archiv zvyk na únor - jídelníček

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: aktuálně - jídelníček

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 12. únor, 2014, 9:17 pm

Diny: No, myslela jsem to takhle jednoduše. Já vlastně slané nedělám podle receptů. Spíš podle intuice a paměti. A pak se divím, že vařím furt dokola. Ale lepší se to. Ten časopis Apetit mi pomáhá. I když z některých receptů rostu (divné a nesehnatelné ingredience).
Moc díky. Vezmu si to s sebou na hory. A s vyhozenejma receptama budu podpalovat kamna :mrgreen: Jako kdybych doma nemohla. :mrgreen:

Virgi:
Mám taky kroužkový blok, ale musela jsem to dát do folií. Asi jsem drban a čuňátko najednou. Některé oblíbené recepty jsem musela i přepsat.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod virginia » 0, 12. únor, 2014, 9:21 pm

Rozmarýnko, já mám první tři strany taky škublý, vytrhlo se to z těch kroužků, ale myslím, že to nějak doklepu. :mrgreen:
To, co má Trep se mi zamlouvá, ale tolik fólií :shock: . Obyč sešit nebo lepší blok mě znervózňuje tím, že si založím oddíl drobné cukroví a potom už ho nebudu mít kam psát a co potom?
Proto ty kroužky, ale škube se to.
Svět nebude zničen těmi, kteří páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali. (Albert Einstein)
virginia

Příspěvekod Lilu » 0, 12. únor, 2014, 10:00 pm

Vaření, mé oblíbené téma, nedá mi to a musím se přidat :-) Před pár lety jsem si pořídila krásný blok na recepty, recepty v něm píšu tak, jak přijdou, nemám problém je najít, mám docela slušnou vizuální pamět, vím, v které části stránky ten který recept byl, jaký měl 'tvar' jako celek, prolistuju (nečtu) a když na recept ve spravné části stránky a se správným tvarem narazím, pak teprve čtu a ověřím, jeslti je to on. Je to rychlovka.
Folie a výstřižky bych nezkousla, pro mne je vaření prožitek, proto i recepty musí být krásné, dotýkát se fólie mi vadí, témeř je nepoužívám ani jinde. Vlepuji jedině recepty, které mi na papírek někdo přepíše ze svých kuchařek, to pak vlepuji moc ráda a s láskou. Obrázky nepotřebuji, pokud si do svého bloku recept dávám, jídlo už jsem jedla nebo vařila a tudíž si pamatuji (napořád), jak vypadá.
V bloku mám jen recepty, kde je důležité přesné odvážení ingrediencí (třeba u buchet, dezertů) nebo se dělají velmi zřídka, třeba jednou ročně (typicky vánoční cukroví, ale třeba tradiční rodinný vánoční bramborový salát si pamatuji a recept nemám).
Jídla, která se vaří častěji, a většinou jsou to nesladká hlavní jídla, v receptech nemám a asi bych na ně ani přesný recept nedokázala napsat. Byl by to recept, kde by byly ingredience, ale ne hmotnosti, protože opakující se jídla vařím podle citu = přidáme přiměřeně..... Ta základní jídla jsem se takto naučila vařit doma a předpokládám, že se je takto odkoukáním naučí i moje děti.
Pak jsou jídla, která jsem se naučila v dospělosti, protože jsem je u někoho jedla a moc mi chutnala. Tak jsem se zeptala na recept a zapamatovala si základní postup a ingredience a zbytek dokážu doladit, protože vím, jak má jídlo chutnat a už nějak dokážu poznat, co v to jídle oproti očekávané chuti chybí a čím to tam dodat. Tahle schopnost se podle mne dá naučit. A koneckonců, když si vážně nevím rady, tak můžu zavolat nebo se napsat a zeptat se, na co jsem zapomněla.
Lilu

Příspěvekod Lilu » 0, 12. únor, 2014, 10:32 pm

A ještě jsem zapomněla - do diáře si píšu velká jídla, která vařím - o víkendech, svátcích, prázdninách, proszě když jsme všichni doma (ne ale večeře v bežném týdnu). A pokud je to nový recept, píšu i odkud je a své poznámky, jak to pro příště vylepšit.

Takže mám třeba (a tedˇnedohledávám přesně v diáři): 3. lednová neděle - kuřecí vývar s nudlemi od babičky, králík Braillon podle Apetit číslo (použita horčice ta a ta, příliš ostré, příště zkusit jemnější), bílá bageta (super na vytírání omáčky), dezert šátečky z tvarohového těsta se špendlíkovou marmeládou (nevytekla!), vino to a to (a zase poznámka, jaké k tomu bylo)... nebo... září = houbové rizoto podle Culinaria Itálie, str. xx (na přání dětí uděláno s vepřovým masem, ale děti ho stejně moc nejedly. Příště zkusit s hovězím nebo úplně bez masa. Vybrány do něj jen malé bilé praváčky - úžasné! - zopakovat).

Takto mám dobrý přehled o tom, co jíme a jídla se nám neopakují. A vidím odkazy, kde najdu recept, když ho pootřebuju. Taky tak mám poznámky o tom, co jak chutnalo, osvědčilo se nebo co v receptu změnit. V případě návštěv i poznámky, kdo co nejí, což se dá využít v budoucnu. A v neposlední řadě mi to slouží jako inspirace, co jíst v tom kterém období roku (snažím se vařit podle sezóny).

Ale já diáře archivuju, což nevím, jestli je běžné. Diáře jsou má druhá hlava - mám tam nejen jídla, ale i poznámky z pracovních jednání, tipy na knížky, která místa navštívit, kontakty, důležité události, zážitky, prostě vše.
Lilu

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 12. únor, 2014, 11:45 pm

Lilu: To je krásné. Teď v jedné knížce jsem četla o dívce, která si psala recepty. A k tomu poznámky od koho má recept, komu chutnal, při jaké příležitosti to ochutnala. Zdálo se mi to neskutečné. A ty to máš podobné. Díky. Piš častěji, ráda se inspiruju.
rozmarýnka

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 19. únor, 2014, 1:37 am

Jak jste na tom s jídelníčkem? Pokročili jste?
rozmarýnka

Příspěvekod atevi » 0, 23. únor, 2014, 5:42 pm

Lilu- naprostý obdiv !!!
Recepty mám uspořádané jako Treperenda i ten sešítek na domácí pekárnu. Já si do receptů ještě vpisuji kolik je z toho kusů, dělat poloviční dávku, přepočítanou gramáž aby se mi těsto vešlo přesně do formy na beránka. Nebo čeho stačí méně nebo kam co přidat.
atevi

Re: archiv zvyk na únor - jídelníček

Příspěvekod betelgeuzz » 0, 2. květen, 2014, 9:23 am

vidím, že téma nějak zamrzlo. Jsem ho otevřela, že se tady inspiruji s jídly a ono nic. :(
betelgeuzz

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 2. květen, 2014, 1:51 pm

taky už není únor :)
rozmarýnka

Příspěvekod betelgeuzz » 0, 2. květen, 2014, 2:31 pm

Jenže ani v únoru se tady člověk moc nedozvěděl :-p
betelgeuzz

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy