Velikonoce

Každý všední den tu najdete jeden tip na uklízení. Když si představíte, že tisíc jiných žen dneska uklízí ve skříni v předsíni, možná se dáte zlákat ;-)

Tip pro nováčky: tady začněte, když chcete akci bez teorie :)

Velikonoce

Příspěvekod Lída » 0, 15. březen, 2013, 8:25 am

:) Prosím všechny, které velikonoce slaví, aby se podělily o své tipy na výzdobu, úklid a jiné. :give_rose:

díky, velikonoce neslavíme, ani nemám tušení, kdy letos jsou :blush2:
Lída
Site Admin

Re: Velikonoce

Příspěvekod martinaaa » 0, 15. březen, 2013, 9:04 am

29 zacina velky patek..a v pondeli jsou velikonoce :D
martinaaa

Příspěvekod RomanaK » 0, 15. březen, 2013, 6:34 pm

Na tchibu.cz jsou v prodeji velikonoční dekorace, dá se tam dobře inspirovat. Já budu tvořit letos taštičky na velikonoční nadílku, a velikonoční věnce už jsou na dvěřích a vrátkách. No asi předčasně, páč jsou zasněžený :mocking:
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod Malvína » 0, 15. březen, 2013, 7:00 pm

Jééé, jaké taštičky? Inspiruješ nás prosím?
Všechno je tak, jak má být.
Malvína

Příspěvekod RomanaK » 0, 15. březen, 2013, 7:17 pm

DSC_0015.JPG

Něco takového, jen to bude mít 2 ouška a možná budou nižší, aby byli do čtverce a dětičky si je pak mohli nechat třebas na n ákup, nebo na hračky ;) také jsem si řekla, že letos upeču perníčky, tak budoumít takovouto hlavní nadílku. A pak se pokusím zalobovat, aby babičky nekupovali levné zajíčky, ale koupily kvalitní, třebas jen jeden od Lind nebo max. kinder čokoládu.

IMG_0700.JPG
IMG_0702.JPG
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod RomanaK » 0, 15. březen, 2013, 8:00 pm

Velikonoční tradice (čerpáno z waldorfského věnečku) :

Velikonoční neděle je první neděle po prvním jarním úplňku. Počítáme-li nazpět 6 nedělí, dostaneme se k popeleční středě, začátku přísného sedmitýdenního velikonočního půstu. Popeleční středou zároveň končí masopust. Popeleční středa dostala své jméno tím, že se na znamení postní doby dělal na čelo křížek svěceným popelem.
Šest postních nedělí dostalo svá jména podle starobylých zvyků: černá, sazometná, kýchavá,liščí,smrtná,květná.
- neděle Černá (Pučální): Podle toho, že ženy vyměnily barevné šátky za černé (resp. podle postního pokrmu pučálky-opražený naklíčený hrách)
- neděle Sazometná (Pražná) : Podle úklidu a smýčení, které se v tyto dny provádělo (resp.postního opraženého obilí-pražmy)
- neděle Kýchavá : Podle pověry, že kdo v tento den 3x kýchne,bude celý rok živ a zdráv
- nedělě Liščí (Družebná) : Tuto neděli maminky v noci pekly preclíčky a přivázaly je před východem slunce na strom v zahradě. Ráno maminka dětem říkala,že viděla tudy běžet lišku a ta jim nechala preclíky pověšené na stromě (preclíky měly být dětem přilepšením v prosté postní stravě).
- neděle smrtná : Vynášela se smrtka (mořena,Mařena,mrťák) - symbol smrti, zmaru, nemoci,zimy a všech nečistých sil pryč od lidských sídel,kde se pálily nebo topily v řece.
- neděle květná : Děvčata chodila po vsi s létečkem (stromek-symbol života a jara,oydobený perličkami,papírovými květy a barevnými vejci), aby si vyprosila koledu.

Poslední postní týden je týdnem velikonočním :
- pondělí - ježíš vyhání kupce z chrámu
- úterý - ježíš vyučuje v chrámě
- škaredá středa - Jidáš zradil ježíše
- zelený čtvrtek - poslední večeře Páně,Ježíš je zatčen ( Na zelený čtvrtek nesmějí na stole chybět jidášky)
JIDÁŠE:
500g hl.mouky, 1/4l mléka, 10g másla, 30g droždí, 70g cukru,2žloutky,špetka soli,citrónová kůra,vanilkový cukr,vejce na potření těsta

Jidase_2.jpg

- velký pátek - ukřižování ježíše ( O velkém pátku se dějí divy a zázraky) :
Hledání pokladů : Na velký pátek se otevírají hory a vydávají své poklady. I my můžeme s dětmi zkusit nalézt takovou horu - pokladem mohou být barevné kamínky, skleněné korálky...

