Knížky aneb co ráda čtu

Co se do ostatních rubrik nehodí

Re: Knížky aneb co ráda čtu

Příspěvekod mint » 0, 4. říjen, 2013, 4:26 pm

Teda já vás jako musím varovat, protože když už čtu beletrii, tak čtu docela drsné věci...

Edgar Allan Poe - Jáma a kyvadlo a jiné povídky
Sbírka obsahuje výběr ze znepokojivých a děsivých povídek amerického spisovatele Edgara Allana Poea, který v první polovině devatenáctého století položil základní kameny žánrů horor, detektivního románu a science-fiction. Titulní povídka Jáma a kyvadlo vypráví v první osobě příběh nevinného vězně, který je bezdůvodně španělskou inkvizicí podrobován těm nejkrutějším formám mučení, při kterých ale netrpí tolik jeho tělo, jako jeho psychika.

Lucía Etxebarria - Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti

Román Láska, zvědavost, prozac a pochybnosti zachycuje počátek dospělosti tří povahově odlišných sester, prožívajících po Frankově smrti frenetickou dobu „odzátkování“. Román, přinášející ryze ženský, velmi současný pohled na život, vyjádřený autentickým jazykem, se stal ve Španělsku bestsellerem.

Anne Holtová - To, co je moje
Školní aktovka a kytice podbělu - jen ty zbyly po devítileté Emílii, jinak se po ní slehla zem. O šest dní později unesou v noci z postele malého Kima. Ten se však zase brzy objeví. Mrtvý, ale bez známek násilí. U jeho těla leží cár papíru se vzkazem: Tady máš, co zasluhuješ. Inger Johanne Vikovou, psycholožku a zároveň matku malého dítěte, únosy vyděsí, stejně jako lidi v širokém okolí. Detektiv Yngvar Stubo se ji snaží přesvědčit, aby mu pomohla vypátrat pachatele. Viková je právě ale pohlcena studiem starého případu vraždy a znásilnění, proto jakoukoli spolupráci s policií odmítá. Když však uprostřed dopravní špičky zmizí z autobusu plného lidí další dítě a nikdo si nevšimne ničeho podezřelého, Inger Johanne změní názor a pustí se do vyšetřování složitého případu. Aby se Viková a Stubo mohli dostat k tomu, kdo unáší a vraždí děti, musejí nejdřív zjistit, proč a komu se chce pachatel pomstít...

Kodži Suzuki - Kruh
Reportér tokijského deníku Asakawa narazí na případ čtyř mladých lidí, kteří zemřeli bez zjistitelné příčiny v tutéž vteřinu na různých místech. Dopátrá se toho, že se znali a že týden před smrtí spolu tajně flámovali v rekreačním středisku v horách. Asakawa se tam vydá a v horském srubu zjistí, že se čtveřice dívala na jakousi videokazetu. Když si ji pustí, zhlédne sérii znepokojivých obrazových sekvencí následovanou varováním, že divák přesně za sedm dní zemře, neprovede-li přesně uvedené instrukce. Bohužel, část s těmito pokyny někdo přemazal... Ve svižném hororu ožívá pradávný lidský strach a zasuté hříchy přicházejí do našich dnů skrz moderní technologii.

Kodži Suzuki - Spirála
Soudní patolog Ando truchlí nad ztrátou malého synka, manželství se mu rozpadá, a tak žije jen prací. Když se mu na stůl dostane tělo jeho dávného přítele Rjúdžiho Takajamy, kterému způsobil infarkt podivný nádor ve věnčité tepně, není divu, že veškerou energii upne k vyřešení záhady jeho smrti. Zvlášť když mu Rjúdži ze záhrobí posílá šifrované vzkazy. Tajemná úmrtí se množí, zdá se, že na lidstvo zaútočil nový vražedný virus, a Ando má brzy zjistit, že v sázce je mnohem víc než jen případný lékařský věhlas… Ve Spirále, pokračování slavného Suzukiho hororu Kruh, hrozba vraždící videokazety už nevisí jen nad těmi, kdo ji zhlédli - z nezúčastněného pozorovatele se stane odsouzenec na smrt tak snadno… Sadako Jamamurová totiž se svou pomstou lidstvu teprve začíná…

Kodži Suzuki - Smyčka
Závěrečný díl Suzukiho kultovní hororové trilogie, v němž se příběh o nešťastné Sadako, která se za svou násilnou smrt rozhodla pomstít celému lidstvu, prosmýkne uměle vytvořeným světem, načrtne budoucnost totální zkázy života v něm i ve skutečnosti, nabídne však i možnost, jak lidstvo jednou provždy zachránit. S touto nadějí, v nové dimenzi a s překvapivou pointou se kruh - snad definitivně - uzavře.

Ken Kesey - Vyhoďme ho z kola ven
Nejúspěšnějšího románu amerického autora, který se v 60. letech stal spisovatelskou ikonou květinových dětí. Kesey vypráví příběh nezkrotného opozičníka McMurphyho, muže, který radši než do pracovního tábora nastoupí do sanatoria pro choromyslné a začne tu zavádět vlastní, svobodnější pravidla života. Protivníkem je mu sestra Ratchedová, která by šla přes mrtvoly, jenom aby zákon a předpisy nikdo nepřekračoval. Nezkrotný McMurphy se jí postaví i za cenu té nejvyšší oběti, aby svým spolupacientům (spoluvězňům) dokázal, že vnitřní svoboda je nezcizitelná. Filmová adaptace režiséra Miloš Formanovi z roku 1975 získala pět Oscarů.

