Uspávání dětí - Estivillova metoda

O dětech a nejen o tom, jak zvládají nebo nezvládají úklízení :)

Uspávání dětí - Estivillova metoda

Příspěvekod NADiK » 0, 6. leden, 2012, 5:11 pm

Ahoj, jsem maminka, co uspávala dlouho na rukách, pak jsem dceru naučila usínat samu v postýlce, ale stejně jsem tam s ní pořád musela být a odříkávat pohádku. Už mi to vadí, protože je to tak 3-4 h denně ( po obědě a večer) a myslím si, že by to mohlo jít i jinak.
Takže jsem hledala na netu a našla tuto metodu, po 4 dnech usíná malá v pohodě. Večer do 15 minut, odpoledne si někdy v postýlce hraje a neusne, ale je v klidu a odpočine si a já můžu lecos podělat nebo si zacvičit.

Ráda předám i vám. Já bych tedy nepraktikovala hned v půl roce, asi až později, ale myslím, že těm, kdo mají stejné problémy, tak nějakou radu uvítají.

METODA DR. EDUARDA ESTIVILLA

Jste vyspalí rodiče malých dětí? Tak to jste asi jedni z mála a máte velké štěstí. Pro ty, kteří se cítí chronicky nevyspalí, unavení a vyčerpaní je určen náš článek.
Děti (ale i dospělí) potřebují k životu zdravý spánek. Pokud neumí správně spát, je třeba je to naučit stejně jako je třeba naučit je jíst, oblékat se, číst..... Opravdu, to není vtip. 35% dětí mladších pěti let trpí nespavostí (u kojenců je toto procento vyšší a s přibývajícím věkem klesá) a to může mít vliv na jejich náladu během dne, roztěkanost, hyperaktivitu, špatné soustředění, dožadování se větší pozornosti rodičů.

Většina problémů spojených se špatným spánkem je způsobena špatnými návyky. Dítě je například zvyklé usínat za přítomnosti rodičů, je houpáno, je mu zpíváno, rodič ho hladí atd. a když se pak v noci vzbudí, vyžaduje to samé. To už ale rodiče nejsou většinou ochotni dělat, dítě je zmatené, ale samo usnout neumí.
Je tedy třeba u dětí vypěstovat pravidelný režim a naučit je usínat samotné!

Jak na to? Co je Estivillova metoda?
Četli jste knihu „Dětská nespavost“, kterou napsal Eduard Estivill? Ne? Je to kniha zabývající se právě dětským spánkem a problémy s ním spojenými a nácvikem správného usínání a spánku. Ráda bych vám ve stručnosti objasnila, o co vlastně v této uspávací metodě jde. Sama jsem tuto metodu použila (a vlastně používám) u svého syna a můžu říct, že nám opravdu velmi pomohla. Každý večer jsem si říkala, že se to třeba zlomí samo a náš Jakoubek začne dobře spát. Ale nestalo se a já sáhla po této knize.
Pomocí této metody lze dítě naučit správnému usínání i nepřerušovanému spánku v průběhu noci i dne. Pokud vám připadá, že už jste zkusili vše a nic nezabíralo, tato metoda by vám a vašemu drobečkovi mohla pomoci. Je prokázáno, že opravdu funguje u 96% dětí.

Co je důležité?
Je třeba být opravdu rozhodnuti s usínáním či přerušovaným spánkem vašeho dítěte něco udělat – to je základ! Vůbec nezáleží na věku dítěte, ať je mu 9 měsíců či 4 roky, postupujeme vždy úplně stejně. Začněte, až budete rozhodnuti dítě v noci nekojit - dítě starší 6 měsíců již noční kojení či krmení nepotřebuje a mělo by prospat v kuse 10-12 hodin. Nezačínejte s nácvikem, poud je dítko nemocné.
Je třeba, aby všichni členové domácnosti, kteří se do uspávání dítěte zapojují, byli obeznámeni s touto metodou a aby v její úspěch věřili. Naučení dítěte usínat samo může trvat celý týden, některé děti spinkají jako andílci již třetí den, je to různé, ale vždy je třeba, abyste byli trpěliví a klidní a tento klid přenesli na vašeho drobečka.

Je třeba mít připravené vnější podmínky pro nácvik usínání.
Dítě by mělo usínat/spát ve své postýlce a teplota v místnosti by měla být cca 20°C. Odlišujte den a noc. Při denním spaní nezatahujte rolety, nechte v pokoji denní světlo, nijak výrazně neomezujte hluk. Naopak v noci je třeba, aby byla v pokoji tma (nepoužívejte žádná ani tlumená světla) a klid. Připravte dítěti předměty, které bude mít při usínání a celou noc u sebe (postačí 3 věci). Může to být např. plyšová hračka, která bude s dítětem v postýlce, závěsný kolotoč, který dítě vidí, ale nedosáhne na něj, obrázek na stěně, na který vidí nebo dudlík, pokud ho ještě používá. Všechny vybrané předměty dítěti ukážete, než ho uložíte do postýlky, aby vědělo, že jsou tam s ním.

Návyk k afektivitě
Děti mají rády pravidelnost, dodává jim pocit bezpečí a jistoty. Než jde dítě spát, měl by vždy předcházet stejný sled událostí. To znamená, že dítě by mělo být nakrmeno a vykoupáno, popř. nakojeno. Poté by měla následovat nějaká příjemná činnost s rodiči, aby dítě vědělo, že ho rodiče mají velmi rádi. Můžete si chvíli hrát, přečíst pohádku, zazpívat písničku. Doporučená doba je cca 10 minut, tuto činnost provádějte mimo postýlku a ještě lépe mimo místnost, ve které dítě spinká. Této činnosti se říká „návyk k afektivitě“.

Dítě je v postýlce a co dál?
Poté uložíte dítě do postýlky a pronesete větu, kterou si předem připravíte. Můžeme jí říkat třeba „kouzelná formulka“. U nás používáme tuto větu: „Jakoubku, maminka s tatínkem chtějí, abys spinkal sám, máš tady myšáka, méďu a žirafku, tak hezky spinkejte, dobrou noc.“ Připravte si ale větičku, která bude vyhovovat vám a bude obsahovat výčet všech předmětů, které jste dítěti na noc připravili. Kouzelnou formulku proneste klidným, vyrovnaným, ale rázným tónem a než odejdete z dětského pokoje poprvé, zopakujte ji třeba třikrát tak, abyste tam strávili přibližně 30 sekund. Při dalších návštěvách v pokoji nezůstávejte déle než 10 sekund.

Jak často do dětského pokoje chodit a proč?
Dítě pravděpodobně ihned spustí pláč, bude si vynucovat vaši přítomnost všemožnými způsoby, které ovládá (některé děti dokonce zvrací – v tomto případě, dítě omyjte, převlíkněte a dále postupujte stejným způsobem). Čím je starší, tím rafinovanější způsoby vymyslí. Vy ale na jeho naléhání nedáte, jeho chování si nevšímáte, vždy jen vstoupíte do pokoje, pronesete naučenou formulku, lehce se dítěte dotknete a odcházíte. Dítě nebudete hladit, držet ho za ruku, rozmlouvat s ním a diskutovat. Rozhodně dítě nevyndávejte z postýlky.
Do pokoje vstupujete ne proto, abyste dítě uspali, ale aby vědělo, že jste ho neopustili, že ho máte pořád stejně rádi, ať vyvádí, co vyvádí. Proto je důležitý stále stejný klidný a trpělivý přístup!

Do pokoje budete vstupovat a větičku pronášet takto:
- první den nácviku: první čekání – 1 minuta, druhé čekání - 3 minuty, třetí a další čekání - 5 minut
- druhý den nácviku: první čekání – 2 minuty, druhé čekání - 5 minut, třetí a další čekání - 8 minut
- třetí den nácviku: první čekání – 3 minuty, druhé čekání - 7 minut, třetí a další čekání - 11 minut
- čtvrtý den nácviku: první čekání – 4 minuty, druhé čekání - 9 minut, třetí a další čekání - 14 minut
- pátý den nácviku: první čekání – 5 minut, druhé čekání - 11 minut, třetí a další čekání - 17 minut
- další dny než se dítě naučí usínat samo: první čekání – 6 minut, druhé čekání - 13 minut, třetí a další čekání - 20 minut
Takto budete do pokoje vstupovat vždy, když to bude třeba a vaše dítě bude vzhůru, nezáleží na tom, zda je 20h nebo 3h. Postup bude pokaždé stejný.
Po několika dnech by se spánek dítěte a tím pádem i váš měl rozhodně vylepšit. Metoda se zdá být drastická, ale nebojte se jí, není rozhodně nijak nebezpečná a dítě při ní neutrpí žádnou újmu. Naopak dítěti se vylepší spánek, bude přes den klidnější, vyrovnanější a jakoby roztomilejší :-)
Pokud jste tuto metodu používali nebo se pro ní rozhodnete, dejte nám vědět, jaké jste s ní měli úspěchy a jak u vás učení správného spánku probíhalo. Určitě to mnoha maminkám nespavců pomůže.

Přeji hodně úspěchů a všem klidné noci!!!!!
Jamalka a její krásně spící zlatíčko Jakoubek (hlavně abych to nazakřikla......) :-)

diskuze k tomuto tématu je zde: http://maminky.eu/modules.php?name=Foru ... opic&t=104
NADiK

Re: Uspávání dětí - Estivillova metoda

Příspěvekod virginia » 0, 6. leden, 2012, 5:54 pm

My se všemi dětmi chodili spát tak dlouho, dokud to vyžadovaly. Protože i já raději usínám s někým, než sama. Po celkem 15!!!! letech už není třeba a nikým chodit spát a jsou v klidu ochotní jít spát sami. Nejmladšímu prvňákovi stačí krátké pomazlení, nebo četba. Všechno jednou pomine a proč se připravovat o pěkné chvilky s dětmi ve chvíli, kdy ony po tom touží??
Kolik mamin má tolik povinností, že by je tak hrozně obtěžovalo strávit hodinu s dítětem při usínání?? Pokud trvá uspávání tři hodiny, pak je jasný, že se mu spát ještě nechce. Nemusí přece chodit spát tak jak my si vzpomeneme.
Při všech těchto metodách si vzpomenu na to, jak přirozeně dřív všichni spali v jedný kuchyni a zatímco máma zašívala košili, několik dětí se tulilo v jedné posteli. Nebylo třeba dlouho nikoho uspávat a všichni měli blízkost toho druhého. Měl by si člověk nechat selský rozum.
Omlouvám se za kritický tón, ale já tyhle všechny "metody" bytostně nesnáším.
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod Aliba » 0, 6. leden, 2012, 7:14 pm

Virgi
To spaní v jedné místosti. Naše dračice, tak spěj velmi rádi a vůbec jim neva, že třeba hraje hudba, nebo přikádám do kamen - na chalupě.
Dřív jsem moc nechápal, jak to dělali, ale pak jsme takto spali a vidělala jsem, že to krásně jde.
Uspávat jsem musela Ali, ale co se pak narodila Marky, tak se to srovnalo a teď už čtem pohádku.
Aliba

Příspěvekod treperenda » 0, 7. leden, 2012, 12:52 am

Mé druhé já ( snad začnu věřít na převtělování :laughingneqw: ) Virginie, mi opět vzala slova z úst. Ta metoda nepochybně funguje, u prvního jsme j itaky praktikovali ( cel jedne večer, ale vřískal div se nepominul Nebylo to vzteklý řev, ani vyčuránkovský, břečel prostě hrůzou, že tam má být sám. Po dvou hodinách jsme vyměkli a už nikdy to nezkoušeli. Dobře jsme udělali - Marťa později koktal, je úzkostný, celkově nervově labilnější, do čtyř let trpěl na noční děsy, s věkem se všechno zplešuje, koktání odeznělo úplně, lae dodnes bych se liskla za ten večer, kdy jsem ho tam nechala plného hrůzy kdoví z čeho. Já totiž nevím, čeho se bojí roční mimino ( jemu teda tehdy bylo rozhodně víc).Tehdy jsem byla šílená vzteky já, kolik filmů jsem tehdy neviděla, kolik dílů Ordinace mi uteklo, ale dnes je mu sedm a půl a už si mi nelehá na záda se šeptem:"Můžu ti pošimrat vlásky?" Dnes se mi zdá, že to celé trvalo asi tak týden a připadá mi to strašně málo.
Ze zkušeností třínásobné matky můžu říct, že všechny děti začaly spát celou noc ve chvíli, kdy jsem je přestala kojit. V tu dobu začaly rychleji usínat a nebudily se už vůbec. Já jsem ted kojila do dvou let, ale určitě se dá dítě naučit, že mlíčko bude až ráno a basta. A ještě jeden argument proti této metodě - náš mladší neměl takové problémy se spaním jako ten nejstarší. Samozřejmě je tu rozdílá povaha , ale jsem si jistá, že velkou roli hrál fakt, prakticky ještě nikdy v životě nebyl v ložnici při usínání sám.
Naposledy upravil treperenda dne 0, 7. leden, 2012, 12:57 am, celkově upraveno 1
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod treperenda » 0, 7. leden, 2012, 12:56 am

Ale nijak tím nechci zlehčovat to psycho, když děti nechtějí spát, protže já byť na to teď vzpomínám s láskou a něhou, jsem impulsivní povaha, a byly chvíle, kdy měl člověk chuť vzít sekeru, vzteky rozštípat skříň, na děcoko zařvat K...a zavři hubu a chrápej a odejít středem do hospody, ale jak říkám, trvá to jen pár let 8-)

Pěkná knížka o spaní /nespaní dětí je od Jiřiny Prekopové- Když dítě nechce spát! Tam je to braný víc do hloubky, a hledají se i příčiny, proč to dítě třeba nechce spát.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod velva » 0, 7. leden, 2012, 9:20 am

Tak já už mám děti větší, taktéž jsem 3 násobná matka.A metodu jsem nepoužívala.Něco podobného popsaného ve Velké knize o matce a dítěti ano.Byla tam taktéž pravidelnost.Ne o čase, ale o posloupnosti úkonů.Klidné hraní, večeře, koupání, mazání krémy, čtení(četli jsme pravidelně tak od roku- zpočátku spíš prohlíželi obrázky), pak uložit do postýlky, přikrýt, zazpívat( u dcery vedl hit Šla Nanynka do , pak následovala ukolébavka Halí, belí.Přesně v tomto pořadí, na tom dcera trvala).Pak světýlko do zásuvky, amůj tichý odchod a slib, že za chvilku přijdu pochválit.A přišla jsem a potichu pochválila, že hezky leží a že zase přijdu.A tak pořád.Intervaly jsem malinko prodlužovala.
Plakat jsem nikdy nenechala.To ani miminka.Prostě děti mají cítit bezpečí.
Je pravda, že toto období uteče rychle.
Jiřina Prekopová (takyjsem od ní četla knihy.Vedl Malý tyran) o tom taky píše.
velva

Příspěvekod Renata » 0, 7. leden, 2012, 10:49 am

Vím, že při první holčičce jsem to hodně řešila to spaní, a zkoušli jsme taky něco podobného, dokonce jsem jí v roce přestala i kojit s nadějí, že se v noci vyspíme,ale opak byl pravdou. Začala hezky a sama spát až ve 20měsících. Dost mě to mrzelo, že jsme utli kojení, takže ted s tou druhou to neřeším. Je pravda, že zrovna teď má období kdy se budí v noci i 6x ale pevně věřím že to přejde a já se konečně vyspím :lazy2: ,ale není nic krásnějšího než, když s ten malý človíček ke mě přitulí, a krásně vrní když je u maminky v bezpečí. jednou mi to bude hooodně chybět. :(
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Renata

Příspěvekod Slávinka » 0, 7. leden, 2012, 4:10 pm

Já bych to tak úplně nezavrhovala. Znám z mého okolí pár maminek, které tuhle metodu odzkoušely, dítko si rychle zvyklo a začlo usínat samo a v noci se nebudí. Ovšem nezavrhuju to za předpokladu, že dítě je tzv."tyran", kdy je jasné, že se ničeho nebojí, ale jen zkouší trpělivost dospělého. Taky jsem zažila s malou každodenní uspávání. Po obědě i večer jsem si s ní musela lehnout a čekat, až usne. Kolikrát jsem vytuhla s ní, mnohdy i dřív, než ona. Vadilo mi to, ale neměla jsem to srdce ji tam nechat plakat, právě proto, že jsem si nebyla jistá, jestli se něčeho nebojí. Přes den Beatka přestala spát už před druhým rokem, tak to odpadlo samo a večerní spaní jsem vyřešila po přečtení pohádky ještě pohádkou puštěnou na kazetě, nechala otevřené dveře a šla jsem na chodbu před pokojíček žehlit a po vyžehlení jednoho kousku oblečení se na ni šla podívat, pohladit. Ona si časem zvykla usínat sama. Když se narodil Hany, tak se mnou ležela v ložnici, když jsem ho před spaním kojila. To jsem měla vždycky ráda. Pravá kvočna :lol:
Hany je úplně jinej, usíná sám od mala. Jen mě týral nočním buzením na kojení, před odstavením se budil co 20minut :beg: Ještě teď se v noci tak jednou, 2x vzbudí, zavolá, ale to už neřeším, prostě to jednou přejde.
Add. odstavení a spaní - měla jsem u obou dětí jinak. Beí po odstavení spala celou noc, Hanymu to dlooouho trvalo a vlastně, jak jsem psala výše, dodnes je prospaná celá noc pro nás příjemným překvapením.

Virgi - to je jasný, že když jsou všichni v jedné místnosti, tak dítě nevyžaduje, aby u něho ještě rodič ležel, když je má všechny na dohled. Dnes je, bohužel, jiná doba, všichni někam spěchají, takže i každodenní uspávání dítěte rodiče obtěžuje - to je hrozný, když se to tak napíše!

Jo, jinak Nadiku, je fajn, že se vám to rychle a bezbolestně podařilo dostat tam, kam jsi chtěla.
Nic nestíhám a proto jsem tu zpět :-)
Slávinka

Příspěvekod kikina » 0, 8. leden, 2012, 8:41 pm

Já jsem metodu použila u synka. A docela brzy, byly mu 4 měsíce. Od narození jsme dělali s DH rituály - vykoupat, vyčistit, namazat, oblíct... nakrmit, tulit a taky jsme zpívali 2 ukolébavky. V náručí Tomáška chovali. On usnul. Jakmile jsme ho ale dali do postýlky, tak do 3 minut řev, jak kdyby ho na nože brali. Mlíko, prdíky... všechno bylo ok. Jen to spaní. A takto to bylo celé noci. Manžel se špunty v uších prochodil v noci hodiny, abych se já trochu vyspala a nabrala síly. Protože jsem už začla přicházet i o mléko. Syna milujeme a od mala se mu hodně věnujeme, ale toto jsme už nedávali. Vyzkoušeli jsme kde co, ale bez výsledku. Nepomohlo ani, když jsme si ho vzali k sobě do postele - nebo když jsem byla u něho u postýlky. Potom jsme se dozvěděli o E.metodě. Hodně jsme to zvažovali, protože je doporučena až pro starší děti. Nicméně jsme to ze zoufalství zkusili. Manžel byl ty dny zrovna doma a kdybych ho neměla u sebe, tak bych to asi "nedala". Myslím, že je důležité, aby dítě vědělo, že ho máte rádi, aby znalo rituál a aby cítilo, že když odcházíte z pokoje, tak to neznamená, že jste se ztratili. Proto ty prodlužující se intervaly vracení se. Tomík první den vydržel 1hod a 15 min. Druhý den 45 min a třetí den byl za pět minut tuhej. Od té doby nemáme problém. V postýlce má kamarády. Sám teď už říká usínací modlitbičku a větičku. Když jsme byli na návštěvě u babiček a dědečků, tak oni to dělali také tak.
Takže můj závěr: nám metoda pomohla. Nemyslím si, že by Tomík kvůli tomu strádal - naopak najednou se kvalitně vyspal a když byl vzhůru, tak nebyl nevrlý, byl prostě odpočatý a my také. Nelze ale tuto metodu asi zceloplošnit pro všechny děti. Každé dítě je svá osobnost a samo dá najevo, co mu vyhovuje a co ne. Každopádně my se o večerní mazlení neošizujeme ;) a víkendová válecí pyžamová rána v naší velké posteli, to také stojí za to.
Všem maminkám přeji, aby jim děti pěkně usínaly a spinkaly ;)
Obrázek
Obrázek
kikina

Příspěvekod Martina » 0, 8. leden, 2012, 10:29 pm

Já se přikláním k virginii a trep... ještě teď, když občas děti nemůžou usnout, tak je vezeme do ložnice a tam usnou hned (ne vždy se svěří co je trápí) a pak je přeneseme. Jinak jsem nedala na dobré rady a spaly s námi, když jsem kojila, chvíli i všichni 4 (aby to starší nebylo líto, že spí sama v pokojíčku) a sami si řekli oba, že chtějí do pokojíčku. Bylo to bez újmy a v klidu (i když byly doby, kdy by se člověk vzteky zbláznil, když jsem si představila tu hromadu práce, co mě čeká a oni ne a ne zabrat, ale ten čas tak opravdu utíká, tak jsem ráda, že jsem si je užila....
Martina

Další

Zpět na Naše děti