Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Co se do ostatních rubrik nehodí

Re: Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Příspěvekod evulka2 » 0, 23. září, 2013, 6:53 pm

Aliba: když se ženil ve 31 letech v roce 1907, tak je jasné, že je to datum narození 7.12.1875...
Taky mě baví probírat se takovými doklady, ale bohužel se jich u našich příliš nezachovalo
evulka2

Příspěvekod petko » 0, 23. září, 2013, 11:57 pm

Filomeno: moc pěkné téma :good:

Zajímají mě mí předci, kde žili, co dělali atd. a tak jsem se před pár měsíci pustila do pátrání. A je to velice zajímavé, dozvídám se i spoustu věcí z historie (a nejen rodinné), o kterých jsem vůbec nevěděla. Jen je na to potřeba dost času.

Aliba: drahuš: tady http://www.genealogie.cz/aktivity/digitalizace/ je mapka, kde najdete odkazy na digitalizované matriky z jednotlivých krajů na webu. Tak můžete zkusit, jestli matriky, kde je záznam o narození či úmrtí či svatbě Vašeho předka, jsou již digitalizovány.
petko

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 12:23 am

Alibo: to datum je skutečně datum narození Tvého pradědečka. V devatenáctém století to byla móda tak psát.
Zápis v matrice o narození Tvého pradědečka digitalizovaný ještě není (zatím), ale najdeš ho v Archivu hl. m.Prahy na Chodovci pod VRŠ N 3 matrika narození 1875 - 1878. Jedná se o kostgel sv. Mikuláše, to je ten starý pod Vršovickým zámečkem. JInak na netu je index matriky narození této fary (VRŠ i1)
http://amp.bach.cz/pragapublica/pages/z ... 6496%29%29
Tam najdeš stránku na které v matrice zápis je.
Pokud půjdešdo archivu, tak sse tady musíš objednat, resp.musíšsi objednat matriku, která v tomto archivu není na počkání. A také by mohlo být obsazeno. Budeš potřebovat sebou občanku. Doporučuji digitální foťák a nepoužívat blesk.
(Tak a rychle to odeslat, než to zases někde pohřbím a tím smažu)
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 12:59 am

Drahuš: teď jsem Ti napsala odpověď, ale zasse to někam zmizelo. To už od soboty potřetí. Dávala jsem si pozor, a přestože jsem zmáčkla odeslat, je to pryč. Neví někdo jak se dostanu na koncepty (kdyby to tam náhodou bylo) ? - Jo a rozhodně "Ty".
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 1:02 am

Teď už ale jdu spát. Pokud všechno půjde bez problémů, tak se večer (možná i přes den) ozvu. Nějak mi padají víka.
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 9:06 am

Drahuš : teď jsem to vyřešila – píšu na zvláštní list a potom to překopíruji. Když se to ztratí, je tu záloha. Napadlo mě, že to mohlo nastat tak, že jsem sem vstupovala přímo z Outlooku a nebyla jsem zřejmě přihlášená, protože dnes ráno jsem se musela přihlašovat a vyplnila jsem, aby se mi to automaticky otevíralo. To jsem sice před tím také udělala, ale Bůh ví! Jsou věci mezi počítačem a Nebem.
Takže: z rodného listu rodičů víš i data prarodičů, resp. jejich jména a bydliště.
Totéž bys měla mít i na jejich oddacím listě. U matky - jak píšeš – máš i rodné listy prababičky a pradědečka. Tam Ti tedy navazují od Tebe 4 generace směrem dolů – chybí akorát nalézt narození jejich dítěte, to byl dědeček nebo babička?
Tady bych začala. Když počítám, že Tvoje maminka byla tak stará jako já, její rodiče se museli narodit kolem 1. světové války nebo krátce před ní. V průměru se na jednu generaci počítá asi 25 let. U jednoho prarodiče máš tedy ještě jejich rodné listy, kde máš ještě minimálně zapsanou jednu generaci dolů – takže 5 generací – to už je slušný začátek. Teoreticky by ses měla dostat asi tak k roku 1870, možná i dál do minulosti. Prarodiče by se měli narodit někdy kolem r. 1880 - 1890 a jejich rodiče 1860 – 1870. – Napiš mi třeba soukromou zprávu co je napsáno na nejstarších křestních listech které máš a konkrétní kroky Ti poradím. Takhle je to moc obecné a mohla by ses vydat špatnou cestou. Nejdřív si ale přečti ještě následující.

A teď pro všechny jedna velmi důležitá rada: Pokud máte doma rodné listy, které byly vystaveny za německé okupace, je potřeba je zkontrolovat v příslušných archivech a matrikách. Někdy se totiž stalo, že kněz na faře když tuto agendu vyřizoval, v náporu žádostí se přehlédl o řádek výše nebo doleji a opsal něco špatně.
Povím Vám, co stalo v mé rodině, když jsem sháněla podklad k mamčině rodině. Jedna vzdálená sestřenice mi přinesla dva oddací listy našeho pradědečka a prababičky. Na obou z nich byl jeden a tentýž ženich, ale nevěsty a jejich předkové byly různé. Jinak vše souhlasilo. Sestřenice z toho byla zmatená a nevěděla co s tím. Když jsem si pořádně oddací listy prohlédla, zjistila jsem, že jeden byl vystaven o 14 dní později. Hned mi bylo jasné jak k tomu došlo: farář se spletl, rodné listy došly poštou domů, rodina zjistila že tam není napsaná jejich babička (oni znali správnou) a napsali faráři znovu a ten poslal nový oddací list. Jenže tady nastal kolaps. Na místo, aby ten špatný vyhodili, nechali doma oba. Další generace už nevěděli, která ta správná nevěsta to je, a byl z toho zmatek. – Když jsem si potom ověřila správnost v matrice, byla ta správná nevěsta samozřejmě ta později zaslaná.
A další zkušenost: faráři někdy za okupace se snažili pomoci lidem, který měli židovský původ a rodné listy falšovali. Setkala jsem se s případem, kdy čerstvě vystudovaný židovský lékař požádal jistého faráře v obci, kde zrovna zemřel lékař, a kde potřebovali nového, aby mu vystavil katolický křestní list jako synovi, toho zemřelého. Samozřejmě, že dal tučný příspěvek na kostel. Farář to udělal (nakonec proč ne, bylo to ku prospěchu všech: žid neskončil v plynové komoře, farář přestože podváděl, měl pocit dobrého skutku a peníze, které by jinak skončily v některé německé kapse, našly uplatnění). Potomci toho člověka možná už vůbec netuší, že jsou vlastně potomci někoho jiného, jen nemohou najít předky od otce –pochopitelně pokud je hledají.
Z toho tedy plyne poučení: Všechny osobní doklady vystavené v té době je nutné překontrolovat v matrikách. Jinak by se Vám totiž mohlo stát, že byste pátrali třeba v úplně cizí rodině, jako se to stalo jednomu mému kolegovi - začátečníkovi. V genealogii platí několik velmi důležitých zásad:
* u všech zápisů a kopií musím mít uvedeny zdroje. Tj. u matrik: název a sídlo archivu, název matriky a číslo stránky zápisu.
* doklady, které od někoho dostanu, ověřuji, případně si k zápisu napíši poznámku, od koho informaci mám a jak moc je tato zpráva věrohodná.
* důsledná organizace a pořádek – o tom si napíšeme večer.
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 24. září, 2013, 9:41 am

Ještě něco málo ohledně digitalizace matrik:
Matriky jsou už plně digitalizovány ve Státní oblastním archivu Třeboň (dále jen SOA ….). Jsou tam i některé soupisy poddaných podle víry, historické fotografie různých míst aj. Tam jsou nejdál.
Pak jsou archivy, které se sstále doplňují novou digitalizací.
Existuje Actapublica – Ta je rozdělena na MZA (Moravský zemský archiv) Brno pro Brno a Jižní MOravu, SOA Plzeň pro Západní Čechy a SOA Prahu pro Střední Čechy – ne město Praha). Pražáci mají matriky v Archivu hl. m.Prahy na Chodovci) S každým se ale zachází jinak. Zatím!– nevím jestli se to časem konečně nesjednotí.
V Brně se Vám objevují pouze katolické matriky, pokud chcete jinou víru, musíte se na matriky dostat přes původce. To není jednoduché, protože např. evangelíci se zapisovali do matrik různě, takže pokud žili třeba na Moravě na Zlínsku a na Holešovsku, mohli se zapisovat v Jasenné, Rusavě nebo v Prusínovicích, kde byly evangelické fary.
Praha je nejjednodušší. Napíšete název vesnice a přímo Vás to navede na faru, případně ukáže i nekatolické matriky.
SOA Plzeň je neštěstí, pokud nevíte do které farnosti ta která ves spadá. Navíc mají ještě vedle toho Porta fontium, kde se hledá podstatně líp. Takže matriky Západních Čech jsou umístěny na těchto dvou adresách různě.
SOA Litoměřice a SOA Opava jsou si velmi podobné a hledá se v nich docela dobře.
Pokud budete hledat již někoho konkrétního, hledejte nejdříve v indexech. Ale musím upozornit, že i to, že někdo není zapsán v indexu, ještě neznamená, že v té matrice zapsán nemůže být. Chybička ses vloudí všude. Já jsem takhle z počátku hledala jednu prapra…..prababičku dva roky. Nechala jsem se od správné matriky, kterou jsem si otevřela jako první , odvést tím, že jsem jí v indexu nenašla. Už mockrát jsem si tuhle „chybičku“ ověřila. Index je dobrý pro rychlé hledání.
A nakonec. Číslování stránek digitalizace bohužel málokdy souhlasí se skutečným stránkováním matrik –bohužel někdy je svázaných několik matrik do jedné knihy a stránkování je skoro k ničemu. Radím:na nic nepospíchejte, dejte si na hledání čas. O záludnostech hledání v matrikách zase příště. Teď už opravdu musím jít něco dělat.
Filomena

Příspěvekod Aliba » 0, 24. září, 2013, 10:16 am

Filoméno
Děkuji, asio raději písnu SZ, páč v tom mám stejnak nějako chaos.
Teď jsem třeba zjistila, že děda i s rodiči vystoupil z církve 9.11. 1920.
Taky tu mám dědův domovský list.
Takže bych večer napsala to důležité, abych mohla pídit dál.
Aliba

Příspěvekod Aliba » 0, 24. září, 2013, 12:00 pm

Drahuško
Právě co mám mám od táty a jeho rodiče už nejsou. Možná by si mohla vzpomenout nevlastní dědova sestra, ale ta žije ve Vídni a věk už je taky proti, takže to taky není jednoduché.
Já jsem dřív pasla na různé stránky, kde se hledaj a scháněj - píděj po příbuzných, ale nikdo se neozval.
U nás taky asi nebudou žádný boháči či géniové - knihař, živnostnice, obchodník, dělník,...
Ani jsem nečekala, že bych objevila, že jsme kdo ví co, ale spíš mě zajímá odkuď pocházíme a co asi tak ty předci dělali. Když vyprávěla moje prababička - z tatínkovi strany, to bylo něco.

Z DH strany se asi dostanu líp dál, jelikož se tím zabýval jeho děda a jestli to nezmizelo, tak to bude mít strejda u sebe.
Aliba

Příspěvekod petko » 0, 24. září, 2013, 3:51 pm

drahuš díky za přivítání :)

Zatím jsem v rodině také narazila převážně na zemědělce (ale to jsem i očekávala), ale ono to má i své výhody - pokud vlastnili nějaký statek, tak na něm většinou hospodařilo několik generací a lépe se pak hledá. Z druhé strany byli ještě chudší - jen nádeníci a ti se často stěhovali a tam jsem se už tolikrát zasekla a řekla bych, že je to spíš o náhodě, když na nějakého předka při procházení matrik narazím.

A dokladů moc nemám - jen rodné listy prarodičů, víc jsme toho s mamkou nenašly, ale dalo se z nich docela pěkně vyjít, díky tomu, že tam jsou uvedeni ještě jejich rodiče.
petko

PředchozíDalší

Zpět na Povídání jen tak