Co je Velké pondělí

Co je Velké pondělí

Příspěvekod Lída » 0, 15. září, 2008, 12:04 am

Velké pondělí neboli VP je název, když se vžil pro základní uklízení.

Jedná se o bleskové luxování, vytírání koupelny a kuchyně, vynášení košů, utírání prachu a přetření skleněných výplní a zrcadel.

Pokud nemáme velký dům, je možné všechno tohle udělat za hodinu (praxí mnohých vyzkoušeno :)) Pokud bydlíme na hradě nebo máme malé děti, které nás hodinu pracovat nenechají, můžeme si všechno rozdělit na více dní. Alespoň pro začátek zapomeneme na to, že babička nám říkala, že pokud nevytíráme podlahu na kolenou celou hodinu, jako bychom neuklízely. Protože každá máme jistě tolik práce, že kdybychom čekaly, až budeme mít tolik času na samotné vytírání kuchyně, naše domácnost by se nás nedočkala.
I málo se počítá a je lepší udělat jen něco, než říkat Udělám to, ale teď nemám čas na to, abych to udělala perfektně, takže to nemá smysl ani začínat.
Lída
Site Admin

Re: Co je Velké pondělí

Příspěvekod senses » 0, 4. leden, 2009, 10:13 pm

Velké pondělí máme jako velkou neděli. Rozdělím místnosti a osoby. Je nás pět, tak to stačí. Každý dostane hadr, kbelík, koště. Mají na to tak 20 minut.
Neděli máme z toho důvodu, že starší synové odjíždějí na internát a VP by se tím pádem vyhnuli. A to nedovolím. Za prvý - mám se ráda a nebudu to dělat sama. Za druhý - musí se to všechno naučit, ať mají něco do života. Vím, že mě v tu chvíli nemají moc v lásce, ale budiž, to je přejde. :D
senses

Příspěvekod Megie » 0, 5. leden, 2009, 1:07 pm

senses píše:Velké pondělí máme jako velkou neděli. Rozdělím místnosti a osoby. Je nás pět, tak to stačí. Každý dostane hadr, kbelík, koště. Mají na to tak 20 minut.
Neděli máme z toho důvodu, že starší synové odjíždějí na internát a VP by se tím pádem vyhnuli. A to nedovolím. Za prvý - mám se ráda a nebudu to dělat sama. Za druhý - musí se to všechno naučit, ať mají něco do života. Vím, že mě v tu chvíli nemají moc v lásce, ale budiž, to je přejde. :D

Teda máš můj obdiv. Tvé budoucí snachy ti jednou jistě poděkují. To by měly číst všechny matky synů (taky jednoho doma mám).
Megie

Příspěvekod diblice » 0, 1. září, 2011, 3:51 pm

tak moji synové musí taky makat, ale nevím, zda jim to zůstane do budoucnosti, když jsem před 15 lety poznala manžela, tak byl taky velmi samostatný, ale nějak příliš jsem si ho rozmazlila, teď je schopný si sice pro sebe uvařit, ale těch keců okolo, teď mně to začíná štvát, protože pomalu a jistě přebírám i jeho povinosti kolem hospodářství, po prodělaný boreliozé je každou chvíli zdravotně vyřízený a když ho posílám k doktorce, aby si nechaludělat řádný vyšetření, tak se mu nechce.
diblice

Příspěvekod Lenka Láskorádová » 0, 2. leden, 2013, 2:27 pm

ahoj, už to tu delší dobu sleduji a rozhodla jsem se jet podle plánů atd, je to super!

Jen jednu takovou poznámku k tomu mám..možná se to zlepší, ale nejde mi VP (velké pondělí) provést do 1 hodiny. :(
Když si to rozpočítám, vyjde mi 15 minut na každou místnost a to vůbec nestíhám. Vždycky jsem 15 min. v obýváku, zazvoní budík, já jdu do kuchyně a - není utřený prach, není doluxováno, válí se tm ještě oblečení. kliky a takové věci, no to otírat vůbec. Je z toho takový uklizenější binec (z toho můžete odhadnout jak to předtím vypadalo. ale třeba jen luxování mě zabere pět minut, posbírat a odnést prádlo do koše a sklenky dalších pět minut, pět minut klepu deky a koberečky, no a co prach,žejo a co další povalující se krámy atp.

možná ale je to tím, že to dělám poprvně, možná až najedu celý systém vč. rutin a pětiminutovek, to bude lepší... :imnewhere:
Lenka Láskorádová

Příspěvekod HanaK » 0, 3. leden, 2013, 12:35 pm

jsou dvě možnosti
- děláš to příliš pečlivě, je třeba luxoval jenom prostředky místností (náměstí) a nehnat se pod gauč či za skříně, kliky stačí otřít jednou měsíčně při úklidu v zónách, ale zase odnášení věcí je potřeba udělat denně, má se to stát jednou z večerních rutin (ideálně rutinou toho, čí ty věci jsou = musí se vyházet zbytečnosti a všechny věci musí mít své místo)
- máš k úklidu velký dům či byt a tak to musí trvat delší dobu - ta hodina platí pro standartní byt
HanaK

Příspěvekod Lenka Láskorádová » 0, 3. leden, 2013, 1:15 pm

je fak že luxuju pečlivě. jen tak nepřejedu, beru kraje a všechno, s vytíráním taky, pod vším, sice nejsem moc uklízecí typ, ale to se mi zase příčí to neudělat, když už vysávám, takže jedu pod stůl a všechno.

A ještě jsem se chtěla zaptat - existuje možnost jak se zbavit věčně poletujícího prachu v bytě? Nebývá to vidět,ale když zasvítí sluníčko, je pokoj prachu plný a to přitom jednou za týden prach utírám..nenapadá mě kde by se mohl hromadit.... děkuju :)

jinak jse to skvělé, na rutiny se snažím najet, největší problém mi dělá uklízet hned. Mám odjakživa v sobě naučeno, že je výhodnější napřed naplnit dřez než mýt věci po jednom atd:)

mějte se a jsem ráda že jsem na tenhle web narazila, držte mi palce! ;)
Lenka Láskorádová

Příspěvekod HanaK » 0, 3. leden, 2013, 1:19 pm

prach viditelný ve slunečních paprscích je možno eliminovat závěsy či žaluziemi - zatáhneš a nevidíš ho :lol:
HanaK

Příspěvekod JanaD » 0, 3. leden, 2013, 1:43 pm

HanaK píše:prach viditelný ve slunečních paprscích je možno eliminovat závěsy či žaluziemi - zatáhneš a nevidíš ho :lol:

:mocking: :mocking: :mocking:
JanaD

Příspěvekod IvaII » 0, 3. leden, 2013, 9:56 pm

JanaD píše:
HanaK píše:prach viditelný ve slunečních paprscích je možno eliminovat závěsy či žaluziemi - zatáhneš a nevidíš ho :lol:

:mocking: :mocking: :mocking:

:derisive: :derisive: a na špinavá okna to taky zabírá :D
IvaII

Další

Zpět na Jak začít