Zvyk na červen - naše děti a úklid/hotspoty

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: Zvyk na červen - naše děti a úklid/hotspoty

Příspěvekod misaK » 0, 14. červen, 2018, 9:22 am

Jirina - něco podobného mě také napadlo, jen bych prosila, můžu se zeptat, kolik peněz dostanou puberťáci za provedené práce? To je něco, na čem zatím můj systém pokulhává.
misaK

Příspěvekod Janička » 0, 14. červen, 2018, 4:44 pm

Jirina - krásně vymyšlené! Líbí se mi to, jak si ušetřené peníze rozdělíte stejně jako práci. Moc hezké.

Mé dvě známé taky dětem platí podle vykonaných domácích prací, ale mají to trochu jinak. Jedna má pro ně rozpis na celý týden, každé dítě každý den dvě práce (např. vynést tříděný odpad a vytřít verandu). Večer jim to odškrtá, když mají splněno. Kapesné na další týden dává podle procent plnění úkolů :P . 100% je 500 Kč. Vzhledem k tomu, že její děti nemají jiné příjmy (štědré prarodiče apod), tak se docela snaží. Druhá známá to má jinak. Kapesné nedává žádné. Ale má ceník domácích prací - umytí a vysátí auta za 200 Kč, nádobí za 30 Kč, vytírání, žehlení atd - všechno má svou sazbu. Zapisuje jim, co udělaly, podle toho pak na konci týden vyplácí odměnu :P .
Janička

Příspěvekod Jirina » 0, 15. červen, 2018, 5:42 pm

Uklízečce jsme dávali cca 150 Kč na hodinu. Měřili jsme, jak dlouho mladým úklid trvá (zhruba třičtvrtě hodiny) a dostávají za jednu várku úklidu stovku, tj. za měsíc dvě stovky. Navíc ke kapesnému.
Jirina

Příspěvekod Janička » 0, 24. červen, 2018, 11:20 pm

Červen se pomalu blíží ke konci a pořád žádné nové nápady, jak pokud možno bezbolestně přimět děti a hlavně puberťáky k úklidu?
Osobně mám problém následující - příliš jim ulevuju. Oni udělají, co jim řeknu (případně 10x připomenu), ale často se přistihnu, že místo abych nějakou jednoduchou věc jako vynesení kompostu nemilosrdně delegovala, cupitám s kyblíkem a dítka civí na film... Jednoznačně chyba je v rozdělení povinností a v důslednosti. Ale není to jejich chyba, nýbrž moje, samozřejmě.
Janička

Příspěvekod Jirina » 0, 25. červen, 2018, 10:46 am

Janičko taky to tak mám. Než bych se doprošovala o deset různých malých úkonů, automaticky to dělám sama.
Jirina

Příspěvekod Aliba » 0, 25. červen, 2018, 11:25 am

Já žádný nápad, taky nemám, jelikož nemáme puberťáky. Bez připomínání a drábování to šlo, když byly dračice menší, pak už jen s tím dozorováním, jak se poleví, tak ony taky.
Dohodly jsme se co budou dělat a když to nebude, tak trest - v dnešní době je to zabavení mobilu, nebo nemoc jít na počítač. U nás teda platí i dračice zákaz jít ven.
Dobré to má Jirina - když mohli rozdělit peníze, co dřív dávali za paní na úklid.
Jinak, ale nejsem zastánce placení za pomoc doma, max za něco nad normál. Jako z jakých peněz bych pak platila sebe a Dh a to by měli ještě kapesný. Nebo zrušit kapesný a chtít je anučit, aby se rvaly o úklid doma, aby si mohly něco našetřit. To mně nějako prostě nesedí, protože fakt nevím, kolik bych si měla účtovat za uvaření oběda, nebo nějaký práce nebudou placený a nějaký jo? No zkrátka ten to systém není pro mě. Já teď vyhlásit, že za vysešení koše se budou dáv peníze, tak se dračice rvou a vynáší každý den a kdo by byl doma dřív, tak tomu druhému skoro vše "vyžral".
Já je prostě chci naučit, že je to naše a žijem tu spolu a tak se musí všichni nějakým způsobem zapojit. Pokojíček je nám celkem jedno, zavelíme jednou za čas ohledně stolů - to když už přetejkaj a jdou úkoly dělat do kuchyně. Jinak jejich králoství jejich boj.
Teď teda nastane redukce, jelikož pokojíček se bude malovat a není nafukovací a zájmy se mění, tak tam nemusí být toho tolik. Bude to boj, protože mladší se nerada vzdává čehokoliv - je vyloženě sběratel. Což je peklo a musím jí fakt krotit, jeden čas si schovávala jakýkoliv obal a prostě co se jí líbilo - účtenka s obchodu, jelikož má růžový pruh, leták, protože je tam kočka, kámen , prázdná ulita,...
Takže než připomínat a nepolevovat, nic jiného asi nefunguje. Já teda mám celkem vytrénovanou trpělivost, takže klidně nechám dojít do stavu např. umyvadlo že už se ozývá, že je fuj. Každý ví, co má na starost a toho se prostě nedotknu.
Aliba

Příspěvekod Lucci » 0, 25. červen, 2018, 1:46 pm

Já si myslím, že pokud k tomu nejsou vedení od malinka, že puberťáky už moc předělat nejde. :scratch_ones_head:
U nás (bydlíme v bytě) mají každý dvě činnosti, co jsou jen jejich starost. Klukům je 8 a 11let. Můžou si vybrat a můžou to měnit, takže se točí umývání WC, zametání+vytírání+luxování, umytí umyvadel, vyleštění zrcadel, vynešení tříděného odpadu, praní+sušení+složení+úklid jedné pračky prádla. Většinou mají tak měsíc dva tři vybráno, pak je to omrzí, tak si to vymění. Co kdo dělá se píše do kalendáře, splněno musí být ten den (i ten den si vybírají sami). Pokud není do večera hotovo, jsou druhý den bez obrazovek (mobil+tablet+pc). Nikdo jim to nepřipomíná, odmítla jsem dělat policajta.
K tomu každý z nich připravuje jeden den v týdnu večeři. Opět mají pevně stanovený den, musí nakoupit potřebné a nachystat ostatním. Podotýkám tedy, že máme z 99% studené večeře, ale Áčko třeba tuhle dělal i palačinky. Další dva dny v týdnu mám já a muž, pátky jsme většinou pryč, tak to řešíme operativně.

S puberťáky bych asi hodila dospěláckou řeč... hele tohle je seznam prací, co se musí udělat, aby rodina šlapala. Já už na všechno sama nestačím, a ani mě to nebaví, dělat služku. Pojďme si to rozdělit, vyber si co by ti nejmíň vadilo za práce. Nechceš si vybrat, fajn, vymysli jiné řešení, které bude akceptovatelné pro všechny. I bych s nima šla do pokusu "já si peru sám" nebo tak něco. Nebo to by nefungovalo? Naivní představa matky malých dětí? :scratch_ones_head:

Jedna bývalá kolegyně měla puberťáky kluky. Už měla plné zuby mytí nádobí (podotýkám stalo se za totáče). Mytí nádobí předala dětem. Hoši vše na háku, však máma vyměkne. Nevyměkla, vařila čím dál menší porce, neb velké hrnce byly špinavé, poslední den jen namazala chleba. Prý měli špinavé hrnce všude po kuchyni, na lince, pod linkou... kolegyně to nesla těžce, ale vytrvala... a hochům nezbylo než nádobí nakonec umýt. :mocking:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Janička » 0, 25. červen, 2018, 6:27 pm

Aliba - moc hezky napsané, s tím placením za domácí práce to mám podobné, příčí se mi to, ať to přebírám, jak chci. Nic proti těm, komu tento systém funguje :give_rose: .

Lucci - máš to doma výborně zařízené. Klobouk dolů!
Janička

Příspěvekod Tlapka » 0, 25. červen, 2018, 8:50 pm

Ja uz mam doma dospele syny, tak napisu me zkusenosti. Doma kluci meli seznam praci a 1x tydne, zpravidla v sobotu jsme spolecne uklizeli, kluci se v pracich stridali. Vytrvat na dodrzovani toho seznamu byl kolikrat nadlidsky vykon, ale ja byla tvrda :D
Nynejsi stav je takovy, ze acko je prisernej bordelar - povrchovy. Ve skrinich a suplikach ma poradek. Ale kdyz prijede na navstevu, tak do pul hodiny nasi domacnost oblozi milionem veci...nevim, kde to bere 8-) Skorosnase jsem rekla, ze na reklamace ohledne vraceni syna nereflektuju, ale ze ji lituju :D
Becko je na tom lip, ale nekdy, zvlaste v kuchyni ma taky "vypadky".
Urcite je dobre, kdyz potomci jsou zapojeni do udrzby domacnosti...moji kluci, maji nyni ve svych domacnostech o mnoho vetsi poradek, nez meli v decakach :D
Co se tyka penez, za uklid jsme neplatili, kdyz meli potrebu penez, mohli jit na brigadu (k manzelovi do firmy)...
Tlapka

Příspěvekod misaK » 0, 26. červen, 2018, 10:57 am

Musím říct, že jsem si s dětmi promluvila ve stylu Lucci už před asi 2 týdny - jsme tu tři a tak musíme se podílet na chodu domácnosti všichni tři. Udělali jsme seznam prací, každý si vybral 1 denně a po skončení týdne bude na jejich provedení záviset kapesné dostat v plné výši/dostat méně. Zatím to klape.
Děcka byly k úklidu vedené, ale tohle pubertální období je nějak těžce zvládnutelné.... :beg: :beg:
misaK

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy