zvyk na září - večerní rutina

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: zvyk na září - večerní rutina

Příspěvekod Filomena » 0, 2. září, 2014, 11:10 pm

Já mám s večerní rutinou trochu problém. Ani ne tak tu osobní nebo dřez, ale třeba přichystat svačinu na kuchyňskou linku. Je mi to trochu proti srsti, nejen, že by na té lince nemělo nic být, ale myslím, že svačina by měla být v chladničce, zejména v teplých měsících, nebo když se potom doma topí. Když si ještě přimyslím jak dlouho jí mají děti (ale i dospělí) v tašce, tak 12 - 15 hodin nezávadnosti jídla pobyt mimo chladničku rozhodně neprospívá. Stejně tak uvařený čaj od večera nevidím jako nejlepší.
Stejně tak nevidím ráda ty připravené komínky na druhý den. Není to nepořádek, ale já ráda ráno vstávám do pokoje který je uklizený. Přece není takový problém sáhnout do skříně pro správné oblečení a obléknout si ho. Stejně večer nevím, jaké bude zítra počasí. To mě pak nutí mít skříň pořád uklizenou.
S čím se peru, to jsou různé věci, doklady a podobně, které potřebuji když někam ráno jdu. Protože nemám ráda, aby mi někde trčely na skřínce nebo na křesle, tak je ppotřebji mít rovnou v připravené tašce ve skříni. Jenže problém je v tom, že někdy ty věci potřebuji i dlouho do noci a nechce se mi pak chystat ještě tašku. Takže je ráno pak stejně doluji ze zásuvek a skřínek.
Můj velký večerní hřích jsou ruční práce. Neumím sedět u televize a nic nedělat, takže mám vedle televizního křesla pod stolkem košík s pletením, háčkováním nebo vyšíváním a pomalu se mi to tam hromadí, přetéká jak přidávám a mě přetékají z toho nervy. A tak vždycky jednou za čas musím udělat nálet a rozpracované věci omezit.
No a nakonec to co se snad nikdy nenaučím: chodit včas spát. - Mě je totiž líto jít spát, protože je klid, nikdo nic nechce, telefony nezvoní, pes ani manžel nic nechtějí a pochrupují v druhém pokoji - a mě je blaze. No a tak i když už se mi někdy zavírají oči a zívám, překonávám to, abych si užila tu chvilku pohody. Jsem totiž od malinka velká sova a fakt je mi líto si jít lehnout. A potom - v noci je obrovský klid na práci.
Filomena

Příspěvekod Lucci » 0, 3. září, 2014, 10:12 am

Nase vecerni rutina je uz zajeta. Perovala jsem hlavne deti, jeste kdyz jsem byla na MD, aby byly naucene. Protoze po nastupu do prace je rano vypravuje muz. Takze u nas je to toto:
Deti maji uklizeny pokojicek, hracky, sklizene stoly.
Maji na zidlich nachystane obleceni na rano.
Maji sbalene tasky, Becko batoh do skolky s tim, co potrebuje (nekdy plavani, nekdy ciste triko), Acko ma napsane ukoly a veci na dalsi den v tasce, vyndane svacinove krabicky na lince.
Po uklidu se deti umyji a podle toho, jak byli rychlí, stihaji pohadku v TV. Po pul osme odchazi do postele, kde poslouchají pohadku z radia nebo si ctou. V osm zhasiname.

Ja vecerni rutinu zacinam pripravou vecere v sest vecer. Mame studene vecere v 90%. Pritom mazu i svacinu pro Acko do skoly (Filomeno, houska je do rana v lednici, v pet rano ji prendam z lednice do krabicky a pripravim na stul :winkextra: ). Po veceri uklidim kuchyn. Dalsi uz moje osobni rutiny jsou pred spanim, kdy si nachystam do kuchyne na zidli obleceni na druhy den (vstavam brzy a nechci v loznici hrabat ve skrini a budit tim muze), pripravim si veci do prace na linku (papiry, klice a tak) a pokud mam co, tak v lednici mam krabicku s jidlem. Pak se jdu umyt, nekdy pri cisteni zubu prejedu umyvadlo, nekdy ne. A to je vse. :thank_you:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Maajja » 0, 3. září, 2014, 10:22 am

Já jsem se tady na učila mít čistý dřez a linku, je pravda, že o prázdninách jsem trochu polevila, ale teď už zase zvládám. Jinak bych spíš potřebovala naučit rutiny mládež. Vše si většinou chystají ráno, pak nestíhají. Teď je ten správný čas s tím u nich začít, zatím se daří, tak snad to vydrží. :)
Maajja

Příspěvekod Filomena » 0, 3. září, 2014, 10:35 am

No jo, já zapomínám, že už jsem babičkou a prababičkou a nemusím do práce. :s11651: A je fakt, že když tu u mně spí vnučka, tak ráno také chodím po špičkách, abych jí nebudila, než jí vše připravím do školy. Je jí sice už 16 a 1/2 roku, ale já jí ráda alespoň u mně rozmazluji, když od svých šesti let si všechno ráno musela dělat sama. - Je to jedna z mála výhod stáří, že časné ranní vstávání se u mně koná jen když jedu někam do mimopražského archivu nebo na matriční úřad. Jinak mě ráno obvykle nic nehoní (někdy pes :smiley-chores016: , ale ten jen když není DH doma). Kdybych byla v situaci dnešních matek, asi by to také bylo jiné. Člověku neškodí, když si to někdy připomene - to abych nebyla "zlá tchýně" :). Tak, a protože je dnes antiodkládací den, tak jdu konečně pohřbít urnu mé poslední tety ze Slovenska, která zemřela letos na jaře v 91 letech a v plném zdraví.
Filomena

Příspěvekod Tea » 0, 3. září, 2014, 11:03 am

Filomenko zlá tchýně - to mě pobavilo :) Ty snad ani nemůžeš být zlá tchýně :swoon: A babička a prababička musíš být úžasná.

