Chystáte se do první třídy? Co je třeba umět k zápisu?

O dětech a nejen o tom, jak zvládají nebo nezvládají úklízení :)

Chystáte se do první třídy? Co je třeba umět k zápisu?

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 29. leden, 2009, 12:18 pm

My se momentálně chystáme k zápisu do první třídy. Dcera se zatím do školy těší, ale slyšela jsem řadu různých názorů, co by dítě u zápisu mělo znát. Jak to bylo u Vás? Můžete se podělit o zkušenosti? Děkuji předem za odpovědi... ;) Řešili jsme i dilema jestli místní vesnická škola 1-5. třída a pak stejně dojíždění do města a nebo rovnou škola ve městě? Zatím vede škola ve městě. Co se více osvědčilo Vám? :roll: :roll: :roll:
IvaChytilova

Re: Chystáte se do první třídy? Co je třeba umět k zápisu?

Příspěvekod Ilona » 0, 29. leden, 2009, 12:55 pm

Tak my už máme zápis za sebou. Jak vím od různých maminek, tak v každé škole to probíhá jinak - někde dítko maluje a oni sledujou držení tužky, někde zpívá, je to různé. Na některých školách jsou v podstatě příjímačky (jsem z Prahy). My jsme měli spíš takovou zábavu: házení míčků do tlamy tygra, skládání puzzle, tvary, čísla - zábavnou formou, a na čem jsme tedy "pohořeli" byla pohádka - syn měl vyprávět Perníkovou chaloupku - přestože jí slyšel stokrát - nic moc ze sebe nevyloudil:-), takhle nějaký příběh o dinosaurech, to by zvládl! Přesto byl úžasně pochválen a líbilo se mu to.
K volbě školy - taky jsem to řešila, ale nakonec zvítězila škola v místě - tam kde má kamarády! Poradila mi to jedna psycholožka, že to je pro první stupeň nejdůležitější - parta, žádné dojíždění, které by dítě v podstatě zatěžovalo a známe prostředí.
Ilona

Příspěvekod Ilona » 0, 29. leden, 2009, 12:59 pm

Ještě přidávám odkaz: test školní zralosti, je to jednoduchý test, který si sami můžete vyhodnotit. Podobný dostávájí deti v psych.poradnách.

https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg ... _2292.html
Ilona

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 29. leden, 2009, 1:09 pm

Ilona píše:Ještě přidávám odkaz: test školní zralosti, je to jednoduchý test, který si sami můžete vyhodnotit. Podobný dostávájí deti v psych.poradnách.

https://www.zdravcentra.cz/cps/rde/xchg ... _2292.html

Ilono, děkuju moc za názor a test.
IvaChytilova

Příspěvekod HanaK » 0, 29. leden, 2009, 2:50 pm

Já jsem určitě pro vesnickou malotřídku.
Je mnohem lepší mít kamarády v sousedství než ve městě. Na vyšší kvalitu velké školy nevěřím. Spíš si zjistěte kdo bude učit příští rok prvňáčky a poptejte se rodičů...
Zápis - kreslení - jak drží tužku a jak kreslí postavu, jestli kreslí ty správné detaily jako oči, nos, pusu, prsty na rukou (hrábě ;) ).
Počítání, stačí do pěti, tvary, barvy, nahoře, dole.
Povídání pohádky nebo básničky kvůli výslovnosti. Špatné R a Ř nevadilo.
U nás na zápis připravovaly děti učitelky v MŠ. A vysvětlily dětem, že se odpovídá celou větou. Tedy na otázku Co to je? se neodpovídá jenom PES, ale To je pes.
A náš mladý odpovídal:
Co je to za barvičku? - To je za barvičku modrá.
Co je to za zvířátko? - To je za zvířátko pejsek.
No, vzali ho. :lol:
Tak hodně štěstí
Hana
HanaK

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 29. leden, 2009, 8:14 pm

No právě, vesnická škola má svoje výhody, ale ta naše je na velmi frekventovaném místě u hlavní cesty / není šance, aby dítě chodilo do školy samo/, nemá vlastní jídelnu / dochází se jinam/, nemá tělocvičnu a učitelský sbor není zrovna stabilní, proto zvažuji školu vzdálenou 2 km, ale už je to škola městská, dcera by nešla sama, minim. dvě další děti půjdou taky, navíc výběr kroužků a aktivit mimo školu se nedá srovnat, stejně tak i školní družina... Proto to rozhodování není jednoduché, navíc nejlepší kamarádka dcery se stěhuje mimo vesnici, takže zbývá kamarádka, která jde do městské školy, jinak dcera nemá problém navazovat kontakty s jinými dětmi a moje kamarádky mají děti ve škole, která je ve městě, kam by mohla chodit a zkušenosti jsou jen dobré... :roll: :roll:
IvaChytilova

Příspěvekod Katty » 0, 29. leden, 2009, 11:07 pm

My u zápisu po dětech chceme přesně to, co píše HankaK. Jde o představu počtu do pěti, kde je nahoře, dole, vlevo, vpravo... A jak psala. Co se týká vady řeči, tak to nevadí, ale je třeba aby děcko chodilo na logopedii, kde se to pod odborným dohledem naučí správně. Do budoucna by mělo problémy třeba při diktátech. Když si slovo řekne, slyší jiná (špatná) písmena než má napsat a je docela zmatené. Např. Proužek - ploužek.
Někdo bere v úvahy i tzv. Filipínskou míru. Dítě si šahne přes hlavu na opačné ucho - pravou na levé a levou na pravé. Pokud si došahne, je to ok. Ale to je jen taková kuriozitka.
Co se týká postavy, měl by to být pán (tatínek, děda, či pánská postava z pohádky).
Jinak už mě fakt nic nenapadá. Možná doplňovačky typu: Namalovaný strom se čtyřmi jablíčky - komplet celý. A dalších pět stromů, kdy u každého něco chybí - př. koruna stromu, kmen, stopky u jablíček, jablíčka u stopek nebo třeba dvě jablíčka. Dítě má za úkol dokreslit všechny, aby byly stejné s tím prvním, který má vše.
Katty

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 5. únor, 2009, 2:11 pm

Zápis jsme včera zvládly v pohodě, dcera není trémistka a tak neměla problém. I když mně se ty požadavky na děti zdály v některých bodech docela náročné... Díky Vám všem za rady... ;) ;)
IvaChytilova

Příspěvekod Lída » 0, 6. únor, 2009, 9:34 am

:) Mám pocit, že ze zápisu jsme pokaždé nervní hlavně my :) U nás to tak bylo. U druhého zápisu jsem si to už užila i já :D
Lída
Site Admin

Příspěvekod IvaChytilova » 0, 6. únor, 2009, 1:57 pm

LídaK píše::) Mám pocit, že ze zápisu jsme pokaždé nervní hlavně my :) U nás to tak bylo. U druhého zápisu jsem si to už užila i já :D

Tak to je úplná pravda, snad si to u druhé dcery taky užiju...
IvaChytilova

Další

Zpět na Naše děti