archiv - zvyk na září - večerní rutina

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

archiv - zvyk na září - večerní rutina

Příspěvekod Lída » 0, 2. září, 2013, 7:47 am

:) mám takový pocit, že zářijová rutina nemůže být jiná.

Zkusíme co nejrychleji přeřadit z prázdninového režimu na školní/školkový/pracovní. Večerní příprava věcí na druhý den by nám v tom mohla pomoci. Možná si k tomu postupně přidáme uklizení kuchyňské linky, posbírání věcí v obývacím pokoji, bleskový úklid koupelny... Budeme ale přidávat postupně, abychom to po týdnu nevzdali :)
Lída
Site Admin

Re: aktuálně - zvyk na září - večerní rutina

Příspěvekod Lucci » 0, 4. září, 2013, 8:20 am

No holky, to nemate zadne vecerni rutiny? Napisu ty moje. Teda idealni stav. :mocking:

Chystam snidani a svacinu pro sebe a svacinu pro Áčko do skoly a druziny. Vetsinou to chystam pri veceri, jime v 90% studene vecere, tak proste pri jidle mazu dalsi housky.
Nez jdu spat je uklizena linka. Obzvlast kdyz mam rano vstavat a neco delat v kuchyni. Kdyz jen vypadnu do prace, klidne tam ten talir, co tam placnul manzel, necham do rana. At si to uklidi on. :winkextra:
Nez jdu spat, mam uklizeno. Teda spis sklizeno. Nikde se nevali nic, co tam nepatri... tzn. hracky, knizky, papiry z obyvaku ze stolku zmini, na kuch. stole nic neni (jen vazicka, svicky a pap.kapesniky, co tam mame porad). Idealne jsou uklizene i hotspoty v kuchyni (na lednici a jeden konec linky), ale to se mi podari malokdy. :scratch_ones_head:
Mam pripravene obleceni na rano, svacinu v lednici a na stole nebo lince hromadku veci, co si rano sbalim do batuzku do prace.
Kdyz je potreba je vecer naplnena pracka a pripravena k zapnuti, rano ji pousti manzel.

Deti maji uklizene hracky po byte i v pokojicku a pripravene veci na rano. Tzn. obleceni na zidli, svacinu v lednici, aktovku do skoly, pripadne batuzky do skolky a krouzku - bude-li ten dalsi den potreba.

Co teda nedelam je nejaky vecerni rychlo-uklid WC nebo koupelny. Sice se vecer myju (ano, opravdu se myji, u nas na hrade se take myjeme :mrgreen: ) a odlicuju, ale na nejaky prejeti umyvadla hadrem nemam moral. :blush2: Vy to stihate?
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Filomena » 0, 4. září, 2013, 8:56 am

Ta večerní rutina mi dává zabrat. 1/ nejsem schopna včas vstát od PC (konečně mě DH neruší) a 2/ nejsem schopna si připravovat věci na ráno. Ne, že bych byla líná, ale nemám ráda, když se mi oblečení povaluje po bytě, třeba i složené. Navíc nevím, jaké ráno bude počasí a co si tedy vezmu na sebe. Oblékám se i podle nálady, takže připravovat si oblečení večer jde mimo mě. Nevím, proč bych si měla někde dělat hromádku, když ráno jen sáhnu do skříně a vyndám to, na co mám zrovna náladu? Nepatřím mezi ty, které věci do skříní háží bez ladu a skladu (ne, že bych byla tak přehnaně pořádná :-) )... prostě mít připravenou hromádku oblečení, případně kdyby mi měly viset šaty s ramínkem na dveřích skříně, -to tedy mě nikdy nikdo nedonutí. Oproti tomu mi nevadí sklidit poházené věci (nádobí do myčky dávám průběžně) a dát do pořádku koupelnu a WC. Je ovšem fakt, že už jsme sami s DH (i když DH kde co z ruky vypadne, tam to zůsstane :-) ). Pokud tu mám vnučku, tak mám večer širší záběr a musím jí vždy naznačit, aby si věci uklidila. Záměrně píši naznačit, protože už to je slečna a tak rychle pochopí, že babička po ní uklízet nebude.
Někdy je to horší s plánem na druhý den. K tomu se opravdu musím dokopávat a pak druhý den zjistím, že všechno je jinak. Ta organizace a donucení se dodržovat plán mi dělá dost potíže. Asi nemám pro sebe organizační talent. Většinou neodhadnu potřebný čas na jednotlivé úkoly a napíši si toho hodně v domnění, že to stihnu. A ejhle ono ne. A většinou to je moje chyba. Jak tohle děláte Vy? Jakým způsobem se donutíte nevrhnout se třeba na něco jiného nebo nezabrousit do neplánovaných úkolů? Napište mi o tom, prosím!! :beg:
Filomena

Příspěvekod Lucci » 0, 4. září, 2013, 9:02 am

Filomeno... ja obleceni na rano chystat musim. Skrine s hadrama mam v loznici a tam spi rano manzel. Budit ho nechci, takze se v pul paty vykradu jako myska a oblekam se v obyvaku. :) Co se tyce pocasi, tak se proste vecer kouknu, jak bude rano. Mam program v tabletu, ukazuje mi to teploty i dest. Navic teda v pul paty bych stejne pohledem z okna o pocasi zjistila prdlajz. :mocking:

K planovani ukolu... ja na to proste mam nejak odhad. :scratch_ones_head: Nebo si jich napisu vic a mam to na dva dny treba. A predem se pripravim na to, ze to treba nestihnu a pak se z toho nehroutim. :mocking: Mam na mysli plany v domacnosti a rodine. Pracovni plany zvladam v pohode, nikdy jich neni tolik akutnich, aby se neco nedalo v pripade nouze odlozit na zitra. :)
Kdo mlčí, nemusí vždy souhlasit. Možná jen nemá chuť diskutovat s idioty.
Lucci

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 4. září, 2013, 9:23 am

Ahoj,
přiznávám že jsem děsně líná a shnilá a obdivuji Vás co navečer stíháte :-D
Ale je fakt, že kdybych nevysedávala u počítače (nejen kvůli zábavě, ale především kvůli práci - pracuji z domu) asi bych i já večer zvládala víc věcí :-D
Jinak já se hlavně snažím mít večer uklizenou kuchyni. I když posledních pár dní se mi nedaří ani to :-/ snad mě omlouvá, že jsem nemocná.

Večer tedy sklízím nádobí roznošené po celém bytě. Umývám nádobí, uklízím linku, utřu stůl, zametám.
Sklízím oblečení buď do koše s prádlem, nebo do skříní (přiznávám, že večer to jen někde umístím a urovnávám ráno při oblékání :-D ).
Sklízím hračky - buď do dvou velkých beden bez ladu a skladu (rovnám a třídím vždy před návštěvou :-D ) nebo na hromadu - to pokud jsou vytahané úplně všechny hračky (syn rád kramaří a vysypává nádoby na hračky :-D ).
Uklidím nepořádek v koupelně (roztahanou kosmetiku, holení, šampony, špinavé oblečení...) a umývám umyvadlo.
Vařím si do termosky čaj na ráno.
A pokud někam ráno jdeme nachystám si věci - ale to spíš dělávám až ráno protože brzy vstávám.

Filomeno plánuji si spíš menší plány - co udělat chci 100% např. umýt dveře v celém bytě - k tomu samozřejmě běžné věci, které dělám a pokud mi zbude čas, napíšu si i nadplán (například umýt topení v aktuálním pokoji - nevím proč ale u nás je topení furt jako prase). Prostě si raději plánuji méně věcí (on mi syn je schopen zmařit i tyto plány :-D ) abych pak nebyla na sebe zbytečně naštvaná :-)
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 4. září, 2013, 12:43 pm

No, to je pro mě fakt důležitý se to naučit :D
Oblečení na ráno si určitě připravuju - tepláky a triko, protože jdu ke slepicím a někdy běhat. Mám to v koupelně a hned se ráno oblíknu a jdu.
Ale hodilo by se mít připravené svačiny pro děti. Tak na tom teď pracuju.

Úklid kuchyně by byl velmi užitečný, ale zatím je mým cílem špinavé nádobí v myčce a žádné potraviny na lince (kvůli kočkám). Jinak mám uklizeno v kuchyni kolem poledne. Ale večer se mi to nějak nedaří, je tu frmol, večeře, každý má potřebu o něčem mluvit, úkoly (teď ještě moc nejsou), děti nahnat do postelí, pak být chvíli s manželem a jít včas spát. No, chodit včas spát se taky musím naučit. Ideálně do 11, i když bych potřebovala dřív.

Taky se dívám, co mě další den čeká. A případně si připravím pomůcky (tašky na nákup, doklady, oblečení)

Ale daří se mi po čištění zubů přetřít umyvadlo a zrcadlo v koupelně (jsou tam ode mě kapky pasty, jinak by mě to bylo jedno).
Budu ráda za všechny nápady ostatních.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod Filomena » 0, 4. září, 2013, 2:31 pm

Děvčata, díky!
Na úvod: my máme každý svůj pokoj, protože já v noci chrápu a DH zase celou noc svítí. Kromě toho máme ještě obývák s jídelním koutem, kde jsou ale i velké (a hlavně plné) knihovny. Kuchyň z toho důvodu máme v předsíni, kde dřív bývala šatna. Pokoje to nejsou veliké, ale takhle nám to vyhovuje. Navíc jsme už v letech: DH je 75 let, já 68. Já také - i když jsem už dávno v důchodu - pracuji z domova, protože z důchodů se prostě v Praze nájem i další živobytí pořídit nedá. Dřív dělal převážně doma manžel, ale teď už na tom zdravotně není nejlépe, takže ani překlady si moc netroufá brát. Já tedy dělám rodokmeny, protože to léta byl můj milovaný koníček a teď ho tedy zúročuji i na výdělek. Tak proto také máme každý svůj pokoj, abychom se vzájemně moc nerušili... i když to také tak moc ideální není.
Takže oblečení mám ve svém pokoji a spíš by mi překáželo vyndané než když je ve skříni. - Když je kuchyň v předsíni, musí být uklizená pořád - když k nám někdo přijde, je hloupé, aby lezl rovnou do hrnců. A už asi 15 let mám Bětušku (to je myčka nádobí), kterou mám moc ráda a doufám, že ještě dlouho bude žít.:-)
Pokud jsem byla zaměstnaná, tak mi organizace času a plánování úkolů tak moc potíže nedělaly. Plánovala jsem totiž práci i pro ostatní, takže jsem toho na ně mohla navalit pouze rozumně (vedla jsem nemocenském oddělení ČSSZ a měla pod sebou 27 ženských - někdy Xaverov :-) ). Jenže dnes zapomínám, že už mi to tak rychle nejde a myslím si pořád, co toho zvládnu! Houby! Někdy se mi podaří usnout u PC i odpoledne! A také nejhorší na tom je to, že se lehko nechám lecčím odlákat. No, teď zrovna bych měla spíš prohlížet matriky, abych už konečně našla úmrtí jedné stařenky a mohla rodokmen uzavřít. Také potřebuji k němu napsat úvod a zrovna mi nefunguje inspirace...:-)... a tak si tady raději s Vámi píši a namlouvám si, že to dohoním pak. Zkrátka není to úplně lenost, nedovedu to přesně nazvat. Nemám prostě den. Když pak ale najednou ve mně něco bouchne, tak to potom práce lítá a jsem třeba schopná za 1 den ušít vnučce šaty do tanečních. A to si dělám sama stříhy na její míru a vymýšlím jak by šaty měly vypadat. A šaty sedí i bez zkoušek. To se nevytahuji, je to letitá praxe, když bylo hluboko do kapsy jak v mém mládí, tak v době dětství mých dětí. A hlavně: nikdo mi to neušil přesně tak, jak jsem to chtěla já. Nouze naučila Dalibora housti :-)
Ale koukám, že se dostávám na úplně jiné téma. - To je asi tím, že spoustu času prokoukám do matrik a chybí mi ženské pokecání. :-)
Filomena

Příspěvekod Jarmuschka » 0, 4. září, 2013, 3:17 pm

Filomeno, ráda to čtu.
A o těch rodokmenech by se ráda dozvěděla i něco víc.
:winkextra:
Jarmuschka

Příspěvekod Filomena » 0, 4. září, 2013, 4:12 pm

Nejsi sama :-). Tak možná založíme nové téma.
Filomena

Příspěvekod Anicka_Kozi_Nozicka » 0, 4. září, 2013, 4:34 pm

Filomeno napsala jsem Vám zprávu ;-)
ObrázekObrázekObrázek
Anicka_Kozi_Nozicka

Další

Zpět na Denní tipy