Kytičky za okno

Kytičky za okno

Příspěvekod Martina1 » 0, 13. květen, 2011, 3:36 pm

Ahoj holky, kdo máte okna na jih a celý den vám do nich praží sluníčko, jaké tam máte kytičky? Přežijí to vůbec nějaké?
Martina1

Re: Kytičky za okno

Příspěvekod Aliba » 0, 13. květen, 2011, 3:51 pm

Řešila jsem stejný problém, kytky tam přes léto nemám žádné.
Jsem zatím, neobjevila žádnou co by to zatím rozpáleným sklem přežila.
Asi jedině kaktus, nebo něco pouštního, ale to zrovna nemusím.
Tak neporadím.
Mometálně mám na okně orchidej, ale jak bude opravdu svítit celej den, tak se bude muset přestěhovat dál od okna, nebo na druhou stranu.
Aliba

Příspěvekod miciqx » 0, 13. květen, 2011, 10:23 pm

já u jižního okna mám zelenec, ibišek, tlustici, fíkus.. ale je fakt že je to cca 1m od okna (fíkus asi 3m) a pak přes léto je stejně vyhazuju ven, jako všechny ostatní kytky, takže přes ty největší úžehy tam nic nejni..
jinak - když ty kytky zůstaly trochu dýl v baráku než měly.. jediný, co se komu stalo, byl ibišek, tomu se popálily listy - ale za chvíli vyrašily nový, nebo když se mi to zdálo moc holý, tak jsem tu danou větev jednoduše ufikla - dyk je to fakt takovej plevel, ten se jen tak neumoří :D
na tragickej život sem já pes!
miciqx

Příspěvekod rafej » 0, 15. květen, 2011, 6:53 pm

No to je docela problém, kdybys měla alespoň balkón. Z toho co vydrží jižní úpal je většina venkovní.
Ale z toho, co mě teď napadá, šlo by vyzkoušet afrikány, bylinky - levanduli, mateřídoušku, dobromysl a bazalku - jen se musí hodně zalívat a možná některé sukulenty - třeba aloe nebo haworthie, nejlépe vzorované odrůdy, ty snášejí více světla.
Eventuelně pak přidat před květiny nějaké přistínění. Tenčí záclonku nebo průsvitný závěs, fólii apod. aspoň v létě přes poledne.
rafej

Příspěvekod Martina1 » 0, 15. květen, 2011, 10:16 pm

Asi jsem to špatně napsala, ale já myslela za okno ven, tedy venkovní :scratch_ones_head:
Martina1

Příspěvekod Ofélie » 0, 15. květen, 2011, 11:44 pm

to by mě taky zajímalo, loni jsem si osázela truhlíky, ale chudinky rostlinky byly věčně chcíplý, nakonec jsem ty skoromrtvolky přesadila ven na chatě a hezky se chytly... na ten balkón mě teď napadají snad jen muškáty, ty jsou celkem odolný :dontknow: no a hlavně zalívat, zalívat, zalívat :smiley-chores006:
Obrázek
Ofélie

Příspěvekod Sel » 0, 16. květen, 2011, 6:12 am

mám vyzkoušené muškáty a samozavlažovací truhlíky.
Sel

Příspěvekod rafej » 0, 16. květen, 2011, 8:17 am

Pokud tedy budou venku, tak k těm, co už jsem psala, mohou být klasické balkonovky - pelargonie, surfinie, petunie, ale jak už psala Ofélie, chtějí hodně zalévat, a to opravdu hodně ve vedrech třeba i 1/2 l na kytku. Na to jsou opravdu nejlepší zavlažovací truhlíky.
Když nebudeš chtít tolik zalévat, nebo nebude na to čas (či voda :) ), můžeš vyzkoušet osadit nějaké suchomilnější "potvůrky" třeba netřesky, rozchodníky, delospermy a další mrazuvzdorné sukulenty .

Já mám právě taky balkon na jih a protože mi nemá přes léto, kdo zalévat, tak jsem teď místo balkonovek, co pěstovala mamka, přešla na pěstování mrazuvzdorných a suchomilných sukulentů - hlavně netřesků a rozchodníků. Na jaře, v létě a na podzim zalévám tak 1x za 7-14 dní podle teploty a velikosti nádoby, v nejhorším vydrží i měsíc. Pokud je možnost vystavit je na déšť tak se mohou obstarat i samy ;) , jen při déle trvajícím suchu se jim musí trochu pomoci a zalít. V zimě jsou nasucho a nechávám je venku na balkoně. Jen některé druhy musí být trochu přikryté nebo ve skleníku či chodbě.

Příklady netřesků
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek
ObrázekObrázekObrázek

Delospermy
ObrázekObrázekObrázek
rafej

Příspěvekod miciqx » 0, 16. květen, 2011, 9:21 am

tak na balkon dávám ven letnit ty vnitřní kytky :) k zábradlí jsem si přidělala rákosovou rohož, takže nízký kytky jsou přistíněný, zbytek to přežil - a je to ok. když jsem tam dávala ještě truhlíky s převislejma muškátama, nikdy problém nebyl (teda krom dovolený když mi je mamka občas nezalila).

muškáty teď dávám na západní balkon, ale slunce na ně stejně jde už tak od deseti... používám samozavlažovací truhlíky a se zalejváním si problémy nedělám vůbec
na tragickej život sem já pes!
miciqx

Příspěvekod Ofélie » 0, 16. květen, 2011, 9:21 pm

tak on není balkón jako balkón no, takže někomu vše může růst bez problémů, ale my třeba máme lodžii a ještě zasklenou - v létě to samozřejmě dáváme pryč, i když některý skla teda zůstávají, člověk má pak trošku pocit nějakýho soukromí... no a slunce tam v létě pere skoro celý den, hlavně teda odpoledne a ty kytky tam fakt nehorázně trpěj chuděry, nechtěla bych být na na jejich místě, mě stačí, když tam mám v takovým pařáku věšet prádlo :mrgreen:
Obrázek
Ofélie

Další

Zpět na Venkovní květiny