Kolik věcí opravdu potřebujeme?

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Kolik věcí opravdu potřebujeme?

Příspěvekod Lída » 0, 20. duben, 2014, 6:39 pm

Lída
Site Admin

Re: Kolik věcí opravdu potřebujeme?

Příspěvekod Stefinka » 0, 21. duben, 2014, 9:17 am

Nevím, co si o tom myslet.... Je to zajímavý článek, je jasné, že lidé mají víc věcí, než k životu potřebují, protože kdyby měli mít jen to, co skutečně potřebují, tak mají kus žvance, vodu a kyslík... Taky je něco na tom, že čím méně toho člověk má doma, tím ho to víc nutí vyjít ven, najít tu zábavu tam a nesoustředit se jen na technologie, které doma máme. Na druhou stranu, doba je taková, že ty technologie a vymoženosti už v domácnostech máme, už si bez nich neumíme život představit a asi těžko by se jich někdo z nás zbavoval, jako tento statečný člověk. Nedala bych ani auto, ani telefon, ani televizi či počítač, ani další přístroje a spotřebiče, co mi pomáhají v domácnosti, o ostatních věcech, jako nábytku nemluvě, takže za mě je to blázen, ale jinak má v tom, že přežijeme bez spousty těchto věcí, pravdu. Taky věřím tomu, že ho dělá šťastnějším to, že má mnohem méně starostí, sice bez auta mu cestování zabere více času a je to méně pohodlné, ale taky mu to ušetří spoustu peněz, starosti s opravami a jiné věci, stejně tak spotřebiče doma, do všech je potřeba vrážet peníze za přípravky, opravy, čištění a podobné věci a takhle bych mohla pokračovat se vším, jen si nemyslím, že dnešní lidé by se smířili s tím, se takových věcí zbavit, protože ta doba je dneska už opravdu hodně pokročilá a troufám si tvrdit, že jsme na takových věcech přímo závislí!!!
Stefinka

Příspěvekod Zizi » 0, 21. duben, 2014, 2:31 pm

Zajímavý experiment.
Spousta věcí, které vlastníme, je nezbytná, abychom mohli žít v dnešní společnosti. Já jsem například okrajově OSVČ. Příjem z této činnosti je úplně zanedbatelný, ale vyžaduje připojení na internet, elektronický podpis, počítač, prostě firmy, se kterými musím spolupracovat, jiný kontakt neumožňují, žádná pošta, nebo osobní kontakt, jedině přes internet.
Dále auto. Z naší vísky jsem autem v práci za 25 minut, veřejnou dopravou by to bylo hodinu a půl. :beg: A jak známo, čas jsou peníze. Takže je nemyslitelné, denně strávit tři hodiny cestami do práce a z práce.
K tomu, aby člověk začal uvažovat o tom, že není nezbytné koupit každou volovinu, musí dospět až určitými zkušenostmi, a ty já už ve svém věku mám. A taky tomu, nekupovat hned všechno, o čem si myslím, že bych mohla potřebovat, mě naučil můj DH, možná on z důvodu vrozeného jakéhosi "skrblictví". Ale ne, lakomý není, jen je mu proti srsti pořizovat "zbytečné krámy do domácnosti". Věcí, které nepotřebuji mám HODNĚ, ale už se nenechám tak lehce zviklat k nákupu dalších.
Uvažuji už delší dobu, že bych mohla v naší vsi uspořádat BLEŠÍ trh. Řekla bych, že v ČR takových trhů asi moc nebude. Aspoň já o nich nevím. Jen tak vyhodit například mých cca 40 hrnků na čaj je mi líto. Ale prodat jeden třeba za pětikorunu, to už je jiná. Ale v poslední době jsem přišla na možnost darovat takovéto věci třeba kočičímu útulku. Oni udělají burzu, a z výtěžku provozují útulek. To udělám. :s11651: :s11651:
To jediné, co máme, je TEĎ
Zizi

Příspěvekod Lída » 0, 21. duben, 2014, 9:24 pm

Minulý měsíc jsem si udělala své soukromé velké vyhazování :) A přestože jich za sebou mám už několik, našla jsem spoustu dalších věcí a vím, že "až uzraje čas" vyhodím další. Je uklidňující mít kolem sebe volné místo. Mít volnou polici, na kterou není co dát :)

Často si vzpomenu na holku z Ugandy, které jsme platili školné. Vždycky, když se mi nechce uklízet, říkám si, Jo Ráchel takový problémy určitě nemá.
A poslušně sklapnu a jdu uklízet ;)
Lída
Site Admin

Příspěvekod treperenda » 0, 21. duben, 2014, 9:27 pm

Zizi, v tomto období pořádají hodně místní Charity sbírky - u nás je tento týden. Kdybys měla moc hlubokých talířů, brala bych je k nám do lesní školky. Ale to nevím, jestli by se ta charita poněkud neprodražila 8-)

Mě ten pán fascinoval. Lído moc děkuju!!!!! Přemýšlím o něm druhý den. Mám pocit, že doma nemáme už moc nesmyslů, ale já jsem srdcař a strašně krámů doma chovám z důvodu hlubokého citového pouta. Před Velikonoci jsem ometala pavučiny na jedné poličce v pracovně. Máme ji ve stejné sestavě už několik let, vždycky to umyju a jsou tam moc hezké starožitné kousky, ale už mi tak zevšedněly, že už ani nevím, že tam jsou. Prostě kusy ideální na zastrčení do té garáže :mrgreen: :mrgreen:

No zkrátka k jarnímu vyhazování a úklidu perfektní reportáž!!!!! :good:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod treperenda » 0, 21. duben, 2014, 9:32 pm

NO přesně jak píšeš. Někdy vzpomínám na dobu, kdy jsme se nastěhovali, byli jsme čtyři, bez kuchyně a vařila jsem na parapetu na el. dvojvařiči. Nádobí jen co se vlezlo do malé poličky. Takže když jsem vařila, použila jsem skoro všechno a uklizený jsem mívala za pár minut. Fakt dobrý. Ale já jsem stolovací maniak. Mám hrnky na kafe pro každou náladu jeden. Ale už se učím neskladovat ty, který se mi nelíbí ( reklamní většinou) . A ty které se mi okoukají, ženy pryč z domu.
treperenda

Příspěvekod Jindris » 0, 21. duben, 2014, 11:27 pm

Některé příspěvky mě trochu zvedly ze židle, ale nevím , jak nejlíp zareagovat, abych na sebe neprozradila příliš. Tak to zkusím co nejvíc obecně, třeba
Stefi, sama dobře víš, jak svobodně by ses cítila, kdybys přestala být závislá na všech těch moderních nezbytnostech kolem sebe. Proč se tomu tak bráníme? Asi proto, že bychom se zároveň tak trochu vyřadili (hlavně ve svých očích) ze společnosti lidí, na kterých nám záleží a kterým se, možná, snažíme seč můžeme, vyrovnat. Lídin příklad z internetu nám ukazuje trochu šílenou, a pro matku s malými dětmi skoro nemožnou, ale vlastně, jak vidno, uskutečnitelnou cestu.
Zizi , v mnoha směrech s Tebou souhlasím, např. „Spousta věcí, které vlastníme, je nezbytná, abychom mohli žít v dnešní společnosti…..“ viz výše. Ale,v době, když jsem se musela ještě živit zaměstnáním :mrgreen: , jsem podobně dlouhý čas jako Ty (tři hod) cestou do práce a z práce, trávila :swoon: v pražském MHD běžně, jinak to nešlo.
A nakonec k nákupování. Byly časy, :mrgreen: kdy nakupování byla často jediná radost, kterou jsem si v životě mohla dopřát. Dnes se snažím spíš vyhazovat a na nakupování nemám ani peníze ani příležitost. U nás na vesnici je opravdu těžké cokoli nakoupit, zbývá internet, abych se necítila úplně mimo.
Jak Zizi píšeš, pokud bych vyřazené věci dokázala udat tak, aby ještě někomu smysluplně posloužili, a ještě bych na tom nebyla škodná, hned bych vyřazovala lépe a radostněji :lol: :lol: :lol: .
V úvodním článku z odkazu od Lídy autor uvádí:
„Každá věc vyžaduje tolik prostoru a času už jenom tím, že ji člověk nějakým způsobem opečovává a udržuje. Je to podobné jako s přáteli. Můžete mít pět blízkých přátel a třicet známých, ale víc už se vám do života nevejde.“
- Jinak čím víc věcí vlastníme, tím víc energie potřebujeme na jejich udržování. :dash1: Čili, čím jsme starší, tím méně věcí bychom měli ve své domácnosti kupit, protože jednoduše síly :beg: naopak RAPIDNĚ ubývají.( nepřímá úměra – chá, chá).
Nikdo si neumí představit, :o kolik pytlů s věcmi po starých rodičích, kteří se nikdy ničeho neuměli dobrovolně vzdát, jsme museli a ještě budeme muset vyhodit.
Minulý týden jsem měla vyhazovací, :( a nebylo to nic povzbuzujícího.
Z čehož pro mě vyplývá ponaučení: vyhazuj krámy, :mocking: dokud na to máš sílu a cennosti daruj bližnímu svému (nebo prodej), dokud je :lol: čas. Mysli přitom na své blízké - :grin: .
Jindris

Příspěvekod treperenda » 0, 22. duben, 2014, 12:36 am

Moje maminka je velice moudrá paní. je jí 67 let. Myslím, že až zemře, zůstane v jejím domě jen postel, na které bude ležet a popelník a brýle na čtení :mrgreen: Z jejího domu se stává holobyt. :beg:

Jak přesně píše Jindris - děsí mě, kolik energie spotřebuju, abych omývala všechny ty plechovky, co máme na lince ( jenže bez nich by naše kuchyň nebyla tak krásná, tak si nechám). Ale zítra, až se vypotácím z postele, projdu barák a něco poletí. Něco, co furt uklízím, přerovnávám a stejně to tu zavazí a překáží. Jen těch peněz co člověk ušetří, když nemusí kupovat další a další alamary na zbytečnosti.
treperenda

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 22. duben, 2014, 8:26 am

Dobrá reportáž, i když se mi to zdá hodně radikální. Ze začátku si měl nechat základní oblečení. To je jasný, že mu bude v zimě chybět.
Často přemýšlím o nových spotřebičích. Jak by byl chleba z pekárny jednodušší. Ale když si představím, že tu pekárnu nemám kam dát a na linku už by se nevešla (aby se tam vešel volný pracovní prostor), tak ji nechci. A naučila jsem se péct chleba ve formách na srnčí hřbet a je výborný.
Nebo kolo - máme stará kola, dětem to nevadí, stejně z nich odrůstají. Já bych ráda kolo nové, ale nechci vyhodit staré - tak jezdím na starém favoritovi i v terénu. Asi bude časem potřeba ho opravit ;)
A ty technologie - každý to má jinak. Řekla bych, že čím mladší člověk, tím více technologií potřebuje :lol: Ale to časem přejde. My jsme bez televize. Ale od dětí je velký tlak, že by potřebovaly vlastní počítače. Zatím to beru tak, že se musíme společensky o ten jeden pc rozdělit. A domluvit, co se bude pouštět za film.
Nejvíc mě štvou věci, které jsme od někoho dostali a nepotřebujeme je.

Kdysi jsme chtěli dělat garážový prodej. Ale nakonec jsme udělali velkou párty, lidi si nějaké věci vzali, dali příspěvek na režii a bylo to fajn.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod treperenda » 0, 22. duben, 2014, 10:40 am

Myslím, že na střídmost je nejlepší lék zažít aspoň na čas opravdu velmi hlubokou kapsu. My jsme měli takový půlrok, kdy jsem byla těhotná se třetím a den po výplatě jsme měli třeba 3000 na zbytek měsíce ( po zaplacení inkasa atd. ). Bylo to děsný, nekupovali jsme ani rohlíky, protože ty jsme si už nemhli dovolit. Nemluvím o oblečení a jiných věcech. Ale nakonec vlastně nikdy nepřestanu být vděčná za toto období, protože nás opravdu hodně posunulo. Velice jsme si ujasnili, co je skutečně důležité, naše kreativita dosáhla netušeného levelu, zejména o Vánocích a přípravách dárků, naučili jsme se lecos využívat znovu a znovu a jinak.
jak píše Rozmarýnka - když člověk nemá to pokušení, že si může klidně koupit nový kolo, tak si snadno uvědomí , že starý favorit je taky pojízdný ( já teda na FAvorita nedám dopustit!!) a pokud se nevydávám na horské jízdy, na takové to vesnické pojíždění bohatě stačí.
treperenda

Další

Zpět na Denní tipy