Dělba práce v domácnosti

Každá máme někdy období, kdy se nemáme skvěle. Ztratíme práci, štve nás naše dříve drahá polovička, máme problémy s dětmi (ať proto, že jsou, nebo že stále nejsou...), někdo je dokonce obětí domácího násilí. Svěřte se, jistě nejste samy. Můžete se na svůj mail zaregistrovat znovu pod jinou přezdívkou, abyste byly v anonymitě.

Dělba práce v domácnosti

Příspěvekod HanaK » 0, 24. září, 2008, 8:24 am

Ano, ve srovnání s domácím násilím, vážnými úrazy, tragickými událostmi, těžkými nemocemi jde o ..., vím to. Přesto mně to štve a ubírá energii. :evil:
Bydlíme ve velkém domě, který permanentně přestavujeme. Topíme dřevem, to je potřeba udělat. DH udělá spoustu práce. Ale... Ve všední den pracuje tak od příchodu z práce tak do sedmi. Pak se rozvalí u TV a já zuřím, když ho tam vidím, protože taky lítám od příchodu z práce, ale v těch sedm se teprve dostávám k večerním rutinám - nádobí, složit prádlo a pověsit další, něco vyžehlit, připravit si oběd na další den (nemám možnost obědvat) atd. atd. Nemůžu to dělat dřív, taky pracuju na přestavbě, na zahradě, uklízím po zedníkách, svačinky, večeře, úklid domácnosti, školní příprava s malými dětmi... Co s tím? Odpoledne nemůže DH dělat se mnou, má spoustu důležité práce a večer nemůže pracovat v domácnosti, protože udělal spoustu práce (mnohem důležitější než je ta moje :evil: ) a snad si může odpočinout. Pokouším se všechno zvládnout sama a už nemůžu. Jsem vzteklá, popudlivá, iracionální... Nejspíš mně poradíte, ať něco nedělám. Už jsem sekla se vším šitím, aranžováním, tvrdě jsem omezila záhony s květinami, takže skoro vše, co mně baví jsem odbourala. Zbytek dělat musím. Dle FL to nemám dělat pečlivě, stačí to jen tak trochu. Méně pečlivě, než to dělám, to snad dělat nejde.... Děti zapojit zkouším, pomůžou, ale podstatný rozdíl to není... Nějak se v tom plácám. Ani nevím, jestli existuje nějaká zázračná rada, hlavně jsem se potřebovala vypovídat. Dík za tuto možnost. Hana
HanaK

Re: Dělba práce v domácnosti

Příspěvekod medakulicka » 0, 24. září, 2008, 10:35 am

Ahoj Hani, mluvíš mi z duše. Zrovna včera přišel DH z práce a ptal se, co děláme (já, dcera 3 roky a syn 8 měsíců). Když jsem mu vyjmenovala všechnu práci, kterou sem ten den zastala - vyluxováno, nádobí, vyžehleno, další pračka na cestě, oběd uvařený a další drobný práce, jen konstatoval - to je snad normál ne? a šel si naprat břicho a lehárko k televizi. Až před večerem šel natřít kousek plotu, strávil tam tak hodinku, zase nadlábnout a zase válet. Sem sice na mateřský, ale on nevidí, že děti vstávají jen půl hodiny po něm a že od tý doby se nezastavim. Když jsem se dala k FL(fly Lídě- díky Lído!) a četla jsem, jak se manžílkové zázračně přizpůsobují při uklízení domácnosti, tiše jsem doufala, že to potká i mě. Ale nic takového se nestalo. Ani tu postel si neustele. Mokré zpocené ponožky dál dává sušit na topení po celém domě a neobtěžuje se ty už usušené vyhodit do špíny. Špinavý prádlo nechává tam, kde se zrovna svlíkne, třeba uprostřed obýváku. Nádobí do myčky se ještě nenaučil dávat a to ji máme 5 let.Atd. Je toho spousta. Častokrát jsem naštvaná, jen co ráno vlezu do obýváku, protože i když jsem večer poklidila, můžu ráno znovu. Rozválený gauč, nádobí všude možně i když jen po snídani, rozházený prádlo, když se zrovna nemůže rozhodnout, co si vezme na sebe. S večerní přípravou sem u něj neuspěla. Je to přeci naprosto zbytečný....A pak se diví,že se na něj ani neusměju, když přijde domů z práce. Už jsem rezignovala.Kdybych mu každý den opakovala, aby uklízel aspoň svůj bordel a jak by mi to ulehčilo práci, musela bych se zbláznit a stejně by to nikam nevedlo. Poslední dobou se snažím víc uklízet, když u toho může být (když čučí na TV třeba), aby to aspoň viděl. Pak aspoň přemýšlí o tom, že se to samo neudělá. Hodně trpělivosti nám všem Hanka
ObrázekObrázekObrázek
medakulicka

Příspěvekod Džindra » 0, 24. září, 2008, 10:39 am

Ahoj Hanko,
Chápu, jak se asi cítíš, ale já bych to asi taky takto nezvládala. Myslím, že zakopaný pes je v tom, že se snažíš zvládnout na 100% jak zaměstnání tak domácnost a péči o děti. A to sama bez pomoci DH asi nepůjde. Můj názor je, že pokud musíš chodit do práce, tak domácí práce by jste si měli pěkně rozdělit na polovic. Jen je potřeba nějak to šikovně DH vysvětlit. ;) Já osobně do práce nechodím, protože vím , že bych to nezvládala, mám 3 malé děti (3 roky, necelých 5 a 6 a půl) a manžel je stále zapneprázděný a tak s jeho pomocí počítat nemohu. Než být celý den ve stresu z toho, že nestíhám, tak jsem raději doma a mám pouze k rodičovskému příspěvku jen menší přivýdělěk. Do práce tedy nechvátám. ;)
Jinak je dobře, že jsi se vypovídala, možná Ti to stačí a nepotřebuješ už žádné rady, jen to "pochopení " a pocit, že v tom nejsi sama. Já jsem Ti jen napsala, jak to vidím ze svého hlediska.
Džindra

Příspěvekod Mamakuto » 0, 24. září, 2008, 10:52 pm

Trochu se přidám, mám dva kluky 5 a 2,5 roku a manžela, který převzal v práci úžasné pravidlo od kolegy "přece jsi na mateřské", které používá, kdykoliv po něm něco chci :evil: Mít úžasnou domácnost jsem vzdala už na první mateřské, Martínek byl trochu víc akční, v noci 10x vzhůru, přes den spací 15ti minutovky a věčně akční :roll: , časem jsem přestala i vnímat manželovo poznámky na téma úklid ( co by se mělo uklidit ) Už 2 měsíce se ale bavím , začínám totiž stavět manžela do obrazu, co se stane až v dubnu nastoupím do práce a docela mu tuhne úsměv :mrgreen: Ráno totiž bude muset kluky vodit do školky on ( já nebudu stíhat ) a odpoledne taky on, protože já si to přisupím z práce v půl páté a to už má školka čtvrt hodiny zavřeno, no a navrch půlku domácnosti - no bude to tvrdé probuzení do reality :twisted:
Mamakuto

Příspěvekod TASS » 0, 9. říjen, 2008, 11:15 am

Milé přítelkyně, náhodou (která neexistuje ;-)) jsem sáhla po knížce. Jmenuje se Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí - od Ute Ehrhardtové. Dovoluji si ocitovat několik řádků, myslím, že je to k tématu...
"Ženy jsou hodné pohlaví. Přátelské, poddajné, skromné a velkorysé. To se od nich očekává, ale také to odpovídá obrazu, jaký má každá žena v sobě. Být hodná má představovat klíč k úspěchu, ovšem opak je pravdou.
Dnes už ženy nechtějí být jenom hodné. Chápou samy sebe a svoji roli jinak. Ale i moderní žena je stále plná rozporů. Umí se lépe prosadit, často má však špatné svědomí. Navenek zůstává klidná, uvnitř zuří konflikt: na jedné straně chce být všemi oblíbená a snaží se keždému vyhovět, na druhé straně ví, že se tím zaplétá do závislostí. Chce se prosadit, ale nechce nikoho zranit, chce dosáhnout svého cíle, ale nechce nikoho převálcovat, chce být kritická, ale nechce nikoho očernit, chce vyslovovat svůj názor a přesvědčit ostatní, ale nechce nikým manipulovat...
...Ženy se dokážou snadno vcítit do situace ostatních. Chápou, proč je někdo určitého názoru. Soucítí. To jim ztěžujie prosazení vlastních přání nebo udržení vlastního názoru...
... Mají za to, že musí dokázat víc, než muži, aby dosáhly stejného uznání. A skutečnost jim dává za pravdu. Ženy se snaží být dokonalejší, pilnější, ochotnější ke kompromisu a pomoci druhým a kolegiálnější, než jejich mužští spolupracovníci. Ale dosahují spíš skromných výsledků.
... Kryjí svým mužským kolegům nebo manželům záda, a ti se potom cíleně vrhají na takové práce, jež slibují větší úspěch. Pomocnice zůstanou u cesty. Vyššího postavení dosáhnou jenom ženy, které používají šikovnější strategii. Pracovat pro ostatní je strategie špatná, stejně špatná jako skromnost. Mnoho žen se nehlásí ke svým dobrým výkonům, nechtějí se chlubit. Čekají, že budou objeveny, a když jejich schopnosti nikdo neuznává, stávají se z nich v nejlepším případě hysterické protivy, ale ještě pravděpodobněji propadnou depresím, alkoholu nebo se u nich projeví syndrom vyhasnutí...
...Ženy, jež žijí v souladu se sebou, našly rovnováhu mezi svými nároky a požadavky okolí. Experimentují, nebojí se rizika... Netrapte se představou, že proti vám někdo něco má. Nelamte si hlavu s tím, co s vámi není v pořádku, myslete kreativně, hledejte řešení...
...Bohužel tento krok k nezávislosti se podaří jen málokterým ženám. Většina jich zůstává vězet ve starých schématech. Zřejmě chtějí být raději hodné holčičky než se radovat ze života. Odkud pramení tohle zříkání se výletů do zakázaného prostoru? Čím to, že ženy pociťují jako špatné věci, jež jsou pro spoustu mužů zcela normální?
Neustále nás pronásleduje strach z potrestání svévole, z malého porušení pravidel. Co si o nás ostatní pomyslí? Jak se zachovají? Budou mít neposlušnou holčičku ještě rádi?..."
Konec citátu. Je to knížečka útlá, ale nebudu ji opisovat celou :-)
A co tím chtěl básník říct? Že ač se jedná (při dělbě práce doma například) zdánlivě o naše milované protějšky, je to o nás, milé dámy. Je to v naší hlavě, v našem přístupu k věci. Mluvím z vlastní zkušenosti, která je však bohužel, nepřenosná...
Takže dobrá zpráva nakonec: Zkusme změnit naše myšlení. Mějme se rády! A ač muž nehne ani malíčkem, bude nám líp. A o to jde především, no ne?
Krásný barevně podzimní den vám přeje Taša :-)
TASS

Příspěvekod Lucka » 0, 15. říjen, 2008, 2:14 pm

Ahoj holky,

když občas vídám, jak to vypadá v jiných domácnostech - v mladých rodinách, tak se mi ježí kůže úplně všude. Děti pobíhají všude jako splašené. Maminka sotva dorazí z práce tak vaří, aby byla teplá večeře, uklízí, aby se dalo bytem vůbec projít, pere, žehlí, myje nádobí, zachraňuje děti před sebevraždou. Manžel dorazí z práce pár minut později. Shodí ze sebe špinavé oblečení a odhodí ho kam dohodí, eventuálně jej s rozběhem uloží do skříně mezi čisté oblečení, aby manželka neremcala. Přijde do kuchyně, zkontroluje hrnce na sporáku a prohlásí, že by jeho drahá taky občas mohla umýt to nádobí. Otevře ledničku a začne vyhazovat prošlé potraviny při čemž dává své ženě zprudka najevo její neschopnost....

Rozhodla jsem se pro aktivní boj za lidská práva (nikoliv práva žen ale práva lidská). Začala jsem si hrát na chlapa a když je třeba umýt nádobí požádám o to partnera s tím, že mám ještě důležitou práci. Vařím. Ovšem pokud v mezičase můj partner sedí u TV a nedělá nic, přisednu si k němu a řeknu, že se chci taky dívat a že se na tu večeři vykašlu. Na jeho otázku - a to to maso vyhodíme? odpovím: tak asi jo, stejně to nemá kdo dodělat. Přítel je tvor velmi inteligentní, takže televizi vypne a vaříme spolu :D

Holky ještě jeden poznatek - je to kruté, ale je to tak. Zjistila jsem, že v rodinách, kde holky vydělávají stejně nebo víc - chlapi kupodivu fungují. Jakmile zjistí, že je na nich žena závislá velmi rádi toho zneužívají. Takže bacha na svou pozici jak v práci, tak i ve společnosti 8-)
Lucka

Příspěvekod Ivca79 » 0, 4. listopad, 2008, 4:39 pm

Lucko, asi tě zklamu, ale to, co si popsala úplně všude nefunguje.

Do práce chodíme oba, ráno většinou odjíždíme spolu, vracíme se taky spolu (alespoň odhadem bych řekla, i když občas je práve víc u nás, jindy u nich). Od té doby, co jsem si řekla, že dokud se u nás leží na gauči, nebudu se honit, to u nás vypadá, jako když nás vykradli :oops:

Momentálně se snažím pracně vrátit aspoň k nějakému řádu, ale vyklidit ten binec fakt za noc nejde, takže to jde postupně. Vím, že pokud chci mít doma uklizeno, musím prostě sama... a není to o výši platu ani o tom, že "nažnačím" nebo "na plnou hubu" řeknu, že potřebuju pomoct. Prostě to u nás nefunguje :roll:

Začínám opět od prvních BabySteps, takže zatím jsem ve fázi, kdy se snažím, aby večer bylo umyté nádobí (uklizené bude krok 2), snažím se urežovat v použitelném stavu koupelnu, i když jsem to včera nezvládla :oops: ... nejsem perfekcionalista, takže už tady vidím pozitivum 8-)

Každopádně s hankou cítím, mám to doma úplně stejně, jen s tím rozdílem, že nemáme děti
Ivca79

Příspěvekod Lucka » 0, 6. listopad, 2008, 11:57 am

Ahoj Ivčo,

je mi moc líto, jak moc musíš bojovat. Ono i ten boj za sebe sama spotřebuje hodně síly... Byla jsem i s chlapem, který vyžadoval skutečně full servis, neměl ponětí o tom, že se občas něco musí umýt nebo kolik sil mě stojí žehlení ve dvě ráno. Jeho maminka trávila svůj život péčí o něj. Já ale chodila do práce a makat 24 hodiny denně s tím, že je to přece má povinnost, je to normální a asi jsem tedy neschopná.... To tedy ne. Neměla jsem sílu ani náladu na převýchovu. Když si Vás někdo neváží, je to pak těžké... P.S. jeho hlášky mě dostaly k psycholožce a ta mi radila, abych ho požádala o pomoc, že přeci sám chce, abych měla čas i na sebe, abych byla pro něho hezká a abych měla více energie do života. Když jsem jí citovala jeho odpověď její reakce byla zcela nediplomatická a maximálně přímá. Nenechte po sobě šlapat. A bylo :|
Lucka

Příspěvekod TASS » 0, 7. listopad, 2008, 2:54 pm

Ahoj holky! Reaguji na Lucčinu psycholožku: S mou paní doktorkou jsme téma dělba práce v domácnosti taktéž probíraly, i když důvody pro které jsem se u ní ocitla byli jiného rázu :-). Pravila, že nemám žádat o pomoc. Tedy pokud nebylo předem v partnerství dáno, že domácí práce budou výhradně můj job (job = placená práce). V případě, že ne, jsme oba dva uživatelé a zároveň poskytovatelé služeb (pro chod domácnosti). V případě, že vše dělám pouze já, jsem poskytovtel a partner uživatel mých služeb. No a v tržním hospodářství se za užívání služeb platí, že? ;-). Pokud je domácnost (byt, dům, karavan...) moje a jsem 100% vlastníkem, můžu uživatele za určitých podmínek doma mít a služby poskytovat, ale pravidla určuju já (jako v hotelu např.) Ale kolik z nás je doopravdy vlastníkem své domácnosti, že? Takže většinou je to nějak půl napůl...ale poskytovatelem jsem pouze já? A on jenom užívá mých služeb? Že to zní drsně? Taky jsem byla nejdřív šokovaná! Protože přece maminka, babička a celé generace žen přede mnou takhle přece fungovaly, ne? Ale taky se právalo prádlo na valše a kvůli tomu, že to fungovalo tehdy si jí přece pořizovat nebudu... Slovo pomoc vyvolává pocit, že já své poskytovatelské služby nezvládám a partner mi může a nemusí pomoci, to je čistě jeho volba, ne však povinnost! Vypusťte, prosím, slovo pomoc v jakékoli souvislosti s domácími pracemi. Oznamte partnerovi, že žádnou pomoc nepotřebujete, ale že nejste výhradní poskytovatel služeb. Pokud bude nadále chtít být výhradním uživatelem, stanovte si prostě za své služby pevnou cenu :-)
Krásný víkend přeje Tass
TASS

Příspěvekod senses » 0, 4. leden, 2009, 11:45 am

Zdravím,
měla jsem špatný týden. Samozřejmě, dělba práce v domácnosti. Jak si je vychováme, tak je máme. DH, děti ...
Všechno co tady píšete je pravda. Dohnalo mě to k tomu, že jsem na protest začala psát všechnu práci, co jsem za ten den udělala, a co udělali jednotlivý členové rodiny. Můj sloupek byl nekonečný. Jejich, tam byly jen rutiny. ;) Měli mě za blázna, histerku, zase po nich něco chci. No, někdo tu domácnost vést musí. Někdo musí mít přehled, udělat systém, někdo to prostě musí řídit. Po několika dnech jsem prohlásila, že jsem táta, a sedla si k televizi. DH jsem řekla, že mu předávám veškeré vedení domácnosti od a až po z. (peníze, nákupy,úřady ... na celý měsíc, vždyť to je jen měsíc) Netrvalo dlouho a otázky typu - Co bude k obědu? (jak to mám vědět, když jsem táta?) - Kde mám mami tohle a tamto? (jak to mám vědět, když jsem to ani neviděl?) - Mám to už vypraný? ( jak to mám vědět, když to s pračkou neumím?) apod. Vydržela jsem tak tři dny, stálo mě to pěkný nervy. Přišel DH a prohlásil, že se mnou tuhle hru hrát nebude. Na to jsem mu zdělila, že já už taky ne, aby mě měli za histerku, za někoho, kdo je pořád buzeruje. Že, ve všem musí být systém, jinak to nefunguje. Vysvětlila jsem, jak udržet pořádek v domácnosti, rozdělila jsem to na dvě linie. První - každá věc má své místo, to je největší nepořádek v bytě, pokud ty věci nejsou na svém místě,to může ovlivnit každý člen rodiny, druhá - přirozený prach, drobečky apod. po bytě, tomu se nikdo nevyhne, ale úklid tohoto trvá jen pár minut, pokud je splněna první linie a nikde nic nepřekáží v úklidu. Dnes se mě DH ptal, než odjížděl, jestli tady má nějakou práci, než odjede. :D Doufám, že jim to vydrží, jinak se zase stanu tátou. :evil:
senses

Další

Zpět na Mám špatný den, špatný rok