O exotech a raritách i pro exoty :)

Nezáleží na tom, zda máte jen vázu na stole v kanceláři, nebo novou velkou zahradu zatím zarostlou plevelem :)

O exotech a raritách i pro exoty :)

Příspěvekod mint » 0, 12. červenec, 2012, 12:21 pm

Tak na četné žádosti zakládám téma o exotických rostlinách jedlých i nejedlých, o různých raritách, pokusech s rostlinami, o tom co všechno se vejde na jeden pražský balkon a v neposlední řadě pro podobné šílence jako já, kteří zasadí každé semínko co se jim dostane pod ruku :)

Důležité upozornění:
Když tu založím příspěvek věnovaný přímo některé rostlině, tak ho budu upravovat při zjištění nových informací abychom z toho neměly tady maglajs posíláním nových příspěvků :)
"Je lepší zapálit svíčku, než proklínat temnotu." Konfucius
"Skoč, křídla roztáhneš cestou." Ray Bradbury

ObrázekObrázekObrázekObrázek
mint

Re: O exotech a raritách i pro exoty :)

Příspěvekod mint » 0, 12. červenec, 2012, 1:27 pm

JAHODOVÝ STROMEK (PSIDIUM CATLEIANUM)

Aliba: To je pro tebe, když už jsem tě zlákala :)

Obrázek

POPIS ROSTLINY
Psidium je jedna z nejvděčnějších pokojových rostlin. Pochází z Číny a patří do čeledi myrtovitých.
Je to vytrvalý, rychle rostoucí dekorativní keřík nebo nízký stromek se sytě zelenými kožovitými listy. Rostlina kvete již druhým rokem. Květy jsou bílé a sedí jednotlivě v paždí listů. Plody dozrávají asi za 4 měsíce po odkvětu a jsou to červené bobule až do velikosti meruňky. Mají bílou až červenou dužninu, příjemně nakyslou, chuti po jahodách. Zralé plody samy opadávají. Někdy dochází koncem léta k druhému kvetení a i tyto druhé plody ještě vyzrají.

POUŽITÍ
Plody jsou bohaté na vitamin C a další prospěšné látky. Jsou výtečné čerstvé, v zahraničí jsou také běžně zpracovávány do džusů, želé, marmelád, kompotů, dětské výživy či sirupů.

PĚSTOVÁNÍ
Rostlina je vhodnou dřevinou pro pěstování v bytech. Je to rostlina nenáročná, u které může i méně zkušený pěstitel subtropických rostlin docílit velmi chutných plodů které nejsou na našem trhu běžně k dostání.

STANOVIŠTĚ
Dá se pěstovat ve sklenících a nebo v obytných místnostech. Aby rostliny dobře rostly a plodily, potřebují dostatek světla. Vhodné je letnění, ale pokud nemáte možnost, poroste dobře i v pokoji.

SUBSTRÁT
Nemá vybrané nároky na zeminu, postačí běžný zahradnický substrát.

BĚŽNÁ PÉČE
V době růstu je nutný dostatek zálivky. Ve vegetačním období také přihnojujeme univerzálním hnojivem.
Rostlinu přesazujeme postupně jednou za rok do větších nádob.
Dobře snáší řez, kterým keřík tvarujeme a zároveň tím nutíme rostlinu k tvorbě plodonosných větviček.

PŘEZIMOVÁNÍ
Rostlina může přezimovat při teplotě 10–15 °C. Opad listů v zimním období je minimální. V této době zálivku omezíme a zaléváme jen, aby zemina neproschla.

TIPY K NÁKUPU
Já koupila psidium letos na jaře, v zahradnictví Kruh (http://www.zahradnictvikruh.cz/jahodovy-stromek-psidium-cervenoplode-catleianum-ean0259-skup02.php). Stromek měl cca 40 cm, přišel poštou nepoškozený a krásně se chytil. Když se podíváte na fotku tak to byl ten kmínek (přišel mi normálně olistěný, s dvěma dalšími výhony u země, které jsem schválně ustřihla, abych měla místo keříku stromek) a na kmínku to první horní rozvětvení (tedy 2 větvičky). Za dobu co ho mám mi vyhnal ještě jeden výhon dole který jsem taktéž zrušila a obě dvě horní větvičky se rozvětvily jak je vidět - tudíž roste opravdu celkem rychle. Hádám, že v zahradnictví jim roste minimálně taky tak a cena je stále stejná, tudíž se to asi vyplatí koupit čím dál víc :) Nejspíš je jednoletý, takže plodit bude zřejmě příští rok :)
Ustřižené výhony jsem dala zakořenit, tak jestli se chytí a půjde mi množit, můžu pak nabídnout taky malé rostlinky :) Ale to bude bůhví kdy :)

MOJE POZNÁMKY
Zatím můžu potvrdit bezproblémové pěstování - po mrazech jsem ho vyhodila na balkon, jen upravila podle svého tvar a zalívám tak, aby nebyl suchý. Ovšem i když náhodou vyschl na den dva, tak se mu nic nestalo. Hnojím 1 za 1-2týdny, střídám vermikompost, stimulátor růstu a univerzální hnojivo. Škůdci ani žádné choroby se neobjevily, ani mšicím zjevně nechutná. Balkon je na JZ, ale psidium mám na parapetu, takže tam nesvítí celý den - ovšem chvíli bylo i na plném slunci a taky se nezdálo že by mu to vadilo. Můžu jen doporučit. Třeba se zadaří a ještě letos vykvete, uvidíme. Zimovat plánuju za pokojové teploty, kdesi jsem četla že je možné i to - ale pak asi o trošku víc zalívat než při 10-15 stupních.

MOJE FOTKY

12. 7. 2012
Obrázek

mint

Příspěvekod Aliba » 0, 12. červenec, 2012, 6:00 pm

Mint
Já na ty stránky neměla koukat :mocking: . To bylo tohle bych chtěla a tohle taky a co je tohle,....
Manža jen koukal, co zas vymýšlím - tak dostal odpověď ty paříš, já pěstuju a tohle je dobrý, páč je to jedlý. Tak pokejval no jó a dál do toho raději nekecal :D .
Aliba

Příspěvekod mint » 0, 12. červenec, 2012, 7:22 pm

Aliba píše:Mint
Já na ty stránky neměla koukat :mocking: . To bylo tohle bych chtěla a tohle taky a co je tohle,....
Manža jen koukal, co zas vymýšlím - tak dostal odpověď ty paříš, já pěstuju a tohle je dobrý, páč je to jedlý. Tak pokejval no jó a dál do toho raději nekecal :D .

Výmluva že je to jedlý zabere zaručeně vždycky :) Tak ani moc neprskal že nám teď přibyly dvě :) Pak taky je skvělá výhoda že si nepamatuje jaký rostlinky máme, tak občas se tam schová nějaká o který neví - s pozdějším komentářem "Tu už mám dávno, no dyť víš..." :D

mint

Příspěvekod Aliba » 0, 27. červenec, 2012, 1:43 pm

Mint
Dračice zasely semínka od žlutého melounu, už se pěkně klubou.
A mě tak napadá, kdy je mám z toho malého květináčku přesadit a do čeho - rovnou do něčeho velkýho?
Nebo jen do většího a pak zas přesadit.
Jak maj něco ze semínkama, tak to sázej - moc se jim líbí sledovat, jak to roste.
Aliba

Příspěvekod mint » 0, 28. červenec, 2012, 7:36 pm

Aliba píše:Mint
Dračice zasely semínka od žlutého melounu, už se pěkně klubou.
A mě tak napadá, kdy je mám z toho malého květináčku přesadit a do čeho - rovnou do něčeho velkýho?
Nebo jen do většího a pak zas přesadit.
Jak maj něco ze semínkama, tak to sázej - moc se jim líbí sledovat, jak to roste.

řekla bch jak chceš, já z důvodu úspory místa přesazuju víckrát... mám totiž vždycky víc malých rostlinek abych zvýšila jistotu že přežije nějaká veliká... většinou tak ze 3 pžežije 1... hlavně zalívat a hnojit... u velkýho květináče máš výhodu že se do tý hlíny vsákne víc vody...

mint

Zpět na Péče o květiny