Kolik věcí opravdu potřebujeme?

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: Kolik věcí opravdu potřebujeme?

Příspěvekod mint » 0, 24. duben, 2014, 8:39 am

Skoro bych řekla, že mít internet a nemít televizi je to vůbec nejhorší... když nebyl internet a měli jsme doma jednu TV tak jsme celá rodina koukali společně. Dneska mám z vyprávění spíš ten pocit, že při dnešní nabídce si každý čučí na svém počítači na to co se mu líbí a o to míň spolu tráví čas... tak třeba v tomhle je ta televize výrazně lepší. No rozhodně bych chtěla jednou vyzkoušet párty s popcornem a matracemi jako mívají u dajdulů :grin:

rozmarýnko
my taky nemáme oltář, máme jí tu tak strčenou mezi ostatním nábytkem, určitě není v centru. Jen mě mrzí, že jsme oba slepí jak patrony a tudíž jsme si pořídili na můj vkus docela velkou jelikož na té staré s úhlopříčkou asi 30 cm jsem já z kuchyně a DF z křesla neměli šanci nic vidět :laughingneqw: Ale zase jsem ráda, že jsme si pořídili kabelovku. Trochu jsem se bála, že pak budeme koukat víc, ale není to tak. Máme prostě jen lepší výběr a nedíváme se na blbosti jen protože nic jiného nejde. Akorát teda je blbé, že čím víc kanálů, tím větší pravděpodobnost, že někde dávají nějaký sport :laughingneqw:

Janička:
nemyslela jsem to tak, že každý kdo nemá televizi žije natruc... to jen u některých mi to tak přijde... nebo že vlastně ani nevědí proč jí nemají a řídí se jen módou. Třeba můj ex je toho zářným příkladem. Vždycky odsuzoval televizi, že je špatná a přitom trávil celé dni hraním jakési on-line hry kde lítal vesmírem... A taky neodsuzuju nikoho kdo nemá televizi ani ty, kteří jí mají puštěnou celý den - jen bych s takovým člověkem prostě asi nemohla žít.... A já se jí zbavovat nehodlám a třeba dětem ji taky úplně zakazovat nebudu. Nechci k ničemu zaujímat takové extrémní postoje typu buď se nebudou dívat vůbec nebo je nechám dívat neomezeně. Prostě najít nějakou dobrou střední cestu.

Takže zbavit se některých věcí ano, ale spíš takových co je opravdu nepoužívám, jen syslím pro to jak se někdy budou možná hodit. Obecně nadbytečné spotřebiče rozhodně nemáme, to spíš naopak, chybí mi myčka.

Třeba se to ve mě pere ohledně knih - rozhodně od té doby co jsem v Praze a mám k dispozici velmi často otevřenou knihovnu s téměř vším co si člověk dokáže představit. Ale knihy jsou zase srdeční záležitost :blush2: Ale je to divné, že je syslíme doma byť je použijeme párkrát za život (někdy jen jednou)...

Musím říct, že v regulaci počtu věcí mi dost pomáhá ten malý byt a skutečnost, že pro cokoliv co pořídím musím vymyslet místo a pak to taky uklízet... Jako třeba už nějakou dobu hodně zvažujeme jestli opravdu potřebujeme pekárnu na chleba... já se obávám, že se nám velmi rychle zají, že je to jen ta idea jako super, budeme péct chleba (tu má teda především DF). Nebo mikrovlnku nemáme asi rok a už začínáme být zoufalí, že jí poběžíme koupit - obzvlášť v souvislosti s tím, že není myčka, která by umyla tu "horu" nádobí co se vždycky našpiní naví ohříváním nebo rozmrazováním na sporáku. Jako chtěli jsme to bez ní zkusit když už ta stará odešla, ale zjistili jsme, že teda jako asi ne. Škoda, že se nedají koupit spotřebiče na rok na zkoušku a pak vrátit :derisive:
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod mint » 0, 24. duben, 2014, 8:54 am

Vlastně mě napadla ještě taková věc... spousta lidí by se ráda zbavila těch škodlivých výdobytků moderní doby a stresu ve městě a tak a žila někde v lesích... ale kdybychom to tak udělali všichni, tak bychom přeci neměli ani ty pozitivní výdobytky... Kdo by vynalezl třeba transplantaci orgánů kdybychom všichni žili v lese? ... Ono je to takové dvojsečné. Trochu mi to přijde "sobecké" ten styl "já si žiju v lese a je mi tady dobře a nikoho nepotřebuju" protože kdybychom to tak udělali všichni, aby nám všem bylo dobře, tak by to dopadlo asi docela zajímavě... Možná je to právěto co tu psala Janička proč se rozhodli vrátit, že chtěli taky něco dát "světu" - chápu to správně?

mint

Příspěvekod Stefinka » 0, 24. duben, 2014, 9:03 am

mint píše:Vlastně mě napadla ještě taková věc... spousta lidí by se ráda zbavila těch škodlivých výdobytků moderní doby a stresu ve městě a tak a žila někde v lesích... ale kdybychom to tak udělali všichni, tak bychom přeci neměli ani ty pozitivní výdobytky... Kdo by vynalezl třeba transplantaci orgánů kdybychom všichni žili v lese? ... Ono je to takové dvojsečné. Trochu mi to přijde "sobecké" ten styl "já si žiju v lese a je mi tady dobře a nikoho nepotřebuju" protože kdybychom to tak udělali všichni, aby nám všem bylo dobře, tak by to dopadlo asi docela zajímavě... Možná je to právěto co tu psala Janička proč se rozhodli vrátit, že chtěli taky něco dát "světu" - chápu to správně?

Teda je vidět, že ti toto téma nedá spát a intenzivně o něm přemýšlíš.... je to téma k zamyšlení, je to zajímavé téma, ale pro mě jednoznačné a jsem ráda, že si nemusím vybírat mezi životem někde bez civilizace nebo moderní dobou. Jsem v moderní době spokojená, líbí se mi nové technologie, líbí se mi nová auta, líbí se mi spotřebiče a věci, které mi usnadňují práci a které využiju..... oproti tomu jsem se zde na PD naučila hodně vyhazovat, zbavuju se nepotřebných věcí a dělá mi to radost, ale vím stoprocentně, že jsem typ člověka, co už by se dnes neobešel třeba bez elektřiny, bez internetu a podobných věcí, jasně, kdyby člověk musel, tak s tím asi nic nenadělá a musel by si zvyknout, ale pokud mám tu možnost volby, tak já za sebe vím, že bych do toho žít odděleně od těchto věcí nešla, jsem asi už moc rozmlsaná v některých věcech a zase když tu ty věci jsou, proč je nevyužít? :dontknow:
Stefinka

Příspěvekod mint » 0, 24. duben, 2014, 9:17 am

Stefi: já nad tím obecně přemýšlím i bez tohoto tématu... přemýšlím nad tím i v souvislosti právě s tím třeba co bych dětem dovolila a co ne... zatím jsem došla k závěru, že fakt nechci nic vyloženě zakazovat... přeci třeba když bych dětem zakázala hrát hry na počítači, tak je tím můžu dost značně vyřadit z kolektivu... dneska se to neodpouští když se někdo liší. Jako na spoustu věcí jsem časem přišla, že bych se jich dokázala vzdát - ale když už tu televizi třeba máme a občas se na ní s chutí podívám, tak jí přeci nebudu vyhazovat dejme tomu "jen protože všichni moji známí jí nemají" nebo "je to teď móda"... Asi kdybychom ji neměli a bylo to jen na mě, tak by to rozhodně nebyla jedna z prvních věcí co bychom pořizovali. Pro mě je z vymožeností nejdůležitější tekoucí voda, elektřina a mobil. A to mobil ne ve smyslu, že bych na něm chodila na facebook nebo mohla hodiny krafat... ale na to, že když jsem někde sama a něco se mi stane, můžu si zavolat pomoc. Kdybych třeba měla být bez internetu, tak by mi na tom nejvíc chyběl výkladový Cambridge slovník, ten používám celé dni a nedá se to ničím nahradit - teda ano, koupit si ten drahý papírový, ze kterého budu muset všechno opisovat místo prostého kopírování a utírat na něm prach :laughingneqw:

