak paušálně... zaleží na tom jak je zrovna teplo, jak máš doma suchý vzduch, co je za roční období... většina kytek má ráda pravidelně a po menším množství než jednou přelít a pak dlouho nic - proto používám ty samozavlažovací květináče, tam si vezmou tolik kolik potřebujou pravidelně. A když teda zalíváš normálně, tak zalij, počkej až se vsákne do hlíny a přestaň zalívat když to začne téct do podmisky. A znovu zalívej když hlína vyschne... tak za týden cca, to uvidíš podle barvy. Přes zimu to bude stačit zalívat i míň. Možná pomůže už jen ta sprcha nebo zkus použít rosítko.

mint

Příspěvekod miciqx » 0, 10. září, 2012, 11:26 am

z toho uříznutýho vršku by měla jít vypěstovat rostlinka nová.. teda ještě jsem to nezkoušela, jen jsem někde četla radu :o)
na tragickej život sem já pes!
miciqx

Příspěvekod JanaD » 0, 10. září, 2012, 11:31 am

Já už mám dracenu taky takovou vytáhlou, mám tři stonky, tak jsem včera večer dle rady mint jeden ustřihla a uvidíme, ten ustřižený konec jsem dala do vody a budu čekat co na to bude rostlinka říkat ;)
JanaD

Příspěvekod mint » 0, 10. září, 2012, 12:53 pm

JanaD píše:Já už mám dracenu taky takovou vytáhlou, mám tři stonky, tak jsem včera večer dle rady mint jeden ustřihla a uvidíme, ten ustřižený konec jsem dala do vody a budu čekat co na to bude rostlinka říkat ;)

No ty ustrizené jsem vyhodila, takze nevim jestli by zakorenily :)

Takto vypada ta moje ustrizena... ty tri původní rozvětvení byly asi tak vysoký jako je teď celá kytka a až tak vysoko byly úplně holý a pak teprve začínala ta zelená část... Teď je z ní zase "mladice" a dokonce i míň opadává co je ostříhaná. Stříhala jsem je na zkoušku taky postupně - ta co má teď dva zelené byla ustříhnutá první a ta co byla druhá už jí raší asi další pupen (bílá šipka)... občas jí porosím i ty suchý stonky, aby se jim líp klubalo

Obrázek
Obrázek

mint

Příspěvekod Aliba » 0, 10. září, 2012, 2:25 pm

Tak já se pochlubím svojí dracénou.
Nějako uschnoucí a opadající list moc neřeším. ono jich není moc.
Takhle šel čas s naší dracénou:
P1000012 – kopie.JPG
rok 2008.
P1050482 – kopie.JPG
rok 2011 - před přesazením.
P1050483 – kopie.JPG
rok 2011 - pár dní po přesazení
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Aliba

Příspěvekod Aliba » 0, 10. září, 2012, 2:28 pm

No a tady, jak se má dnes:
P1070033.JPG
rok 2012.

Už nevím, kdy, ale vím, že jsem jí jednou zlomila špičku a jak divíte, žije dál.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Aliba

Příspěvekod mint » 0, 10. září, 2012, 2:36 pm

Aliba: jůn to je obr! ta by se mi sem ani nevešla, to bychom se museli vystěhovat :)

mint

Další

Zpět na Pokojové květiny