archiv - zvyk na leden - péče o sebe, autopilot

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Re: aktuálně - zvyk na leden - péče o sebe, autopilot

Příspěvekod Diny » 0, 7. leden, 2014, 11:46 pm

Trep, já bych snídaně neplánovala taky, ale mě se v tom sveze pečení - takže spíš to beru tak, že vlastně na snídani je vidět, co se chystám péct za koláč (nebo nějaké kynuté, u nás jasně vedou makovky, teploučké k snídani:))) A pak je to třeba ještě další snídani pro ty, co měli něco jiného.

A jinak máš naprostou pravdu, jídelníček vypadá jako věda pro medvěda, ale přitom vůbec není, strašně nám šetří čas, energii a peníze :)
Diny

Příspěvekod Čola » 0, 8. leden, 2014, 12:11 am

Trep a na mě jsi zapomněla? ;) Už mi stačí říct jen který den a v kolik hodin a mám Vás na mušce. :D Pak si můžu zajít do toho Vágnera pro tu zázračnou tužku na lahve, cos mi radila. :)
Čola

Příspěvekod treperenda » 0, 8. leden, 2014, 12:21 am

:lol: :lol: :lol: Odpusť drahá!!! A pak půjdeme k Parnasu pro ten salát, jo? :mrgreen:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Sel » 0, 8. leden, 2014, 7:42 am

Trep, jasně, že vím, o čem je řeč :lol: :lol: :lol: , ale moje rodná mluva to rozhodně není, žiju o hodný kus dál.
A kdo neví, vytáhne slovník hantecu ne?
Sel

Příspěvekod Lupina » 0, 8. leden, 2014, 6:04 pm

Ahoj,
jak tady čtu o těch jídelníčcích, tak si připadám blbě, ale... Co jíte, že to plánujete :oops: ? Muž a děti mají teplý masový oběd v práci/ústavech. Doma dělám teplé ale většinou bezmasé večeře. Většinou rychlovky - pečená zelenina s jogurtovým dresingem, těstoviny, rýže, kuskus nudle se zeleninou. Je možné, že je třeba víc plánovat jídelníčky, když se vaří s masem? Já bych určitě ráda ušetřila, ale mám pocit, že u nás by to asi jídelníček nezlepšil. Na víkend jídlo plánuji, to ano.

Můj lednový úkol - sledovat výdaje.
Lupina

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 8. leden, 2014, 6:16 pm

Lupina: jestli nemáš problém s otázkou - co budeme mít dnes k večeři, tak si asi plánovat nemusíš. Já vařím teplé večeře a obědy jsou buď rychlovky nebo ohřívané. A plánování by mi asi pomohlo. Musela bych ale podle toho i nakoupit. :)
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Lupina » 0, 8. leden, 2014, 6:49 pm

Rozmarýnko: děkuji:-). Uvidím, kolik vlastně dáme za jídlo a kdyby to bylo moc, tak se zaměřím na jídelníčky.
Lupina

Příspěvekod treperenda » 0, 8. leden, 2014, 7:13 pm

No Lupi, ale stejně musíš mít nakoupenou i tu zeleninu a jogurt :lol: A když víš, co budeš vařit příští týden, tak stačí jít jednou za týden nakoupit a nemusíš mít pořád v hlavě, co ti ještě chybí. Nehledě k tomu, že se pak dá lépe promýšlet jídla typu - k obědu vařím něco s knedlíkem, k večeři budou knedlíky s vejcem. nestává se, že je půl osmé večer a zjiš%tuješ, že vlastně nemáš co na chleba a knedlíky budou zřejmě suché, protože jsi zapomněla koupit vajíčka. 8-) A taky hodně záleží na tom, pro kolik lidí vaříš. Pro dva se dá něco najít v lednici skoro vždy. Pět nebo i víc lidí nenakrmíš jen tak.
Zkrátka jde o to, že o jídle přemýšlíš dvakrát týdně - jednou naplánuješ, podruhé nakoupíš. A hotovo.
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod Diny » 0, 8. leden, 2014, 7:36 pm

Trep, podepisuju :)

U nás dnes odpoledne uvařeny šunkofleky, k večeři je mají děti, DF mezitím škvaří domácí sádlo (škoda že ne moje:))), my si je dáme zítra k obědu, na ráno tam máme ještě upečeno z dneška plus kdyby chtěl někdo třeba šunku a rohlík, může, ale jak jsem psala, moji všichni mužští jsou na sladké:) Je to taková pohoda, ale je to proto, že je nás trvale pět (šestá je na VŠ v Brně) a pracujeme napůl z domova, kdybychom všichni jedli v zařízeních, tak asi řeším jen víkendy (ale zase takhle já mám prostě ráda i ten plán toho, co budu péct, baví mě hledat, co dlouho nebylo nebo je s tím třeba si vyhrát a pak to proložit něčím triviálním jako je bábovka nebo mazanec).

U nás jídelníček rozhodně velký posun a velká radost a ulehčení :)
Diny

Příspěvekod Lilu » 0, 8. leden, 2014, 8:31 pm

Dámy,
to je tak zajímavé číst, jak to každá má nastaveno troche jinak a zároveň se u každé dá v něčem inspirovat.
Já týdenní jídelníčky nepoužívám. A jsem typ, co miluje čtení kuchařek a pak podle nich dokonce i vaří! Tento ježíšek mi nadělil Escoffiera a jeho Ma cuisine. A miluji víkendová rána (hlavně letní), když všechno ještě spí a já na terase ve vycházejících sluníčku listuji nějakou úžasnou kuchařkou (asi jediná chvíle o víkendu, kterou mám pro sebe) a říkám si, co bych ze surovin, které mám, mohla uvařit a sním, jak úžasně to asi bude chutnat.
Reálně to teď v zimě probíhá tak, že se domlouváme na pouze víkendových obědech a nebo se někdo v průběhu týdne ozve, že má na něco konkrétního chuť. V pátek ráno, kdy snídáme společně, než se vydáme do školy/práce, probereme, kdo by měl na co chuť a dohodneme se (někdy je vážně drsná hádka). Podle toho buď nakoupím já nebo požádám manžela aby koupil ryby a maso. Obvykle to dopadne tak, že v sobotu máme nějakou čerstvou rybu nebo mořské plody (ty kromě mušlí kupujeme mražené) a v neděli je něco náročnějšího. Jsem nesmírně vděčná, že se děti už jako malé naučily jíst ryby. Bez nich si jídelníček nedovedu představit. Pak je samozřejmě polévka (pokud je v neděli jídlo vydatné, tak ji vynechávám) a dezert.
V sobotu ráno peču za pomoci dětí nějakou buchtu, kterou pak snídáme. Je to naše společná sobotní ranní zábava, kterou si užíváme, zatímco manžel ještě spí. V neděli chystá naopak snídani manžel a já zůstávám v posteli (mnohdy s dětmi :-) Večeře o víkendu bývají lehčí a svačiny chystám, jak si děti řeknou nebo mám chuť.
Přes týden neřeším obědy dětí a manžela, jedí mimo dům. Já obvykle pracuji z domu v pondělí, kdy dojím nějaký úžasný zbytek z víkednu, který jsem si schovala, a potom ve čtvrtek, kdy dodržuji odlehčovací den a jídlo neřeším a potom pátek, kdy si k obědu dělám to, co mám ráda já a ostatní moc nemusí.
Večeře během týdne promýšlím cestou při vyzvedávání dětí - mám v hlavě, co zhruba měly ve škole na oběd i to, co máme doma. Když vím, že asi obědu moc nedaly, udělám večeři vydatnější (třeba hovezí s brokolicí, těstoviny s rajčaty a tuňákem), jinak to bývá lehčí (třeba caprese, uzená ryba s pečivem, kukuřice). Snažím se vařit ze základních surovin a ty v naprosté většině doma máme. Ale jasně, že taky používám polotovary - děti jsou nadšené, když jim udělám koupené tortellini nebo knedličky s vajíčkem (ovšem v luxusní úpravě, kdy úžasný knedliček od babičky je dělaný na tuku vypečeném z krocana a s domácímí vajíčky)
Největší boj jsou pro mne snídaně, protože sama moc nesnídám, a svačiny. Když vypravuje děti mažel (2x týdně) řeší to pečivem s... Já se snažím být kreativnější a vymýšlět různé kombinace jogurtu s ovocem, jogurtová mléka, špalíčky různých sýrů se zeleninou, pomazánky, domácí musli tyčinky,... A syn vyžaduje každý den jedno jablko . No, nemám to ještě zmáknuté. Snad mne může omluvit, že jsou děti prvňáčcci a tak to řeším terpve pár týdnů.

Každopádně uvítám vase zkušenosti na snídaně a svačiny, které dětem chutnají a můžou se po nich utlouct.
Lilu

PředchozíDalší

Zpět na Denní tipy