Takže jako dokument určite zajímavý, nicméně dost extrémní... Mě se nejvíc líbí ten pokus, že něco dám do krabice, do komory a dám si limit jestliže to určitou dobu nepotřebuju, tak to prostě vyhodím. To poslouží úplně stejně a nemusím běhat nahá po Praze (třeba) :laughingneqw: Zde tedy patří dík tomuto fóru, že mě vyhazovat naučilo. Ovšem stejně jako píše Lída, i já stále ještě nacházím další a další věci, bez kterých se obejdu - až mě to stále překvapuje :grin:

mint

Příspěvekod Zizi » 0, 24. duben, 2014, 10:41 am

Mě vytáčejí takoví jedinci, kteří si umíní, že se stanou nezávislí na společnosti, pohrdání "běžnou společností" dávají nepokrytě najevo, myslí si, jak právě oni jsou ti dokonalí, přitom bez výdobytků společnosti by si ani neuprdli, pardon, (viděla jsem pár takových dokumentů v tv). Holedbali se, jak jsou ve všem soběstační, no, byla bych zvědavá, až například budou potřebovat vyoperovat slepé střevo, jestli se šmiknou sami, nebo se doplazí x km do nejbližší nemocnice...a tak podobně.
Otázka, co člověk nezbytně potřebuje k životu by se měla ještě upřesnit, zda míníme život v pro nás běžné společnosti, anebo v extrémní situaci, to by pak člověk koukal, jak málo toho potřebuje, aby přežil. Nakonec, není to tak dávno, kdy naši předkové chodili bez bot například. Taky jsem nedávno viděla člověka, který šel bez bot, po ulici v jedné extrémně špinavé části města, asi to byl blázen.
To jediné, co máme, je TEĎ
Zizi

Příspěvekod mint » 0, 24. duben, 2014, 11:25 am

Zizi píše:Mě vytáčejí takoví jedinci, kteří si umíní, že se stanou nezávislí na společnosti, pohrdání "běžnou společností" dávají nepokrytě najevo, myslí si, jak právě oni jsou ti dokonalí, přitom bez výdobytků společnosti by si ani neuprdli, pardon, (viděla jsem pár takových dokumentů v tv). Holedbali se, jak jsou ve všem soběstační, no, byla bych zvědavá, až například budou potřebovat vyoperovat slepé střevo, jestli se šmiknou sami, nebo se doplazí x km do nejbližší nemocnice...a tak podobně.

No, tak nějak...

Ono je fakt, že je rozdíl kolik věcí člověk potřebuje pokud je v nouzi - to toho k přežití potřebuje vlastně celkem málo... Ale když se díváme na běžný život... spousta věcí dává životu tu "přidanou hodnotu"... třeba ty knihy? sportovní potřeby? hudební nástroje? zahradnické potřeby? obrazy? To jsou zrovna věci, bez kterých by se člověk v nouzi obešel v pohodě, ale běžný život bez nich by jako nebyl to pravé ořechové... Ano, lecos jde půjčit, ale ne vždy vyjde to půjčení levněji... tam pak stojí za to zvážit jak ten sport/koníček dělám často a jestli se to vyplatí pořizovat, skladovat, opečovávat a tak... No omezené zdroje a málo místa jsou na tohle rozmýšlení fakt nejlepší pomůcka - i když znám lidi, kteří si stěžují jak nemají peníze a přesto mají doma spoustu krámů a kolikrát ne zrovna levných... Je to složitá otázka co vlastně člověk potřebuje... Už jsem kolikrát myslela na to, že si udělám seznam toho co používám - abych zjistila, co všechno vlastn potřebuju denně třeba. Určitě by to bylo zajímavé. Ale na rozdíl od pána z dokumentu jsem na to líná a míň práce dá vyhazovat to co je zjevně vidět, že už to dlouho nebylo použité :mocking:

mint

Příspěvekod Lucci » 0, 25. duben, 2014, 6:20 am

Tak jsem po ranu narazila na zajimave tema. :grin:

Televize... podle me to neni stredovek, ji nemit. Na co? Co vam ta televize dava? Opravdovi zastanci beztak cely den cumi na bezduche serialy a televize bezi cely den vice mene jako kulisa. To nejak nechapu. Na co to mit pustene, kdyz to stejne pomalu nevnimam. :dontknow: Ja se teda priznam, ze nemam rada TV jako kulisu. Ano, pustim ji, ale pak na ni koukam, zajima me, co tam je a soustredim se na to.
U nas se TV pousti na vecernicek. Driv ne. Hlavni duvod je asi ten (kdyz pominu, ze nedavaj nic koukatelneho) ze nechci, aby mi deti vyrustali s TV zapnutou za zadkem. Radsi si s nima zahraju karty. My s muzem vecer moc nekoukame, malo co nas zajima a kdyz nas to zajima, jde to pozde. :mrgreen: Deti koukaji pravidelne vecernicek (i kdyz vcera ho taky nevideli - cetli jsme si) a nekdy pohadku po vecernicku, aktualne Kaceri. V zime teda koukaji treba i o vikendu na pohadku, ale v lete jsme radsi venku.
Naopak radio poustim skoro porad. :)
Ani ten internet mi neprijde nejakej spasnej. Jasne, je to s nim jednodussi, a samo na nej lezu denne, ale treba na dovolene ani nevzdechnu abych se koukala, co je kde noveho. Nechybi mi to. Nejvic net vyuzivam pro praci a usnadneni zivota (pocasi, jizdni rady, vyrobky s detmi, webovky skoly a skolky a tak). Ale je pravda, ze bezny pracovni den si bez nej nedovedu predstavit. :s11651:

Veci k zivotu asi potrebuji vic nez onen kluk z uvodniho clanku. Nerada bych se treba vzdavala maturitni šerpy, pamatníku ze ZŠ a jinych veci, ktere mi jsou sice k nicemu, ale mam k nim citove pouto. :grin: Naopak lapace prachu ve smyslu soška atp. tak to nemame a vyhazuju, pokud se to u nas omylem ocitne. Svicek naopak mam mraky a nevyhazuju zadnou. :mrgreen: Je to o prioritach.
No a treba uplne nerada bych se vzdala pracky. :s1263: :grin:
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Maajja » 0, 25. duben, 2014, 10:04 am

Já si život bez moderních vymožeností představit neumím, jak píše Stefi, jsem ráda , že žiju v moderní době. Takže internet, televize ano, ale s rozumnou mírou (a rádio - to mi pomáhá při úklidu, tak nějak mě zrychlí a vše se dělá líp :) ). Hlavně ale opravdoví pomocníci jako pračka, myčka pro pohodlí úsporu času k jiným aktivitám. Zase ale nemusím mít úplně všechno, třeba kávovar, domácí pekárnu, odšťavovač apod. Tyto věci, aby se daly pořádně používat by musely stát na lince, kde zas není dost místa a ne je pořád vyndavat a uklízet (stejně není kam). Co se týče oblečení, mám víc než je potřeba, ale nerada se loučím, zvlášť když některé věci jsou vlastní výroba. A to je další problém - schovávání různých látek, i zbytků, klubíček apod., vše co by se mohlo hodit pro nějaké tvoření.
Maajja

Příspěvekod Desire » 0, 26. srpen, 2014, 10:21 pm

Holky prosímvás nevíte někdo, jestli se ten film dá někde shlédnout celý?

Mě jen ta upoutávka úplně fascinovala. Jak tu někdo píšete, že mu mohlo dojít, že si měl nechat aspoň základní prádlo, no tak to myslím, že by právě ten film nebyl úplně o čem je, nebo možná byl, ale asi by nevyhrával ty ceny. Mimochodem na tomhle by se mělo učit, co to znamená mezní užitek. Ten nápad mi přijde jednoduše geniální, on na to vlastně šel úplně opačnou cestou než jdeme my, a vlastně to je ta jednudušší cesta (oproti nám, co vyhazujeme).

Já třeba s tím oblečením se vůbec nemůžu ztotožnit s tím pravidlem jednoho roku, kór pro ty, kteří jsou ve fázi hubnutí/tloustnutí a zkrátka vědí, že tohle není definitivní stav, další problém bych měla s oděvy pro určité sporty a vlastně tím pádem i věcma (od helmy a bruslí po kalhoty na snowboard, sukni - šátek na pláž, šnorchl, atd.)

Oblečení je pro mě asi jediná kategorie věcí, které jsem ochotná mít hodně, protože nesnáším ten pocit, že nemám co na sebe, a nedovedu si představit jít dva dny v tom samém. Pro mě ideální představa bytu je asi šatna jako jedna místnost, kde se nejmíň po dvou zdech táhne vestavěná šatní skříň, a pak, kromě linky, by byl už byt úplně bez nábytku (ve smyslu úložných prostor), takže nábytek jen typu postel, jídelní stůl se židlema, sofa, křeslo, lampa, ale žádné stěny a skříně.

Moji hypotézu, že šaty jsou vlastně to jediné co opravdu potřebujeme :D potvrzuje i fakt, že jako první věc si vybral kabát :D . Jinak já ty ostatní věci co doma máme (knihy, časopisy, fotky, CD/DVD, papíry,...) no prostě opravdu zas tak moc nepoužívám
Desire

Příspěvekod Kriska » 0, 20. leden, 2017, 12:13 pm

Zajímavé téma. Na YT je film v angličtině, tak su zvědavá, co z něj získám.

Za sebe: 7 let bydlím v domě, který zároveň prochází renovací. Už si nemyju hlavu v lavoru, ohřátým na kamnech a nemám jedinou teplou místnost - tu s kamny. Za sebe bych se už teplé vody, tepla v zimě "bez práce", vařiče, pračky vzdát nemohla. PC (a internet), je už kategorie sama pro sebe. Od cca 14.let sem doma okupovala společný PC a na střední sem si už na brigádě šla vydělávat na vlasntí. O to bych se nedělila, přijde mi, že to je jako bych někomu půjčovala boty:D

Na druhou stranu o víkendech jezdím ven, na jeden, dva dny. Občas na trochu dýl a je to hrozná svoboda, jít odněkud někam, uvařit si u studánky, jít spát, kde se mi to líbí a nést si vše na zádech. Možná, jako to bydlení na šumavě na samotě. Pokud člověk řeší věci, jako že jde hodinu pro vodu, aby si vypral nebo si uvařil, nemá pak čas řešit, když si to natočí z kohoutku a má hodinu volna, co teď jako bude dělat. žije se prostě jinak, ale nejde to srovnávat. Nedovedu si představit být třeba 8h + oběd v práci, 2h dojíždět autobusem domů a pak jít ještě hodinu pro vodu, abych mohla prát na valše nebo se umýt. Přitom by mi možná tento styl života asi ani nevadil, i když mě by chyběli kamarádi především.

Já těch věcí potřebuju hrozně moc. Od oblečení, přes vybavení na cestování (ty časy, kdy měl člověk nepoholnej vak a v něm kus staré deky, třeba jako "babička" gatewoodová, foťák, hole, kvalitní boty... dneska je ta doba prostě jiná a proč to pohodlí nemít, když to jde...

ale jinak mám doma těch zbytečných spotřebičů mraky. Od kamarádky jsem dostala její starou pekárnu, protože dokonale netěsní, ale zas těch pár mm těsta není problém po použití setřít. Na domácí chleba, ale pečivo sem přitom spíš přestala jíst a když ho fakt potřebuju, tak se plácnu přes kapsu a koupím si ho. Pekárna leží origo zabalená, jak mi přišla poštou... kuchyňská linka se právě dodělává, po 7.letech přestanu vařit na plynové dvouplotýnce s jednou pánví a jedním hrncem. Ale nerada bych zas měla časem 5 pánví a 10 hrnců, když mi to stačilo doteď, doufám, že jen nahradím nekvalitní pánev s vybouleným dnem za kvalitnější. Ale bojím se, abych za chvíli neměla linku přecpanou vším tím, co v každé kuchyni "musí" být... už třeba i proto, že se zmíním, že mám už kuchyň a dostanu spoustu věcí... na svatbu jsme s manželem výslovně napsali, že si nepřejeme žádné dary. Jsme spolu 8 let, dneska to je jiný než za našich rodičů, kteří se sestěhovali po svatbě a ta výbava se jim hodila. Vždyť přece co dneska pár, který spolu žije několik let ve společném bytě nemá? Asi nemá smysl říkat, že pár těch do domácnosti užitečných věcí jsme stejně dostali...

a tady se to trochu bije s tím, že hlavně starší ročníky mají pořád pocit, že nutně něco potřebujeme, že když nám koupí mýdlo, hrnec nebo balení ponožek, že to oceníme, ale přitom každý rok opakujeme tetičkám, ať nic nekupují, že všeho máme, stejně přistane 10. sada děsných ponožek, co se vytahují a nedrží tvar...
Kriska

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy