archiv zvyk na květen - Lov!

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: zvyk na květen - Lov!

Příspěvekod betelgeuzz » 0, 12. květen, 2014, 9:27 am

Stefi, myslím, že by to chtělo řešit hlavně v klidu.
Večer si sednout (třeba i s dětma, nevím, jak jsou staré) a říct, že je toho na tebe moc, že si taky potřebuješ odpočinout a kdo co bude dělat doma, aby se vám žilo líp. Vypsat si třeba jednotlivé činnosti, které se doma musí dělat a rozdělit si je. Nedávno jsem to takhle vypsala holkám na lednici, že jejich prací je uklízet si po sobě hračky a oblečení, protože to pořád nechávají někde válet (4,5 a 2,5 roku). Teda ne, že by si začaly okamžitě uklízet, ale když jim to připomenu, tak se snaží.
S m jsem to naštěstí vyřešila hned na začátku soužití, kdy dostal na výběr, které domácí práce bude dělat on, vybral si utírání prachu a vysávání. Ještě jsem mu to předložila jako výhodu, že si vlastně může vybrat, co chce, zatímco mně zůstává ten zbytek :D
betelgeuzz

Příspěvekod Stefinka » 0, 12. květen, 2014, 9:47 am

betelgeuzz píše:Stefi, myslím, že by to chtělo řešit hlavně v klidu.
Večer si sednout (třeba i s dětma, nevím, jak jsou staré) a říct, že je toho na tebe moc, že si taky potřebuješ odpočinout a kdo co bude dělat doma, aby se vám žilo líp. Vypsat si třeba jednotlivé činnosti, které se doma musí dělat a rozdělit si je. Nedávno jsem to takhle vypsala holkám na lednici, že jejich prací je uklízet si po sobě hračky a oblečení, protože to pořád nechávají někde válet (4,5 a 2,5 roku). Teda ne, že by si začaly okamžitě uklízet, ale když jim to připomenu, tak se snaží.
S m jsem to naštěstí vyřešila hned na začátku soužití, kdy dostal na výběr, které domácí práce bude dělat on, vybral si utírání prachu a vysávání. Ještě jsem mu to předložila jako výhodu, že si vlastně může vybrat, co chce, zatímco mně zůstává ten zbytek :D

No já mám nevýhodu teď v tom, že mám chlapa doma spíš víkendově a to je rád, že se trochu vyspí a zařídí si věci, které v týdnu nestíhá tím, že je mimo republiku, takže ono to není jednoduché, je teď všechno na mě tak nějak o to víc. Ale právě proto by mi bohatě stačilo, kdyby si uklízel po sobě aspoň základní věci a to je to, co ho nějak nemůžu naučit, ale snažim se mu to připomínat a být důslednější, aby viděl, že mi to vadí a že by ho fakt neubylo, no uvidíme, jestli se k tomu nějak dohrabeme. U dětí to mám v plánu zavést, klukovi je 5 a s uklízením těžce bojujeme, mám v plánu nějakou tabulku s povinnostmi a bodovým systémem, kde po týdnu vyhodnocení třeba bude zmrzka či nějaká drobnost za odměnu, podle zásluh, ale zatím je to jen teorie v mé hlavě a nebyl čas přeměnit to ve skutečnost, musím to nějak vychytat a sesmolit, holce je 20 měs., takže ta je ještě malá, ale do budoucna budu chtít naučit to obě děti....
Stefinka

Příspěvekod betelgeuzz » 0, 12. květen, 2014, 9:58 am

Stefinka píše:No já mám nevýhodu teď v tom, že mám chlapa doma spíš víkendově a to je rád, že se trochu vyspí a zařídí si věci, které v týdnu nestíhá tím, že je mimo republiku, takže ono to není jednoduché, je teď všechno na mě tak nějak o to víc. Ale právě proto by mi bohatě stačilo, kdyby si uklízel po sobě aspoň základní věci a to je to, co ho nějak nemůžu naučit, ale snažim se mu to připomínat a být důslednější, aby viděl, že mi to vadí a že by ho fakt neubylo, no uvidíme, jestli se k tomu nějak dohrabeme. U dětí to mám v plánu zavést, klukovi je 5 a s uklízením těžce bojujeme, mám v plánu nějakou tabulku s povinnostmi a bodovým systémem, kde po týdnu vyhodnocení třeba bude zmrzka či nějaká drobnost za odměnu, podle zásluh, ale zatím je to jen teorie v mé hlavě a nebyl čas přeměnit to ve skutečnost, musím to nějak vychytat a sesmolit, holce je 20 měs., takže ta je ještě malá, ale do budoucna budu chtít naučit to obě děti....

