archiv zvyk na květen - Lov!

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: zvyk na květen - Lov!

Příspěvekod Ginger » 0, 12. květen, 2014, 10:55 pm

Stefi, tohle mu fakt nedelej, tim ho rozhodne muzes poskodit ... preci vyhrozovat takhle malemu diteti, ze ho vyzenes z domova ... to je hrozne

Takhle male deti vetsinou nejsou schopne uklizet sami, obzvlaste ne hromadu ruznych hracek, citi se zahlcene tim chaosem, ma se uklizet s nimi, tzn. sedet treba vedle nich a pobizet je, rikat jim, kam co patri, pokud se zarazi, co maji dale zvednout, atd.

ja jsem proti fyzickym trestum a myslim, ze i vyhrozovani neni dobre, ale obcas vyhrozuji, ovsem ne vyhozenim z domova, ale treba tim, ze danou vec vyhodim do kose, kdyz o ni neni zajem (vali se nekde), ale ani to mi neprijde idealni (clovek nema byt motivovanej strachem!), takze se snazim vysvetlovat do umoru - ze clovek muze o lezici veci zakopnout, ze kdyz budu vse uklizet sama, nebude cas na spolecnou zabavu apod. pokud dite udela neco spravne, uklidi neco, vyjadrit oceneni, taky spise vyjadrit, proc je to dobre "ted budu mit cas si s tebou hrat"
Miluju svou víru, že to jednoho dne dám. A že ten den se už blíží! :-D
Ginger

Příspěvekod dajdula » 0, 13. květen, 2014, 7:51 am

Ani mě se to vůbec nelíbí. Učím ve školce a úklid tam probíhá v klidu jen díky tomu, že první dva měsíce intenzvně děti učíme, kam věci patří, jak se to tam dává a chválíme za každou blbost. Proto ve výsledku koncem roku stačí zazvonit na zvoneček. Děti společně řeknou básničku : "Zvoní, zvoní zvoneček, už je hraní koneček a automaticky uklízejí a sedají si ke stolku." Co děti systematicky a vytrvale neučím, nemůžu očekávat, že to nasají z atmosféry, popřípadě z mého demostrativního úklidu před nimi. Moje děti si taky mysleli, že mě to prostě baví a proto to dělám.
U nás se prostě losují úkoly a máme stále dohled. Co sis vylosoval, máš hotovo?
dajdula

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 13. květen, 2014, 7:59 am

dajdula, trep, ginger: Díky.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod jane » 0, 13. květen, 2014, 9:51 am

Stefi..to vyhrozovani, ze kluka vyzenes z domu je dost krute a vidis, ze se to stejne míjí účinkem, chlapec mozna vypadá, ze to ma na háku, ale vnitrne se ho urcite bolestive dotýká.
Zkusila bych tuto metodu, pokud si nechces uklizet svoje hracky, nachystam ke dverim pokojicku pytel a prines sem ty hracky, dám je detem , co je nemaji, a budou za ne vdecne a radi si je budou uklizet.Dopadne to tak, ze dite zacne nastvane nosit hracky do pytle a pak je zacne tridit, ze jako tuhle hracku tam klidne hodim a tuhle si necham a uklidi si ji do komody nebo boxíku, Nakonec jsou vsechny hracky posbírané. Věrim, ze v pytli toho moc nebude, dite ma ke svym hrackam vybudovany vztah a nerado se s nimi bude loučit.Vetsinou jeste vytahne neco nebo vsechno z pytle a dá si to mezi své hracky. A kdyz ne, tak pytel odnes nekam na neviditelne misto.
Co nemáš , nemusíš uklízet.
jane

