Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Co se do ostatních rubrik nehodí

Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Příspěvekod Filomena » 0, 11. září, 2013, 8:00 am

Před týdnem jsem slíbila, na několik dotazů ohledně hledání předků, že by bylo nejlepší asi na tohle otevřít nové téma. Doufám, že jsem nadpis nespletla oproti slibovanému. Marně hledám, jak jsem ho tehdy nazvala, ale bylo to nějak podobné.
Takže dívky, začínáme:
Co potřebujete: trpělivost, vytrvalost, čas, internet a balík papírů. A chuť do učení.
Čím začneme: nejprve svým rodným listem, kde máme zapsané rodiče. Pokud máte u nich napsané datum a místo narození, je to bezva. To je nejdůležitější. Některé z Vás jsou z rozvedeného manželství, Váš otec se bůh ví kde nachází a Vy o něm třeba vůbec nevíte. Není to ovšem problém. Podle data a místa jeho narození se vlastně dostanete na jeho rodný list. Ovšem ( a to předpokládám) pokud máte svůj rodný list, ve kterém mají rodiče napsáno jen místo narození bez čísla(čp.) a případně ulice, bude to trochu komplikované, protože pokud se jedná o větší město (například Praha, Brno apod.) budete muset navštívit (případně obtelefonovat) více matričních úřadů. Např. v rodném listu mého syna máme oba místso narození Praha, ale já vím, že já jsem se narodila na Štvanici (Praha 7) a muž u Apolináře (Praha 2). Tudíž, ten kdo to neví, kde přímo se rodiče narodili, musí se jich buď zeptat, případně (pokud už se nemá koho zeptat) bude muset obrazit všechny matriky, které v místě jsou.
A teď trochu teorie. Teoretické rozdělení matrik: Máme matriky tzv. "Živé" a "Archivní".
Živé matriky jsou matriky, které jsou uloženy na matričních úřadech a není k nim volný přístup. Nárok na informaci a placenou fotokopii (poplatek běžně 30,- Kč za jednu stránku výpisu) má jen přímý potomek (případně osoba vybavená úředně ověřenou plnou mocí), který se prokáže nárokem na výpis z matriky. Nárokem na výpis z matriky se v praxi rozumí, že předložíte svůj občanský průkaz a svůj rodný list. V případě zjišťování dat prarodičů i rodný list rodičů, zkrátka musíte prokázat návaznost nároku. Háček je v tom, že zákon mluví o rodičích a prarodičích, ale jestli se jedná jen o dědečky a babičky a ne už o pradědečky a prababičky, to neříká. Tady asi bude záležet na matrikářce, ale zatím jsem s tím nikde neměla problém. - pokračování v dalším okénku, je to dlouhé a už se sem mi špatně píše.
Filomena

Re: Rodokmeny aneb Jak najdu své předky?

Příspěvekod Filomena » 0, 11. září, 2013, 8:28 am

A teď které matriky jsou Živé? Jsem trochu na rozpacích, protože právě dnes se má jednat o úpravě zákona a zkrácení lhůt. Protože jssem členkou správního výboru genealogické společnosti a mám informace z "první ruky" vím, že u matrik narození lhůta zůstane, budou se zkracovat pouze lhůty u sňatků a úmrtí. Teď tedy napíši co doposud platí: Živá matrika je ta, která má datum posledního zápisu: u narození mladší jak 100 let, u sňatku a úmrtí mladší jak 75 let. Co to znamená v praxi? To, že celá matrika je volně nepřístupná až do doby, kdy od posledního zápisu v ní uplyne buď 100 let (narození) nebo 75 let (sňatky, úmrtí). Jestsliže některá menší farnost pod kterouo ta která vesnice patřila, si zakoupila tlustou knihu třeba v roce 1850 a poslední zápis v ní je datován třeba dnem 25.1.1923, bude tato matrika předána do archivu, kde bude volně přístupná až v roce 2023 (u narození), přestože některé zápisy by teoreticky byly přístupné již od roku 1950. Ale nejsou. Pokud se jedná ve stejném případě o matriky sňatků a zemřelých, měla by matrika se stejným datem založení již být v archivu, kde je přístupná komukoliv.
Ještě chci upozornit na jednu skutečnost: U živých matrik máte nárok na zjištění dat pouze u předků v přímé linii, ne však jejjich sourozenců. Tzn. strýčky a tetičky (prastrýčky a pratetičky) si musíte najít jen přes jejich potomky, anebo nechat odkaz potomkům, kde je mají hledat, až se potřebné matriky stanou živými.
Jen pro ilustraci: V létě jsem byla v holešovské matrice na Moravě zjistit některá data narození a když jsem si to doma všechno srovnala dohromady, zjistila jsem, že tam pojedu opět, protože kromě samotného města Holešov, všechny vesnice, které do holešovské farnosti spadají, jsou ještě od r. 1868 na matričním úřadě v Holešově, tedy tzv. živé. Pokud chcete zjistit data sňatků a úmrtí, mívají na matričních úřadech indexy a pokud k sňatku nebo úmrtí došlo v jejich matričním obvodu, mohou Vám tato data zjistit. Pokud ne, budete muset vynaložit detektivní úsilí a pátrat syystémem pokusů a omylů v jiných oblastech. Budiž Vám při tom útěchou, že alespoň víte, kdese to nestalo. Sňatky se v minulossti obvykle odbývaly v místech bydliště nevěsty. Lituji budoucí genealogy, až busou zjišťovat všechny hrady, zámky, parky, lodě a jiná možná a nemožná místa sňatkův dnešní době módních. 20. století bude pro genealogy peklo.
Takže milé dívky, pamatujte si na začátek jednu osvědčenou pravdu: rodopis (čili genealogie - nemám ráda cizí slova, chci, aby mi rozumněli všichni) je krásný koníček, trochu detektivka a trochu skládání kamínků do mozaiky. Je to běh na dlouhou trať.
Jestli si chcete něco poslechnout a máte asi tak si na internetu Archiv Českého rozhlasu 2 najděte Noční mikrofóru 26.ledna 2013 ve 22,30 kde si s paní redaktorkou Růžičkovou povídáme o rodokmenech. Oni byly ještě starší pořady, ale já už si teď z hlavy nepamatuji kdy a musela bych to najít.
Tak! Příště o archivních matrikách a policejních přihláškách. A teď ses ptejte čemu nerozumíte nebo co jsem napsala nejasně. (A nekamenujte mě za překlepy, nerada po sobě čtu) :thank_you:
Filomena

Příspěvekod velva » 0, 11. září, 2013, 8:29 am

Filomeno - děkuji :give_rose: Píšeš moc pěkně a věcně.
velva

Příspěvekod Filomena » 0, 11. září, 2013, 9:00 am

Ještě malou poznámku o ŽIvých matrikách v Praze: Všechny pražské matriky s datem do r. 1949 včetně jsou uloženy v Praze 1, Vodičkova ulice, 1.patro. Do té doby byly matriky vedeny i na farách. Od 1.1.1950 jsou matriky vedeny jen na matričních úřadech jednotlivých obvodů a tam jsou také uloženy. Tam jsou tedy uloženy matriky všech, kteří se po tomto datu narodili. Takže zase praxe: Já jsem se narodila v roce 1945 v porodnici na Štvanici a moje kamarádka ve stejném roce na porodním oddělení Motolské nemocnice. Obě máme matriční zápis uložený na matričním úřadě MČ Praha 1, Vodičkova ulice. Ovšem moje další kamarádka sse narodila v roce 1951 v Motole a ta má matriku uloženou na matričním úřadě MČ Praha 5, Štefánikova ulice a další kamarádka také narozená v roce 1951, která se narodila doma na Vinohradech, má matriku uloženou na matričním oddělení MČ Praha 2, Náměstí Míru. Jestli něco není jasné, ptejte se!
A na závěr malé poučení, ale velmi důležité: pamatujte si, že Vy jste na té nevýhodné straně přepážky a matriční úředníky nedrážděte! Všechno s úsměvem, roztomile, poprosit, zalichotit (rozumně)... pak Vám jistě vyjdou vstříc. Ale rozhodně ne tvrdě! Pokud budou naštvaní, pak si najdou spoustu důvodů proč něco nemohou a budou Vám to znepříjemňovat. Jen neukazujte, že dobře znáte svá práva. Takhle si proti sobě poštval takřka všechny matrikáře a archiváře jeden bývalý činovník ČGHSP a všude se děsili, kamkoliv vešel. Pořád si uvědomujte, že Vy jste ty, které něco chtějí. Matrikář například nemá povinnost Vám vyhledávat sám v matrikách datum úmrtí Vašeho dědečka, které Vy neznáte (co by také dřív dělal, kdyby to dělal každému), ale pokud mu budete sympatická a za dveřmi nebude stát fronta lidí, obvykle ochotně pomůže a poradí (a někdy i najde).
Tak zatím se mějte hezky.
Filomena

Příspěvekod Aliba » 0, 11. září, 2013, 10:17 am

Filomeno
Moc děkujem, že se s náma podělíš o svúj koníček - práci.
Já jsem na hledání dlouho nešáhla, ale je fakt, že když jsou aspoň, nějaký doklady, tak to jde pak líp, než když jen vím, jak se předek jmenoval a že asi bydlel v tomhle městě. Já mám nějaký oddací listy, úmrtní, pracovní knížky, tak to docela šlo.
Pak, jsem se zasekla a nebyl čas. Tak teď bych to zas mohla zkusit.
Aliba

Příspěvekod Filomena » 0, 22. září, 2013, 9:08 am

Alibo,
až budeš mít čas, tak napiš kde a jak jsi se zaseskla, možná, že budu mít nápad, jak postupovat dál. :)
Filomena

Příspěvekod Filomena » 0, 22. září, 2013, 9:16 am

Tak jsem hodinu psala dál a pak mi to při přidávání přílohy někam uteklo. :mrgreen: Poradí mi někdo kde to najdu a jestli to vůbec najdu? :beg: Pokud to nenajdu, začnu znovu až večer (doufám, snaha tu je) , protože teď už mě od PC tahají hodiny za ucho . :d_clock: :bye2:
Filomena

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 22. září, 2013, 8:10 pm

Filomena: Vždy když píšu delší příspěvek, radši si to zkopíruju. Často se mi to taky smazalo...
Máš můj obdiv. Na hledání rodokmenu nemám teĎ čas, ale zajímá mě to. Třeba někdy....
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Filomena » 0, 23. září, 2013, 12:11 am

Tak lituji, dnes k pokračování nedojde. Trochu mě zaskočila v tomto týdnu dvě úmrtí v širší rodině. Sice se už obě čekala ( 89 a 91 let a nemoci), ale stejně... Od července to už jsou čtyři lidi z mého blízkého okolí, tak už by to mohlo přestat. Chtělo by to asi něco malého nalít si do hlavy.
Filomena

Příspěvekod Aliba » 0, 23. září, 2013, 6:12 pm

Filomeno
No moc daleko nejsem.
Zasekla jsem se u oddacího listu pradědečka - tam teda vím, kdy se oženil, pak je tam kolonka věk tak je 31, ale ještě u toho v závorce nějaký čísla - ty nemám tušení co znamenaj (18 je zlomek asi 7/12 75) - že by datum narození?, takže by se asi dalo zjistit, kdy se narodil. Ženil se 20. května 1907 ve Vrbně a jakou vykonával práci.
No a dál vím už jen o jeho otci, jen jméno, dělník ve Vršovicích č.266 a pak to vypadá, že tam je okr. Karlín. Jo a že byli katolíci.
Myslíš, že se bude dát, prapraděda nějako vypátrat. Samo je tam i jméno manželky.
Další papíry jsem zatím neobjevila, nejvíc toho mám po dědovi - vysvědčení na odchodnou, propouštěcí vysvědčení, List tovaryšský.
Bohužel se už není koho ptát - můj tatínek si na svého pradědu nepamatuje, no a můj děda už tu bohužel není - už je to dlouho.
To jsem se o rodokmen nazajímala, takže jsem se ani nepídíla.
Aliba

Další

Zpět na Povídání jen tak