Nojo, když je chlap celý týden pryč, tak to zas funguje jinak. Ale myslím, že i tohle se dá řešit v klidu pokecem a ne jedovatýma poznámkama, to se akorát naštve a vznikne z toho hádka. :( a teda s odměnama za úklid nesouhlasím, úklid je povinnost a ne něco, za co má být dítě odměňováno. Za chvilku se tě bude ptát, co za to, že uklidí, že si napíše úkoly apod. S dětmi je potřeba na to jít postupně. Zadávat malé úkoly, když je člověk pošle uklidit pokoj, tak budou chvíli bezradně stát uprostřed pokoje, protože neví, kde začít a pak si půjdou hrát. Lepší je být s nimi a říkat jim, že mají dát oblečení do skříněk, knížky do knihovny, hračky do krabice apod. A být s nimi, ze začátku jim pomáhat. Hlavně jim to vysvětlit, proč si mají uklizet, aby pak věci našli, aby měli místo na hraní a občas je nechat pocítit důsledek, že třeba nemůžou něco najít, nemají si co oblíct apod.
betelgeuzz

Příspěvekod Stefinka » 0, 12. květen, 2014, 10:03 am

Já taky nemyslím, že když si uklidí pokoj tak poletím kupovat hračky, já to myslela tak, že když si třeba celý týden budou opravdu plnit povinnosti ve všech ohledech, že třeba zajdem na zmrzku nebo jim doma udělám na co maj chuť a tak, jako že jsme to společně zvládli a doma je uklizeno a tak, že se vše daří, jenom takové jako motivační odměny, třeba že bude nějaký výlet nebo zmrzlina nebo tak, samozřejmě to musím vyladit, protože přesně nechci docílit toho, aby se uklízelo jenom kvůli odměnám, ale aby to byla jen taková malá motivace, jen zvyknout si na to, že se to dělá a je to rutina. Do DH nereju vůbec, většinou si bez řečí vše dělám sama, jen už to dělám pořád, tak mě to začíná rozčilovat a třeba se ho jen zeptám, jestli by si nemohl ustlat nebo proč má ponožky ležet na zemi a tak, že je má dát do prádlo, pokud je to na vyprání, jen se v klidu zeptám, případně mu řeknu, nejsem jedovatá nebo tak, ale stejně zatím výsledek žádný no, zahraje to do legrace a konec.
Stefinka

Příspěvekod Lucci » 0, 12. květen, 2014, 10:28 am

Stefi... 20mes neni rozhodne mala na uklid. Jak chodi, zvlada uklizet. :winkextra: Me rocni kluci lestili zrcadla, vytirali, zametali, motali se mnou housky u linky nebo jatrove knedlicky, kremrole namotavali na trubicky... delala jsem s nimi vsechno od malicka. Ve dvou letec umeli rozlepnout vajicko, sedmiletej sam uvari krupicku (samo mu rikam, kolik ceho a kam), umíchá pomazanku (taky se slovnim vedenim). Oba dva (7+4) si vecer automaticky chystaji obleceni na rano, samozrejmosti je uklizeny pokojicek nez jdou na vecernicek (to uz uklizi sami, my jen kontrolujeme splneni), zvladnou zamest kuchyn, vcera sami povesili pradlo. Ovsem jako svoje povinnosti maji jen uklid pokojiku, sbalení a vybaleni batuzku (do skolky, do skauta, k babicce), uklid nadobi po jidle do mycky (uz taky automaticke), priprava obleceni na rano (vecer na zidle) + spinave do kose na pradlo, Acko k tomu ma jeste uklid slozeneho spodniho pradla cele rodiny (necham mu to na stole, on to uklidi) plus teda pripravu do skoly a ukoly.
Tim vsim chci rict, ze cim driv je zapojis do uklidu, tim driv to budou delat sami. Jedeme bez jakekoliv motivace, proste uklizet se musi. Kdyz remcaj, dam jim na vyber, zrcadla treba lesti taky jen oni (ale na pokyn), tuhle se remcalo, proc to maj porad delat oni, tak jsem vykoukla z koupelny se slovy "chces jit radsi myt zachod misto me?" tak se sklidnili. :mrgreen: Acko sem tam i zehli. :cool:
Dulezite je, aby videli, ze kdyz delaji, dela i rodic. A pokud neco udelaj nedokonale, neopravovat to pred nima. :mocking:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Maajja » 0, 12. květen, 2014, 10:44 am

