Dievčatá, poradíte?

nápady pro archivaci DVD i ukládání oblečení :)

Re: Dievčatá, poradíte?

Příspěvekod kofilka » 0, 22. září, 2010, 9:17 pm

LídaK píše:Tak to by ti přibyla práce, škrobené prádlo se žehlit musí. Alespoň mně to tak připadá.

Skúsim to jeden krát, naškrobiť a samozrejme aj vyžehliť, odložiť do skrine a ak nezatuchne, hoci je to robota naviac :beg: , budem to v záujme voňavého prádla robiť ďalej.
Teraz v lete to bolo jednoduché, ráno som prádlo stiahla, vyprala a večer prevoňané od slniečka :d_sunny: navliekla nazad.
kofilka

Příspěvekod Lída » 0, 23. září, 2010, 8:00 am

právě tenhle systém mě zlobí :lol: Protože se ukáže, že bohatě stačí mít jen dvě sady ložního prádla a já bych jich tak ráda měla víc :lol: Jenže je prostě nepotřebuju :( :lol:
Lída
Site Admin

Příspěvekod dadaz » 0, 23. září, 2010, 3:33 pm

Martina1 píše:
dadaz píše:ja na ložní prádlo používám zvláště upravenej sliz - je tam mnohem více mýdla, aby to pravě mělo takovou tu babičkovskou mýdlovou vůni...

Dadaz, a nemáš ten sliz pak spíš v tuhé podobě než tekuté, když tam dáš víc mýdla? Už sliz nějakou dobu doma děláme, ale nikdy se mi konzistenčně nepovedly 2 stejné várky. :dontknow:

taky jsem je nikdy nemela stejne:-) tuhe ani tak ne, ale jsou tam kousky toho mýdla - my tady máme strasne tvrdou vodu, takze se mýdlo fakt blbě rozpouští a jeho účinnost je menší nez v jiných městech..:-(
dadaz

Příspěvekod dadaz » 0, 23. září, 2010, 3:34 pm

rakave píše:
Čola píše:Návod na mýdlový sliz je tady:
http://www.ds-soft.info/mimino/view.php ... 2006092001

Holky a vy sliz dáváte do automatické pračky? Nepění to hodně?

ano, jen to dávám primo do bubnu...
dadaz

Příspěvekod Martina1 » 0, 23. září, 2010, 4:11 pm

dadaz píše:taky jsem je nikdy nemela stejne:-) tuhe ani tak ne, ale jsou tam kousky toho mýdla - my tady máme strasne tvrdou vodu, takze se mýdlo fakt blbě rozpouští a jeho účinnost je menší nez v jiných městech..:-(

Někde jsem četla, že někdo nechává mýdlo ponořené do vody v zavařovačce a do příští přípravy slizu se mu rozpustí. Zkoušela jsem to, ale nic moc, mýdlo je takové oslizlé a stejně jsem ho musela prosit, aby se poddalo. My sliz připravujeme tak, že mýdlo většinou vezmeme škrabkou na brambory, udělá takové hoblinky, které se celkem dobře po zalití vařící vodou a po promíchání rozpustí. Když je mýdlo rozpuštěné, nasypeme hned sodu, promícháme a necháme do druhého dne. Po vytuhnutí rozmixuju ponorným mixerem a pak naliju do 2l flašek od aviváže Quanto (používá babi, na mě je drahá), nechám si tam trochu rezervu, protože většinou znova vytuhne, tak abych ho mohla protřepat, a málokdy se mi tam vyskytnou kousky mýdla. Při praní si 2 odměrky slizi rozmíchám v horké vodě a naliju do bubnu, zatím vždy výsledek OK.
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek ObrázekObrázek
Martina1

Příspěvekod dadaz » 0, 23. září, 2010, 4:46 pm

ja to zase strouham na struhadle:-) - postup mam trochu rozdílnej, vlastne zaleju horkou vodou to mýdlo a sodu pridam az spolu s 10l vody - ja to nechavam v kbelíku, nic uz s tim nedelam, jen odměrkou to pak liju do bubnu... kdyz delam normalni hustotu slizu, tak se mýdlo taky rozpusti dokonale, to jen u te verze, co delam na ložní prádlo, tam je vetsi koncentrace...
dadaz

Příspěvekod HelcaK » 0, 24. září, 2010, 9:38 am

Sice říkáš, že vlhko doma nemáte - ale třeba moje babi měla ve skříních mraky mýdel, v otevřeném obalu, v každém fochu bylo 1 - 2. Teď už je tam mám taky, jednak to voní, ale hlavně sebemenší vlhkost ze skříně to mýdlo nacucne, takže dřív nám občas něco ne moc často používaného začalo plesnivět, teď už ne. Ony zas ty babičky nebyly tak hloupé :-). Čas od času ta mýdla obměním, ta ze skříně vezmu na mytí a dám tam nová.
HelcaK

Příspěvekod kofilka » 0, 24. září, 2010, 10:07 am

HelcaK píše:Sice říkáš, že vlhko doma nemáte - ale třeba moje babi měla ve skříních mraky mýdel, v otevřeném obalu, v každém fochu bylo 1 - 2. Teď už je tam mám taky, jednak to voní, ale hlavně sebemenší vlhkost ze skříně to mýdlo nacucne, takže dřív nám občas něco ne moc často používaného začalo plesnivět, teď už ne. Ony zas ty babičky nebyly tak hloupé :-). Čas od času ta mýdla obměním, ta ze skříně vezmu na mytí a dám tam nová.

Tiež mám v skrini medzi prádlom mydlo v otvorenom obale, no moc to nepomáha, to prádlo si zosmrádne aj tak :dontknow: . Skúšala som aj levandulové vrecká, no levandulová sa mi páči akurát pesnička ale nie vôňa na mojom tričku. Pleseň na prádle som chvalabohu nikdy nespozorovala. Je sranda že v skrinkách, odkiaľ veci berieme denne, sú veci voňavé ale v skrinkách, kde mám momentálne uložené zimné veci to nasmradne aj s tým mydlom. A postelné prádlo a manželove tričká do práce mám dokonca v inej miestnosti a dvoch rôznych skriniach...
Nikdy som nepochybovala o múdrosti našich babičiek, a dúfam, že sa nájde babičkovská rada aj na moje prádlo :give_heart:. Kým tá rada príde, nezostane mi nič inšie, len vybrať prádlo, vyprať ho a pre istotu umyjem skriku octovou vodou :grin: ...
kofilka

Příspěvekod Sel » 0, 25. září, 2010, 12:13 pm

x
Naposledy upravil Sel dne 0, 24. červen, 2017, 11:22 am, celkově upraveno 1
Sel

Příspěvekod kofilka » 0, 27. září, 2010, 10:16 am

Sel píše:Kofilko a nemáte doma vlhko? My ano, musím hodně větrat. Letos v létě, když už se netopilo, ale bylo hodně vlhko, tak mi taky bylo prádlo ve skříni cítit, hlavně to moc nenošené. Tak jsem otevřela skříně dokořán a větrala a větrala a teď je to v pořádku.

Nie som si vedomá o vlhkosti u nás doma, okrem toho nasmrádleho prádla v rôznych skriniach aj rôznych miestnostiach žiadne prejavy vlhkosti doma nepozorujem, žiadne zarosené okná :blink: ... Čo sa týka vetrania, vetrám pravidelne, takže naozaj neviem-skúsim hodiť očko na vlhkomer a potom na internet, aká by mala byť tá ideálna vlhkosť. Uvidíme, zatiaľ vyvetrám skrine, letné veci operem bez aviváže :29: ...
kofilka

PředchozíDalší

Zpět na Tipy pro obývací pokoj, ložnici