Kytičky za okno

Re: Kytičky za okno

Příspěvekod mint » 0, 21. červenec, 2012, 2:34 pm

Já bych vám na plný slunce (fakt plný, nekecám!) doporučila Osteospermum...

Obrázek
Obrázek

Máme balkon na JZ, ale na jeho okraji tam svítí od 11 sluníčko až do večera a tahle "Spermie" jak jí říkáme takové sluníčko přímo miluje. Když je zataženo, prší a v noci zavírá květy. Je to letnička a už je v mnoha barvách, fialová má dokonce i různé tvary okvětních lístků. Nejčastěji koupíte různé odstíny fialové... od tmavé až po bílou (tyhle už prodává i SEMO v semínkách - letos mám odzkoušeno, klíčí hezky, žádná věda), trochu míň jsou vidět žlué a oranžové a až letos jsem objevila i krásné rudé. Kupuju je vždycky na jaře za cca 45-50 Kč už celkem narostlý květináč a na tom sluníčku se krásně rozroste že začátkem července ještě přesazuju do většího. Až vyšťourám svoje forky tak jí sem hodim. Oranžová mi letos narostla fakt obrovská.

No a ještě tam mám na kraji na sluníčku vavřín (bobkový list, laurus nobilis), gazánii (ta taky miluje sluníčko), hvozdík čínský (ten mám odzkoušený už druhým rokem že mu úpal nevadí), jiřinku, letos i petřžel, bazalku, listový celer... tyhle bylinky je na to sluničko ale potřeba postupně zvyknout a nedávat je tam hned malé...

Nutno říct že mám všechno v samozavlažovacích truhlících/květináčích co si dělám, páč jinak bych lítala zalívat 2x denně... takto vydrží v pohodě až 4 dny bez péče i když je tak 30 stupnu (podle velikosti květináče a počasí). Když je ještě ráno a večer rosím když jsem doma, tak to je teprve bujná džungle!

Ale "Spermie" to je fakt "hodně muziky za málo péče", bohatě stačí zalít a stříhat odkvetlé květy (když nestříháte, kvete míň).
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod bedla » 0, 22. červenec, 2012, 11:47 am

Nám do lodžie taky nehezky v létě praží a osvědčilo se mi Osteospermum, jak píše výše mint, taky gazánie, afrikáni, klasika muškáty a letos i ta šrucha velkokvětá.
mint, tak to je super informace, že máš vyzkoušené osteospermum ze semene, píšu si do zelenýho autopilota, že vyzkouším na jaře. A jak si děláš ty samozavlažovací truhlíky a květníky?
bedla

Příspěvekod mint » 0, 22. červenec, 2012, 12:00 pm

bedla píše:Nám do lodžie taky nehezky v létě praží a osvědčilo se mi Osteospermum, jak píše výše mint, taky gazánie, afrikáni, klasika muškáty a letos i ta šrucha velkokvětá.
mint, tak to je super informace, že máš vyzkoušené osteospermum ze semene, píšu si do zelenýho autopilota, že vyzkouším na jaře. A jak si děláš ty samozavlažovací truhlíky a květníky?

Ale chce to ze semínka fakt brzo, já letos svou první várku rostlinek vzteky zničila, tak mám až květnový a to jsou tak 10 cm jen, takže z nich budou aspoň semínka na další rok. Jinak klíčim na papírových kapesníčcích...

Zjednodušeně mám plastový květináč s dírama nižší než ten obal bez děr.. dno vysypu keramzitem a do děr nastrčim buď ty knoty co se prodávají do samozavlažovacích nebo jsem si koupila podobný provázek...(knoty stojí 10Kč/0,5 m, provázek mě vyšel 6Kč/m). Provázek sice saje míň, al mám ro vyzkoušené že to stačí. Navíc se vleze i do děr kam bych ty tlusté knoty nenacpala. Ten provázek strkám většinou do dvou děr tak, aby prošel až nad keramzit a na druhé straně, aby pohodlně dosáhnul až na dno obalu. Na keramzit a knot položim "geotextilii" aby mi neprotýkala s vodou i hlína a pak už nasypu vrstvu hlíny a zasadim kytku. U truhlíků si buď koupim dva (pokud ho chci mít plný jedné kytky a vložím je stejným způsobem do sebe nebo vkládám do truhlíku květináčky s knoty, které se buď zapřou o rantl truhlíku nebo je něčim podložim aby tam vznikl prostor na zásobu vody.

Udělám nějaký nákres a vyfotimm asi radši :)
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod myska » 0, 19. březen, 2013, 8:29 pm

Dobrý večer.
Potřebovala bych poradit spíš opak toho, co se tu řešilo výš - jaká kytka by byla vhodná do truhlíku na severní okno? Přes léto je tam dopoledne docela dlouho chladno, ale odpoledne a k večeru to docela připaluje, když je sluníčko (teploměr občas hlásí i 40).
Děkuju za rady.
Obrázek Obrázek Obrázek
myska

Příspěvekod LeniH » 0, 20. březen, 2013, 1:24 pm

myska: Já mám na severním okně fuchsie a anglické pelargonie - obojí tam jde dobře.
Obrázek Obrázek
LeniH

Příspěvekod myska » 0, 20. březen, 2013, 8:02 pm

Děkuju.
Akorát jsem se asi zapomněla zmínit, že bych potřebovala nějaké téměř "bezúdržbové" - doma mám jedinou kytku, a to dracénu, která kupodivu ještě žije :shock: . Jinak kytky se mnou moc nekamarádí a i na zahradě razíme heslo, že "co se samo nepostará, nemá tam co dělat" :mocking: (občas tomu teda trošinku pomůžeme).
Obrázek Obrázek Obrázek
myska

Příspěvekod LeniH » 0, 20. březen, 2013, 10:09 pm

myska: Občas zalít se musí, ale není to třeba přehánět - vždyť je to sever :-) Naopak ty anglické pelargonie nesnáší přemokření (bohužel jeden rok mi přímo do truhlíku směřoval okap sousedky nad námi) - občasné přesušení zvládnou :D
Obrázek Obrázek
LeniH

Příspěvekod Kukuricka65 » 0, 7. říjen, 2013, 11:33 am

Ahoj, no já mám v bytě jen jedno okno, a to na jih. Zkusila jsem na něj dát bylinky, nakoupila jsem si na ně pěkné truhlíky (http://www.vladeko.cz/kvetinove-truhliky) a vysázela, bazalku, mátu, petržel. Ty první dvě to moc nedávaly, ale petržel v pohodě, jen jsem ji musela hodně zalévat. Každopádně se mi osvědčilo dávat truhlíky z okna, když jdu ráno do práce a večer je tam zase vrátit.
Kukuricka65

Předchozí

Zpět na Venkovní květiny