Zvyk na červenec - úklidový restart

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Zvyk na červenec - úklidový restart

Příspěvekod Janička » 0, 1. červenec, 2018, 6:16 pm

Začíná červenec, dny jsou dlouhé, některým z nás se podaří zbavit se na nějaký čas dětí (zlaté babičky, tábory, brigády....), ty šťastnější z nás čeká dovolená. Možná si najdeme trochu času, který věnujeme úklidu - aspoň teoreticky! Pojďme si postupně připomenout základní principy a pomůcky, jak dosáhnout toho, aby se naše domácnost uklízela (skoro) úplně sama :P .

Připomeneme si, proč vlastně chceme, aby byla naše domácnost uklizená a útulná?
Neděláme to kvůli tchýni ani kvůli neohlášeným návštěvám, ale především kvůli sobě! Nebo ne? :s11651:

Vytvoříme si (pokud nemáme) nebo oživíme si (pokud máme a nepoužíváme) anebo si zaktualizujeme základní úklidový plán.
Uvaříme si k tomu kafe :s3249: , bude to chvíli trvat :lol: .
Můžeme použít excelovou tabulku, nějakou vychytanou plánovací aplikaci či tužku a papír. Správně tušíte, co přijde. Místnost po místnosti si vypíšeme všechny úklidové činnosti, které provádíme (nebo bychom měli provádět), aby byla naše domácnost uklizená.
Praktické je vypisovat tyto činnosti rovnou do sloupečků (nebo třeba na jednotlivé papíry) podle toho, jak často je provádíme (nebo bychom provádět chtěli).
V kolonce "denně" budeme mít např. mytí nádobí či stlaní postelí, "obden" můžeme mít třeba praní, vytírání nebo vynášení kompostu, "jednou týdně" úklid lednice, "jednou měsíčně" mytí oken atd.
Obzvlášť nezapomeneme zapsat práce, které se nám protiví a které často odkládáme, protože nás nebaví nebo jsou příliš náročné - šup tam s nimi. Stejně tak si můžeme zapsat do úklidového plánu např. zakládání dokladů, stahování a kontrolu bankovních výpisů atd.

Tak s chutí do toho :give_rose: .
Janička

Re: Zvyk na červenec - úklidový restart

Příspěvekod velva » 0, 1. červenec, 2018, 6:47 pm

janičko - dobré téma...zrovna nad takovým restartem přemýšlím.Jak dostat úklid naší domácnosti do dalšího,vyššího "levelu".U mě je to nejen vyhazování,ale také to, najít věcem v domácnosti to správné místo.A hlavně si PAMATOVAT, KDE to nové místo je. :D :D :D Protože pak něco hledám,já VÍM,že jsem tu věc uklidila na nové místo,jen nevím KAM. :mrgreen: :mrgreen:
velva

Příspěvekod Kriska » 0, 1. červenec, 2018, 9:07 pm

Janicko, skvele tema! :)

velva - mam stejny problem, vsechny veci nemaji to svoje misto, pak sou vsude a kdyz je nekam uklidim, tak je pak nemuzu najit :D
Kriska

Příspěvekod Aliba » 0, 2. červenec, 2018, 9:25 am

Koukám, že jsem na tom stejně, kam s tou věcí - á tady to bude fajn a pak sakra, kam jsem to uklidila, nebo hm, tak až tak fajn to místo není.
Takhle furt bojuji s místem v kuchyni, kam to mám jako v té obyč lince dávat, skříňka hluboká a když dám něco dolů, tak pak minimálně do dřepu a předklonu to lovit přes věci co jsou vpředu.
Tak často věci přemisťuji a hledám ideál, aby se mně tam pak dobře dělalo. Takže ač se to nemá, tak zavidím těm co maj výsuvy a můžou jednoduše a přehledně v kuchyni fungovat. Kdo by řekl, že budu chtít mít odpadkový koš schovaný - bohužel nemám, ještě jsem nevychytala, kam bych dala hrnce, pánve.
Takže né, že by mně netrápil sem tam běžný úklid, ale spíš mě víc trápí, aby vše bylo tam kde potřebuji a nikde nepřekáželo. To se pak uklízí jedna radost.
Aliba

Příspěvekod Janička » 0, 3. červenec, 2018, 8:28 am

Nějak nám ten čas letí, takže zrychlíme tempo :mrgreen: .

Máme-li vypsané jednotlivé úkoly, které bychom v ideálním případě měli v domácnosti se železnou pravidelností plnit, vytvoříme si tabulku, kde bude 31 sloupců jako 31 dní v měsíci. 31. den umístíme jen denně se opakující činnosti a "resty" - tedy necháme si tento den na dohnání toho, co jsme nestihli. od 1. do 30. dne vložíme napřed denní činnosti, poté obden činnosti, které chceme dělat jednou za dva dny atd... Snažíme se mít každý den jen jeden větší úkol (umytí oken, žehlení, důkladný úklid auta) a řadu malých, které nám zaberou jen pět minut (stlaní postele, rychlé přejetí umyvadla, bleskový úklid lednice, vynesení odpadků, zametení kuchyně apod).

Pusťme se do toho!
Janička

Příspěvekod Janička » 0, 7. červenec, 2018, 9:42 am

Má někdo hotovo? :P
Janička

Příspěvekod Zizi » 0, 7. červenec, 2018, 11:34 am

Dívčiny, já to nějak nezvládám...jestli je to tím, že nepiju kafe??? Takže jsem nesplnila ani ten první úkol a pak se to veze...před rokem jsem si dala úkol, že vždy v pátek VŠUDE utřu prach. No, kolikrát jsem to splnila...jednou? Uklízím nárazově a zásadně těsně předtím, než se ohlásí návštěva.
Neohlášené návštěvy mají to štěstí, že vidí, jak to u nich bude vypadat, když nebudou uklízet. :roll:
To, že nejsem schopná uklízet sama pro sebe vidím jako signál toho, že si nevážím sama sebe. A to je moc špatný.
To jediné, co máme, je TEĎ
Zizi

Příspěvekod jane » 0, 7. červenec, 2018, 2:23 pm

Janičko já jsem zvládla to kafe :s3249: jak jsi psala na začátku :D . Tabulky si nebudu dělat, protože pak nejsem schopna ji ani najít, natož nějak dodržovat :mocking: . Já se raději řídím tím, co nám píšeš ty :give_rose: plus každý den myčka, pračka.....to je nekonečný příběh :lol: a lehce s hadrou přeletět dům.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Janička » 0, 8. červenec, 2018, 7:10 am

Kdo má základní úklidový plán připravený, vytiskne (já to mám na třech listech vždy po 10ti dnech) a můžeme začít odškrtávat.

Osobně bez toho nemám nikdy opravdu uklizeno, protože pak dělám jen ten snadný úklid - tzn. mám pod kontrolou nádobí, prádlo, vynášení všelijakých odpadů apod. Ale zazdívám úklid špajzky, mytí okna v kuchyni, drhnutí spár v koupelně apod. Zapomínám čistit filtry, utírat prach nahoře na lince, kam nevidím atd. Proto úklidový plán, postaví mě zpátky do latě a i když ho dodržuju třeba jen na 80%, během měsíce máme doma výrazně lépe uklizeno než bez něj a tak nějak se zdá, že se to skutečně uklízí samo...

K úspěšnému boji s nepořádkem patří i úklid míst, která nemáme v oblibě. Většinou proto, že zde vršíme či schováváme věci, které nemáme kam dát, ale nechceme je vyhodit. Čím víc věcí, tím hůř je dokážeme dostat pod kontrolu. Já si existenci některých takových koutů ani neuvědomuju, ale když se pak podívám na neodškrtané položky v úklidovém plánu, je mi to hned jasné. Proč jsem neumyla okno v kuchyni a v obýváku ano? Protože v obýváku nemáme na vnitřním parapetu nic, kdežto v kuchyni je to neustálý hotspot. Časopisy, nabíječky, knihy, doklady, platíčko Ibalginu, náplast....

Proto je nutné dostat dané místa nejdřív pod kontrolu a začít tím, že vyhodíme vše, co nepotřebujeme. Vyhazujeme společně pravidelně, přesto máme určitě všechny (kromě Jane) ještě značné rezervy :P . Věcem, které vyhodit nechceme, je nutné najít jejich místo. Takové, které bude praktické i logické :mrgreen: . Možná bude nutné pořídit si nějaký organizér do šuplíku (stejně dobře poslouží i různé krabičky) nebo třeba košík na časopisy.

Jaké věci u vás nemají své místo a putují sem a tam a dělají nepořádek? :P
Janička

Příspěvekod jane » 0, 8. červenec, 2018, 1:40 pm

Janičko kromě Jane :laughingneqw:
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Další

Zpět na Denní tipy