archiv - zvyk na květen - Monte Peru

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

archiv - zvyk na květen - Monte Peru

Příspěvekod Lída » 0, 2. květen, 2013, 7:50 am

:) Taky máte pocit, že vaše rodina má toho oblečení nějak moc? :blush2:

Podělte se, jak si usnadňujete a organizujete praní/žehlení/ukládání/nakupování oblečení :) Jak s tou "Monte Peru" bojujete? :)
Lída
Site Admin

Re: zvyk na květen - Monte Peru

Příspěvekod Ivee » 0, 2. květen, 2013, 10:38 am

Tak já se podělím o praní. Měla jsem několik systémů, ale pořád mi to prostě nefunguje tak, abych měla prázdný koš (ať už na čisté nebo špinavé prádlo). Ale je to jen moje pohodlnost. Takže nejdřív jsem měla klasicky jeden koš na špinavé prádlo, prala jsem dle potřeby, pro dva dospělé naprosto v pohodě. Po prvním dítěti přibyla sušička a pak i větší pračka (7 kg). Jako další jsem zkusila třídit prádlo do boxů dle barev, když se box naplnil, tak vyprat určenou barvu. Neosvědčilo se mi to, prádlo se hodně hromadilo a pak toho byly fakt velehory, do kterých se mi teda nechtělo vůbec. Teď se snažím každý den hodit jednu pračku a jeden večer v týdnu vyžehlit. Teda takový je plán :D realita kulhá na obě nohy. Nemám problém vyprat, ale nesnáším to prádlo pak třídit, co je čí a žehlit. To mě baví fakt je pro děti. Takže momentálně tady mám dva koše na žehlení a do toho se kupí opět špinavé, protože mladší je prostě chrochro. Takže budu doufat, že sem někdo dá systém JAK to dělat, aby to bylo přijatelné :D
Ivee

Příspěvekod myska » 0, 2. květen, 2013, 11:01 am

U nás je jeden koš na špinavé prádlo, dva koše na vyprané usušené nežehlicí a jeden na vyprané usušené na žehlení. Pereme (já nebo DF, podle toho, kdo se k tomu nachomýtne, třídím většinou já, ale DF umí taky), když nějaký druh prádla je schopný naplnit pračku (třídíme světlé, tmavé, červené, termo-prádlo, ručníky a spol.). Sklízet ze sušáku se nám moc nechce, takže když už to moc překáží, šup s tím do koše na usušené. A uklízet usušené už vůbec... takže oba koše bývají plné, než se odhodlám to u nějakého filmu poskládat. A o žehlení ani nemluvím - koš je stále plný a dost často se daná věc žehlí, až když je potřeba (a to zvládá i DF).
Systém nám celkem vyhovuje, tedy odmyslím-li ty dlouhé pauzy mezi jednotlivými kroky. Nějak nám chybí motivace udělat to hned, dokud toho není tolik. Chtěla bych si pořídit něco na třídění prádla, abych hned viděla, jestli už je to na pračku, a nemusela vyndavat celý koš a pak znovu... a znovu...
Obrázek Obrázek Obrázek
myska

Příspěvekod mint » 0, 2. květen, 2013, 11:46 am

Tak já předně nemám koše na vyprané prádlo... mám jen škopek, ve kterém to nosím z pračky ke šňůrám a když sbírám, tak to co se skládá se snažím složit hned a rovnám do toho škopku, ve kterém to pak rovnou odnesu do ložnice a uklidím do skříně. To co je na žehlení přehodím přes opěradlo křesla a rovnou večer žehlím. Jo a ponožky rovnou věším v páru, abych to nemusela přebírat když to pak skládám, to se mi nikdy nechtělo. No a hlavně se snažím nenechat si víc jak jednu pračku na žehlení - jak jsou dvě, tak už se mi do toho nechce, pak přibyde třetí a neštěstí je hotový... A peru vždycky když zjistím, že naplním pračku... a koš na špinavé máme taky jen jeden - víc jich ani nemám kam dát... malý panelák naučí člověka dělat všechno hned, jelikož 2 pračky najednou už je problém někam pověsit...
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Příspěvekod MajkaSt » 0, 2. květen, 2013, 4:53 pm

Ahojte, tož se jdu taky podělit. Tím, že máme jednu malou místnost na sušení prádla, tak přes zimu zvládám Monte Peru dobře. Vyperu, dám na sušák a k němu přistavým žehlící prkno. :idea: jakmile prádlo uschne, hned žehlím :derisive: Jeto super věc, nikde se mito nehromadí - kromě té místnosti, když peru víc praček zarás. Ale léto :blush2: to si vždycky položím koš se suchým prádlem k prknu ... :mocking: a šup na zahrádku :beach: a hora je tu :lol:
MajkaSt

Příspěvekod Maata75 » 0, 2. květen, 2013, 9:33 pm

ILALI 1 píše:Peru průběžně, nic se mi nekupí. Skoro nic nežehlím, takže suším většinou v sušičce / podzim, zima, nejisté počasí/, rovnou poskládám a uklidím.
Díky tomuto systému nemám s prádlem problém. Když už se něco málo na žehlení vyskytne, udělám to hned.
Koš mám na špinavé prádlo jen jeden a bohatě pro nás 4 stačí.

Mám podobný systém, nic nežehlím, jen hned při sbírání hned poskládám. Koše na špinavé prádlo máme 2, jeden na bílé, 1 na barevné. Ušetří to čas při třídění.
Dřív jsem se divila, jak může někdo nežehlit, teď to z úspory času dělám také. Ale kupodivu se prádlo ve skříni tak nějak slehne a nic zmuchlaného na sobě nemáme.
Maata75

Příspěvekod treperenda » 0, 2. květen, 2013, 9:47 pm

Prádlo je jedna mála věcí, která mi moc problém nedělá. Pravda teda, že pračku máme v takové jakési technické mistnosi, vedle bedny z Ikea na jednotlivé druhy prádla. Je mi jedno, že je neustále v některé bedně prádlo - až se zaplní, peru. Po pěti lidech v domácnosti peru jednu pračku denně. te´d máme pračku na 7kg, to je výrazná změna, tak se mi daří třeba i dvakrát týdně neprat. No prádlo pověsím, te´d když je venku, tak ho často i rovnou skládám do lavoru. Problém s Monte žehlu mi vyřešil fakt, že jsem výrazně přehodnotila nutnost žehlení - nežehlím skoro nic! Konec konců, proč nám vývojáři neustále vymýšlí vlákna s elastanem, funkční materiály a nevím co, když to pořád jak hloupé žehlíme, že jo? Takže žehlím košile, utěrky, povlečení, sem tam nějaké tričko. A ubrusy. Víc nic. vychází mi to cca na jeden žehlící večer za 14 dní. tím že je toho tak málo, tak mi nevadí, že se to hromadí. Jediná závada skvělého systému je uložit prádlo do skříní. Ty jsou nesutále moc plné, něco je na zašití, něco je už malé, něco čeká na přestěhování k mladšímu dítěti, ty tři ponožky jsou asi liché atd. a šup a už je komín na komodě, na lavici, na stole atd.
Ale rozhodla jsem se k revolučnímu kroku - zakoupím nekřes´tansky drahé třídiče ponožek, přinutím rodinu ponožky párovat ihned po svečení - s třídičem je vyperu, pověším a rovnou nahážu i do skříní. A´t si chlapci cvičí jemnou motoriku :dance:
Protže pět lidí - z toho jeden chlap, který má často i dvoje ponožky za den, jedno mimino, které se několiktrát denně počurá, pokaká atd, to mi hodí klidně i 50 párů týdně :swoon:
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod nepořádnicenepořádná » 0, 2. květen, 2013, 10:42 pm

ILALI 1 píše:Peru průběžně, nic se mi nekupí. Skoro nic nežehlím, takže suším většinou v sušičce / podzim, zima, nejisté počasí/, rovnou poskládám a uklidím.
Díky tomuto systému nemám s prádlem problém. Když už se něco málo na žehlení vyskytne, udělám to hned.
Koš mám na špinavé prádlo jen jeden a bohatě pro nás 4 stačí.

u nás je to podobně - největší vynález - asi díky tomu, že jí máme teprve 2 roky, je sušička... nemůžu si vynachválit
a i v létě, kdy by to schlo rychle venku, tak suším v ní - prádlo je měkčí a nebledne (fakt je, že občas se sráží... nebo se my zvětšujem :lol: )
ale téměř nic nežehlím - je to hrozná úspora času a zjišťuju, že jak je člověk pohodlnej, tak mě občas otravuje i to skládání, který mi zabere pár minut
když pak jednou za půl roku vytáhnu žehličku, tak dvouletá dcera žasne, co že je to za parostroj... :P
přiznam se, že moc nechápu ty, co maj sušičku a všechno stejně žehlí...asi je to vzájemný, ony zas nechápou mě
a další bezva vynález je odložený start - jak u sušičky, tak i u pračky... večer naplnim, zapnu a ráno po probuzení pračka dopírá :-)
ale ne vždycky je to takový ideál...
takže sem s dalšími tipy :derisive:
Nep :-)
nepořádnicenepořádná

Příspěvekod rozmarýnka » 0, 2. květen, 2013, 10:57 pm

U nás máme jeden koš na špinavé prádlo (je nás 5) a stačí to. Když přijedeme z dovolené nebo převlékám povlečení, tak to nestačí. Ale alespoň to musím rychle zlikvidovat.
A mám vysledováno: Musím uvolnit sušák dřív než dám další prádlo prát. Nebo mít venku možnost sušit na šňůrách (když je hezky). Jinak mě nic nenutí sundat a poskládat prádlo.
A prádlo musím rovnou skládat na hromádky. Jen tak poskládat na hromadu, tak to mám pak zmuchlaný a odkládám to.
A úklid do skříní - lépe se dělá, když je tam místo, což někdy není. A často se mi nechce to dávat do rozhrabaných šuplíků :( Buď to dětem přerovnám, nebo nechám na komodě...

A někdy žehlím, někdy ne. Podle toho, jak je prádlo zmuchlané. Některé košile a trika žehlím (a kapesníky). Tak dvakrát týdně po 15 minutách. Ale když není čas, tak nežehlím. Nikdo si nestěžuje.

A moc se mi líbí termín Monte Peru.
Kousek po kousku to zvládnu.
rozmarýnka

Příspěvekod mint » 0, 2. květen, 2013, 10:58 pm

když jsme u toho praní a odložených startů... já už teda neperu když nejsem doma...

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10417682789-tisnova-linka/213562220200012/obsah/254894-pozar-pracky/
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Další

Zpět na Denní tipy