Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Co se do ostatních rubrik nehodí

Re: Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 6:13 pm

Posílám v příloze (snad to tam vložím :beg: ) malou pomůcku.
Přílohy
Vývod z předků001.jpg
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 6:15 pm

Hurá, povedlo se. Jeto ale poměrně malé, nevíte jak to poslat větší, aby to bylo ostré?
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 6:17 pm

Aha, když na to kliknu, tak se to zvětší do původní velikosti. - Bože, člověk se učí celý život!!
Filomena

Příspěvekod Aliba » 0, 25. září, 2013, 5:28 pm

Tak jsem chvilku byla zmatená, jak se vlastně moje babička jmenovala - jelikož na úředních papírech je Karla, ale i Karolína.
No na rodný a křestní list je Karolína, tak se budu držet toho.
Aliba

Příspěvekod Filomena » 0, 25. září, 2013, 11:13 pm

Dneska opravdu jen krátce, přišla jsem domů dost pozdě.Od rána poletuji a mám nějak těžké nohy i hlavu.
Alibo, takovéhle rozdíly Tě nesmí vyvádět z míry, to je běžná záležitost. U Karly - Karoliny to je zákonité. Po převratu v roce 1918 byla tendence všechno "počešťovat" a odstraňovat jemnosti. Bylo to také ovlivněno silným rozvojem emancipace, podle mně falešné. Takže z Karoliny se stala Karla, z Otýlie Ota, z Marie Anny Mariana, atd. Počešťovala se i jména z jiných jazyků. Z Frederiky byla najednou Bedřiška, z Ulrichy OLdřiška, - ba dokonce jsem viděla i jednou Olda - z Kamily Heřmanka, z Bianky (Blanky) Běla, z Magdaleny Magda ze Zory a Stelly Jitřenka. Jednou jsem i viděla jméno Jirka od Jiřího (ne Jiřina) a spoustu jiných nehezkých bláholů namísto hezkých holčičích jmen. Takže Tvoje Karolina s Karlou, jsou ještě procházka růživou zahradou. - Ale nebylo to jen po převratu. V průběhu staletí se proměňovala nejen příjmení, ale i jména. Moje praprababička v roce 1850 byla pokřtěná Phillomene, její dcera v roce 1874 už Philomena, vnučka Filomena (1895) a já už také Filomena. Mojí dceři přidali čárku nad é, takže ta je Filoména - ale to je slovensky a má jindy svátek. A vnučka je zase Filomena. Jenom těch alternativ, které se v matrikách vystřídaly k Marii: Marjana, Marjána, Marijana, ale i Mařka a Maruna, k Veronice Veruna nebo Verona - z toho po převratu nebo ještě před ním vzniklo Věra. Tady prostě pracoval čas a nápaditost kněží. Některý dítě zapsal tak jak se mu říkalo, jiný podle jména světce v kalendáři. Nejproblematičtější bývá Matěj, Matouš, Matyáš(Mathias), ale i Mates (Matheus) - a všechno je to jedno jméno. A člověk je na rozpacích, má-li dotyčného si zapsat jako Matěje nebo Matyáše. Tohle bývá dost kámen úrazu začátečníků -rozlišit kdy se jedná o jednu a tu samou osobu. - Takže klídek.
Filomena

Příspěvekod Marketa » 0, 26. září, 2013, 8:58 am

Filomeno - děkuji za poutavé a velmi zajímavé čtení, je od Tebe hezké že při Tvém nasazení věnuješ čas, abys ses s námi o to podělila :give_rose:
Jméno máš krásné, ale Drahomíra se mi taky moc líbí :give_heart: , jmenuje se tak moje teta.
Marketa

Příspěvekod Filomena » 0, 26. září, 2013, 9:43 am

Drahomíra - mě se to jméno moc líbí. Já pod ním vidím českou pohanskou kněžnu, matku svatého Václava. Bůh ví, jak to bylo s tou historií. Třeba ji jen kdysi někdo pomluvil, doneslo se to Kosmovi a ten to rozkecal na 1000 let. A stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Třeba ani nenechala Ludmilu zavraždit, a pokud jo, třeba byla Ludmila nesnesitelná tchýně a Drahoníře vnucovala křesťanství a odlákávala jí syny. O nesnesitelných tchýnich něco vím..... ta moje mi 22 let ruinovala manželství a když jsme se jí to konečně povedlo, zůstala sama v obrovské vile a pak skončila se životem. - Ale to jsem se dostala na úplně jinou kolej. - Jméno člověku vybírají rodiče, sám si ho nevybírá. Já jsem svoje jméno v jisté době také neměla ráda. V padesátých letech tohle jméno budilo podezření buržoazního původu, krátka nebylo to to "pravé dělnické". Moc jsem vystupovala z řady a ono to člověka přece jen hází mimo stádo. Takže člověk chtěj nechtěj se začne lišit. Řekla bych, že to člověka pro život tvaruje, zkrátka ví, že je na něj moc vidět. Na druhou stranu to pomáhá i dotvářet osobnost i v kladném slova smyslu. Pak přišla doba, kdy mi to přestalo vadit, odlišná jména už začala být běžná a já jsem si zvykla na to, že moje křestní jméno na mně do jisté míry upozorňuje. Ono mě vlastně také tak trochu do té genealogiei dohnalo, protože jsem chtěla vědět, která ta Filomena v našem rodě byla první. No, moc daleko jsem nedošla, jen 163 let, žádná jiná Filomena před těmi o kterých jsem v rodině věděla se nekonala, protože sv. Filomena byla kanonizovaná někdy před rokem 1840. Tehdy bylo to jméno velice módní. - Dnes už si nedovedu představit, že bych se jmenovala jinak. A k historii téhle větve mého rodu se váží velice zajímavé příběhy. Ale to zase až někdy jindy. Bylo by toho moc.
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 9. prosinec, 2013, 8:59 am

Omlouvám se, že jsem tu dlouho nebyla, měla jsem problémys připojením na internetu (cikáni překopli kabel) a tím jsem pak měla jsem hodně práce (rodokmeny k vánocům), takže vybyl čas pouze na vylovení adventního literárního kalendáře. Ještě musím do Vánoc jeden dodělat, po vánocích bude zase čas sevěnovat se zase také této rubrice. Ta časová pauza mě zaskočila tak, že kromě spánku, který nutně potřebuji, abych u PC neusínala, už idím jen a jen matriky. Dokonce se mi o nich i zdá. Těším se na sváteční dny, kdy všechno co bude jen vzdáleně souviset s genealogií, budu ignorovat (i když mi to rodina nevěří). Můj muž tvrdí, že až jednou umřu, že děti budou muset někde ukrásts nějakou matriku a dát mi ji sebou do hrobu, protože bych se nahoře (neb dole?) nudila. :)
Babočko, samozřejmě, že s uveřejněním odkazu na Noční mikrofúrum souhlasím.
Nedávno jsem měla ještě povídání povídání o křestním jméně a také trochu o genealogii, na Český rozhlas Dvojka 23.11. od 19,00 RADIOJUNIOR).
Filomena

Příspěvekod velva » 0, 9. prosinec, 2013, 9:45 am

Filomeno - jsme rády,že jsi zase mezi námi. :give_heart:
velva

Příspěvekod vegal » 0, 11. prosinec, 2013, 11:56 pm

Ahoj!
Jsem ráda za tohle téma,protože jsem začala před několika měsíci hledat předky.Nemám k dispozici rodné listy ani nic podobného,takže jsem odkázána na vyprávění babiček a tetiček.A díky nim se mi v jedné větvi podařilo dostat až na osmou generaci.Nejvíc mě mrzí,že kolem roku 1850 se už pořádně nedají zápisy číst.
Patřím pod SOA Plzeň a hledání docela jde,asi to bude tím,že nejsem zvyklá na lepší :) jen mě mrzí,že se matriky nedají stáhnout jako jinde a bez přístupu k netu mám smůlu :(
A snad nebude vadit,když dám odkaz na http://www.myheritage.cz/ kde se dá rodokmen zapisovat,protože na papír se už dávno nevejde :)
Filomeno děkuji :)
Obrázek
vegal

Předchozí

Zpět na Povídání jen tak