Jak zapojit deti do prace v domacnosti

O dětech a nejen o tom, jak zvládají nebo nezvládají úklízení :)

Jak zapojit deti do prace v domacnosti

Příspěvekod evazoya » 0, 8. březen, 2011, 2:44 pm

Ahoj,
mate nejake tipy adekvatni urcitemu veku? Nejlepe uz od batolat.
evazoya

Re: Jak zapojit deti do prace v domacnosti

Příspěvekod Hanele » 0, 8. březen, 2011, 3:03 pm

Evi - zapojuj, tam, kde tě to napadne ;) Nejlíp formou hry a taky s pořádnou pochvalou ;)
co dělají kluci (téměř 3 roky a 4,5 roku) zatím ochotně a s nadšením:
Koupelna: odnesení špinavého prádla do koše, pomoc s vybráním pračky a odtlačení koše opraného prádla k sušáku, pomoc s věšením prádla (to jak kdy - ne vždy celou dobu, ale pár ponožek zvládnou ;);))
Kuchyň: někdy odnesení nádobí po jídle ze stolu na kuchyňskou linku, před jídlem nachystání příborů, roztřídění uschlých příborů do šuplíku
Večer před večerníčkem společné (i s náma) uklízení hraček.. - popř. pak před velkým pondělím, nebo předtím, co chci zametat...

Ze začátku spoustu věcí zdržovalo, teď vítám každou pomoc ;)
Hanele

Příspěvekod Hanele » 0, 8. březen, 2011, 3:26 pm

Ještě jsem zapomněla na další věci - např. když něco vylijí, tak jim nachystám hadru a musí to utřít, vysypané zaméct atp...
když dělám VP, tak z pokojů nametám hromádky smetí na chodbu a mladší to odklízí lopatkou a smetákem (samozřejmě ne dokonale a všechno a celou dobou, ale přeci jen něco...
jo, ještě když žehlím večer, tak kluci DH pomáhají hledat stejné ponožky...
Hanele

Příspěvekod dajdula » 0, 3. červenec, 2013, 4:43 pm

Konečně jsem narazila na téma pro mě totálně aktuální. :help: Potřebuji poradit - mám doma sestavu 12,11 kluci a 7 holčička. Povinnosti v domácnosti jsme řešili nesčetněkrát.Děti jsou hodné, všechno slíbí, po mnohém opakování i nakonec udělají, ale tak nějak vůbec nemají potřebu uklízet.Každý má seznam úkolů,které má pod palcem s možností výměny a vzájemného zastoupení.Na dveřích mají obrázkový manuál rutin na ráno. Zkoušeli jsme motivační řeči, kapesné podmíněné plněním povinností, omezování přiděleného času na PC a televize.Vždycky z toho nějak nakonec vypadnou a je to bludný kruh. Nechci jim být pořád za zadkem a moc bych si přála, aby se naučily dodržovat pořádek pro vlastní potřebu. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Kluci mají za úkol vysávat, vytírat, věšet prádlo, uklízet u králíka, umýt záchod, nachystat svačiny, vynášet odpad, přichystat snídani, pomoc s vařením. Holčička myčku, ustlat si postel, uklízet hračky na místo, umyvadlo, prach. Po mnohačetném pobízení a připomínání nakonec šlapou. Věci však nedotahují do konce - vynesou koš- nedají nový pytel na odpad, vysají jen část místnosti a tam zůstane zaparkovaný i vysavač, uklidí u králíka a to co bylo v kleci zůstane před klecí. Vědí jak to dělat správně. Řešime to klidným rozhovorem před spaním, hysterickým křikem matky s PMS, připomínáme, připomínáme, připomínáme :dash1: Mám vydržet, nebo to není běžné? Co s tím? Když se naučí uklízet jen když mají drába za zadkem tak to v živoťe stejně dělat pro svůj dobrý pocit nebudou.Jsou věci které fungují automaticky - použité nádobí odnesou (sice ne do myčky - pokažde jim říkám: "Děti máme v kuchyni novinku. Je to taková ta bílá skříňka a když do ní dáte nádobí ona ho umeje." Zasmějem se a zas šup na linku), špinavé oblečení dávají do koše na prádlo, když vidí,že jsem unavená ptají se s čím můžou pomoci.
dajdula

Příspěvekod treperenda » 0, 9. červenec, 2013, 12:38 am

Dajdule, u nás je to stejné jakpo u vás. Včetně mého řvaní. Ale já hulákám klidně i bez PMS. Jenže vy jste evidentně rodina zreinkarnovaná z té naší ještě před naší smrtí, tak mě to ani nepřekvapuje.
Ale možná je to i v genech. Můj muž i já jsme bordeláři a jen já doma skutečně uklízím. a živě si pamatuju, jak mi mamka po stém domlouvání a ultimatech vysypala šufle v kuchyni plné hraček a sračiček, já k tomu usedla a za tři hodiny mě mamka našla uprostřed stejně velké hromady, avšak jásající nad znovunalezenými a dávno oplakanými hračkami. A taky demonstrativně brala smetáček a lopatku, že to všechno smete do popelnice - prostě všechno jako já. Moje děti jsou jedno velké deja vu. A proto mě tak štvou :mrgreen: Ale zase na útěchu si musím říct, že můj muž tyto zážitky nemá a fakt teda uklízet neumí, zatímco já jo. Takže k něčemu to nekončící utrpení asi je.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod treperenda » 0, 9. červenec, 2013, 12:41 am

Jo, jen já jsem u toho nedržkovala. Sice jsem bračela vzteky, ale nebyla jsem hubatá. Moje mamka má přirozenou autoritu, o které se mi ani nezdá. Ta jen přísně řekla :" Treperendo! Okamžitě uklízej, nebo si mě nepřej!!!" No a Treperenda hrůzou stáhla ocas a smykovala uklízet. A tohle já neumím. Tak musím řvát, až si sousedi zacpávají uši a pak mě bolí v krku. :beg:
treperenda

Příspěvekod dajdula » 0, 10. červenec, 2013, 3:24 pm

treperenda - ty mi dáváš :laughingneqw: . Nejdřív jsem tomu nechtěla věřit, ale to se jen tak nevidí. Když jsem četla tvůj příspěvek tak mi nejdřív :shock: lezly oči z důlků, pak jsem si snažila vzpomenou, jestli jsem náhodou neměla ještě jednu sestru - dvojče a pak jsem se málem počůrala smíchy. Úplně se vidím u svého tměvě hnědého pracovního stolu. Sedím na zemi v hromadě hovadinek a papírů. Vchází mamka a ptá se -" Jak jsi na tom?" a já odpovídám:" Hele mami co jsem našla, to jsem hledala." S přiblblým úsměvem na rtech a s pocitem, že to přece musí ocenit každý. Všechno sedí. :mocking: Já jsem tak ráda, že v tom nejsem sama.
dajdula

Příspěvekod treperenda » 0, 10. červenec, 2013, 3:40 pm

No a ten náš spratek nejstarší se dnes stěhoval. Fakt začal si balit batoh - baterku, knížky, lego, potěšilo mě, že ani na spodní prádlo nezapomněl.Velice se ho dotklo, že jsem po něm chtěla, aby si přebral a uklidil lego, které jsem mu včera zametla v pokojíčku a navrch, jsem si já krvelačná bestie, dovolila přinutit ho otrhat misku jahod od šťopek, abych mu mohla uvařit marmeládu. jahodovu, kterou on miluje ze všech nejvíc!!!! Pák mi zvonil telefon, tak zabručel :"co je to zase za blbou písničku" a to už cholerická matka nevydržela, vytrhla mu misku z rukou a zavřískala:" Vypadni odsud!!!!j, nedbaje na sousedy přítomné na všech blízkých dvorech. A on šel, napřed zřejmě plánoval odejít někam do hotelu, ale když zjistil, že má jen 60 Kč, rozhodl se pro levnější variantu - bydlení v dětském domečku na dvoře. :mrgreen: No pak si to rozmyslel a přece jen ještě s omluvou zavítal pod rodičkovský krov. Ale jsou to teda nervy dámy. Letos asi bude jahodová slaná od slz.
treperenda

Příspěvekod dajdula » 0, 10. červenec, 2013, 5:28 pm

Pamatuju si, že jsem taky jako dítě jednou odešla z domu - na chodník u cesty. Nejhorší na tom bylo to, že mě nikdo nehledal. Teď už bych si to vůbec netroufla. :?
dajdula

Příspěvekod Rejnok » 0, 23. říjen, 2013, 10:09 am

Ahojte, tak u nás kluk (6 let) pomáhá při věšení prádla na sušák a pomáhá s utíráním prachu. Dcerka (8 let) pomáhá manželce v koupelně při praní a sběru prádla. Občas je to sranda vidět je, jak s tím zápasí. Ale tak co:-) Jinak doporučuji určitě chválit. My to děláme tak, že jim vždy při odjezdu za prarodiči necháme v pokojíku malý dárek (sladkosti, věci co sbírají...). To víte, skřítek pořádníček prostě fungoval na mě a funguje i dnes i když dcera už začíná být skeptická...
Rejnok

Další

Zpět na Naše děti