Jak si vyrobit samozavlažovací květináč za babku

Nezáleží na tom, zda máte jen vázu na stole v kanceláři, nebo novou velkou zahradu zatím zarostlou plevelem :)

Jak si vyrobit samozavlažovací květináč za babku

Příspěvekod mint » 0, 22. červenec, 2012, 9:32 pm

Pokračuju z dotazu ve venkovních květinách jak si vyrábím samozavlažovací květináče aby mi vydržely kytky na jižním balkoně i 4 dny bez zalití. Nafotila jsem postup, to bude asi nejjednodušší vysvětlení (abyste měly přehled cca o velikosti tak ty dlaždice jsou 30x30cm):

Co je potřeba:
- samozřejmě květináč (s dírama) a obal (bez děr či zalepené díry - můj případ)
- něco co bude fungovat jako knot... viz. dál
- keramzit (ale je to odzkoušené i bez něj, pak prostě bude knot hned na dně květináče a na něm hned hlína)
- "filtrační vrstva"... já používám netkané kompresy, které koupíte běžně v lékárně v balení po cca 50-100 kusech, v různých velikostech

Obrázek

Květináč a obal
Tady to chce najít takový obal, aby byl o něco vyšší než květináč - o to o co bude vyšší, to je prostor pro onu zásobu vody... takže čím větší výškový rozdíl, tím dýl nemusíte potom zalívat. Nejlepší je, když do sebe květináč a obal zapadnou přesně tak, že květináč visí na rantlu obalu - to pak ušetří práci. Ale jde to i když to nesedí nebo když třeba dávám víc květináčků do velkého truhlíku.

Knot
Tak tady se dají použít třeba přímo ty knoty, které prodávají jako náhradní do samozavlažovacích truhlíků - to má dvě úskalí:
1) cena - cca 0,5m tu stojí 10 Kč, což kdybych měla ve všech několika desítkách květináčů se mi dost prodraží, navíc ani tyto knoty rozhodně nejsou nesmrtelné
2) velikost - ta se dělá jen jedna (takovéty bílé pásky na fotce) a procpat je dírou některých květináčů je problém, takže nezbývá než vyřezat větší otvor
Hledala jsem tudíž nějakou náhradu. Nejdřív jsem testovala nastříhané pruhy savé látky, ty ale měly velmi krátkou životnost (výměna 2x za sezonu) a vyměnit je znamenalo vysypat celý květináč nebo nastrkat do květináče nové zespoda, ovšem naslepo - tudíž některé potom nefungovaly jak by měly.
Pak jsem zkoušela onu látku několikrát složit a prošít - ty už některé přežily skoro celou sezonu, ale byla to sázka do loterie, protože jejich nefunkčnost jsem většinou zjistila když už byl obsah květináče suchý.
Tak jsem se naštvala, navštívila provaznictví, koupila na zkoušku provaz co mi přišel že bude nejlíp sát a nejdýl vydrží (tudíž něco trochuumělého) ... stál mě 6 Kč/m, nebyla práce s prošíváním a funguje to ještě líp než ta látka. Jasně že na originální knoty to nemá, ale zatím to všem rostlinám stačilo. Navíc jsem vybrala takový průměr, aby se mi vešel pohodlně do děr v květináčích (ten zelený):

Obrázek

Keramzit
Nejdřív jsem ho nedávala, teď ho dávám ještě na dno květináčů, přijde mi že opravdu líp větrají kořeny a taky se to pak mnohem líp přesazuje. Tady je třeba dát pozor, abyste daly knot skrz!!! vrstvu keramzitu, aby byl potom ve styku s hlínou. Někdy se stane, že se mi to nepovede a přes ten keramzit pak rostlinka nemůže tolik pít a je to na ní znát. On sice vodu nasaje, ale ne tolik. Má to vypadat nějak takto:

Obrázek

tady jsem to vzala blíž a trochu na jedné straně odhrabala... vždycky pod provázek našoupnu pár větších kuliček aby se o ně opřel a nepropadl dospod:

Obrázek

Filtrační vstva
jak je výš psáno, používám zdravotnické netkané kompresy, ale v zásadě zle použít cokoliv čím proteče voda, ale ne drobné částečky zeminy a co se časem rozpadne - počítejte totiž s tím, že tím prorostou kořeny a do nového většího květináče půjde kytka i s tím - proto NETKANÉ... používám samozavlažování trotiž i pro pokojovky a ty netkané textilie navíc neškrtí kořínky a když jsem pak přesazovala znovu nebo likvidovala po sezoně květináče, byly už skoro rozpadlé a nijak tam nevadily. Ono je totiž taky dost vopruz když hodíte hlínu rovnou na keramzit to pak po sezoně vybírat jak popelka :) Takže prostě plácnete dostatečně velký čtverec na keramzit:

Obrázek
Obrázek

no a pak už sypete hlínu a sázíte...

Obrázek

Takto to vypadá v obalu, pokud zrovna máte vyhmátnuté správné velikosti a sedí to rantl na rantlu:

Obrázek

A takto to používám několik květináčů do jednoho truhlíku:

Obrázek
Naposledy upravil mint dne 0, 22. červenec, 2012, 10:15 pm, celkově upraveno 5
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Re: Jak si vyrobit samozavlažovací květináč za babku

Příspěvekod JanaD » 0, 22. červenec, 2012, 9:39 pm

Super typ, díky :good:
JanaD

Příspěvekod mint » 0, 22. červenec, 2012, 10:29 pm

A teď co dělat když nesedí květináč na rantlu obalu - tedy je-li trochu menší:

používám různě nařezaný polystyren (extrudovaný - líp se řeže a nerozpadá se na kuličky a není z toho bordel), ale určitě stejně dobře poslouží i cokoliv jiného...
třeba na 3 místech vypodložím květináč a tím vycpu ten chybějící obvod:

Obrázek

Obrázek

... tohle je výhodné i když květináče sedí na sobě, ale chcete víc větrat kořeny nebo se vám to nechce šoupat když potřebujete nalít vodu rovnou do obalu a ne skrz květináč

Co dělat když obal nemá lem nebo je obal o moc větší než květináč: (lze použít samozřejmě i v předchozím případě :)

potřebou výšku kde má být zásobárna vody prostě něčím vypodložím... třeba znovu polystyrenem:

Obrázek

Obrázek

nebo u větších používám vhodné malinké květináčky:

Obrázek

potom mi u nich vzniká pohodlná velká mezera na zalívání... do tadytoho 30cm obalu se mi totiž vejde 2l vody do vzniklé zásobárny... tudíž třeba na rajče, maliník, borůvku, nebo 2 ačokči :)

Obrázek
Naposledy upravil mint dne 0, 23. červenec, 2012, 8:12 am, celkově upraveno 2

mint

Příspěvekod mint » 0, 22. červenec, 2012, 10:37 pm

Modifikace pro malinké květináčky

No řekněme si upřímně, komu by se chtělo zalívat zvlášť každý prťavý květináček... a že jich mám co pěstuju exotiku :)

Tak jsem si pořídila v kuch. potřebách vhodné kontejnerky, mám v každém 7 malinkých 4cm květináčků a kontejnery mám na šířku na parapetu... taková zásobárna pojme cca 0,5 l vody, což těm mrňousům stačí na týden, jelikož je mám uvnitř a ne venku... Nemít tohle, tak od nich asi nemůžu odjet, stát ve vodě by nemohly a ten pidi květináč moc vody nezadrží. Velké zas nemám kam dát...
A nějak takto to vypadá - ta podložka, to je opět extruďák:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil mint dne 0, 23. červenec, 2012, 8:13 am, celkově upraveno 2

mint

Příspěvekod mint » 0, 22. červenec, 2012, 10:46 pm

Jak zalévám

Mám asi 5 velikostí květináčů, takže cca vím kolik vody se do zásobárny kterého vejde.
Nejdřív liju vodu přímo do hlíny, dokud neslyším, že to protéká až do obalu a pak naliju dané množství ještě přímo do obalu. Mám třeba vyzkoušené, že největší květináč s rajčetem do hlíny pojme tak litr a další dva litry ještě do zásobárny... tím má 3 l zásobu, která mi vydrží v pohodě na cca 4 dny ve 30-ti stupňových vedrech, i když je ta rostlina už velká. Když není takové horko, v pohodě vydrží i celý týden... Tudíž když jedem na dovču, stačí když mi to max. 1 týdně někdo zalije nebo pokud je ošklivo nemusí vůbec. Navíc jen nechám instrukce kolik kam naleje a nestává se, že by to i nezkušený zalívač přelil... když to přežene, voda proteče do zásobárny, která už bývá čtvrtý den minimálně poloprázdná, takže kytka nestojí ve vodě.

Zkoušela jsem to i celý týden bez zalití v horku, ale to jsem vzala každý květináč a nechala nejdřív pořádně nasáknout celý ponořený do vody a pak jsem ulila z obalu to co zasahovalo do úrovně květináče.

No a když zalívám a nejsem si jistá jestli v obalu něco zbylo, měřím to ponořením špejle a porovnám kam až je mokrá... časem už mám v oku kolik tam ještě můžu nalít vody :) nebo to poznám i po obtěžkání květináče, případně když do něj šťouchnu a slyším, jestli to ještě žbluňká nebo už je prázdno :)

A musím říct, že co používám tenhle systém, pokojovky zalívám v létě až tak po měsíci nejdřív a už mi dlooooooooouho nic neuschlo ani tady na tom protivném jihu..
Jen ještě musím DF donutit aby mi vytáhl od kohoutku na balkon hadici na zalívání, tahat ty konve to je hrůza už :)
Naposledy upravil mint dne 0, 23. červenec, 2012, 8:17 am, celkově upraveno 1

mint

Příspěvekod Malvína » 0, 23. červenec, 2012, 7:55 am

Mint, no pááááni, fakt zííírám! Úžasná fotoreportáž! Moc DÍKY! Z toho slovního popisu to nebylo tak krásně srozumitelné, jako teď z toho tvého návodu. Určitě to vyzkouším, děkujem za tvé zkušenosti! :thank_you:
Všechno je tak, jak má být.
Malvína

Příspěvekod mint » 0, 23. červenec, 2012, 8:03 am

Malvína píše:Mint, no pááááni, fakt zííírám! Úžasná fotoreportáž! Moc DÍKY! Z toho slovního popisu to nebylo tak krásně srozumitelné, jako teď z toho tvého návodu. Určitě to vyzkouším, děkujem za tvé zkušenosti! :thank_you:

Jsem si ušetřila práci i sobě, některý věci prostě nejde popsat, zato nafocené je to hned :)

mint

Příspěvekod Slávinka » 0, 23. červenec, 2012, 10:03 am

Bezva návod. Holka, ty máš talent! :s344:
Nic nestíhám a proto jsem tu zpět :-)
Slávinka

Příspěvekod DankaS » 0, 23. červenec, 2012, 12:23 pm

Mint- pefektně vypracovaný studijní materiál :s9914: Díky.
DankaS

Příspěvekod mint » 0, 24. červenec, 2012, 10:38 am

Jo teď mě napadlo kdo by to nevěděl a nezobrazovaly se mu fotky celé tak stačí stisknout CTRL a zarolovat kolečkem na myši a oni se zvětší nebo zmenší a pak nebudou useknutý...

mint

Další

Zpět na Péče o květiny