Ian Caldwell a Dustin Thomason - Pravidlo čtyř
Je srovnáváno s dílem U. Eca či D. Browna. Svou originalitou a promyšleností se stalo bestsellerem nejen v USA. Dva studenti luští záhady renesačního textu proslaveného svou hypnotickou mocí nad těmi, kdo jej studovali. Pak však dojde k vraždě, která spustí řetěz násilí a překvapivých odhalení a před čtenářem se odvíjí dva fascinující téměř detektivní příběhy. Kniha je oslavou lidské erudice a představivosti.

Jack London - Tulák po hvězdách
Tulák po hvězdách vyšel poprvé v roce 1915. Jack London byl inspirován skutečným příběhem nevinně odsouzeného Ed Morrella, který si vytrpěl pět let samovazby. Londonovi se podařilo prosadit obnovu procesu a Morrell byl v lednu 1914 z věznice v San Quentinu propuštěn. Na základě jeho vyprávění autor vytvořil skutečnou báseň o svobodě a utrpení bezmocného jedince. V románu pak ostře obžaloval americkou justici a odhalil barbarsky surové metody vězeňských správců...

Robert Merle - Smrt je mým řemeslem
Životní příběh velitele osvětimského koncentračního tábora, vychovávaného od mládí i fanatismem zprvu náboženským, později národně šovinistickým, vojáka důsledně bezcitného vůči sobě i okolí, jemuž připadne úkol zracionalizovat hromadné vyvražďování židovského plemene v plynových komorách. Události jsou až do konce viděny očima hlavního hrdiny; na něm i na ostatních postavách je vylíčeno typické šíření fašistické nákazy v národě. Nacistická bestialita je v tomto románu podána o to otřesněji, že se osvětimským katům jejich činy jeví jako problém pouze technologický, nikoliv mravní. Závěr knihy staví před čtenáře otázku odpovědnosti osobní i kolektivní.

Ray Bradbury - Marťanská kronika
Jedno z nejslavnějších děl Raye Bradburyho vlastně není románem. Je to soubor kratších i delších textů, povídek, náčrtů, popisů a příběhových spojek, které se dají pojmout skutečně pouze pojmem kronika. Kniha zachycuje události dvou planet ovládaných lidským pokolením mezi lety 1999 až 2026 okem spisovatele z poloviny minulého století, děsivou vizi budoucnosti odrážející lidský duch v celé jeho kráse a zrůdnosti. Na Rudou planetu ze Země startují jedna raketa po druhé, expedice za expedicí, snažící se prozkoumat neznámá území nebeského tělesa. Každá ze skupinek se tu setkává různým způsobem s původním obyvatelstvem – marťany. Ti si vybudovali v průběhu věků vyspělou společnost plnou výstavních měst, hradů a zámků, umění a vědy, která stojí na základní vlastnosti celé populace – telepatii.

a další teď nevím i kdybyste mě mučily, musím se doma podívat v knihovně...
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod mint » 0, 4. říjen, 2013, 8:38 pm

drahuško ano! Pýcha a předsudek! a odvážná školačka se mi taky moc líbila!
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod petko » 0, 4. říjen, 2013, 11:24 pm

mé oblíbené:

Antonín Polách - Cti otce svého, ale miluj ženu svou; Richenza

Ludmila Vaňková - Léč pána z Rožmberka; Královský nach tě neochrání (a další zejména z období vlády Přemyslovců)

Louis Bromfield - Když nastaly deště
petko

Příspěvekod Zizi » 0, 13. říjen, 2013, 10:18 am

Pobavilo mě, že tu čtu o Odvážné školačce. Měla jsem knížku doma, nevím, kam se poděla. Z dětství si ještě vzpomínám na knížku Dášenka a Pumprlík.
Miluju povídky od St. Leacocka a Tři muže ve člunu. To čtu pořád dokola, stačí kousek a zlepší se mi nálada.
Zizi

Příspěvekod miciqx » 0, 17. říjen, 2013, 12:05 pm

holky, já nedám dopustit na Vejce a já od Betty MacDonaldový..

pak tedy Vaňkovou můžu, a vůbec knihy z našich dějin, hlavně z období Přemyslovců a Karla IV. ..

a poslední dobou lehce ujíždím na Sophii Kinselle

no a jazykový učebnice, anglina, němčina, občas zkusím ruštinu :)
na tragickej život sem já pes!
miciqx

Příspěvekod lolitka » 0, 17. říjen, 2013, 12:27 pm

já se k vám přidám že když mam chvilku tak čtu hodně a ráda i když co mam těd syna tak už tolik času nemam.ale snad se to zlepší když těd uklizím podle vás.
lolitka

Příspěvekod lolitka » 0, 17. říjen, 2013, 12:30 pm

jo a zaposlední dobu jsem přečetla:od E L James Padesát odstínů šedi. a těd mam rozečtený druhý díl Padesát odstínů temnoty.
lolitka

Příspěvekod JanaD » 0, 8. listopad, 2013, 3:10 pm

Momentálně jsem nadšená z Inferna od Dana Browna a jeho ostatní knížky taky stojí za přečtení :good: podobně jako on také píše Steve Berry
JanaD

Příspěvekod atevi » 0, 19. leden, 2014, 9:59 pm

Jiří Kulhánek Noční klub 1 a Noční klub 2
atevi

Příspěvekod treperenda » 0, 19. leden, 2014, 10:27 pm

Děti donesly ze školy nabídkový leták z Albatrosu, kde jsou mimo jiné vyfocené děti z nejstaršími výtisky knih od tohoto nakladatelství. Jedna holčička tam hrdě drží knížku " Mami, já chci být traktoristkou" Je to z nějakého roku 1951. TAk tu bych fakt chtěla číst!!!! :mrgreen:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Zpět na Povídání jen tak