Zvyk na červenec - úklidový restart

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: Zvyk na červenec - úklidový restart

Příspěvekod Kriska » 0, 8. červenec, 2018, 2:28 pm

Janičko, krasne si napsala, ze mas jen snadny uklid bez te tabulky. Ja se hlasim do klubu odkladacu cervence na srpen :D z cervence budu doma prakticky jen pristi tyden pred 14denni dovolenou, takze nutne chci udelat ten seznam a vypis, jak o nem mluvis, ale necham si to asi jako srpnovej ukol :D

jinak u me putuji sem tam takovy ty drobny veci, co nemaj zadny misto a pouzivam je jinde, nez na ne mam misto... treba namazani pred spanim nedelam v koupelne kde je misto v policce na krem, ale az kdyz vlezu do postele a nemam zadnej stolek tak to furt zavazi na zemi u postele :( nebo jehelnicek... asi bych si mela udelat krabici na siti, ale kdyz chci zasit malou dirku, mam jehlu s niti hned na stole u PC a nemusim to nekde 5 minut lovit ze skrine, jenze uprimne jestli neco zasivam 1x zamesic a na stolku to strasi porad...
Kriska

Příspěvekod Zizi » 0, 8. červenec, 2018, 5:03 pm

Krisko, právě to, že věci nemají svoje místo, je obrovskej problém. A něco, co se potřebuje jednou za měsíc, by nemělo být pořád venku. Já to tak mám taky, tyhle moje rozumy, to je čistá teorie.
To jediné, co máme, je TEĎ
Zizi

Příspěvekod jane » 0, 8. červenec, 2018, 6:07 pm

Věci na šití mám v pevnější proutěné krabici z Ikea, mám to v kuchyni v horní skříňce. Je to pořád po ruce a zároveň uklizené.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Kriska » 0, 8. červenec, 2018, 8:36 pm

vzdycky, kdyz tem vecem vymyslim takovy nejaky misto, pak to nikdy nemuzu najit, kdyz to potrebuju :D ale potrebovala bych jak sul proste nejak to misto najit a nekam to dat, casem bych si taky zvykla, ale kam... mozna na to poridit aspon nejakou krabici by nebylo spatny a do kuchyne by se to snad veslo, horni policky mam prazdny protoze do nich nedosahnu :D
Kriska

Příspěvekod Janička » 0, 13. červenec, 2018, 9:47 am

Problém, že bych si nepamatovala, kam jsem co uklidila neznám :P . Asi mám dobrou paměť nebo nemám tolik věcí, nevím.
Co se u nás dřív povalovalo a nemělo své jasné místo? Nůžky na nehty - věčné hledání. Takže jsme to vyřešila tak, že jsou v šuplíku na příbory, v dolní přihrádce spolu s otvírákem na lahve a na konzervy. Samozřejmě v koupelně je manikúra, kde jsou nůžky na nehty taky, ale tam je nevraceli, takže jsme koupila ještě jedny a pod trestem smrti se je všichni naučili vzít ze šuplíku a zase vrátit. Velké nůžky mám jedny v šití (ostré, které nepůjčuju) a druhé na běžné použití v šuplíku s naběračkami, vařečkami atd. Zní to divoce, jako chaos, ale funguje to. Všichni se naučili, kde nůžky hledat a kam je vracet. A když se někde náhodou válí, všichni ví, kam je uklidit. Vím, že to zní jako prkotina, ale takových drobných běžných věcí jsou desítky a když zůstávají bez ladu a skladu na povrchu, je to zmatek. Na nabíječky na mobil jsme vyčlenila plechovou krabici od sušenek - jak se někde válí nabíječka, strčím ji tam. Zatím jsem nenaučila rodinu dělat totéž, ale už ví, že když nemůžou najít nabíječku, je v piksle :P . Máme lékárničku na léky, ale povalovala se mi na okně platíčka toho, co se používá denně (nebo často). Tak jsem zavedla malý proutěný košíček a tam všechna platíčka házím. Vypadá to docela uklizeně, oproti stavu předtím.

Podělte se taky :d_sunny:
Janička

Příspěvekod Janička » 0, 13. červenec, 2018, 9:56 am

Dalším krokem k uklizené domácnosti jsou, jak dobře víme, denní rutiny. Možná si říkáte, proč rutiny, když v základním úklidovém plánu jsou napsané i každodenní práce. Pro mě rutina znamená něco, co se člověku vryje pod kůži a dělá to automaticky, aniž by si to musel připomínat. Jako třeba čištění zubů :mrgreen: . Pro začátečníky je dobré začít s jednou rutinou a tu ideálně navázat na již prováděnou činnost. Příklad - osobně jsem měla problém si večer namazat obličej krémem - blbost, že jo? Takže jsem si vytvořila následující rutinu - jdu si čistit zuby, ale než sáhnu po kartáčku, umyju obličej čistícím gelem. Pak čistím zuby a hned poté použiju tonikum a namažu krémem. Když to píšu, samotné mi to přijdou hloupé, ale nedovedete si představit, jak jsem s tím bojovala. Vyčistila jsem si zuby, umyla obličej, ten byl pak i po utření vlhký, tak jsem odešla z koupelny, že ho namažu později...a bylo vymalováno.
Můžeme se naučit třeba po každém čistění zubů přejet rychle umyvadlo. Pak bude pořád krásně čisté :P . Nebo pokud si třeba každý večer vaříme čaj a pak při jeho popíjení čteme knihu, naučme se, než knihu otevřeme, projdeme rychle diář nebo si napíšeme seznam úkolů na druhý den... Kamarádka má jinou rutinu - vyskočí z postele, oblékne si tepláky, dojde na záchod a jde běhat. Jakmile by si šla vyčistit zuby nebo cokoliv jiného, už by prý běhat nešla....
Janička

Příspěvekod Jirina » 0, 13. červenec, 2018, 11:14 am

Já mám třeba nůžky několikery a rozmístěny tam, kde jsou potřeba. Taky to zní jako blbost, ale dřív se nůžky neustále sháněly. Takhle mám jedny v koupelnové skříňce (na načínání prášku na praní apod.), jedny v kuchyni v bloku s noži, třetí v obýváku v šuplíku s tužkama apod. Malé nůžtičky mám v šatní skříni, to když si koupím něco nového a odstřihávám cedulky.
Manikůra s nůžtičkama leží trvale na stolku v obýváku, tam se používají. Občas se mi podaří ji zavřít a uložit do poličky pod stolek, ale vzápětí zase někdo něco stříhá a jsou tam zpátky. Tak tam jsou. Když je nečekaná návštěva, je dílem okamžiku to zavřít a strčit pod stůl.

Nabíječky mám v obýváku vedle gauče v koutě, kde sedám, poházené na zemi (nejsou tam vidět). Tam většinou nabíjím notebook, tam většinou nabíjím mobily (nosím dva). V podstatě se neustále nabíjí. Nemusím je smotávat a zase rozmotávat. Je to prostě jejich místo :D
Jirina

Příspěvekod Janička » 0, 24. červenec, 2018, 9:24 am

Pojďme oživit zvyk Swish and swipe. Znamená to bleskově přejet umyvadlo, vanu, obkládačky kole, sprcháč, záchodovou mísu... A když bleskově, tak bleskově, žádné hloubkové drhnutí. Lehce postříkat octem nebo nějakým čističem, přejet hadříkem či houbičkou, opláchnout a otřít - celá tato akce by neměla trvat déle než minutu, ještě lépe, když to zvládneme za třicet vteřin (myšleno třicet vteřin či minutu na jeden kus (umyvadlo třeba). Podle potřeb naší rodiny aplikujeme jednou až x-krát denně. Naše umyvadla pak budou trvale čistá a když dojde na větší úklid jednou za měsíc, nebude to taková fuška :P .
Janička

Příspěvekod jane » 0, 24. červenec, 2018, 3:07 pm

Janičko to já dělám každé ráno po hygieně, ale jen zrcadlo,umyvadlo a wc , trvá to asi 1 minutu obojí dohromady. Ale mohla bych k tomu přidat ještě vanu a sprchový kout.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Janička » 0, 24. červenec, 2018, 6:15 pm

Jane - o tom vůbec nepochybuju, Ty jsi naprosto vzorná :give_rose:
Ale třeba u nás to teď v létě zase trochu hapruje, tiše doufám, že nejsem sama, kdo potřebuje postavit do latě :mrgreen: .
Janička

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy