Zvyk na září - rutiny aneb vytvořme si nový návyk

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Zvyk na září - rutiny aneb vytvořme si nový návyk

Příspěvekod Janička » 0, 1. září, 2017, 7:32 am

Každodenní rutiny jsou jedním ze základních předpokladů uklizené domácnosti. Připomeňme si, co je vlastně rutina - je to činnost, která se každý den opakuje, nejlépe ve stejnou dobu, a o níž už nemusíme přemýšlet nebo se k dané činnosti přemlouvat, děláme ji zkrátka automaticky. Jako třeba čištění zubů. O tom také nedumáme, nezapomínáme na ně ani si neříkáme: teď bych se měla zvednout a jít do koupelny, tam vzít kartáček a na něj dát pastu....
Ranní a večerní rutiny nám usnadní život. Ať už půjde třeba o přípravu oblečení na druhý den (opravdu je velmi příjemné nehledat a na poslední chvíli nežehlit halenku) nebo o zapnutí myčky, abychom měli ráno čisté nádobí.
Říká se, že k vytvoření návyku stačí opakovat danou činnost 21 dní za sebou bez vynechání. Abychom nezapomněli, doporučuje se si po tuto dobu odškrtávat splnění (můžeme si vytvořit třeba Buzerlístek :P ). Nemusí jít samozřejmě jen o úklid, můžeme si vytvořit úplně jiný prospěšný návyk - naučit se snídat, pečovat o pleť, cvičit, pít vodu. jíst zeleninu, učit se jazyk, relaxovat...cokoliv.
Nedávejme si příliš velké cíle. Čím menší úkol si naložíme, tím máme větší předpoklad úspěšně dojít do cíle a vytvořit si rutinu. např. pokud je naše kuchyň večer vždy jako po výbuchu, úkol typu "uklidím před spaním dokonale celou kuchyň" je obrovský a pravděpodobně to třetí den vzdáme. Lepší je dát si menší cíl - např. než půjdu spát, naskládám všechno nádobí do myčky.

Jaké rutiny máte a dlouhodobě používáte? Jaký zvyk byste rádi přidali?
Janička

Re: Zvyk na září - rutiny aneb vytvořme si nový návyk

Příspěvekod jane » 0, 1. září, 2017, 7:35 am

Každý večer umyju pracovní desku kuchynské linky , dřez, nahážu nádobí do myčky a zapnu ji.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod 1Janina1 » 0, 1. září, 2017, 1:31 pm

Koukám, že jsem tu rutinu pochopila jinak. Měla jsem za rutinu - každý čtvrtek dopoledne (mám odpolední) utřít prach, vyleštit skleněné plochy, vyluxovat, vytřít podlahy, WC a koupelnu (umyvadlo a vanu). V úterý - žehlení. Denní rutinu asi nemám, ale je to určitě chyba - vím, jak by bylo krásné mít připravené oblečení na druhý den do práce, případně i něco k jídlu. Nějak se k tomu nemůžu dokopat. A večerní úklid kuchyně? Myčku nemám, ale každý večer je nádobí umyto a dáno na odkapávač. Ráno bych moc ocenila, kdyby bylo nádobí i ve skříni... ach jo... to se mi podařilo jen párkrát. :beg: ALE!!! Moc mě to láká si tuhle závislost vytvořit, pokusím se!!! A začnu už dnes. Poreferuji, co jsem z toho uskutečnila. Minimálně to nádobí aspoň!!!
1Janina1

Příspěvekod Kriska » 0, 2. září, 2017, 5:40 pm

ráda bych k umytýmu nádobí ho měla i uskladněný z odkapávače pryč :D
Kriska

Příspěvekod kubula07 » 0, 3. září, 2017, 7:48 pm

Tak už bych konečně měla dodržovat ten uklizeny dřez večer. Tak já to zkusím ZNOVA. :give_rose:
kubula07

Příspěvekod misaK » 0, 4. září, 2017, 10:13 am

Včerejšek byl hektický, s chystáním do školy jsem odsunula již dávno zaběhlou rutinu přípravy věcí na ráno, s tím, že však mám budík na 6 a krásně to vše stihnu...
Co se mi dneska po X letech stalo???? ZASPALA JSEM...
Takže byl úžasný start do nového školního roku a tímto si zase na několik dní, týdnů, měsíců zapamatuju, jak je důležitá rutina přípravy věcí na ráno.
:blush2: :blush2: :blush2:
misaK

Příspěvekod Aliba » 0, 4. září, 2017, 4:53 pm

Tak bez večerní přípravy - oblečení, vše co prostě ráno potřeba k bez problémovému odchodu si to už nedovedu představit.
To by asi dračice autobus nestíhaly i jedině, že by nevstávaly v 6, ale v 5, tak to možná by bez přípravy zvládly.
Né, fakt ušetřený nervy, když je vše nachystaný.
Pak co Zizi doporučila aplikaci SplenDo - tak tam mám právě takový věci co chci každý den a nechci zapomenout a ono mě to upozorní - v čas v který si nastavím.
Takže je tam třeba otřít wc - nastříkám spej a přejedu toaletním papírem, opravdu chvilková záležitost a ec je čisté a nemusím pak náročně drhnout, Vyvětra a ustalat - jelikož má Dh směny, tak jsem na to pak kašla, teď je to pohlídané, koupelna, takové to bleskové přejetí baterií a umyvadla - střídaj se dračice, zamést předsíň, kuchyň - máme všude dlažbu a to jsou taková ta místa, kde se víc nabodelí, že nikdo nic nenechá válet v obýváku, kuchyň, nádobí myčka, stůl otřený a bez hotspotů-mikád, linka, sklokeramická deska.
Ono když se to dělá pravidelně, tak pak to zabere fakt málo času. Takový udržovací kolečko jsem někde vyčetla a upravila na sebe, prý 15minut. První takový úklid trvalo dýl, páč všude něco bylo, ale pak už se čas jen zkracoval. Takže dokopat se to držet a pak to jde.
Aliba

Příspěvekod BeelimeBeed » 0, 5. září, 2017, 12:23 pm

Já mám na úkoly a nákupní seznamy aplikaci Wunderlist...má jí i můj DH, tak když něco není doma a on je v Praze, koupí, sdílíme většinu seznamů spolu ;)
Oba jsme zapomětliví, něco řekneme že je potřeba a do minuty nevíme o čem byla reč, takže musíme všechno psát ..v rámci klidu v domácnosti jsme tohle zavedli, protože předtím byli výměny názorů - "já ti říkala / říkal že tohle je potřeba.." Nechci se dohadovat, to radši když jsem v práci mu napíšu ať si vezme mobil a napíše vše od drogerie po potraviny ať vím :mrgreen:
Obrázek
Obrázek
BeelimeBeed

Příspěvekod Janička » 0, 7. září, 2017, 4:38 pm

Ty jo, koukám, jak jste organizované, samá aplikace...Že bych vzala na milost hladicí telefony? :P

Tak jak se daří? Pracujete na nějakém novém návyku? Podělte se, bude to motivace pro ty, které mají krizi! :cool:
Janička

Zpět na Denní tipy