Lucci - máš moc šikovné děti :D . Obdivuju, jak to máš pěkně zorganizované. :good:
Moje děti taky rády pomáhali, když byli malé. Tenkrát je to bavilo, dělat to co dělám já. Třeba u vaření na stoličce, aby dosáhli na linku, nebo uklidit si své oblečení, zametat. Ve školním věku je to ale přešlo a musí se přemlouvat. Tak zpětně vidím, že je důležité využít doby kdy se snadno chytnou a hlavně pak zavedený systém udržet - no to se mě nepovedlo. Oni jsou hodní, když něco potřebuju tak pomůžou, ale nejsou to ty rutiny uklízení po sobě.
Maajja

Příspěvekod Stefinka » 0, 12. květen, 2014, 10:51 am

Já nevím, ale malej se mnou také dělá od malička vše, s úklidem hračkem mu od mala pomáhám, když chci aby to udělal sám, neudělá nic, radši si hraje nebo se válí a prdí mi na to, vzteklám se hodiny denně kvůli tomu, přitom rád se mnou od malička vaří, vždy byl u všeho, co jsem dělala, snažím se v poslední době uklízet pořád, děti se kolem mě pořád motají, pořád vidí, že něco dělám a přesto nic... holka je ještě malá na můj vkus, ale uklízet umí, když jí na něco co přinese řeknu, aby to šla uklidit, tak to udělá, už mi rozumí, to jo, když jí řeknu, ať něco vyhodí do koše, udělá to, to jako jo, ale úplně rozum z toho proč to dělá nebo kam se co třídí a tak, ještě nemá. Ale u kluka mě to štve, to už dochází opravdu hodně daleko, protože nechci s tím sedět ještě v pěti letech a pomáhat mu, chci aby to konečně zvládnul sám, že prostě já si jdu uklidit svoje a on si musí uklízet svoje, ve školce to taky dělaj, že si uklízejí hračky po sobě, se kterými si hráli, on má teda s tím problém i v té školce, hadry co svlíkne mrskne na zem rukávama na druhou stranu, prostěě to mě zabíjí a to mu to pořád říkám, ať si to složí, i jsem mu to ukazovala, jak se to dělá, nic.... přitom ví, že si trenky a ponožky každý večer házíme do prádla, na ostatní se vždycky podívám, jestli je to špinavé, pak to buď dá do koše nebo si to má složit, nic..... nevím proč, ale mám pocit, že z kluka roste druhej DH, ten taky kde mu co upadne, tam to nechá, včetně prádla, ten si ani to spodní nejde uklidit, ale nechá to ležet na zemi u postele a když to nechápe třicetiletý chlap, jak to mám vysvětlit pětiletýmu dítěti, že si prostě po sobě uklízíme? Já už si připadám jak když mluvím čínsky nebo co, dneska jsem kluka provedla po bytě, abych se ho zeptala, zda máme věci rozházené po zemi a on, že ne... tak říkám proč v pokojíčku musí být pořád všechny hračky rozházené, proč si nevezme tu, se kterou si hraje a pak jí neuklidí, když si jde hrát s něčím jiným nebo tak a on, že už bude uklízet a že to tak bude dělat.... dojde do pokoje, sedne si a nic, neuklílzí dál a to brečí a slibuje... já už vážně nevím, ledová sprcha zabírala chvíli, od té doby jí nepraktikuju, přijde mi to drastické, ale asi budu muset zase začít.... včera jsem mu sbalila batůžek a řekli jsme mu, že jestli nechce uklízet, že nemusí, že může jít bydlet někam, kde mají bordel a neuklízí, ale že nám se to nelíbí, že chceme mít uklizeno, že taky nemám v kuchyni na zemi oblečení a nádobí a jídlo a tak..... opět nic, zase si šel sednout a hrát, prostě to nedoklidí, já už nevím jak mu to mám říct, rupou mi nervy, snažím se být x krát v klidu, ale pak už vybouchnu, já už prostě nevím, co dělat s dítětem, které absolutně neposlouchá, přitom ty návyky mu odmalinka vštěpuju, od miminka komentuju každej krok co dělám, taky brzy obě děti mluvily, ale to je asi vše, co mu zůstalo.... Jsi Lucci skvělá, co pozoruju, život ti šlape úplně perfektně, máš vše zmáknuté, všichni ti pomáhají, všechno máš pod kontrolou, závidím, ale zároveň je mi líto, že u nás to nejde a já už nevím, co s tím mám dělat :-(
Stefinka