Já tedy dodržuji čistý dřez, čistou linku i kuchyň, také obývák - vlastně mám uklizeno všude všechno, večerní hygiena ok, jen včera mě strašil koš vypraného prádla, to už se mi večer nechtělo.
Věci na ráno mě vlastně donutil připravovat muž - vstává brzo a budil mě, jak pořád otevíral skříně a šuplíky a chodil se mě furt ptát, co má dát dítěti :blink: Vymyslel to, šikula, dobře. Tenkrát jsem se naprdla a začala jim večer připravovat věci na ráno - resp. muž si večer připraví své a ja připravím mláděti (vše je ve skříni na chodbě, tak se nám nikde nic neválí). Také to nemám ráda - když už mě to stojí takového času, tak si ten pořádek chci taky užít :winkextra: A svačiny naštěstí zatím nedělám, ale budu je také dávat do lednice a ten čaj uvařím ráno - snad mi to bude tak fungovat.
Tea

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 3. září, 2014, 11:43 am

Jane: Neodsuzuj se. Chyba se někdy stane :mrgreen: - a je to k tomu, abychom ji příště nedělaly a připravily si to. :idea: Já se stále učím.
Lucci: Obdivuji, jak to máš zmáklé.
Filomena: Myslela jsem si, že důchodci mohou mít klid celý den. Já se vymlouvala, že večer mám klid, že děti spí. :mrgreen: Taky mám ráda noční klid, i když vlastně noční sova nejsem. A čas na ruční práce trochu závidím, musím si ho naplánovat.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Lucci » 0, 3. září, 2014, 12:47 pm

Roz... moc neobdivuj. :winkextra: Kluci jsou jeste mali, 7 a 4,5roku. Kdyz byli mensi, sedela jsem pri uklidu v pokojiku a rikala co a kam uklidit. "Vezmi auticko a dej ho do krabice." Nebo jsem pritom uklizela s nimi, kdyz tam byl velky binec. Lonsky rok (skolni) jsem chodila dozorovat, jak pokracuji. Letos uz jsem jen oznamila novy system... maji od sesti hodin, kdy je vecere, asi 1,5hod casu na uklid, pripravu veci a umyti. Kdyz jsou rychli, stihaji hodne pohadek v TV (19,20 vypiname), kdyz ne, vidi malo. Poprve videli jen 10min. :winkextra: Me totiz prestalo bavit delat jim dozorce a hlidat, co jako prave delaji a honit je "uz bude vecernicek". Nechavam to na nich, sami si resi, kolik toho uvidi. :dontknow: Otazkou zustava, co budu mit jako páku, až je TV omrzí. :o :dontknow:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod jane » 0, 3. září, 2014, 2:30 pm

Rozmarynko.dnesni rano uz bylo lepsí.Vecer jsem nachystala 3 hromadky obleceni, v pohode jsem stíhala nachystat svaciny i snidani, dokonce i pití. Ještě to musím zdokonalit, chybami se clovek učí. :D
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Filomena » 0, 3. září, 2014, 3:07 pm

rozmarýnko: Pokud dnešní důchodce nechce žít jako jezevec a krmit v parku holuby, tak se musí sakramentsky otáčet. Naše dva důchody dělají dohromady necelých 22.000 Kč a nájem s poplatky nás vyjde asi na 16.000 Kč. Za něco musíme jíst a když si chceme udržet t r o c h u slušnou úroveň, tak musíme ještě oba pořád pracovat. I když už to rozhodně není na plný úvazek. Manželovi (76) to po mrtvici už tak moc nejde (překládá odbornou motoristickou literaturu), já(69) dělám rodokmeny. Také už toho někdy mívám dost. Když sedíš pár hodin u PC a listuješ v matrikách, tak máš děsně unavené oči a někdy u toho i usínám. Ruční práce si beru k televizi když tam dávají něco co mě zajímá, jinak ne. Já neumím u televize sedět s prázdnýma rukama, to by mě brzo uspala. Dovedu usnout i při pletení ponožek a všichni se mi smějí.
Když jsem byla mladá, tak jsem trochu důchodcům záviděla sluníčko, které vidí celý den aniž by musely sedět v práci a přes dvůr viděli jen protější zeď. Dnes už mám dost rozumu na to, abych věděla, že není co závidět. Už vím, co mě brzy čeká, žádné velké plány si dělat nemůžu, když vidím, že "už se kácí i v našem lese" a tělo už nefunguje tak jako dřív a lepší už to asi nebude. To, že bych byla ještě "kus"už jsem dávno vzdala, to nejhezčí období mám za sebou a mohu být ráda, když nestraším lidi. Teď už si tak mohu dopřát občas (ale opravdu jen občas) divadlo, nějakou dobrou knížku raději z knihovny než kupovat, mohu mít radost i z toho, když se v noci nebudím a spím celou noc, když se daří dětem a vnukům. A je člověku teskno, když jim to někdy nevychází. Tak už to ale v životě chodí.
Filomena

Příspěvekod jane » 0, 3. září, 2014, 3:30 pm

Filomeno- najem s poplatkami delají 16 tisíc? Prijde mi to strasne moc :shock: ,je v tom urcite inkaso , predpokladam, ze nemas zadne pujcky. Mas velky byt, nebo bydlíš v nejaké drahé čtvrtí? Pokud to jde , snažila bych se ty naklady nejak snížit, abys nebyla nucena pracovat. Promin, jestli jsem moc zvedavá.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy