PÉČE O BYLINKY

Nezáleží na tom, zda máte jen vázu na stole v kanceláři, nebo novou velkou zahradu zatím zarostlou plevelem :)

PÉČE O BYLINKY

Příspěvekod Ovečka » 0, 27. únor, 2010, 7:29 pm

Ahoj holky, začala jsem při vaření hodně používat čerstvé bylinky a jídlo je o 100% chutnější. V létě to byla paráda, mamka mi posílala z chalupy natrhané ty, co jí rostou na zahradě, ale ted v zimě je to bída. Koupila jsem už několikrát v albertu rozmarýn v květináčku, (je výborný na pečené maso) a i když jsem si ho přesadila a pečlivě zalévala do týdne bylo po něm, pokud jsme ho tedy nestačili sníst. Nevím jestli to tdy nejsou nějaké rychlené bylinky, že to nic nevydrží....Bydlím v paneláku, mám balkón na jih a zatím se mi tam daří v létě pěstovat akorát petržel, do ničeho jiného jsem se zatím nepustila. Nemáte někdo nějakou radu nebo zkušenost?
Ovečka

Re: PÉČE O BYLINKY

Příspěvekod Wer » 0, 28. únor, 2010, 12:41 am

Já mám teď po přestěhování dvojitá okna s meziprostorem, takže tam mám kadeřavou petržel a pažitku. Koupila jsem je v Albertě a jsou v pohodě. Na ostatní (hlavně bazalku a tymián) si zatím netroufám, myslím, že je na ně teď zima. Na chalupě pěstuji bylinky na záhonku už řadu let - ze zkušeností mohu říct, že třeba dobromysl nebo i meduňka jsou docela plevel, co roste vždy a všude, tak to zkus nejdříve s nimi.
Ale je fakt, že bylinky mi doma v teple vždycky zašly. Zkoušela jsem to vícekrát - asi na ně bylo moc teplo a málo vlhko.
Wer

Příspěvekod RomanaK » 0, 1. březen, 2010, 11:03 am

Zdravím, také jsem si koupila v albertu trojici bylinek, a to bazalku, rozmarýn a tymián. Většinou je nepřesazuji. Ale teď to asi udělám. Bazalka je nic moc, zůstaly mi z ní asi 4 výhonky. Rozmarýn se drží, ale tymián, ten roste jako divý. Mám je na okně v kuchyni, není to jižní okno. Takže bez přímého sluníčka. Zatím se bylinky drží,je fakt že oproti předchozím zkušenostem je podstatně více zalévám. Tak jsem na ně zvědavá, jak porostou dál :)
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod Aliba » 0, 1. březen, 2010, 1:55 pm

Taky chci pěstovat bylinky a můj táta mně říkal, že jsou ruzná semínka, že jedny jsou na pěstování ven a jedny na pěstování v květináčích, ať si při nákupu dám pozor. Jen mě zajímá jestli je lepší si to zkusit vypstovat ze semínek, nebo raději koupit ty sazenice. Taky nevím zada zvládnou západní stranu, kde celej den v létě svítí slunce. Přemýšlím, že bych je dala na podlahu ať nejsou úplně na přímém slunci. No a pak v zimě vydrží na balkoně, nebo je raději dát na chodbu?
Takže já nepúoradila, ale jdu taky s otázkama, protože bylinky máme rádi. Jó na chalupě bazalka, petrželka-kudrnka, libeček rostou krásně.
Aliba

Příspěvekod ajinav82 » 0, 2. březen, 2010, 10:33 am

Já teda chci pěstovat bylinky teprve od letošního jara, tak jsem si nakoupila knížky. I přesto, že jsem si je přečetla, tak se mi nepodařilo vypěstovat nic ze semínek a to je mám zasazené už asi 10 dní. Myslím si, že za tu dobu už by se mělo něco ukázat. Tak je určitě lepší koupit už vyrostlé sazenice. Lepší je to u prodejnce květin než v supermarketu,tam jsou opravdu rychlené. I když musím říct, že rozmarým, co jsem si koupila někdy v listopadu mi vydržel až dodnes. Měla jsem ho na balkoně-je zasklený asi při teplotě +5stupňů celou zimu. Bylinky jsou plevel, takže žádné extra zacházení nepotřebujou. Pokud jsou v květináči, zalévat málo aby nestála v mosce voda, ale zase zalévat tak aby nevyschla. V květináčích vyschne spíš než ve volné půdě.Ale jak říkám, je to teorie, kterou jsem se dočetla, zkušenosti nemám. Jo a v květince mi řekli, že půda stačí klidně ta co je na pokojové květiny.
url=http://lilypie.com]ObrázekObrázek[/url]
ajinav82

Příspěvekod zara81 » 0, 2. březen, 2010, 9:14 pm

Bylinky v květináčku z hypermarketů většinou nevydrží. Nejsou tam skladovány, tak jak by měly a když se vystaví na prodejnu nebo si je donesete domů, začnou rychle hynout. Pracovala jsem u zdroje, vím, jak to chodilo u nás.
V zimě když chci něco zeleného do polévky, pomazánky ap. nasypu semínka řeřichy na mokrou vatu nebo ubrousek a za pár dní mám krásný zelený kobereček :D . Dá se využít opravdu do čehokoliv, je plná vitamínu a má pikantní chuť. A je to zhruba za sedm korun.
ObrázekObrázek
zara81

Příspěvekod Hanele » 0, 2. březen, 2010, 10:17 pm

na chleba je fakt nejlepší řeřicha, na kořenění masa to chce trošku víc. mám na zahrádce tymián, šalvěj, meduňku, yzop, saturejku, letos chci přidat další, zkouším i ze semínek, uvidíme, ale nejlíp se mi osvědčilo koupit si sazeničky na zeleninovém trhu. zjara tam prodávají přísady, za cca 15 kč se to dá ;) jinak dobře vzejde i majoránka - ale ta je jednoroční - dá se dát do pařeníku...
Hanele

Příspěvekod sovička » 0, 3. březen, 2010, 8:25 am

O bylinky se snažím. Taková bazalka, ta se mi ujala i jako sazenice z hypermarketu, dokonce jsem musela přistoupit k zastříhávání, jinak by z ní byl statný strom, co se mi nevleze na okno. Pažitka a petrželka bez problému vyrostla až ze semínek a hlavním problémem u mě je vlhkost, mám sklony je přelévat, opravdu potřebují jen minimální zálivku, teď zalévám jednou týdně trošku a i tak mám pocit, že bych měla ještě ubrat. Majoránka a oregáno mi vyrostly také až ze semínek, ale nejspíš by se udržely i ty hypermarketové, kdybych je zase nepřelívala. Nyní nezalévám v podstatě vůbec a jen občas orosím rozprašovačem kupodivu to stačí. Žádnou jinou zvláštní péči jim nevěnuju, normálně je mám na okně v kuchyni, až se oteplí, tak půjdou na okno z venkovní strany, ani nevím, jestli to je okno na sever, jih nebo kam. Nehnojím. Jo, jenom pozor na motýly, minulý rok mi celou pterželku sežraly housenky, vzhledem k tomu, že bydlím ve třetím patře, asi mi tam nějaký motýl nakladl vajíčka. Nejtěžší opravdu bylo zvyknout si na to, že je opravdu nemusím zalévat stejně často a hodně jako pokojové rostliny, opravdu jim stačí jen zlomek normální závlahy. Klidně může být zemina úplně vyschlá na popel, jakmile je půda mokrá dýl než den, hned se mi tam začíná rozrůstat plíseň, hlavně teď v zimě, když moc nevětrám..
sovička

Příspěvekod RomanaK » 0, 3. březen, 2010, 11:23 am

zara81 : Tak to je dobrý nápad také vyzkouším :)

hanele : Ahoj a na zahrádce máš záhonek kde? My s manželem se poprvé letos chystáme pustit do zahrady. Zatím jsem myslela právě jen na záhonek s bylinkama, hrášek, mrkev atd...Ale zatím nevím kam ten záhonek s bylinkami umístit. Tak děkuji za radu.

sovička: Tak to já jsem je nechávala asi zřejmě dostatečně přeschnout a pak sem je rovnou sušila :D Takže teď mi malinko stojí ve vodě, a je toOK. Ale to bude tím obdobím sucha před tím. :)
ObrázekObrázek
Obrázek
RomanaK

Příspěvekod Hanele » 0, 3. březen, 2010, 4:05 pm

no my máme takovou tu terasovitou stěnu z dutých tvárnic - nevím jak se jim říká - a tam má každá bylinka svůj chlíveček..
- tak mám meduňku, šalvěj, pažitku, yzop, šťovík atdatd.
petrželku - zelenou - na kraji zahrádky celoročně (vydrží i přes zimu,letos ne, ale loni byla)
a meduňka je fakt jak plevel - vysemenila se mi různě po zahrádce, nechávám to tak...
levanduli mám na kraji zeleninové zahrádky... celá zahrádka je vlastně otočená na jiho-západ...
Hanele

Další

Zpět na Péče o květiny