Příspěvekod Lucci » 0, 12. květen, 2014, 11:10 am

Stef... napada me treba nevyprat mu to, co neni v kosi, ale to jde tak u DH a ne u petiletaka. :mrgreen: Me taky vsechno neslape, ale u deti jsem proste dusledna. Kdyz by na pokyn nesel uklizet, sla bych s nim a opakovala to. Pripadne ho nasilim donutila to udelat. U vas by treba zabralo nepoustet pohadku dokud neni uklizeno. Mas jeste male deti, pro ne muze byt TV motivace. U nas alespn v peti letech byla, ale je fakt, ze ja za cely den TV nepustila ani sobe ani detem. Sedela jsem v pokojiku na posteli a rikala "knizku do knihovny, auticko do krabice, sloz obleceni" a az bylo hotovo, slo se na vecernicek. Kolikrat ho nestihli nebo videli pulku. A pokud nestihali a blbli, koukli jen vecernik a konec, ted maji nekdy potom Kacery.
Co se mi u deti vyplatilo je dulednost (kdyz neco reknu, tak to plati, i kdyz se mi to pak nehodi) a brzy na ne vztahnout ruku (aby vedeli, ze mohou dostat, ne ze jsou denne mlacení :mrgreen: ).
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Stefinka » 0, 12. květen, 2014, 11:54 am

Ale já to tak u DH dělám, co není v koši, neperu, ať si to pak sbírá kdy chce, holt jsem na tom bitá já, že se na to celej tejden pak musím koukat, ale už nechodím po bytě a nesbírám, pokud teda vyloženě nepotřebuju doplnit pračku nebo fakt nedělám nějakej jooo úklid, že mi to leze na nervy, tak jinak do toho objeváku nelezu a nechávám mu tam ten bordel.... Ale u kluka to nejde. A tohle jsem dělala taky, že jsem seděla a diktovala, to nějakou dobu taky fungovalo, ale prostě si myslím, že by to měl už zvládat sám, aniž bych mu musela říkat, přece moc dobře ví, kam která hračka patří, ale on mi na to absolutně prdí.... jakejkoliv trest mu nic neříká (byla jsem jako dítě to samý), televize ho taky nepoloží, fakt nevím no... a pro ránu taky nejdu daleko, dřív byl bitej jak pes, teď už tolika ne, je větší, tak v některých věcech už je to s ním jednodušší, ale teď fakt neposlouchá vůbec a neuklízí a je ot o nervy, ale vím, že dám výprask a je to k ničemu... takže teď zkoušíme sbalený batůžek, ale myslím, že dokud ho za ty dveře opravdu nevyšoupnu, tak to nebude nic platný, asi jako s tou srchou, dokud jsem vyhrožovala, tak nic, pak jsem ho vzala a v oblečení ho hodila do vany, pustila sprchu, takovej řev jsem ještě neslyšela, si sousedi museli myslet, že tu minimálně vraždím, ale jak rychle pak bylo uklizeno.... a přesto když mu tím vyhrožuju, nic se neděje, když vstanu a naznačím, že ho vemu, slibuje a rychle ulidí dvě tři hračky a zase si sedne a nic.... tak já nevím, mám tyhle drastický metody praktikovat tak dlouho, dokud to vážně nebude dělat sám od sebe nebo co mám dělat? On je dost cíťa a mám strach, že psychicky je malinko nevyrovnaný a nerada bych mu těmihle metodami něějak ublížila, ale když to nejde po dobrým, tak co mám dělat? Když to nechám být, nebude v tom pokoji denně kam šlápnout. A když si to uklidím sama, tak kam to povede?
Stefinka

Příspěvekod treperenda » 0, 12. květen, 2014, 10:19 pm

Stefi, jak by ses cítila ty, když bys měla dělat něco, co je možná docela těžký a hlavně tě to strašně nebaví, tudíž by se ti do toho nechtělo, takže by tě ten zadavatel práce - muž, zaměstnavatel, kdokoli - hodil do vany a osprchnul ledovou, pak tě zřezal a následně sbalil batůžek a vyhodil z domu? Mě tohle teda přijde jako docela drsný metody. Máchat děcko ve studené vodě kvůli neuklizeným autíčkům, to je docela neadekvátní, ne? Nezlob se na mě, možná se tě dotknu, ale říct to musím. POdívej se na dnešní množství a délku svých příspěvků, vynásob je časem, který jsi věnovala popisu hříchů dětí a manžela. Možná, kdybys jen třetinu toho času věnovala společnému úklidu s dětmi, tak bys za pár týdnů už nepotřebovala na toto téma nic psát.
Jsem poslední, která může v tomto tématu něco radit. Úklid pokojíčku je u nás rozhodně velmi nezvládnutý výchovný úkol, ale představa dítěte sprchovaného ledovou vodou kvůlůi rozházenýmu legu, to je pro mě už prostě hard core.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy