Ahoj, jsem tu nova, jak zacit???!!!

Napište nám, kdo jste, kdo u vás doma dělá největší nepořádek, co byste chtěly změnit :)

Ahoj, jsem tu nova, jak zacit???!!!

Příspěvekod svetluska » 0, 2. červenec, 2014, 3:35 pm

:help: :imnewhere: Zdravim vsechny! :-) Nikdy jsem si nemyslela, ze k uklidu domacnosti budu potrebovat rady z internetu, vzdy si myslela, ze podobne stranky jsou nesmysl....ale...jsem tu a potrebuji poradit, protoze jsem zoufala!
Zatim jsem jen sledovala, nasla tu spoustu zajimavych tipu, ale v praxi se mi nedari je uplatnit krome jedineho - a to je uklid pokoje za pet minut. Sama jsem prekvapena kolik se toho takto da stihnout, lepereceno resim tim nejvetsi katastrofy, takze moc diky! Ostatni ale selhava, nekolikrat jsem si sepsala plan, ale nestiham, nezvladam...:-( pritom si myslim, ze bych mela - byt normalni velikosti, momentelne nechodim ani do prace, protoze jsem na materske. Je ale fakt, ze mam tri deti vcetne mimina a temer vse kolem deti a domacnosti delam sama, jsem take dost pryc (vodim deti do skolky/skoly, na hriste, na krouzky...) K tomu bohuzel nikdo z rodiny nemame zadne "uklizeci navyky"a nejak jsem asi uz vzdala snahu o zmenu, ale....u necekanych navstev je mi dost trapne, jine si skoro uz ani nezvu...nevzpominam si, ze by to u nejakych pratel vypadalo hur nez u nas....:-( (vsude pohazene obleceni, hracky, knihy, papiry, plinky...kazdou chvili pul piskoviste v posteli, ponozky na stole, boty na gauci, nadobi od snidane u vecere, rozslapane cerealie v kuchyni, pradlo zapomenute v pracce....atd.)...no skoda slov, takhle bych mohla jeste pokracovat...
Jsem rada, ze stiham nakoupit, uvarit (ani ne kazdy den), vyprat a slozit pradlo (nezehlim), dat nadobi do mycky, obcas zalit uvadle kytky...a tim to tak konci...:-(
Kdyz deti vecer usnou jsem vetsinou vycerpana, navic nemuzu nic nahlas(luxovat apod) abych deti nevzbudila. Pokud pres den mam chvili casu, vetsinou se ho nedokazu vyuzit, nevim kde zacit, nakonec usedam k pocitaci a nedelam nic.... :oops:
Takze poradite, jak to zvladnout, jak zacit...???!!! :help: :help: :help:
svetluska

Re: Ahoj, jsem tu nova, jak zacit???!!!

Příspěvekod jane » 0, 2. červenec, 2014, 7:15 pm

Svetlusko...vítám te u nás, neboj , vsechny , na tomhle foru jsme na tom stejne jako ty. Máš tři deti, urcite je to záhul, ale casem budou čim dál víc samostatne a budou v domacnosti pomahat, samozrejme s ohledem na věk.
Zacni vydrhlým a vyleštěnym dřezem, to je základ. Zni to jako hloupost, ale kdyz rano vstanes a pujdes si uvarit kafe nebo caj a bude se na tebe blyskat krasny drez, tak hned budes mit lepsi naladu. Je to vyzkousené.
jane

Příspěvekod Maajja » 0, 2. červenec, 2014, 7:35 pm

Ahoj Svetlusko - taky tě tu vítám, :give_rose: je to jak píše Jane, postupně si zvykneš na čistý dřez pak přidáš vždy čisté umyvadlo a postupně po krůčcích budeš přidávat další rutiny.
Maajja

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 3. červenec, 2014, 7:28 am

Ahoj Světluško, to je dobře že sis nás našla. :mrgreen: Já na tom byla úplně stejně. Dnes je to lepší, i když rezervy mám stále velké. A tohle forum je pro mě velkou inspirací a nakopnutím každý den.
A to že tví přátelé nemají doma nepořádek - moji taky ne. Nebo nás do něj nezvou.
Ať se ti daří. A po malých kouscích zdoláš i slona. :d_sunny:
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Stefinka » 0, 3. červenec, 2014, 7:52 am

Moc zdravím nový přírůstek do naší velké "rodiny" :-) Je tu dobře a je fajn ten pocit, že se s tímto "stydlivým" tématem můžeš někomu svěřit a tady můžeš, všechny jsme takto tady začínali... já jsem tu teprve od ledna letošního roku a moje domácnost je dneska někde úplně jinde a to nepatřím mezi uklízecí mašiny, nejsem ten typ, nebaví mě to, dokopávám se těžko, ale přesto jsem začala uklízet věci, které mě dříve dělat nenapadlo (otřít kliky, odvápnit žehličku a jiné lahůdky) a taky jsem spoustu věcí začala dělat jako rutiny tak nějak automaticky, že už mi to ani nepřijde a přestože mám dvě malé děti a můj byt rozhodně není nikdy ve stavu přijmout nečekanou návštěvu, přeci jen je to mnohem lepší a kromě takovýho provozního nepořádku už to není taková katastrofa, co to bývala, takže uvidíš, že jakmile uvidíš nějaký pokrok někde a že to funguje, bude se ti pracovat lépe a lépe, protože za sebou uvidíš výsledky a to člověka fakt dokáže nakopnout. Zřejmě máš podobný problém jako já (možná většina z nás), že se nemůžeš dokopat začít, opravdu se zvednout od toho dejme tomu počítače a jít něco dělat, protože jak člověk začne, hned se dělá lépe, jde to líp od ruky a stačí už jen cestou z místnosti do místnosti posbírat poválené věci a hned to vypadá lépe, ale chce to se zvednout a jí prostě něco dělat, s tím mám problém já, vím kolik má práce a pak se nedokopu, i když vím, že bych měla a pak ten bordel nejsem schopná zlikvidovat, ale snažím se to zlepšit a bliká mi hlavou zdejší heslo DING (udělej to hned!!) a někdy to teda fakt zabírá ;-) Držím ti palečky, aby se ti zadařilo a začni po malých krůčcích, uvidíš, že budeš po pár týdnech obrovsky spokojená, hlavně přijď za námi do drbárny, kde se denně motivujeme vzájemně a uvidíš, že tě to nakopne a hlavně se tam budeš moct pochlubit, co všechno jsi zvládla, případně ti poradíme, když si s něčím nebudeš vědět rady, takže pojď mezi nás a tfuj tfuj tfuj :-)
Stefinka

Příspěvekod rafej » 0, 3. červenec, 2014, 4:47 pm

Vítej, doufám, že se ti bude dařit. Mě nejvíce pomohlo několik věcí:
a) najít si na všechno své místo - občas zjistíš, že problémem jsou chybějící úložné prostory, takže se vytváří tzv. "hotspoty"
b) vyhazovat - nemilosrdně probírat věci a zbavovat se nenošených šatů, nepoužívaných věcí, archiválií pro "strýčka příhodu" apod.
c) sdružovat činnosti dohromady - ráno hned při hygieně umýt i umyvadlo, když jdu pro něco do jiného pokoje zároveň sbírám pohozené věci apod.
d) tipy a vychytávky jak čistit rychleji, snadněji a levněji a někdy také ještě ekologicky
rafej

Příspěvekod svetluska » 0, 8. červenec, 2014, 12:32 pm

Ahoj, vsem dekuju za privitani! Hned mam nekolik otazek. Premyslim nad zakladnim planem. Libi se mi ten napad, plan se zda byt realisticky. Teoreticky. Libi se mi napad s volnym vikendem. ALE....Neni mi jasne, jak se da stihnout velke pondeli aktivita 10 min nebo pokoj 10min - prijde mi to naprosto nerealne. Kdyz opravdu pospicham, maximalne posbiram veci za 10 min, kdyz k tomu pridam luxovani, vytirani, prach a kose, je to v lepsim pripade zhruba 45 - 60 minut/pokoj....potom mi take v tydennim planu chybi koupelna a zachod. Nakupy 1-2 tydne si take nedovedu predstavit - musim nakupovat temer kazdy den (spousta potravin nezustane cerstva vice nez 1-2dny, take unesu max.dve pne tasky). Libi se mi take napad jeden pokoj/tyden, ale kdyz to pridam k zakladnimu planu plus pradlo (bud musim prat 1 pracku denne nebo 7 pracek o vikendu) plus vareni..atd.,tak mi to vychazi vse na mnohem dele.... :( co delam teda spatne?
Pak jeste dotaz k myti drezu - doporucejete pro zacatek. Zrovna to je trochu problematicke...kolem kohoutku tece voda (spravit neumim...), usazuje se vodni kamen a drez nejde umyt...zkousela jsem vsechno mozne, pomahala i kamaradka, ale proste to nejde dolu, takze drez vypada porad spinavy. Nejaky tip cim to dostat dolu?
Diky!
svetluska

Příspěvekod atevi » 0, 8. červenec, 2014, 9:38 pm

Světluško, vítám tě ! Ať se ti tady u nás líbí.
atevi

Příspěvekod treperenda » 0, 8. červenec, 2014, 10:13 pm

Světluško vítej, začnu od konce - večer než půjdeš spát, oblož mokrý dřez papírovými ubrousky, nacákej na něj ocet. Ráno ubrousky vyhoď, dřez otři a bude jako nový.

Velké pondělí - mě taky nestačí 10 min. na pokoj. Ale když si nastavím minutku a řeknu si -schválně, za jak dlouho to stihnu ( jsme tu parta psychopatů - natáčet si minutku na úklid :beg: ), tak se vyhecuješ, že budeš jen zírat, co se dá uklidit za 10 min. Neřeš kraviny - utřít prach, posbírat krámy a hadry, vysát, vytřít a pryč. Detailní úklid budeš dělat, až to bude na povrchu trochu vypadat. A dlouho mi to přišlo šáhlé, ale rada Fly Lady umýt jen náměstí taky není k zahození, když je nejhůř- např. nám se drží strašný binec pod postelí. Zem máme dřevěnou. A vždycky jsem tu zem nechala naprosto nechutnou, protože jsem neměla čas lézt pod postelí, lovit tam krámy , nepohodlně vytírat apod. Pak jsem jednou opravdu spěchala, tak jsem jen zametla a vytřela vyditelné plochy na zemi. Špína pod postelí vidět nebyla. Pro tu chvíli to bylo dobrý, úhledný a pro návštěvu přijatelný.
když tímto stylem jednou uklidíš celý byt, s tím, že tu místnost, která je ten týden právě aktuální uděláš pořádně, zjistíš s úžasem, že se to opravdu do příštího týdne až tak nezaneslo. Takže po dvou až třech týdnech můžeš směle piglovat i pod postelí a vlezeš se do deseti minut.
Domácnost, kterou líčíš, je přesně tak moje. A mám vyzkoušenou sérii čtyř úspěšných VP za sebou a musím říct, že na konci už to bylo lážo plážo - protože ani taková hovada, jako jsme my ( myslím moji rodinu) nedokážou pod postel v ložnici každý týden naházet neukliditelné množství krámů :mrgreen:
No a když dáš tohle , jeden den v týdnu, tak ti zbývá v poklidu celý týden na třídení krámů ve skříních, zásuvkách, na vyhazování, na hloubkový úklid a taky na pokojné kafe se sousedkou . A pořád máš doma vcelku obstojně. Předpokládám, že při třech dětech ( taky mám tři) máš definici uklizeného bytu nastavenou volněji než jiní smrtelníci :mrgreen: Já tedy rozhodně :laughingneqw: Uklizený byt znamená jen přiměřené množství prachu, země, které si ještě pamatují den, kdy se vytíraly, umývadlo a wc, kde se nikdo neštítí.
ještě mám jednu uklízecí vychytávku - např. - uklízím v ložnici - na nočním stolku stojí sklenička, tři kostky lega, půlka něčí sušenky a tři gumičky do vlasů, které si stáhnu, než jdu spát. Než tohle všechno odnesu, projdu se po baráku pětkrát sem a tam . takže to dělám tak, že mám sebou mísu, do které hážu všechny věci, které nepatří do dané místnosti. A na konec si dám ještě deset minut na vyklizení té mísy.
Napsala jsem to moc krásně - škoda jen, se mi moc nedaří do dodržovat. Ale přísahám, že to funguje :d_sunny:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 8. červenec, 2014, 10:37 pm

Trep: Tvoje rady si musím snad zapsat, fakt.
Světluška: Já sypu kolem baterie kyselinu citronovou. Ale nevím, zda mi časem nezničí ten kov, snad ne.
A s těmi nákupy - nemůžeš dojet autem? Pro takový ten nákup, co se nezkazí - mouky, cukr, nevímco :mrgreen: A pro zeleninu, ovoce, jít dvakrát do týdne? Já jezdím autem, dělám týdenní velké nákupy, ideálně bych potřebovala jet ještě jednou pro ovoce a zeleninu.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Další

Zpět na Jsem tu nová