zvyk na srpen - zamyšlení

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

zvyk na srpen - zamyšlení

Příspěvekod Lída » 0, 3. srpen, 2015, 12:04 pm

Původně jsem chtěla navrhnout velké vyhazování, ale je horko :beach: a hodně lidí má dovolenou :) Co kdybychom se nad naším vztahem k věcem alespoň zamysleli? :mocking:

Máme věcí moc? Plné skříně? Je pro nás těžké něco vyhodit? Nakupujeme rádi? Nakupujeme, když je nám smutno, jen proto, abychom se přivedli na jiné myšlenky, i když věc vlastně nepotřebujeme? Bylo by pro nás jednodušší koupit novou skříň, abychom měli věci kam uložit, nebo se těch věcí zbavit? Na kolik věcí (ne nezbytných k životu) jsme už roky ani nesáhli, jen je někde máme uložené ve skříni nebo ve sklepě? Proč je pro nás tak těžké se věcí zbavit? Říkáme si, že bude šetrnější je prodat, než je vyhazovat, ale k prodeji se nikdy nedostaneme, protože je to moc práce?

Jak to máte se svým vztahem k věcem vy? :)
Lída
Site Admin

Re: zvyk na srpen - zamyšlení

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 3. srpen, 2015, 12:07 pm

S dalším členem rodiny přišlo i hodně věcí. To, že Olympic zpívá - Taky jsem se narodil bos - je pravda, ale.... Oblečení, deky, kočárek, postýlka, hračky..
Budu se nad tím zamýšlet a donutím i celou rodinu :lol:

A to vyhazování k tomu asi taky patří :laughingneqw:
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Lída » 0, 3. srpen, 2015, 12:13 pm

Dívala jsem se na pořad o hromadění věcí, a tam tomu psycholog říkal "víření prachu" :D - tomu, jak zvedneme věc, přemýšlíme, co s ní, a pak ji někam odložíme, a vezmeme jinou.

Pro mě je nejhorší ten proces rozhodování (měla jsem tu věc tak dlouho, nemohla bych si ji ještě nějaký čas nechat?) Kdybych měla odejít a vzít si deset věcí, nebude to problém, ale rozhodovat se u každé věci, je náročné. Ale lepší se to :)
Lída
Site Admin

Příspěvekod jane » 0, 3. srpen, 2015, 12:30 pm

Právě nad tímhle jsem se nedávno zamyšlela. Hodně věci se nakupuje, ne, že bysme je potřebovaly, ale spíš, že je mají druzí, líbí na obrázku v letáku, vidíme, že v suermarketu to ''berou všichni''
Můžu říct jeden příklad za sebe ........ve čtvrtek v lidlu bylo oblečení, nakoupila jsem hromadu oblečení ( kratase, mikiny atd.) jednotlivé kousky nebyly tak drahé, ale když se to sečetlo tak to byla už pěkná suma :shock: .Doma jsme to pozkoušeli, některé věci jsme vraceli ( neseděla velikost nebo střih) ..............A pak to přišlo :o ........řekla jsem si, že kdybych nekupovala vůbec žádné věci, tak by se nestalo vůbec NIC, každý by si vystačil s tím co má ve skříni, Dh má stejně oblíbenou jednu mikinu, ve které chodí nejraději a vůbec nepotřebuje plnou skřín náhradních. To samé i já i děti. Kolikrát člověk nakupuje zbytečnosti a pak před výplatou nemá peněz.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Sel » 0, 3. srpen, 2015, 1:07 pm

U mne vůbec nehrozí, že bych si koupila něco jenom proto, že to mají druzí. A už vůbec ne proto, že je to ve slevě. Pokud něco potřebuji, tak ano, podívám se po slevách, jinak je mi to lhostejné. Věci mám spíš z nostalgie. A některých je mi líto. Máme trochu broušeného skla, ale je mi ho líto vyhodit a moc se těším, až si na ně pořídím prosklenou vitrínu.
Teď se budu s těžkým srdcem loučit s různými ubrusy, prostíráním a dečkami a taky jsem se rozhodla vyhodit nějaké sklo a porcelán. Předpokládám, že když jsem je do teď neužívala, tak nejspíš už ani nebudu. Karafu po babičce a svícen po tatínkovi ale budu mít nadále.
Sel

Příspěvekod jane » 0, 3. srpen, 2015, 1:13 pm

Sel......napadlo mě, jestli nechceš ty ubrusy a dečky darovat někomu tčeba na chatu.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Sel » 0, 3. srpen, 2015, 1:46 pm

jane píše:Sel......napadlo mě, jestli nechceš ty ubrusy a dečky darovat někomu tčeba na chatu.

i to je jedna z možností. Zhodnotím kritickým okem.
Sel

Příspěvekod Kávička » 0, 3. srpen, 2015, 6:37 pm

U mě to trvá už delší dobu, takové to přemýšlení o tom, co vlastně potřebuju a zjišťuju, že je toho celkem málo, co potřebuji skutečně.
Během posledních měsíců stále dělám "čistku", ale protože se zároveň nerada loučím s věcmi, je to těžké a na dlouho.
Ale už je to méně o tom jestli se to ještě náhodou nehodí, protože na vsi se vše hodí stále. Ale už jsem rozhodnější.
Ale ten pocit, když je okolo mě méně věcí a tak nějak volněji a vzdušněji k nezaplacení. Rozhodně to tu nemáme holé.
Nehledě na to, že se tu daleko líp uklízí :).
Kávička

Příspěvekod senses » 0, 7. srpen, 2015, 3:33 pm

Tak s vyhazováním problém nemám. Jen v poslední době nemám čas vyhazovat.
Paradoxně zbytek rodiny je poněkud sentimentální, protože když jsem koupila dvě sady talířů
(12x hluboký, 12x mělký, 12 dezertní), aby to na stole nějak vypadalo, tak jim to bylo hrozně
líto vyhodit, že prý si zvykly. Občas se nás sejde ke stolu 8 - 10.
(měli jsme asi tři po několika kusech, takže když se nás sešlo víc, tak půlka osazenstva měla
jeden design a druhá půlka zas jiný)
Řekla jsem jim, ať je vyhodí do konťase na sklo, leželi na terase v krabici asi měsíc,
protože jim to bylo líto vyhodit.
Nakonec si je rozebrala švagrová s tchyní, že se jim hodí :lol:
Tak když na ně mají místo, tak proč né, že?
senses

Příspěvekod atevi » 0, 9. srpen, 2015, 8:58 am

Já jsem vyhazovačka nepotřebných věcí. Jen u některých ke kterým mám sentimentální vztah tak je mám uložené. Ale je jich málo. Díky Pojdte dál a Terapie domova vyhazuji opravdu vše nepotřebné. Daleko lépe se mi uklízí a udržuje pořádek. Řeším to tak, že věc dám u sebe v práci na popelnici a během dne nebo noci to zmizí. Lidi pořád něco potřebují :lol:
A zjistila jsem, že díky tomu jak vyhazuju nekupuji domů přebytečné kraviny. Samy to znáte jsou to většinou levné klumpy u kterých si říkáte, že moc nestály tak kdyby náhodou nebyly k ničemu tak je vyhodím... To samé oblečení. Už vybírám jen pěkné kvalitní kousky ( i v sekáči) u kterých vím, že mi sluší, padnou, dají se kombinovat s věcmi co mám doma, jsou z dobrých materiálů, které se budou dobře nosit. Pokud je to hodně podobné tomu co mám doma nekupuji. A opravdu jen ve slevě, hodně velké slevě nebo v sekáči.
Včera jsem umývaly skříňku s hrnci a pánvemi. Vyhodila jsem "wok pánev", která tam už překážela 2 roky. Připalovala a nepoužívala jsem ji. Tak šla...
atevi

Další

Zpět na Denní tipy