Pohádkové Slovinsko

:) Jak se odměňujete? Čím si oslazujete všední den? O kom, o čem sníte?
Dejte nám tip na film, knížku, zábavní park, salon krásy, odkazy na videa, která vás pobavila, cokoli vás napadne :)

Pohádkové Slovinsko

Příspěvekod dixie » 0, 26. květen, 2009, 2:41 pm

Dobrý den,
jsem na MD, celou zimu byly děti nemocné, nemohli jsme ven, tak jsme začali psát společně se čtyřletým synem knihu Průvodce pohádkovým Slovinskem a překládat pohádky ze slovinštiny. Každý den jsem se těšila, až budu mít chvilku pro sebe a budu se tomu věnovat.
Dnes je kniha na světě, můžete si ji prohlédnout na http://zlatoroh.svet-stranek.cz . Pro zájemce jsou tam připraveny soutěže např. o zájezdy, recepty z vynikající slovinské kuchyně (bude jich víc:)), fotogalerie, další informace, které se do knihy nevešly... A my se těšíme, až zase navštívíme své slovinské přátele a budeme poznávat zase další kouty této překrásné země, která má opravdu všechno - hory, moře, řeky, jezera, největší jeskyně na světě, unikátní rostliny a živočichy...
Můžete to brát jako tip na dovolenou, klidně i s úplně malými dětmi. Dixie
dixie

Re: Pohádkové Slovinsko

Příspěvekod marketecka » 0, 1. červenec, 2009, 11:05 am

Ahoj - to je ale krásná země, děkuji za prohlídku prostřednictvím fotek...já s manželem jezdíme na dovolenou jenom do hor - válet se u moře jsme ještě nikdy nebyli a tam to vypadá skvěle pěší turistika zelené kopce a louky nádhera....děkuji za Tip
Jak Se tam dá jet autem? Platí tam něco specialního?
marketecka

Příspěvekod marketecka » 0, 1. červenec, 2009, 11:09 am

Tak už mám recept na Jotu .Jota - lahodná polévka z fazolí a kysaného zelí

500 g kysaného zelí, 300 g fazolí, 300 g brambor, 1 cibule, 300 g uzeného, 100 g slaniny, 2 lžíce oleje, 30 g mouky, 1 lžíce rajského protlaku, sůl, černý pepř, petrželka, 2 stroužky česneku, 1 bobkový list.

Fazole namočené přes noc ve stejné vodě uvaříme. Zelí přecedíme do hrnce a přidáme uzené, bobkový list a pepř. Přilijeme studenou vodu a přiklopené vaříme asi 45 minut. Oloupané a nakrájené brambory vaříme asi 15 minut. Fazole se zelím vlijeme do většího hrnce i s vodou, přidáme cezené brambory. Přidáme rajský protlak, osolíme, přikryjeme a vaříme 10 minut.
Mezitím připravíme zásmažku. V pánvi ohřejeme olej, na kterém osmažíme cibulku. Přidáme slaninu na kostičky a česnek. Pomoučíme, osmahneme, zalijeme vodou z fazolí. Přidáme do joty a vaříme ještě 5 minut. Servírujeme s kysanou smetanou.
Z té stránky a tak to zkusím uvařit . je to dyty slovinská pochoutka, že jo?
marketecka

Příspěvekod dixie » 0, 8. červenec, 2009, 9:24 pm

Marketecko, právě jsem našla vaše odpovědi a otázky. Do Slovinska se dá jet autem v pohodě, už nejsou hranice :)
Za šest hodin jste v Lublani, za osm v horách nebo u moře. Dálniční známky od 1. 7. jsou týdenní a měsíční. Dálnici se ale můžete vyhnout, na http://www.slovenia.info si můžete zdarma objednat mapy krásných vedlejších cest. My jezdíme přes Klagenfurt a malý horský přechod Ljubelj rovnou do hor.
Článek a pěkná diskuze jsou na http://www.rodina.cz .Dnes jsem dostala další zajímavé recepty z Vipavské doliny, určitě je zveřejním :)
dixie

Příspěvekod mamamia » 0, 11. červenec, 2009, 5:24 pm

Ahojky Dixi.
Medvídek z BC-Míša na seznamu s cukrovkou.Vzpomínáš si na mě :lol: :lol: ?Jak se máte?Jestli nechceš psát tady písni mi SZ a nebo na mail:promisicku@seznam.cz.
Obrázek
Obrázek
mamamia

Příspěvekod dixie » 0, 12. červenec, 2009, 10:30 am

Ahoj Míšo,
moc ráda tě "vidím" :) Máme se tak, že je pořád někdo nemocný, letos už jsme měli chřipku a různé jiné virózy, dvoje neštovice, šestou nemoc a momentálně zbytek rodiny skolila angína, Amálka měla dvakrát zánět ucha, zuby jí lezou vždycky s nějakou chorobou :roll:
Abychom se z toho nezbláznili, tak pořád vzpomínáme na naše milované Slovinsko. Letos jsme cestu tam neplánovali, ale naši kamarádi z Lublaně přijedou sem. Právě jsme se rozhodli, že si uděláme týden slovinské kuchyně, protože jsem dostala další zajímavé recepty od Maji z informačního centra ve Vipavě. Slovinská kuchyně je opravdu velmi chutná. Chystám kuchařku ;), která by měla brzy vyjít.
Taky překládáme a píšeme slovinské pohádky, jsou nádherné. Pokud bys chtěla nějaké recepty nebo pohádku, můžu poslat na mail, který samozřejmě ještě mám :) Jinak průběžně doplňuji informace na stránkách http://zlatoroh.svet-stranek.cz
Mějte se krásně. Dixie
dixie

Příspěvekod dixie » 0, 12. červenec, 2009, 1:57 pm

Nabídka zaslání milé slovinské pohádky nebo receptu na chutné slovinské jídlo platí i pro ostatní. Pište si o ně na adresu, uvedenou na stránkách :)
dixie

Příspěvekod Janca » 0, 22. červenec, 2009, 8:29 am

Ahojky, ve Slovinsku jsme byli společně s přítelem dvakrát, a to v Triglavském národním parku. Nádherná dovolená, strašně moc se mi ve Slovinsku líbilo, nějak jsem k němu získala citový vztah. Teď, když máme prcka, asi ještě chvilku počkáme, ale doufám, že se tam ještě nejednou podíváme. Opravdu, kdo má rád přírodu, hory a nevíte kam, neváhejte, určitě to stojí za to.
Janca

Příspěvekod dixie » 0, 22. červenec, 2009, 5:43 pm

Ahoj :)

My jsme byli i s prckem dvouletým a příští rok se chystáme s dvouleťačkou a skoro šestileťákem. Dá se jet i s malými dětmi, tipy jsou právě v Průvodci pohádkovým Slovinskem. S malinkými dětmi(našich slovinských přátel)jsme byli v Dolině sedmi triglavských jezer a bylo to úžasné, chce to přípravu, je to tam taky podrobně popsané. A taky pohádky pro děti i dospělé.
Naposledy upravil dixie dne 0, 22. červenec, 2009, 5:45 pm, celkově upraveno 1
dixie

Zpět na Rozmazlujme se