Vychytávky při výchově dětí

O dětech a nejen o tom, jak zvládají nebo nezvládají úklízení :)

Vychytávky při výchově dětí

Příspěvekod Nomanka » 0, 25. září, 2008, 12:44 pm

Máte nějaké vychytávky při výchově nebo jednání s dětmi? Ať už v jakémkoliv věku.

Naše děti (4 a 2,5) jsou zvyklé na používání minutky. Tu vytáhnu pokaždé, když už domlouvání selže. Jakmile ji zapnu, tak se konečně začnou zajímat o to co jsem to vlastně chtěla.

Jinak se snažím být důsledná a pořád vysvětlovat, ale ne vždy se mi to daří.

Jak to máte vy?
Nomanka

Re: Vychytávky při výchově dětí

Příspěvekod hospodynka » 0, 30. září, 2008, 4:38 pm

Tak u nás nezabírá ani minutka, někdy to dojde až tak daleko že má už maminka pohled vraha dětí :evil: a zvyšuje hlas.U nás celkem funguje obchod "něco za něco"-když ty něco uděláš pro mě, tak potom já něco udělám pro tebe, to je dobrý obchod, ale něco za nic je špatný obchod a takový já zruším a nebude nic.příklad: chce pustit pohádku ale má rozházené hračky po celém baráku: Když ty si uklidíš hračky tak já ti potom pustím pohádku. Ale pamatuj, když ty neuklidíš, tak já nepustím! Stačí z toho zásadně neustoupit (hlavně nikdy neustupovat, protože ústupky si děti pamatují nejvíce a ptotm toho zneužívají-ustoupila jednou, ustoupí zas!). Někdy se k té pohádce nedostanem, protože když začne uklízet tak chytne hračku do ruky a- neuklidí ji ale začne si s ní hrát :roll: , takže musím stále připomínat a připomínat, protože můj syneček bohužel zapomene na to že má něco dělat i to že po mě něco chtěl :!:
hospodynka

Příspěvekod medakulicka » 0, 4. říjen, 2008, 10:03 pm

Mám holčičku 3 roky a kluka 8 měs. Vždycky jsem si myslela, jak je naše holčička poslušná, ale poslední rok s ní není k vydržení. Když se po ní něco chce,tak buď vůbec nereaguje a jede si po svém, nebo začne vzlykat, což na nás ale nezabírá. Poslechne málokdy, to musí mít hodně dobrou náladu. Takže jsem zavedla počítání do tří: 1...2...a když přijde tři, ví, že je zle a že může přiletět jedna na zadek. Takže většinou už při "1" se zvedá a upaluje splnit naše přání a volá ať už dál nepočítám. Myslím, že minutka by u nás taky mohla fungovat, cácorka ji dostane od ježíška. Ale asi chudák bráška, určitě mu bude zvonit od rána do večera. Taky se chystám ještě namalovat autopilota od Veverky a pojedem. :?:
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod kakulka » 0, 7. říjen, 2008, 10:33 am

Tak u nás, když už kluci 5 a3/4 a 3,5 let nechtěji uklízet ani po dobrým ani po zlým, zaručeně perfektně funguje zašustění igelitkou :D
To totiž znamená, že jdu a všechno co je na zemi rozházené a neuklizené jde do koše, to by jste koukali, jak je vše v mžiku uklizeno 8-)
Ze začátku mi nevěřili, tak jsem opravdu sezbírala ty věci, zabalila a hodila do koše, ty jo, to bylo pláče, od té doby je to fakt ten konečný nejúčinější prostředek. Jinak s Fl jsem už od jejich narození, takže není problém, aby měli v hračkách dokonalý pořádek a přehled, skvěle se mi osvědčila série Trofast z IKEI, kde se pěkně zasunují krabice různých velikostí, na to nalepím obrázky, kde co je a oni milují to, že když nějakou hračku chtějí, tak je přesně tam, kde ví, že by měla být. A to vám řeknu, že fakt hraček mají jak v hračkářství:-)))
kakulka

Příspěvekod Bebulka » 0, 9. říjen, 2008, 4:34 pm

Ahojda,
tak u nás teda taky fungují popeláři a hodné děti. Když si Matěj nechce uklízet, přinesu si odpadkový koš a začnu to tam házet, to je najednou slziček a hned je uklizeno.
Bebulka
Bebulka

Příspěvekod Hanele » 0, 5. listopad, 2008, 1:03 pm

Mě zaujalo, co říkal psycholog v pořadu Rodina, škola a já. Ráda bych si to zapamatovala, tak to píšu aspoň sem.
Je dobré udělat dětem diář, co mají který den dělat, co má kdo za povinnosti a na ostatní práci se domlouvat. Naši to tak nedělali museli jsme pomáhat hodně a mě děsně štvalo, že musím opustit svoji činnost - klidně i učení a jít něco dělat, že si člověk něco naplánoval, na něco se těšil, ale najednou pojď pomoci s tímto, běž udělat tamto a člověk nikdy netušil, kdy už konečně bude mít volno... Myslím, že by mi tento systém vyhovoval líp - i kvůli pocitu, že "dnes už mám splněno". i my máme rádi tento pocit, tak proč ho nedopřát dětem ;)
Hanele

Příspěvekod hospodynka » 0, 25. listopad, 2008, 2:22 am

Ahojte, tak ti opeláři a igelitka u nás byli jako první, a to bohužel nezabíralo. Já byla drsná a hodila to opravdu do popelnice s tím,že zítra jedou popeláři. Byl řev,ale motivace žádná. Nakonec když mu tatínek sbíral hračky tak David sice řval, ale řekl :"já ty hračky nechci, ony jsou blbé, tatínku vyhoď je."Tak a teď poraďte co mu na to odpovědět, nebo spíš jakou taktiku zvolit. Obchodování už taky nezabírá, ale jelikož se mu pomalu blíží 5.rok, tak mám z něj dojem že se začíná snažit s náma vyjít.Dalo mi to hodně práce ho dostat do tohoto stadia, ale konečně mu stačí pěkně říct aby si poskládal věci a on to udělá.Je velmi pomalý a vše mu strašně trvá (myslím že lenochod je proti němu kolikrát rychlík :lol: ), ale nakonec to udělá. Máme sice hysterické scény, máme řev, máme vztek, máme nadáváni v podobě brblání jak je to blbé a házení se vším o zem, ale když ho člověk nechá ať se vyřádí, tak je potom na nějakou dobu klid. Samozřejmě že já nejsem kolikrát klidná ani náhodou a když vidím jak se vším pere o zem tak mi vře krev,ale asi to sním jinak nejde.Není rozmazlený Ačkoliv byl dlouho jedináček, aspoň když ho porovnám s ostatními dětmi tak je opravdu vychovaný...
hospodynka

Příspěvekod Josefka » 0, 4. únor, 2010, 3:30 pm

Bodový systém.
Ověřeno na prťatech.
Měli jsem každé ráno problém při oblíkání. Mladej se zasekl a začal předvádět šílený dítě, co tedy rozhodně do školky nejde. Tak jsem udělala z kartonu tabulku s dvanácti políčky (teď už je jich víc), koupila nejlevnější samolepky, co sem našla (30 hvězdiček za 8,-) a za každý dobře zvládnutý den si mohl jednu nalepit. Pak už stačilo říct jen "dnes to nebude na hvězdičku" a spolupráce se zlepšila. Věděl, že až bude tabulka zaplněná, může si z katalogu vybrat hračku (pozor, katalog vytřídit, aby tam nebyla hračky v hodnotě našeho společného platu). Pokud zlobil, hvězdička nepřibyla a nákup dárečku se nepřiblížil. Trvalo to týden a od té doby šlape jak hodinky. Teď brousíme systém odměn na spaní ve své posteli po celou noc a taky se daří. Líbí se mu i ta hra, že si může samolepku lepit sám.
Obrázek
Josefka

Příspěvekod medakulicka » 0, 10. únor, 2010, 9:38 pm

to samý sem zkoušela taky, jen místo nálepek bylo dovoleno do políčka natisknout obrázek a ten pak třeba ještě vybarvit, což je u nás doma velmi oblíbená činnost. Ale bohužel sem to nevydržela moc dlouho. No, třeba je na čase to zase oprášit ;)
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod RomanaK » 0, 28. říjen, 2010, 8:31 pm

Teda koukám co je tu vychytávek. Budu muset něco nastavit a vyzkoušet. Protože Olí se z hodného kloučka také změnil na :evil: , ale prý je to v tomto věku normální a chce to jen vydržet u toho co si určíme. Jen si občas přijdu teda jak uječená ženská. Jsem zvědavá jak to bude až se narodí Sam :mrgreen:
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Další

Zpět na Naše děti