Příspěvekod Stefinka » 0, 13. květen, 2014, 11:19 am

Já vím, že je to drsné, proto to dělat nechci, ale já už prostě nevím kudy kam.... už měl i hračky sbalené v pytli s tím, že jdou do koše, ale bylo mu to jedno, když byl i bez nich, je mu všechno jedno... pak mi přijde s odpovědí, že babičku mu koupí nový, takže jsme zase o tom, že u babičky asi uklízet nemusí a že se vše udělá za něj, takže to se hádáme i s tchýní a musím omezovat pobyt u babičky kvůli rozmazlování.... není mi to příjemné, vím že je to drastické, ale já už jen prostě nevím kudy kam, rad tu dáváte spoustu, ale všechno už je ozkoušené a nefunguje to.... to mám s ním uklízet celý život? On ví, kam to patří, umí to uklidit sám, ale jenom proto, že jemu se nechce, tak já tam s ním budu dvě hodiny sedět a diktovat mu to, případně to mám stále uklízet s ním, což ve finále znamená za něj, protože on se nepřidá? Pořád mi přijde, že to stále nikam nevede....já mu to vysvětlila všechno v naprostém klidu, že se uklízet musí, že já tak nemám na zemi jídlo nebo nádobí a tak, že prostě to musíme dělat všichni a tak, ale já už nevím, jak mám dál postupovat.... vím, že trávím na netu dost času, když si děti hrají sami, mám čas. Přijde mi dost velký už na to, abych s ním musela uklízet, proto chci dosáhnout toho, abych zavelela, že teď se jdou uklízet hračky a on to prostě bez keců udělal. Ale evidentně se toho asi nedočkám. Ve školce si učitelky stěžovaly, že tam také uklízet nechce, takže jak vidíte, nefujguje to ani tam pod pedagogickým odborným dozorem... tak jsem si říkala, že ho zkusím teda dle Lucci víc zapojit do úklidu domácnosti, že mi bude pomáhat s více věcma, aby teda viděl, co se všechno musí dělat a že i já mám spoustu práce, se kterou mi nikdo nepomáhá a musím jí udělat.... na jednu stranu máte názory, že i rok a půl staré dítě už zvládne spoustu věcí, na druhou mi řeknete, že pětileté dítě to samo zvládnout nemůže a musím to dělat s ním, tak pak se v tom trochu ztrácím, je jasné, že každé dítě je jiné a jinak šikovné, ale já už toho zkusila tolik. Prostě když to budu uklízet za něj, tak se to přece nenaučí nikdy.... díky za názory i rady, zkusím to teda znovu jak s miminkem od začátku, k babičce ho přestanu dávat, víc ho zapojím do domácích činností a pokud i to nikam nepovede, tak asi budu mít smůlu a budu tu mít dvě děti a dh, po kterých budu uklízet a bude to prostě jenom na mě, čož teda mě vůbec nepotěší.....
Stefinka

Příspěvekod Lucci » 0, 13. květen, 2014, 11:43 am

Stef... co dela u babicky, do toho ti nic neni (samo s mirou). Kdyz u babicky neuklizis, tvoje vec, to je u babicky. Tady jsi doma a tady se uklizi. Hracky v pytli bych pravdu odnesla a vyhodila (klidne za dvere a pak nekam schovat. Ze tim hrozis a neudelas to, to je na nic. Kdyz babicka koupi novy, necha si je u babicky. Doma hracky neumis uklizet, tak je tu nebudes mit. A nemysli si, ani me 7+4lete dite neuklizi dokonale. Za uklizene vcera prohlasili, kdyz byla volna podlaha. Bohuzel jsem to nebyla zkontrolovat, tak jsem na to prisla az po vecernicku. Stoly plny pastelek a koralku, pod posteli auticka... dneska je ceka dukladne repete, vcera uz jsem na to nemela moral. :dontknow:
Me prijde, ze porad jen vyhrozujes a neplnis. Vecer bych si sedla na postylku a slovne dirigovala uklid. Kdyz by nechtel, vzala bych pytel... (treba to pojmout i tak, ze co bude na zemi, seberes a vyhazujes) a posbirala, co nechce. Pytel bych opravdu dala za dvere (u nasich kde maji popelnici sami pro sebe bych ho donesla az do popelnice) a az by spal, tak bych ho nekam schovala. Mi nerikej, ze mu bude jedno, kdyz si nebude mit s cim hrat. :scratch_ones_head:

Na kazdy dite je páka, musíš jen najit jaka. :scratch_ones_head:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 13. květen, 2014, 11:54 am

K těm hračkám: Dlouho se nám povalovali po domě plyšáci. Já je moc nemusím, ale kupuju je taky. A tak jsem jednou vzala naše pytle plyšáků, mezi tím i moje textilní hračky, které jsem dětem šila. A dělali jsme burzu - každý se přihlásil o svého plyšáka a dal si ho do svého ikea koše. A kterého někdo nechtěl, tak ty jsme dali do pytle a do diakonie. Ale víte co - nejvíc plyšáků jsem bránila já (od někoho milého jsme ho dostali, ten byl přece drahý, a tak) a děti se mi smály. Štvalo mě, že vyřadily i to, co jsem vyráběla. Něco jsem si schovala. A zbytek šel pryč. A je klid. A když se ptám - čí je tohle - je to pak jasný a oni si to snáz uklidí. Tak to je o tom, co bylo u nás brzdou k úklidu -JÁ. :mrgreen:
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Stefinka » 0, 13. květen, 2014, 12:00 pm

Lucci píše:Stef... co dela u babicky, do toho ti nic neni (samo s mirou). Kdyz u babicky neuklizis, tvoje vec, to je u babicky. Tady jsi doma a tady se uklizi. Hracky v pytli bych pravdu odnesla a vyhodila (klidne za dvere a pak nekam schovat. Ze tim hrozis a neudelas to, to je na nic. Kdyz babicka koupi novy, necha si je u babicky. Doma hracky neumis uklizet, tak je tu nebudes mit. A nemysli si, ani me 7+4lete dite neuklizi dokonale. Za uklizene vcera prohlasili, kdyz byla volna podlaha. Bohuzel jsem to nebyla zkontrolovat, tak jsem na to prisla az po vecernicku. Stoly plny pastelek a koralku, pod posteli auticka... dneska je ceka dukladne repete, vcera uz jsem na to nemela moral. :dontknow:
Me prijde, ze porad jen vyhrozujes a neplnis. Vecer bych si sedla na postylku a slovne dirigovala uklid. Kdyz by nechtel, vzala bych pytel... (treba to pojmout i tak, ze co bude na zemi, seberes a vyhazujes) a posbirala, co nechce. Pytel bych opravdu dala za dvere (u nasich kde maji popelnici sami pro sebe bych ho donesla az do popelnice) a az by spal, tak bych ho nekam schovala. Mi nerikej, ze mu bude jedno, kdyz si nebude mit s cim hrat. :scratch_ones_head:

Na kazdy dite je páka, musíš jen najit jaka. :scratch_ones_head:

Lucci, ale to už jsme udělali tuším před rokem, že opravdu hračky jsme vzali do pytle s tím, že je jde manžel vyhodit, dal je do jiné zamykací místnosti, dostal je až po několika dnech s tím, že tu byla návštěva s dětma a neměli si s čím hrát a trochu byl hodnější, tak jsme mu je vrátili, ale bylo mu to opravdu jedno, že je tu nemá.... a hračky co kupuje babička u babičky zůstávají, protože jsme jí tisíckrát řekli, ať přestane ty krámy kupovat, dostává víkend co víkend nějakou pouťovou hovadinu, která se hned rozbije a je úplně k ničemu, jen to stojí peníze, dostává to pořád a bez zásluh a nám už to leze na nervy, takže má zákaz tahat ty krámy domu, stejně je to hned rozbité či se to tady pak válí..... snažím se neřešit, co dělaj u babičky, ale ono když je tam kluk skoro každý víkend na jednu na noc od dvou měsíců prakticky, tak ono to do výchovy zasáhne dost, tchýně se na kluka hodně upnula, žije jenom jím a pořád ho chce hlídat, takže tam je kluk dost často, já tím že jsem na děti sama, tak pomoc uvítám, to je jasné, ale je pravda, že to dost zasahuje do naší výchovy, protože tam je dost rozmazlovanej a dost nám to začíná vadit, protože přesně to dopadá tak, že on si něco zničí nebo tak a místo aby mu to bylo líto nebo tak, tak to vyhodí do koše s tím, že mu babička koupí nový a fakt přinese třeba za týden tu stejnou hovadinu.... on si pak neváží ničeho a to také podle mě není dobře.....
Stefinka

Příspěvekod Maajja » 0, 13. květen, 2014, 12:01 pm

Já jsem někdy, když byli děti takhle malé, třeba řekla, že neuklizené hračky v noci utečou, a pak když už spali, tak jsem to co zůstalo na zemi někam schovala... Docela to fungovalo, a když pár dní pěkně uklízeli, tak se k nim hračky zase jako vrátily...
Maajja

Příspěvekod Stefinka » 0, 13. květen, 2014, 12:22 pm

Já mám pocit, že u nás všechno funguje prostě chvilku.... jeden čas zabíralo, že jsme závodili, jestli třeba já dřív uklidím v ložnici nebo on v pokojíčku nebo jestli já dřív vyžehlím nebo on uklidí atd... fungovalo to tuším tři dny, pak už si z toho houby dělal a neuklízel. Teď jsem mu řekla, ať uklidí hračky, že jde Nellynka spát a to je jedinej čas, kdy smí na počítač (on tam chodí vařit a péct, má tam takové děcké holčičí hry o pečení a vaření a přijde mi to celkem nezávadné), to tak max. jednou za týden, když je víkend a třeba není ješště u babičky, tak aby mi nehlučel v kuchyni, když je vedle pokojíček a nechal malou vyspat, tak pokud třeba zrovna potřebuju vařit nebo nemáme nějakej program, tak mu dovolím si jít zahrát, přes týden bývá ve školce.... a samozřejmě nic neudělal, tak jsem řekla, ať to nechá být a jde z pokojíčku, že potřebuju, aby už spala a on, že si to chce uklidit (ví že jinak počítač nebude), tak říkám, ať si pospíší... po chvíli koukám, že háže něco holce do postýlky a dělá hovadiny, hračky kolem na zemi dál (moc tam toho nebylo, fakt jen pár věcí), tak jsem ho vyhnala s tím, že už chci aby spala, ať jde z pokoje, tak začal kňourat, že chce na počítač, tak jsem řekla, že ne, že nemá uklizeno a on, že chce uklízet, tak říkám, že už je pozdě, že měl času dost a neudělal to, tak má prostě smůlu, že si může malovat nebo dělat něco jiného.... zahrála bych si s ním prší nebo domino, ale to mi nepřijde motivační, když neuklidil, tak jsem mu navrhla malování, ať má nějakou činnost a nejdřív, že ne, teď že teda jo, tak si tu píše, už docela mu to jde, dneska mi vyjmenoval správně skoro celou abecedu, zná to z toho dětskýho tabletu, tak čumím, jak se pořád učí a vlastněě i sám, je šikovnej, tak tu teď píše na papír místo malování..... je to tak správně nebo zas dělám něco blbě? Já se ráda přiučím, přiznám se, že nejsem moc trpělivej člověk, ale je fakt, že vydržím hodně dlouho v klidu, než mi rupnou nervy a vylítnu, poslední dobou mám nervy našpnovaný dost často, jak jsem s nima pořád, kord když je nemocný a je pořád doma, ale snažím se, ale i tak děkuju za rady a pomoc, kord když jsou mezi vámi učitelky a tak, já si ráda nechám poradit :-)
Stefinka

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy