Jak dlouho schranovat dokumenty,faktury...????

tipy pro vaši pracovnu, archivaci dokladů a pod.

Jak dlouho schranovat dokumenty,faktury...????

Příspěvekod Lilyl » 0, 3. únor, 2010, 5:27 pm

Holky pora´dte jak dlouho uchovávat:

-Výpisy z účtu
-SIPO, faktury telefonních společností, energetiky, plynu apod
- zaplacené vystavené faktury třeba stavební firmy apod.
- účetnictví OSVČ
- pokuty :-) třeba za špatné parkování

?? jsou nějaké zákonné lhůty,po které již nemusím doložit , že jsem něco zaplatila.....
Lilyl

Re: Jak dlouho schranovat dokumenty,faktury...????

Příspěvekod Martina1 » 0, 3. únor, 2010, 6:59 pm

- Účetní doklady ti budou doma ležet dlouho, min. 5 let, vlastně veškeré doklady, související s OSVČ, http://business.center.cz/business/prav ... cast6.aspx
- Faktury stavebních firem min. 18 měsíců, tj. zákonem daná lhůta, po kterou platí možnost uplatnění reklamace, http://business.center.cz/business/prav ... st8h4.aspx - § 654, ods.1
- Výpisy z účtů - pokud patří k účetnictví OSVČ, též 5 let, soukromé - záleží, co z účtu hradíš a pokud máš možnost je v případě potřeby stáhnout z netu (internetbanking), tak je skladovat nemusíš :)
- SIPO, faktury telefonních společností, energetiky, plynu apod - já uchovávám 2 roky, pak je skartuju a vyhodím
Martina1

Příspěvekod Lilyl » 0, 3. únor, 2010, 10:00 pm

Perfektní Martino.díky
Lilyl

Příspěvekod Lilyl » 0, 3. únor, 2010, 10:05 pm

Ještě si vzpomínám na situaci:

jak dlouhá je promlčení lhuta na popř dlužnou částku.

Už jenom co se osobně stalo mě: do roku 96 jsem byla klientkou jedné banky, a aniž bycho tom věděla dlužila jsem jim 160Kč( pravděpodobně poslední poplatek za vedení účtu), to jsem se dozvěděla až jsem u nich žádala o hypotéku. Bylo to ok my jim to doplatili a nebyl problém, ale co kdyby použili zákonnou urokovou sazbu a uplatnovali by to je nějaká tedy promlčecí doba dluhu.Jak to je.

díky

Lily
Lilyl

Příspěvekod HanaK » 0, 9. únor, 2010, 11:15 am

Možná už jsem to tu někam psala.... Doporučuju výpisy z účtů uschovávat dlooooouho, aspoň deset let, raději navždy.
My byli v šoku, když jsme na pozemkovém fondu zjistili, že prý dlužíme nějakých 12 tisíc za nájemném (bydleli jsme tam před pěti lety :o ), které jsme vždy vzorně platili, a k tomu 15 tisíc penále. Ano, ve chvíli, kdy jsme se o dluhu prvně dozvěděli, jsme už měli penále vyšší než dluh. Tak jsme jim hodili na hlavu výpisy z účtu a očekávali omluvu nebo aspoň sdělení, že vše je ok. Místo toho nám předložili k podpisu žádost o prominutí penále :o :shock: :twisted: . DH neztropil výtržnost jenom proto, že jsme s dalším bydlením záviseli na jejich dobré vůli.
Výpisy z účtu skladuju ve skříňce v krabici od bot, za deset let není plná. Není to tak velké a může to ušetřit fůru peněz.
HanaK

Příspěvekod Martina1 » 0, 18. květen, 2011, 7:14 am

Možná by stálo za připomenutí, něco o dokladech
Martina1

Příspěvekod HonZChech » 0, 9. květen, 2013, 11:50 am

Taky jsem toho názoru, že je nejlepší uchovávat dokumenty co nejdéle. Je to sice strašnýho nepořádku, ale s trochou systematičnosti, lze pak v případě potřebné lejstro dohledat. Mně se nejvíc osvědčily šanony a obálky (např. na ústřižky ze složenek a potvrzenky). Řazení dle roků, uvnitř dle měsíců. Je na to snad jediná rada, nesmí to člověk nechat nabobtnat, pak už to neprotřídí ani "brigádník" :D
HonZChech

Zpět na Tipy pro kancelář