Jak udržujete domácnost s malýma dětma?

Co se do ostatních rubrik nehodí

Jak udržujete domácnost s malýma dětma?

Příspěvekod Firsty » 0, 6. srpen, 2009, 8:10 am

Ahojky mamky, jsem tu nová, tak jsem nevěděla, kam se obrátit se svým dotazem a problémem.

Jde o to, jak tento FL fungují s dvěma malýma dětma? Jde to taky? :) Jak vůbec se vám drží udržovat domácnost s dvěma hyperáčkama klukama ve věku 1,5 a 3 roky? Někdy mám pocit, že mi hrábne jen z péče o ně a domácnost je u nás docela chudinka :oops: . Ještě jakžtakž zvládám mít čisto, ale hromádky všeho možného jsou všude. U nás je teda potíž, že to nemám (podle mě) kam moc dát, že máme málo úložného místa nebo moc věcí? :roll:
Jak praktikujete teda úklid s dětma doma, nechají vás uklízet? Nebo děláte když doma nejsou? To já je mám právě doma celý den, buď jsem s nima venku nebo doma - ale doma se neustále mydlí :evil: a slyším jen řev, tak mi uklízení pak nejde od ruky :cry: Chtěla bych uklízet večer, ale starší syn usíná mezi 22-23 hod, do té doby nás (často mě) vyžaduje, chce si hrát, lumpačit. A když koooooonečně usne, tak jsem z něho psychicky tak vyšťavená, že abych se vrhla pozdě večer úklid tak to už ne.

Taky je u nás docela binec tím, že se snažím mít všechno z dosahu dětí, protože po všem "jsou jak po uzeným". Takže různé hromádky se tyčí na těch pár vyvýšených skříňkách co máme. Na to máte nějaký trik? Nebo je to u vás s malýma dětma taky tak? Hodně věcí jsme museli s dětma i zrušit úplně - třeba květináče na zemi s kytkama, vysypané kamínkama - tak to vůbec nešlo, to muselo z bytu.

Máme babičku, ale ta hlídá většinou jednou týdně na odpoledne, a ten čas tak rychle uteče ... ;) Taky ho nechci celý strávit uklízením, chci taky trochu vydechnout. A mám staré resty - musím prodat co půjde přes net - hračky, oblečení, kolotoče na postýlku .... a vůbec se mi to nedaří se k tomu dostat přes jinou práci, která se mi zdá v tu chvíli důležitější a neodkladná.

Tak jsem se rozepsala, asi zmatečné, no snad se v tom někdo vyzná a třeba napíše jak je to u nich a nějakou "zázračnou" radu mi dá. Předem moc děkuju.

Ahoj Firsty alias Danča
Firsty

Re: Jak udržujete domácnost s malýma dětma?

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 6. srpen, 2009, 4:31 pm

AHOJ, mám dvě děti 6 a 1/2 a skoro 3. Uklízet s nimi je náročné, ale jde to... Když vidí, že uklízím, chtějí pomáhat a tak se snažím je vhodně zapojit ( sice to zdržuje, ale ony mají pocit, že pomáhají a snaží se aspoň chvíli). Ne vždy to jde, ale uklízím opravdu průběžně, většinou podle mailů od Lídy a nebo si to samozřejmě upravím podle svých potřeb. Jak jsem psala už jinde, hlavní je na začátku vyhazování. Přečti si tady o něm, pak se drž tipů a uvidíš, že to bude znát... Hlavně se nenech odradit, každá z nás má občas období, kdy ji to zrovna moc nebere, ale tady je fajn, že můžeš kdykoli naskočit znovu tam, kde se zrovna nacházíme v daném týdnu . Já se snažím dodržovat zóny a občas si podle nálady a časových možností něco přidám někdy uberu ... Držím palce, ať se ti povede být se sebou spokojená, stačí udělat aspoň něco, ale musíš chtít hlavně ty sama, není dobré to dělat pro někoho, ale pro svůj dobrý pocit... :P
IvaChytilova

Příspěvekod Rachel » 0, 6. srpen, 2009, 7:49 pm

AHoj holky,
dovolte mi malý příspěvek
Co se týče úklidu, obdivuju a doslova miluju čistotu, pořádek. Mám tři děti a ono se to tak trochu vylučuje - mít pořádek a tři malé děti? Myslím ale, že to jde. Zaprvé se mi líbily rady typu - zbavit se zbytečností - ano, souhlasím naprosto. Užívám si vždy ten pocit, když vynáším tašky ke kontejneru.. at už zbytečných papírů, zbytečných oblečení nebo prostě odpadků od čehokoliv. Dále - je výborné pořádek nedělat, ale udržovat jej... a že není čas? Tak to jsem říkala taky.. ale není to pravda.. ty dvě nebo tři sekundy něco vyhodit, přenést nebo upravit není až tak moc... a udělat vše HNED!!!! A tak nějak když každý den procházím bytem, zjištuji, že "nemám do čeho píchnout".... a o to více si pak užívám toho, když sednu do pokojíčku s dětmi občas, vysypu velký kyblík hraček a na chvíli se v tom"čurbesu" prohrabujem... neděsí mě totiž, že je to vytahané po celém bytě - ale jen si prostě užíváme s dětmi... protože nikdy domácnost s dětmi nemůže vypadat stoprocentně stejně jako domácnost, kde žijí jen dva dospělí... to prostě není možné.... a i když se říká: bordel v bytě - štastné dítě, přestávám tomu věřit... my ženské zvládnem všechno.. máme to od přírody dané, tak to udělejme pro ono fajn místečko, ve kterém každý den žijeme se svou rodinou... a i když naši chlapi neví, jakou péči a čas pořádku věnujeme, kašlete na to.. je zbytečné jim to vysvětlovat... budme prostě spokojené že jsme vše zvládly a naše děti budou jednou taky milovat pořádek a nikdo o nich nebude tvrdit, že jsou bordeláři.... není to fajn vidina? Asi už plácám, ale po dnešním úklidu jsem si prostě dala skleničku vína a je mi fajn... jdu si dát sprchu a letím k TV.... mějte se holky fajn, moc ráda zde nakukuji a snad se dostanu i k více komentářům :-)
pa a hezký večer!!!
Rachel
Rachel

Příspěvekod Jana76 » 0, 10. srpen, 2009, 9:08 am

tak Ráchel mi koukala do hlavy, když to psala :-) Samozřejmě nám to občas ujede - hlavně teď, když jsou prázdniny a já se snažím být s klukama co nejvíc mimo město, takže po příjezdu potřebuji hlavně vyprat, aby jsme mohli vyrazit na další štaci.

Takové vychytávky, když potřebuji uklidit bez dětských pomocníků mám dvě:

vytáhnu skarotvačku a jejich malbičky - čmáranice a omalované omalovánky - umístím je tak, abych na ně viděla a kluci se probírají vlastní tvorbou a skartujou (povedené obrázky si i s popisky schovávám, ale ten zbytek si kluci hromadí v jedné polici v pokojíčku a je toho opravdu hromada - máme doma dva malíře) (asi skartovačka není nejbezpečnější, ale provozujem to tak asi půl roku a pohoda)

vytáhnu razítka a razítkujou - milujou to, tak mají právě omezený přístup, aby se jim to nepřejedlo :oops:

a jinak zapojit, zapojit, zapojit - kluky to tedy baví a já oceňuju, že takto byl doma zapojován jako dítě můj mužíček, takže nemá problém "chytnout se" vysavače, smetáku, pračky či dřezu. Samozřejmě to uklidí po chlapsku, ale i tak je to pomoc, které si cením :P

Firsty, píšeš, že buď máte málo úložného místa nebo moc věcí - většinou to druhé je pravda. Takže doporučuji vyhazovat a nehromadit :roll:

domácí pohodě zdar, Jana
Jana76

Zpět na Povídání jen tak