- bílá sobota - konal se obřad svěcení ohně. Při noční bohoslužbě se pak svěcený oheň vnese do setmělého chrámu a od něj si postupně jeden od druhého zapalují své svíce. Od Ježíše se i nám rozsvítí světlo v duši. Pro děti postupné rozsvěcení kostela bývá velkým zážitkem.

- boží hod velikonoční - zmrtvýchvstání Krista. Vejce v sobě skrývá symbolickou i skutečnou přítomnost života, symbol vzkříšení,nového stvoření, naděje. Beránek- symbolizuje Ježíše. Chléb- Ježíšovo tělo,víno- Ježíšova krev.
Tuto neděli se pletou pomlázky, barví vajíčka, peče bochánek.

pondělí velikonoční - Chodí se na pomlázku. Pomlázka - životadárná, omlazující a uzdravující síla přechází symbolicky z živého prutu šleháním na člověka i na dobytek. koledníci jsou odměněny vajčky- symbolem nového života.

Nadílka od zajíčka : Od konce 19. století se u nás objevuje motiv zajíčka, přejatý z německého prostředí. Zajíček ukryje na zahradě (nebo doma) hnízdečko (třeba proutěný košík vystlaný trávou) s barevnými vejci a sladkostmi. Každé z dětí pak ráno svou nadílku od zajíčka hledá.
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod doriii » 0, 15. březen, 2013, 11:59 pm

Já bych radši něco praktického.. Začaly už jste s jarním úklidem či ho máte hotov? Okna umytá? Zdá se mi na to stále jaksi zima.. Po víkendu asi zadělám na perníky a uspeču linecké kytičky.. Jinak zatím krom věnce přede dveřma nemám nic. Jen rozmyšlené, koho podaruji.
doriii

Příspěvekod treperenda » 0, 16. březen, 2013, 12:53 am

Já jsem umyla dvě nejnemytější okna v domě a jedno nejvíc zapatlané od vánočních výzdob a vyprala zálony a závěsy a ještě u jejich žehlení stihla synátora poučit , že žehlička pálí - tak teď budeme foukat puchýře a s dalším mytím si počkáme na jaro :)
Miluju hubnutí a ploché břicho.
treperenda

Příspěvekod RomanaK » 0, 16. březen, 2013, 8:49 am

já nedělám velikonoční úklid, :smiley-chores008: dělám když je slunečno a chce se mi. Na což je dneska ideální počasí, ještě štěstí že jdu cvičit a na dtské maškarní :mocking: Já mám velikonoce o tom příjemnějším ;) Úklid jedu klasika podle tipů.

zkus projít stařší archivovaná témata : viewtopic.php?f=2&t=371&hilit=velikonoce&start=40
Velikonocni_autopilot_bianco.doc
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod Aliba » 0, 16. březen, 2013, 10:01 am

Romčo
Krásně si to vypsla - hned jsem moudřejší.

Doriii
Když to jde umeju :smiley-chores008:, no letos asi ne - tu je to furt na sáňky, lyže a když byli 3 přijatelné dny jsem to nedělala.
Takže letos, asi neproběhne, ani výzdoba oken - prostě jaro si tam dáme, až bude jaro.
Věneček na dveře jsem vyrobily s dračicema. Větvičky jsem teda stihly z venku donést, než to zas zapadlo - takže nám tu krásně kvetou a zelenaj se, ty ozdobíme.
Na koledu jsme pryč, takže opravdu krom jidášků, perníčků a pár vajíček nic nedělám - úklid nijak speciálně nehrotím - když stihnu, tak prostě udělám takový hloubkovější, když ne, tak ne. DH to nijak extra neprožívá - takže opravdu jen symbolicky.
Jsem moc ráda, nerada když tou pomlázkou řežou "hlava, nehlava" . I u našich je to stejné - dračice dostanou malou koledu doma a pak u našich a pak vedle našich od sousedky. Když je pěkný počasí jdem po obědě s dračicema a babi na procházku - většinou krmit kačeny.
Taky se snažíme dát si něco nového, aby nás beránek nepokakal.
Aliba

Další

Zpět na Denní tipy